Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 2 – 2 Λαμία

0
Παναιτωλικός Λαμία 2-2

Ο Παναιτωλικός υποδέχτηκε σήμερα την ουραγό ομάδα του Πρωταθλήματος

Πρώτο Ημίχρονο

Η Λαμία στο πρώτο ημίχρονο έδειξε έναν επιθετικό χαρακτήρα. Μόλις στα πρώτα 25 λεπτά είχε 3 αξιώσεις για να πετύχει τέρμα. Πρώτη απειλή για τον Παναιτωλικό είναι η φάση στο 3′, έπειτα στο 16′ και τέλος στο 25′. Οι ιδιαίτερα κινητικοί Μπερτόγλιο και Επστειν έκαναν τη δουλειά της άμυνας του Παναιτωλικού πολύ δύσκολη. Οι φωνές του Δέλλα για πίεση πιο ψηλά έχει αποτελέσματα. Στο 20′ αρχικά ο Μάζουρεκ απειλεί με σουτ έντός περιοχής και στο 26′ κερδίζει φάουλ ο Μάζουρεκ, το οποίο και αξιοποιεί ο Παναιτωλικός και πετυχαίνει το 1ο τέρμα της αναμέτρησης.

Τα επόμενα λεπτά θα κυλήσουν με αρκετά φάουλ και από τις 2 ομάδες. Η πιο αξιόλογη φάση είναι αυτή για τον Παναιτωλικό στο 41′ με ένα πολύ οριακό οφσάιντ. Μετά από εξαιρετική πάσα του Έρικσον, ο Τσοκάνης παίρνει τη μπάλα και πετυχαίνει το τέρμα, ωστόσο ο βοηθός έχει σηκώσει το σημαιάκι

Δεύτερο Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο επιφύλασσε πάρα πολλές συγκινήσεις και για τις δύο ομάδες. Η πρώτη καλή φάση είναι αυτή του παναιτωλικού με τον Γουίλιαν να προωθείται από τα αριστερά, να δίνει στο Μάζουρεκ και αυτός με σουτ που επιχειρεί, να βρίσκει τον Αντέτζο. Επόμενη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα είναι αυτή στο 55 και πάλι για τον Παναιτωλικό με τον Ντίαζ να δίνει στο Μάζουρεκ και αυτός να αστοχεί με τη σειρά του. Η Λαμία κάνει αλλαγή στο 60 και περνάει το Μαστούρ στη θέση του Καραμάνου. Ο Παναιτωλικός συνεχίζει να πατάει καλά στο γήπεδο, όπως και στο 2ο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Με μικρές φάσεις εκατέροθεν φτάνουμε στο 70′, με το Δέλλα να βάζει το Μανά στη θέση του Γουίλιαν. Στο 74′ έρχεται η μεγάλη φάση για τη Λαμία, οι Μπερτόγλιο και Επστάιν κάνουν το 1-2 και ο Επστάιν από τα αριστερά περνά και τον Κυριακίδη και κάνει το 1-1.

Ο Παναιτωλικός προσπαθεί να ελέγξει το ρυθμό και να μην αφήσει τη Λαμία να κερδίσει έδαφος μετά από αυτό το τέρμα. Στο 76′ και 77′ η Λαμία προσπάθησε να πιέσει διαδοχικά. Στο 78′ Θα μπει ο Καραγκούνης στη θέση του Μπερτόγλιο. Μπαίνοντας στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Δέλλας στο 81′ θα κάνει αλλαγή τον Μανά και θα βάλει τον Καμαρά στη θέση του. Στο 82′ ένα σουτ του Μοράρ βρίσκει στα σώματα. Σε μία φάση με αρκετές κόντρες στο 83′ πέφτουν στο έδαφος οι Μπλάζιτς, Βάντερσον και Επστάιν, με τον τελευταίο να γίνεται αλλαγή, ενώ κουτσαίνει, στο 85′ από τον Πλιάτσικα. Ο Δέλλας κάνει την τελευταία του αλλαγή στο 87′ με τον Λουσέρο να παίρνει τη θέση του Άργκους. Στο 88′ και μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Λαμία, ο Βασιλαντονόπουλος χάνει τη μπάλα από τον Καμαρά, προσπαθεί για το τέρμα ο ίδιος, αποκρούει ο Σαράνοφ, η μπάλα πάει προς το μέρος του Μανά, ο οποίος με σου από τα δεξιά πετυχαίνει το 1-2

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις δείχνει ο τέταρτος διαιτητής. Στο 94′ μετά από χέρι του Μιχάι στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα, ο διαιτητής σφυρίζει πέναλτι υπέρ της Λαμία. Ο Μπαράλες εν τω μεταξύ έχει πέσει στο έδαφος αιμόφυρτος, καθώς έχει χτυπήσει κεφάλι με κεφάλι με το Μιχάι. Το παιχνίδι διακόπτεται για 4 λεπτά να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες στο Μπαράλες και ο ίδιος περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου για να συνεχιστεί ο αγώνας. Ο Μαστούς εκτελεί το πέναλτι, ο Κυριακίδης αποκρούει τη μπάλα, αλλά ο πρόωρα εισερχόμεντος στη μεγάλη περιοχή Αντέτζο, με σουτ σε πρώτο χρόνο πετυχαίνει το τέρμα.
Ο πάγκος του Παναιτωλικού διαμαρτύρεται και για το πέναλτι, αρχικά, αλλά και μετά την εκτέλεσή του για την παράνομη είσοδο στην περιοχή του Αντέτζο. Αποτέλεσμα των διαμαρτηριών είναι η αποβολή του Μπορμπόκη από τον πάγκο. Στο 100′ ο Παναιτωλικός κερδίζει φάουλ έξω από την περιοχή της Λαμίας το οποίο καταλήγει σε κόρνερ. Την εκτέλεση του κόρνερ διαδέχεται μία φάση διαρκείας στην περιοχή της Λαμίας όπου καταλήγει στο κεφάλι του Μαρινάκη, αλλά το τέρμα που πετυχαίνει είναι από θέση οφσάιντ.