Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Πανιώνιος 1 – 1 Παναιτωλικός: Πρόκριση στα Προημιτελικά

Πανιώνιος 1 – 1 Παναιτωλικός: Πρόκριση στα Προημιτελικά

0
Πανιώνιος - Παναιτωλικός: Ενδεκάδα Παναιτωλικού

Ο Παναιτωλικός κατάφερε και πήρε το εισιτήριο για τους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας πηγαίνοντας αντίθετα και στην παράδοση που τον θέλει να φεύγει από νωρίς από τη διοργάνωση. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα μοιρασμένο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος στο πρώτο, με δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να πετύχει τέρμα, ο Πανιώνιος απείλησε περισσότερο στο δεύτερο καθώς ο Παναιτωλικός έδειξε ότι είχε κάποια σημεία κόπωσης.

Η παράταση ήταν αυτή που έκρινε το παιχνίδι. Οι δύο προπονητές έκαναν από μία αλλαγή στην παράταση, ο Φυτόπουλος στη θέση του Ρόσα και ο Γρίβας στη θέση του Μιλόγεβιτς για τον Πανιώνιο, χωρίς όμως να αλλάξουν τη ροή του παιχνιδιού. Τα δύο τέρματα ήρθαν από στημένες, το 0-1 από το απευθείας φάουλ του Μπαΐροβιτς και το 1-1 από κεφαλιά του Ντομίνγκεζ μετά απο εκτέλεση φάουλ.

Ενδεκάδες

Πρώτη εμφάνιση για τους Ρόσα και Άλβαρεζ, οι οποίοι μπήκαν στο ρυθμό της ομάδας σε διάστημα δύο εβδομάδων. Ο Παναιτωλικός με τις προσθήκες που έχει κάνει έχει αλλάξει την εικόνα της ομάδας. Στην υπόλοιπη ενδεκάδα ο Μάκης Χάβος κράτησε τα ίδια πρόσωπα από το κέντρο και πίσω.

Πιο αναλυτικά, ο Κνετ κάτω από τα δοκάρια, αριστερά ο Κέβιν, Γιοβάνοβιτς και Σιέστεντ στο κέντρο της άμυνας και στα δεξιά ο Σανιά. Πιο μπροστά στον άξονα βρίσκονται οι Τσιγγάρας και Ντάλσιο, στα άκρα της επίθεσης οι Ρόσα αριστερά και ο Ντουάρτε στα δεξιά, με το Ντίαζ στην κορυφή της επίθεσης και τον Άλβαρεζ πιο πίσω.

Πρώτο Ημίχρονο

6′ Κίτρινη κάρτα στο Ρέντζα.

9′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό. Εκτελεί ο Άλβαρεζ, ο Σιέστεντ πιάνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

17′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, ο Ρόσα κάνει ένα δυνατό σουτ στη γραμμή της περιοχή του Κότνικ, η μπάλα γλύφει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πανιωνίου.

24′ Ο Ρόσα προσπαθεί να βγει στην πλάτη της άμυνας του Πανιωνίου, ο Κότνικ διαβάζει τη φάση και βγαίνει να μαζέψει τη μπάλα.

33′ 8 τελικές έναντι 5 του Πανιωνίου έχει ο Παναιτωλικός. Η στατιστική επιβεβαιώνει την εικόνα του αγώνα, ο Παναιτωλικός είναι πιο πιεστικός στην επίθεση.

37′ Κίτρινη κάρτα στο Μιλόγεβιτς για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στο Ντίαζ.

40′ Κίτρινη κάρτα στον Κέβιν.

42′ Κίτρινη κάρτα στο Σταυρόπουλο για τράβηγμα στο Ντίαζ. Ο Σταυρόπουλος έβλεπε ότι ο Ντίαζ γινόταν πολύ επικίνδυνος και σταμάτησε τη φάση εκεί.

45′ 1 λεπτό οι καθυστερήσεις

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες

50′ Φάουλ για τον Παναιτωλικό από αριστερά, η μπάλα περνάει στην απέναντι πλευρά, ο Σανιά βγάζει μία σέντρα από τη δεξιά πλευρά, η φάση τελειώνει με τη μπάλα να βγαίνει κόρνερ.

52′ Ευκαιρία για τον Πανιώνιο, ο Αραμπουλι παίρνει μια μπαλιά από το Μιλόγεβτις, ο Γεωργιανός προσπαθεί προ του Κνετ να απειλήσει, η φάση τελειώνει με φάουλ στον Κνετ.

59′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με τον Σιέστεντ να κάνει ένα γυριστό μετά από κόρνερ, η μπάλα καταλήγει εκτός στόχου.

