Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 0 – 1 Ιωνικός: Ανύπαρκτος

Παναιτωλικός 0 – 1 Ιωνικός: Ανύπαρκτος

0
Παναιτωλικός - Ιωνικός: Πέναλτι Σεμπά

Με 1-0 ηττήθηκε ο Παναιτωλικός και έδωσε μεγάλη βαθμολογική ανάσα στον Ιωνικό, ο οποίος μετά και τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων πέρασε στη 12. Ο Αναστασίου δεν κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του Παναιτωλικού και για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι απογοητεύει απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν έδειξε κάτι σε όλη τη χρονιά.

Η ενδεκάδα για τον αγώνα με τον Ιωνικό είχε αλλαγές στο δημιουργικό κομμάτι, στον τομέα που φάνηκε να έχει πρόβλημα ο Παναιτωλικός στα τελευταία παιχνίδια. Ο Ακόστα πέρασε στον πάγκο μιας και δεν πρόσφερε τα αναμενόμενα στους αγώνες που του δώθηκε η ευκαιρία, και προτίμησε ο Αναστασίου να ακολουθήσει μία πιο συνηθισμένη ενδεκάδα, που έμοιαζε με αυτές που είδαμε στην αρχή της χρονιάς.

Ο Ανέστης ξεκίνησε στο τέρμα, Χατζηθεοδωρίδης – Λιάβας – Λάρσον – Μλάντεν ξεκίνησαν στην άμυνα, Μάρτενσον και Ντίαζ ήταν στο κέντρο και στην κορυφή ήταν η τριάδα Μόρσεϊ – Κολοβός – Σενγκέλια και ο Καρέλης στην κορυφή της επίθεσης.

Παναιτωλικός - Ιωνικός: Ενδεκάδες
Παναιτωλικός – Ιωνικός: Ενδεκάδες

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε για τον Ιωνικό, αλλά όχι για τον Παναιτωλικό. Οι τελικές του Παναιτωλικού ήταν μηδέν (0) στο πρώτο ημίχρονο και δύο για τον Ιωνικό εκ των οποίων μία εντός στόχου. Εκεί που φαίνονταν ότι το πρώτο ημίχρονο θα έληγε χωρίς κάτι ιδιαίτερο και από τις δύο ομάδες, ο Ιωνικός κέρδισε πέναλτι και ο Σεμπά έκανε στο 37′ το 0-1 σε φάση που χρεώθηκε το πέναλτι ο Μλάντεν στο 33′.

Παναιτωλικός - Ιωνικός: Μπέναλτι
Παναιτωλικός – Ιωνικός: Μπέναλτι

Εκτός του 0-1 για το πρώτο ημίχρονο είχαμε και δύο αναγκαστικές αλλαγές, μία του Λιάβα με ενόχληση στο αριστερό γόνατο και του Φαντιγκά στο 33′ και στο 42′ αντίστοιχα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγές από τον Αναστασίου, προσπαθώντας να κάνει κάτι για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας. Οι αλλαγές είχαν ως στόχο το μεσοεπιθετικό τομέα του Παναιτωλικού, με τον Ακόστα να παίρνει τη θέση του Σενγκέλια, το Ντίαζ να περνάει δεξιά και τον Ακόστα να περναει στον άξονα. Ο Χατζηθεοδωρίδης είχε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε και αυτός από το Στάγιτς.

Η πρώτη ευκαιρία του Παναιτωλικού έγινε στο 53′ μαρτυρώντας πόσο παθητικά έπαιζε η ομάδα, ακόμα και μετά το 0-1. Ο Ιωνικός από την πλευρά του έπαιζε και δεν έπαιζε ταυτόχρονα. Έβγαινε συχνά στην επίθεση, αλλά κράταγε και χαμηλά το ρυθμό όσο είχε τη μπάλα πίσω.

Η πρώτη καλή ευκαιρία του Παναιτωλικού έγινε στο 73′ με τον Καρέλη να βγαίνει μόνος του προ του Χουτεσιώτη και να αστοχεί. Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό ήρθε με το δοκάρι του Κολοβού στο 89′, στο οποίο η φάση συνεχίστηκε και ο Καρέλης έχασε και αυτός την ευκαιρία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Από το 90′ και μετά τα αίματα άναψαν, εξ ου και κάποιες κάρτες μοιράστηκαν στον πάγκο του Ιωνικού, συμπεριλαμβανομένου μίας κίτρινης στο Γρηγορίου. Το παιχνίδι έληξε με αρκετό εκνευρισμό από την κερκίδα, οι οποίοι αποδοκήσαν τον Παναιτωλικό, ενώ κάποια φυάλες νερού εκσφενδονίστηκαν προς τον πάγκο του Ιωνικού.

