Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 1 – 0 Ατρόμητος Αθηνών: Η πιο Σημαντική Νίκη της Χρονιάς

Παναιτωλικός 1 – 0 Ατρόμητος Αθηνών: Η πιο Σημαντική Νίκη της Χρονιάς

0

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να κάνει τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά να πάρει μία σπουδαία νίκη στον αγώνα για την παραμονή στην Κατηγορία. Ο αγώνας ξεκίνησε καλά για τον Παναιτωλικό, έδειξε ότι θα πάρει ανάποδη τροπή με την αποβολή του Οικονόμου, αλλά η άμεση αντίδραση του Πετράκη και της ομάδας κράτησαν το μηδέν και πήραν τη νίκη.

Το σχέδιο για τον αγώνα δε διέφερε κατά πολύ. Το σύστημα παρέμεινε το 3-5-2 με Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς στην άμυνα, Μαυρίας, Ντουάρτε, Πέρεζ, Χατζηθεοδωρίδης, Τορεχόν στο κέντρο και Ντίας – Καρέλη το δίδυμο στην επίθεση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς μεγάλες ευκαιρίες και τις δύο ομάδες να παίζουν εκ του ασφαλούς ανιχνεύοντας τα αδύναμα σημεία του αντιπάλου. Το πρώτο τέταρτο πέρασε ήρεμα, αλλά από το 20′ και μετά τα αίματα άναψαν με τις ομάδες να μοιράζονται από μία κίτρινη κάρτα.

Στο 24′ ήρθε η φάση του αγώνα, όπου η μπάλα κατέβηκε στο 2ο μισό του αγωνιστικού χώρου από το Ντίας, ο Πέρες πήρε τη μπάλα και έκανε τη μετάβαση κλειδί στον Καρέλη και αυτός με πλασέ από τα παλιά έκανε το 1-0.

Στο 30 ήρθε η φάση που φάνηκε ότι θα άλλαζε την έκβαση του αγώνα. Ο Οικονόμου έκανε μία κακή προβολή στον Έντερ και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, πράγμα που τον τάσσει εκτός σχεδιασμού για τον επόμενο αγώνα. Η αποβολή του Οικονόμου ανάγκασε τον Πετράκη στην είσοδο του Μαλή αντί του Χατζηθεοδωρίδη, διατηρώντας άρτια τα μετ’ όπισθεν της ομάδας και αλλά τραβώντας το Ντίας λίγο πιο πίσω από την επίθεση με το σύστημα να διαμορφώνεται πλέον σε 3-5-1.

Η αλλαγή αυτή βοήθησε τον Παναιτωλικό να μη χάσει ορμή και να κρατήσει την ισορροπία στο παιχνίδι. Μάλιστα, είχε ευκαιρία στο 43′ είχε μία πολύ καλή ευκαιρία να κάνει το 2-0 με το Μαυρία, αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε τη μπάλα. Πριν τελειώσει το ημίχρονο Ο Ατρόμητος πήγε να κάνει τη ζημιά στο 45’+5 με το Ντε Μποκ να κάνει ωραία κεφαλιά, ο Στεργιάκης διώχνει τη μπάλα εκεί που είναι ο Ατζιέλσκι, αλλά και πάλι ο Στεργιάκης έδιωξε τη μπάλα.

Το ημίχρονο βρήκε τον Παναιτωλικό με 38-62 κατοχή 5-4 τελικές και παίχτη λιγότερο. Ο Ίλιτς ξεκίνησε με αλλαγή το δεύτερο ημίχρονο με τον Καμαρά να περνά στη θέση του Τσακμάκη, αλλά τον Πετράκη να κρατά την ίδια δεκάδα.

Η πίεση του Ατρομήτου Αθηνών ήταν εμφανής από τα πρώτα κιόλας λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Στεργιάκης ήταν ο πρωταγωνιστής στην πλειοψηφία των φάσεων και κράτησε το μηδέν στην εστία του. Στο 51′ ίσως έγινε η φάση που όρισε το αποτέλεσμα, καθώς ο Ατζιέλσκι έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι, ο Βαλένσια πήρε τη μπάλα και ο Στεργιάκης απέκρουσε από κοντά. Στο 57′ ο Κούντε ήταν αυτός που δοκίμασε τις ικανότητες του Στεργιάκη, αλλά αυτός είπε όχι και πάλι.

Τα δεδομένα άλλαξαν στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο Αθηνών να προσπαθεί να γίνει πιο επιθετικός με τις αλλαγές στο 77′, ενώ ο Πετράκης νωρίτερα στο 75′ κράταγε την ισορροπία στις 3 γραμμές αλλάζοντας πρώτον τον τραυματία Ντίας και δεύτερον τον κουρασμένο Καρέλη αντί του Πέδρο.

Ο Ατρόμητος Αθηνών προσπάθησε και πάλι φέρει το παιχνίδι στα ίσια με το δοκάρι του Έντερ με κεφαλιά στο 86′, αλλά ήταν και πάλι άτυχος. Στις καθυστερήσεις ο Στεργιάκης κράτησε και πάλι το μηδέν στην κεφαλιά του Βαλένσια και το παιχνίδι τελείωσε εκεί.

