Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Αστέρας Τρίπολης 2 – 2 Παναιτωλικός: Με Τέτοιες Εμφανίσεις Δεν Πέφτει

Αστέρας Τρίπολης 2 – 2 Παναιτωλικός: Με Τέτοιες Εμφανίσεις Δεν Πέφτει

0
Αστέρας Τρίπολης 2 - 2 Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός έκλεισε την 23η αγωνιστική, παρέα με τον Αστέρα Τρίπολης στην Τρίπολη σε ένα παιχνίδι που ήρθε ισόπαλο. Οι δύο ομάδες έκαναν λάθη, αλλά έπαιξαν και καλό ποδόσφαιρο και αυτό πρόσφερε στον κόσμο ένα καλό θέαμα και από ένα βαθμό σε κάθε διαγωνιζόμενη ομάδα.

Ο Παναιτωλικός ταξίδεψε στην Τρίπολη χωρίς τους Μπακάκη, Μπαλντασάρα, Καπίνο, Σενγκέλια, Μαλή και το Μαυρία. Ο Πετράκης παρέταξε την ομάδα με το γνωστό 3-5-2 και τους: Στεργιάκης, Οικονόμου, Μπρ. Ντουάρτε, Μλάντεν, Τορεχόν, Λιάβας,, Πέρες, Χουάνπι, Ντουάρτε, Καρέλης, Ντίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και με τον Παναιτωλικό να έχει αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο. Μετά το παιχνίδι άλλαξε για λίγο υπέρ του Αστέρα, ο οποίος προσπάθησε να κόψει τη φόρα του Παναιτωλικού, αλλά και να απειλήσει, πράγμα που το κατάφερε.

Το πρώτο ημίχρονο έφτανε προς το τέλος του και ο αγώνας έδειχνε πως θα πάει με το μηδέν στα αποδυτήρια. Τα αίματα άναψαν στο 42′ όταν ο Γιαμπλόνσκι έβγαζε τη μπάλα από την άμυνα προς το κέντρο και ο Ντίας του έκλεψε τη μπάλα. Η άμυνα του Αστέρα Τρίπολης δεν ήταν έτοιμη και ο Ντίας βρήκε χώρο να πλησιάσει στο τέρμα και να κάνει εύκολα το 0-1.

Το τέρμα αυτό χτύπησε το καμπανάκι στα αυτά των παιχτών του Αστέρα Τρίπολής και το παιχνίδι έγινε πιο γρήγορο. 5′ λεπτά αργότερα, στο 45’+2, ο Μιριτέλο πήρε κεφαλιά μετά από ωραίο γέμισμα και έκανε το 1-1 με το Στεργιάκη να μη μπορεί να αντιδράσει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε. Ο Αστέρας Τρίπολης ήθελε να κάνει το 2-1 από νωρίς, ώστε να συνεχίσει χωρίς άγχος το παιχνίδι, ενώ ο Παναιτωλικός δεν είχε ξεπεράσει ακόμα τον κλονισμό της ισοφάρισης.

Τελικά ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να πετύχει το 2-1 στο 65′ με το γέμισμα του Καλτσά από τα δεξιά και το Ζουκάνοβιτς με κεφαλιά να νικάει το Στεργιάκη. Το παιχνίδι για το Στεργιάκη δεν εξελίχθηκε καλά, καθώς τραυματίστηκε στο 72′ μετά από σύγκρουση και αντικαταστάθηκε από τον Τσάβες. Παράλληλα ο Πετράκης πέρασε τον Πέδρο στη θέση του Καρέλη, το Στάγιτς στη θέση του Μπρ. Ντουάρτε και νωρίτερα ο έτερος Ντουάρτε έδωσε τη θέση του στο Χατζηθεοδωρίδη.

Το παιχνίδι μπήκε στις καθυστερήσεις και ο Παναιτωλικός συνέχιζε να προσπαθεί για την ισοφάριση. Στο 2′ ο Οικονόμου με κεφαλιά έκανε το 2-2 μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ακόστα. Το παιχνίδι άναψε περισσότερο και ο Αστέρας Τρίπολης έτρεξε περισσότερο να πάρει το τρίποντο πίσω. Ο Παναιτωλικός είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι με την αντεπίθεση του Λομονάκο που πήρε τη μπάλα από τα αριστερά, πήρε πορεία προς τον άξονα, αλλά δε σταμάτησε τη μπάλα όπως ήθελε και ο Γραμματικάκης πρόλαβε να βγει και να μαζέψει τη μπάλα.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Πετράκης δήλωσε πως το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο, αλλά ο Παναιτωλικός είχε την ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι. Τέλος έκλεισε πως ο βαθμός είναι σημαντικός για την προσπάθεια που κάνει η ομάδα για να μείνει στην κατηγορία. Από την άλλη πλευρά ο Ράσταβατς δήλωσε πως η ομάδα του έκανε λάθη και ήταν νευρικοί και κλείνοντας δήλωσε πως θα προσπαθήσει η ομάδα του να ανέβει στη βαθμολογία στα επόμενα παιχνίδια που απομένουν.