Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 0 – 3 Ολυμπιακός: Κακή Προπόνηση

Παναιτωλικός 0 – 3 Ολυμπιακός: Κακή Προπόνηση

0
Μπικιόνι Ελλάδας

Παρά τις πολλές αλλαγές ο Παναιτωλικός έδειξε τα αδύναμά του σημεία για ένα ακόμα παιχνίδι. Με το βλέμμα στα παιχνίδια του πρωταθλήματος ο Τραϊανός Δέλλας θέλησε να δοκιμάσει πράγματα, εξ ου και οι πάρα πολλές αλλαγές στα πρόσωπα της ενδεκάδας, αλλά όχι στο στήσιμο αυτής. Η ομάδα προσπάθησε να μπει πιο αμυντικά στο κέντρο, με την παρουσία Τσιγγάρα και Λιάβα, αυτό όμως δεν επηρέασε την ανάπτυξη του Ολυμπιακού, ο οποίος δημιούργησε ρήγματα από τα πλάγια.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός δεν εκμεταλλεύτηκε τον χαμηλό ρυθμό του Ολυμπιακού, προσπάθησε να ανεβάσει τη μπάλα στην επίθεση, αλλά τα πολλά λάθη στο μεσοεπιθετικό κομμάτι τον απέτρεψαν από το να γίνει απειλητικός. Η παρουσία δύο αμυντικών μέσω βοήθησε το ανασταλτικό παιχνίδι της ομάδας στο κέντρο, παρόλο που δεν απέτρεψε τον Ολυμπιακό να πετύχει το 1-0 στο 20ο λεπτό. Η απόδοση του Παναιτωλικού ανέβηκε μετά το 38ο λεπτό, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις ευκαιρίες που θα του προσφέρουν την ευκαιρία να μειώσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δέλλας έκανε αρκετές αλλαγές για να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι. Οι Ματσόλα, Μπαρμπόζα, Μανθάτης, Ντάλσιο και Αρθούρα μπήκαν στο παιχνίδι για να πάρουν λεπτά συμμετοχής, αλλά ο Ολυμπιακός δεν άφησε να γίνει επιθετικός ο Παναιτωλικός. Τα δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο σφράγισαν την πρόκριση του Ολυμπιακού, καθώς είναι αδύνατο να ανατραπεί το 3-0 μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Αν μπορεί κάποιος να κρατήσει κάποια θετικά πράγματα από το παιχνίδι, είναι το πάθος του Βάντερσον στο νέο του ρόλο ως κεντρικός αμυντικός, χωρίς αυτό να μειώσει την αυταπάρνηση που δείχνει ο Μαλής σε κάθε παιχνίδι και προφανώς ο τσαμπουκάς του Αρθούρα σε κάθε φάση με το 3-0 να μην τον πτοεί και να κυνηγάει τον αντίπαλο σε κάθε σημείο του κέντρου.

Ο άτυχος της υπόθεσης ήταν πάλι ο Ματσόλα, ο οποίος αποχώρησε ως αλλαγή, ενώ είχε περάσει ως αλλαγή του Αζάντι, με ενοχλήσει στο αριστερό πόδι και πιθανόν κάτω χαμηλά στη γάμπα. Ο Παναιτωλικός δεν έχει την πολυτέλεια να χάσει το βασικό του επιθετικό ούτε για μία εβδομάδα, και θα πρέπει να αναπροσαρμόσουν στην ΠΑΕ τις μεταγραφικές του προτεραιότητες αυτό το τελευταίο 10ήμερο των μεταγραφών.

Ο Μπαρμπόζα δεν κατάφερε να φανεί στον αγώνα, καθώς πήρε λίγες μπαλιές σε έναν τελείως ασύνδετο Παναιτωλικό.

Στις δηλώσεις του ο Δέλλας για άλλη μία φορά εξέφρασε τη δυσαρέσκειά του για την εμφάνιση της ομάδας, ενώ έδειξε την αγανάκτησή του και κατά τη διάρκεια του αγώνα με την απόδοση του Παναιτωλικού.

Πρώτο Ημίχρονο

5′ Πρώτη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, ο Αζάντι με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Κρίστινσον μετά από εκτέλεση κόρνερ.

10′ Φάουλ του Τζανακάκη σε επίθεση του Ολυμπιακού και θα φέρει πολύ κόσμο στην εστία του Μελίσσα, αλλά δεν το αξιοποιεί ο Ολυμπιακός.

12′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Μπρούμα έβγαλε το Χασάν μόνο του μπροστά από τον Μελίσσα, ο Χασάν προσπαθεί να νικήσει τον Μελίσσα, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού πέφτει σωστά και σταματάει τη μπάλα.