Το παιχνίδι τελείωσε με τον Παναιτωλικό να έχει τον παθητικό ρόλο για 60 λεπτά στο παιχνίδι και να περιμένει τον Ατρόμητο Αθηνών πώς θα αντιδράσει και αυτό φαίνεται και από τα στατιστικά του αγώνα. Η κατοχή έκλεισε στο 35-65 και μαρτυρά ότι ο Ατρόμητος Αθηνών είχε το πάνω χέρι. Οι τελικές στο πρώτο ημίχρονο ήταν 5-4 για τον Παναιτωλικό, ενώ γύρισαν υπέρ του Ατρομήτου στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι δύο προπονητές αποτύπωσαν με ακρίβεια αυτό που είδαμε. Ο μεν Ίλιτς δήλωσε ότι ήταν άτυχη η ομάδα του και η ομάδα του χρειάζεται βελτίωση, ο δε Πετράκης έδειξε τον ενθουσιασμό του, αλλά προσπάθησε να κρατήσει χαμηλούς τόνους εν όψει και του επικείμενου αγώνα Κυπέλλου.

Ο Πετράκης δήλωσε πως το αποτέλεσμα τον ευχαριστεί, χαίρεται που ο Νίκος έκανε το 1-0 και πέτυχε τέρμα μετά από αρκετό χρονικό διάστημα και εύχεται να συνεχίσει έτσι. Για την υπόλοιπη ομάδα δήλωσε πως όλοι ακολούθησαν τις εντολές του, έδειξαν πειθαρχία και πριν αλλά και μετά την αποβολή. Δήλωσε πως ήταν πιο επικίνδυνος ο Παναιτωλικό, ενώ ήταν με 10 παίχτες. Για το Κύπελλο είπε πως είναι όνειρο, αλλά στόχος είναι η παραμονή, δεν έχει νόημα η προσπάθεια στο κύπελλο, εάν η ομάδα δεν παραμέινει στην κατηγορία.

Πρώτο Ημίχρονο

5′ Πρώτη τελική για τον Παναιτωλικό. Ο Πέρες έκανε ένα σουτ, αδύναμο, ο Τσιντώτας δεν ανησυχεί και μαζεύει εύκολα τη μπάλα.

24′ 1-0 για τον Παναιτωλικό. Ο Παναιτωλικός βγήκε στην επίθεση με τον Ντίας, έδωσε στον Πέρες, ο Πέρες έβγαλε ωραία κάθετη μπαλιά στον Καρέλη και αυτός με πλασέ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Τσιτνώτα.

30′ Κόκκινη κάρτα για τον Παναιτωλικό. Ο Οικονόμου έκανε μία επικίνδυνη προβολή στον Έντερ, ο διαιτητής έβγαλε απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα. Άλλαξαν τα δεδομένα στο παιχνίδι και ο Πετράκης σηκώνει αμέσως παίχτες για ζέσταμα.

37′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, μέσα ο Μαλής, έξω ο Χατζηθεοδωρίδης. 3-5-1 πλέον για τον Παναιτωλικό, με το Ντίας να φεύγει από το πλάι του Καρέλη και να τραβιέται λίγο προς τα πίσω και ο Μαλής να παίρνει τη θέση του αποβληθέντα Οικονόμου.

43′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο επερχόμενος Μαυρίας πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή από γύρισμα, αλλά το σουτ του απομακρύνθηκε από τον Τσιντώτα.

45′ 5 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

45’+2 Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Έντερ περίπου 10 μέτρα από το όριο της περιοχή του Στεργιάκη, η μπάλα πέρασε έξω από την εστία.

45’+5 Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο Αθηνών να κάνει το 1-1. Ο Ντε Μποκ έστειλε τη μπάλα στην καρδιά της περιοχής, ο Ατζιέλσκι έκανε ένα καλό πλασέ και πέρασε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στεργιάκη.

45’+6 Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Μπαίνει χωρίς επιπλέον αλλαγή ο Παναιτωλικός στο 2ο ημίχρονο. Για τον Ατρόμητο Αθηνών περνάει ο Καμαρά στη θέση του Τσακμάκη.

51′ Απίστευτη ευκαιρία για τον Ατρόμητο Αθηνών. Ο Ατζιέλσκι πήρε μία ωραία κεφαλιά από μακρυά και προσπάθησε να κρεμάσει το Στεργιάκη, ο Στεργιάκης έδιωξε με δυσκολία, ο Έντερ πήρε τη μπάλα και από κοντά προσπάθησε να κάνει το 1-1, αλλά ο Στεργιάκης με το χέρι έδιωξε ενώ ήταν πεσμένος στο έδαφος.

67′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο Αθηνών. Έξω ο Γιουμπιτάνα, μέσα ο Βέργος.

68′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Έξω Ντίας και Καρέλης, μέσα Λιάβας και Βέργος. Ο Ντίας αποχωρεί με φορείο με ενοχλήσει στο δεξί πόδι. Ο Λιάβας μπαίνει στη θέση του και θα παίξει στον άξονα.

76′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Έξω οι Πέρες, Μαυρίας, μέσα οι Τσιγγάρας, Ακόστα.

78′ Αλλαγές για τον Ατρόμητο Αθηνών. Έξω οι Ντε Μποκ, Ρομπέν, μέσα οι Αθανασίου, Ντιρξ.

82′ Σουτ του Ακόστα, ο Τσιντώτας έδιωξε τη μπάλα με δυσκολία.

86′ Δοκάρι για τον Ατρόμητο Αθηνών με την κεφαλιά του Έντερ μέσα από την περιοχή.

90′ 6 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.