Βαθμολογία, Δηλώσεις

Ο Παναιτωλικός παρέμεινε σταθερός στους 29 και στην ένατη θέση. Το διπλό του Ιωνικού, αλλά και το διπλό του Λεβαδειακού έβαλαν φωτιά στη βαθμολογία. Πλέον η διαφορά μεταξύ 11ου και τελευταίου είναι μόλις 2 βαθμούς, ενώ το όριο υποβιβασμού είναι στο -6 με τους 23 βαθμούς του ΠΑΣ Λαμία.

86412162245-2325

Ο Γιάννης Αναστασίου ήταν σύντομος στις δηλώσεις του μετά τον αγώνα. Δήλωσε πως όταν δεν πετυχαίνεις κάποιο τέρμα, δυστυχώς δε μπορείς να περιμένεις τίποτα.

Πρώτο Ημίχρονο

20′ Κίτρινη κάρτα στο Φαντιγκά. Ο Φαντιγκά μπήκε στην περιοχή με τη μπάλα, ο Μάρτενσον με το Λάρσον ήταν πάνω του, έπεσε κάτω και ο διαιτητής έδειξε πως έκανε θέατρο.

27′ Πρόβλημα για Λιάβα και Φαντιγκά και από τις δύο ομάδες. Ο Αποστολάκης σηκώνεται για ζέσταμα. Ο Λίαβας είχε νοιώθει ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι μετά από απομάκρυνση της μπάλας.

32′ Στο έδαφος ο Φαντιγκά, ο Ελευθεριάδης ετοιμάζεται για αλλαγή.

33′ Αλλαγή για τον Ιωνικό. Έξω ο Φαντιγκά, μέσα ο Ελευθεριάδης.

33′ Έλεγχος φάσης για πέναλτι σε ενδεχόμενο χέρι του Μλάντεν στην περιοχή.

35′ Κίτρινη κάρτα στο Μλάντεν για χέρι μέσα στην περιοχή. Πέναλτι για τον Ιωνικό.

35′ 2 κόκκινες κάρτες στον πάγκο του Ιωνικού για διαμαρτυρία.

37′ 0-1 για τον Ιωνικό. Ο Σεμπά ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε νωρίτερα από το χέρι του Μλάντεν.

41′ Στο έδαφος και πάλι ο Λιάβας. Φαίνεται πως δε θα συνεχίσει.

42′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Μέσα ο Αποστολάκης στη θέση του τραυματία Λιάβα.

45′ Καθυστερήσεις 9 λεπτών για το πρώτο ημίχρονο.

45’+10 Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Χατζηθεοδωρίδης λόγω τραυματισμού, μέσα ο Στάγιτς. Έξω ο Σενγκέλια, μέσα ο Ακόστα. Ο Στάγιτς πάει στη θέση του Χατζηθεοδωρίδη, ο Ντίαζ πέρασε στη θέση του Σενγκέλια και οι Κολοβός – Ακόστα θα μοιραστούν τον άξονα.

53′ Πρώτη τελική του Παναιτωλικού στον αγώνα.

60′ Πρώτη ευκαιρία για τον Ιωνικό στο 2ο ημίχρονο. Ο Σεμπά έδωσε δίπλα στον Ελευθεριάδη ο οποίος έκανε ένα φοβερό σουτ και τράνταξε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ανέστη.

64′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Μόρσεϊ, μέσα ο Πέδρο.

68′ Αλλαγή για τον Ιωνικό. Έξω ο Μασάς, μέσα ο Σόουζα. 5-4-1 ο Ιωνικός με 3 κεντρικούς αμυντικούς.

73′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Πέδρο έβγαλε τον Καρέλη στην πλάτη της άμυνας του Ιωνικού, αυτός όμως δεν κατάφερε να κάνει δυνατό σουτ και έστειλε τη μπάλα πάνω στο Χουτεσιώτη.

76′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Ντίαζ κουτσαίνοντας, μέσα ο Ξενιτίδης.

78′ Κίτρινη κάρτα στον Ακόστα για ανατροπή του Ελευθεριάδη σε αντεπίθεση του Ιωνικού.

80′ Κίτρινη κάρτα στο Χουτεσιώτη για καθυστέρηση.

87′ Κίτρινη κάρτα στο Μάρτενσον για ανατροπή του Κάνιας.

89′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Μλάντεν έβγαλε τον Αποστολάκη στην πλάτη της άμυνας του Ιωνικού, έκανε το παράλληλο γέμισμα, ο Κολοβός ήταν αποδέκτης της μπάλας, έκανε το σουτ, η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι, αυτή επέστρεψε στην περιοχή, ο Καρέλης έκανε και αυτός το σουτ, αλλά πέρασε εκτός εστίας.

90′ 4 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

90’+2 Κίτρινη κάρτα στον Αποστολάκη για διαμαρτυρία.

90’+3 Κίτρινη κάρτα στο Γούλερι και στο Γρηγορίου για καθυστέρηση και διαμαρτυρία αντίστοιχα.