20′ 1-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Ολυμπιακός αναπτύχθηκε από τα αριστερά με το Μπουχαλάκη, ο Χολέμπας έκανε το γέμισμα στο ύψος του πέναλτι, ο Περέιρα έδιωξε με κεφαλιά προς τα έξω, εκεί βρέθηκε ο Μπρούμα, ο οποίος έλεγξε τη μπάλα, βρήκε χώρο και έκανε ένα σουτ στη δεξιά πλευρά του τέρματος του Μελίσσα, χωρίς να του αφήνει περιθώριο αντίδρασης.

24′ Ο Τιάγκο Σίλβα έβγαλε καταπληκτική μπαλιά στο Χασάν, ο οποίος καλυπτόταν από το Βάντερσον, ο Χασάν κατεβάζει τη μπάλα με το στήθος, προωθείται με τη μπάλα κάτω και προ του Μελίσσα κάνει ένα συρτό σουτ στην αντίθετη γωνία με τη μπάλα να περνάει εκατοστά εκτός εστίας.

30′ Άλλη μία στημένη φάση για τον Ολυμπιακό από τα αριστερά με πολύ κόσμο στην περιοχή του Μελίσσα. Ο Πέπε εκτελεί και ο Μελίσσας βγαίνει και μαζεύει.

36′ Μακρινό σουτ του Αζάντι το οποίο δεν απειλεί τον Κρίστινσον.

40′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό, ο Άλβαρεζ εκτελεί με γέμισμα, η άμυνα του Ολυμπιακού διώχνει τη μπάλα, γίνεται το γέμισμα στην περιοχή, ο Μαλής κάνει το γυριστό, αποκρούσει ο Κρίστινσον, αλλά ο διαιτητής σφυρίζει σε αντικανονική θέση το Μαλή.

41′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο για επικίνδυνη προβολή στον Αριγίμπι και ο Παναιτωλικός έχει στημένη μπάλα στην αριστερή πλευρά της επίθεσής του.

41′ Μικρή διακοπή για τραυματισμό του Σίλβα στο πρόσωπο, ο οποίος συνεχίζει 2 λεπτά αργότερα.

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

45’+1 Τέλος Ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές παρατάσσονται οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο

50′ Φάουλ για το Μπρούμα, από το Βάντερσον. Φέρνει πολύ κόσμο, εκτελεί ο Σίλβα με γέμισμα, γίνονται δύο προσπάθειες να απειλήσουν τον Μελίσσα, όμως τα σουτ καταλήγουν πάνω σε σώματα.

50′ Μπαρμπόσα, Ματσόλα και Αρθούρα σηκώνονται για ζέσταμα από το Δέλλα.

58′ Αντεπίθεση του Παναιτωλικού που ξεκινάει από τον Αριγίμπι, η μπάλα καταλήγει με γέμισμα στο κεφάλι του Αζάντι, ο οποίος τη στέλνει πάνω από την εστία του Ολυμπιακού.

59′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Ματσόλα αντί Αζάντι και Άλβαρεζ αντί Μπαρμπόζα.

60′ Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Ραντζέλοβιτς αντί Μπρούμα και Σουρλής αντί Μπουχαλάκη.

65′ 2-0 για τον Ολυμπιακό με το Βρουσάι από κοντά να κερδίζει το Μελίσσα. Ο Ανδρούτσος από τα δεξιά έκανε το γέμισμα προς το Χασάν, ο Χασάν κάνει το πλασέ, ο Μελίσσας αποκρούει, η μπάλα πάει στο Βρουσάι, ο οποίος κάνει εύκολα το 2-0.

68′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό, βγαίνει ο Χασάν και μπαίνει ο Σουντανί.

72′ Ο Τζανακάκης κάνει το γέμισμα από τα δεξιά και βρίσκει το Ματσόλα στην καρδιά της περιοχής του Κρίστινσον, ο Ματσόλα κάνει την κεφαλιά, ο Κρίστινσον χωρίς πρόβλημα μαζεύει τη μπάλα.

73′ Αλλαγές για τον Ολυμπιακό, ο Κάιπερς μπαίνει στη θέση του Σίλβα, Λοβέρα στη θέση του Βρουσάι.

74′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ντάλσιο αντί Αριγίμπι.

78′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Ματσόλα βγαίνει τραυματίας και μπαίνει ο Μανθάτης. Ο Γιάκολις θα περάσει στην κορυφή της επίθεσης και ο Μανθάτης στα δεξιά της επίθεσης.

83′ Ο Ντάλσιο προσπάθησε από μακρυά, στα αριστερά, να απειλήσει με ένα δυνατό σουτ, η μπάλα κατέληξε πάνω από το απέναντι γάμμα του Κρίστινσον.

85′ 3-0 με κεφαλιά ο Σισέ, μετά από εκτέλεση στημένης μπαλιάς από τον Πέπε.

90′ 4 λεπτά οι καθυστερήσεις.