62′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, Ο Κέβιν βγαίνει και μπαίνει στη θέση του ο Τζανακάκης.

68′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, έξω ο Ντίαζ, μέσα ο Μπαΐροβιτς. Αλλαγή και για τον πανιώνιο, ο Οικονομίδης βγαίνει και μπαίνει ο Παπανικολάου.

73′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο, ο Αραμπούλι κάνει δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι, ο απέκρουσε τη μπάλα, η οποία δεν είχε πάρει και πολύ δύσκολη τροχιά.

75′ Ο Εμμανουηλίδης βγαίνει από τα δεξιά πολύ επικίνδυνα, μέσα στην περιοχή ήταν σε καλή θέση ο Μιλόγεβιτς, ο Τζανακάκης ήταν εκεί και έκοψε τον Εμμανουηλίδη.

80′ Σχεδόν μοιρασμένη η κατοχή στο παιχνίδι μέχρι στιγμής, 51-49.

82′ Διαμαρτύρεται ο Πανιώνιος για χέρι του Τζανακάκη, η μπάλα όμως βρήκε στο σώμα του και όχι στο χέρι.

85′ Δυνατό σουτ του Ντουάρτε από τα αριστερά στην απέναντι γωνία του Κότνικ, ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου με πολύ μεγάλη δυσκολία παραχωρεί κόρνερ.

88′ Ο Τσιλούλης βγαίνει από τα δεξιά επικίνδυνα, εκεί βρίσκεται ο Γιοβάνοβιτς στέλνει τη μπάλα κόρνερ.

89′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο, ο Μιλόγεβιτς πιάνει κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πάει στο Ντομίνγκες, αυτός κάνει το σουτ και η μπάλα καταλήγει κόρνερ.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

90’+1 Κίτρινη κάρτα στο Σανιά ο οποίος κόβει πιθανή αντεπίθεση του Πανιωνίου.

90’+3 Τέλος κανονικής διάρκειας. Οι δύο ομάδες πάνε στην παράταση.

Πρώτο Ημίχρονο Παράτασης

91′ Έναρξη Παράτασης.

92′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Σέντρα του Αραμπούλη για τον Τσιλούλη που βρίσκεται στην άλλη πλευρά στα δεξιά, ο Εμμανουηλίδης πιάνει ένα τακουνάκι, ο Κνετ σταματάει τη μπάλα.

95′ Σε θέση οφσάιντ ο Μπαΐροβιτς, ο οποίος βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Πανιωνίου με κάθετη μπαλιά. Η φάση ήταν οριακή, για πολύ λίγο ο Μπαΐροβιτς ήταν εκτεθειμένος.

97′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Μπαίνει ο Φυτόπουλος στη θέση του Ρόσα.

102′ Καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με την κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς να απειλεί τον Κότνικ, αλλά η κεφαλιά πάει πάνω στον τερματοφύλακα του Πανιωνίου.

105′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης.

Δεύτερο Ημίχρονο Παράτασης

106′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου της Παράτασης

111′ Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Γρίβας μπαίνει στη θέση του Μιλόγεβιτς.

112′ Ο Αραμπούλι κάνει το 1-0, αλλά ο διαιτητής σταματάει τη φάση γιατί έχει προηγηθεί φάουλ.

115′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαγεωργίου και στον Τζανακάκη. Ο Παπαγεωργίου βρίσκει τη μπάλα με το χέρι σε σουτ του Μιμίτο και δέχεται την κίτρινη κάρτα. Ο Τζανακάκης διαμαρτύρεται στο διαιτητή ότι ήταν πέναλτι και αντικρίζει και αυτός την κίτρινη κάρτα.

116′ 1-0 για τον Παναιτωλικό. Ο Μπαΐροβιτς εκτελεί το φάουλ απευθείας, η μπάλα περνάει δίπλα από το τοίχος, ο Κότνικ πέφτει αλλά δε μπορεί να κάνει κάτι.

119′ 1-1 για τον Πανιώνιο. Ο Ντομίνγκεζ πιάνει κεφαλιά και κάνει το 1-1 λίγο πριν τη λήξη του αγώνα.

120′ 2 λεπτά οι καθυστερήσεις.

120’+1 Κίτρινη κάρτα στο Γιοβάνοβιτς.

120’+2 Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο, ο Ντομίνγκεζ σταματάει τη μπάλα, κάνει ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά ο Κνετ είναι εκεί. Προσπάθησε να κάνει το ακατόρθωτο ο Βραζιλιάνος, να σώσει το παιχνίδι με 2 τέρματα σε 3 λεπτά.