Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Ολυμπιακός 3 – 1 Παναιτωλικός: Λάθη στην Άμυνα και Φωνές από τον...

Ολυμπιακός 3 – 1 Παναιτωλικός: Λάθη στην Άμυνα και Φωνές από τον Αναστασίου

0
Ολυμπιακός 3 - 1 Παναιτωλικός 21η Αγωνιστική 2022

Με 3-1 ηττήθηκε ο Παναιτωλικός από τον Ολυμπιακό μέσα στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Ο Παναιτωλικός μπήκε μουδιασμένος σε άλλο ένα παιχνίδι και ουσιαστικά ξεκίνησε το παιχνίδι με την πλάτη στον τοίχο. Μόλις στο 4ο λεπτό το παιχνίδι ήταν στο 2-0, αποτέλεσμα το οποίο είναι αρκετά δύσκολο να ανατραπεί μέσα στον Πειραιά. Ο Παναιτωλικός κατάφερε να μειώσει με το Βέργο στο 28′, αλλά άλλη μία αδράνεια της άμυνας στο 73′, έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να κάνει το 3-1, πράγμα που το έκανε.

Ο Γιάννης Αναστασίου, ελέω και των απουσιών (Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Αποστολή Παναιτωλικού), αλλά και της επικείμενης μονόδρομης αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό για το κύπελλο, παρέταξε την ομάδα με σύστημα 4-3-3, με δύο ανασταλτικούς μέσους, θέλοντας να δώσει την ευκαιρία στον Παναιτωλικό να παίξει με δυνατό κέντρο, αλλά και να δοκιμάσει κάτι διαφορετικό εν όψει της επόμενης αναμέτρησης για το κύπελλο. Στην αρχική ενδεκάδα ξεκίνησε ο Ανέστης στο τέρμα, Βργκοτς και Αντούνες στο κέντρο της άμυνας, Περέιρα στα αριστερά της άμυνας και Λούι στα δεξιά. Στο κέντρο έπαιξαν οι Φλόρες – Τσιγγάρας – Μάρτενσον στην ίδια ευθεία από τα αριστερά στα δεξιά και στην επίθεση έπαιξαν οι Ντουάρτε και Μόρσεϊ στα δύο άκρα και ο Βέργος στον άξονα.

Ολυμπιακός 3 - 1 Παναιτωλικός: Ενδεκάδα Παναιτωλικού
Ολυμπιακός 3 – 1 Παναιτωλικός: Ενδεκάδα Παναιτωλικού

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το Βάτσλικ στο τέρμα, Μανωλά και Παπασταθόπουλο στο κέντρο της άμυνας, Ρέαμπτσιουκ αριστερά και Λαλά στα δεξιά της άμυνας, Μουχαλάκη και Εμβιλά στο κέντρο, Ροντρίγκεζ, Καμαρά και Βαλμπουενά στην επίθεση από τα αριστερά στα δεξιά και ο Αραμπί στην αιχμή της επίθεσης.

Ολυμπιακός 3 - 1 Παναιτωλικός: Ενδεκάδα Ολυμπιακού
Ολυμπιακός 3 – 1 Παναιτωλικός: Ενδεκάδα Ολυμπιακού

Το παιχνίδι ξεκίνησε άσχημα για τον Παναιτωλικό καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 με την κεφαλιά του Αραμπί. Στο 4ο λεπτό ήρθε το δεύτερο τέρμα με το σουτ του Ροντρίγκεζ μετά από επίθεση διαρκείας και ο Παναιτωλικός ξεκίνησε να ανεβαίνει άλλον ένα Γολγοθά με την ελπίδα να πάρει κάτι από το σημερινό παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός μετά τα δύο τέρματα κράτησε τα ηνία του αγώνα και κάλυψε καλά το γήπεδο, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει μεγάλες προσπάθειες.

Η απάντηση του Παναιτωλικού ήρθε αρχικά με το δοκάρι του Βέργου στο 8ο λεπτό και στο 28ο λεπτό με το πλασέ του Μόρσεϊ που κατέληξε στα δίχτυα, μειώνοντας σε 2-1. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που άλλαξε το πρόσωπό του μετά το 2-0, παίζοντας πιο οργανωμένα και πιο επιθετικά.

Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες με το 2-1 και τον Ολυμπιακό να έχει την αναγκαστική αλλαγή του Λαλά, λόγω τραυματισμού. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στον Καρέλη, ο οποίος πέρασε από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Η παρουσία του Καρέλη στην επίθεση έδωσε στον Παναιτωλικό τη δυνατότητα να τρέξει με ξεκούραστο επιθετικό, αλλά χωρίς να καταφέρει να κάνει τη μεγάλη φάση για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Το 3-1 ήρθε από λάθος στην άμυνα του Παναιτωλικού που το εκμεταλλεύτηκε ο Ροντρίγκες και ουσιαστικά τέλειωσε το παιχνίδι και τις ελπίδες του Παναιτωλικού για ισοφάριση στο 73′. Στη συνέχεια του ημιχρόνου ο Γιάννης Αναστασίου έκανε αλλαγές στο κέντρο και στην άμυνα, πέρασε επίσης το Μπαρμπόζα και το Μπελεβώνη στην επίθεση, αλλά το κακό είχε ήδη γίνει.

Το παιχνίδι τελείωσε με το Γιάννη Αναστασίου να φωνάζει στους παίχτες για τα λάθη που έκαναν και για τα εύκολα τέρματα που δέχθηκε η ομάδα. Σίγουρα θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον η ανάλυση του παιχνιδιού από την προπονητική ομάδα, καθώς τα λάθη ήταν αυτά που καταδίκασαν τον Παναιτωλικό σε άλλο ένα εύκολο προβάδισμα του αντιπάλου και τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του.

Ο Γιάννης Αναστασίου δήλωσε: Όταν ξεκινάς το παιχνίδι με 2-0 απέναντι στον Ολυμπιακό, το παιχνίδι γίνεται δύσκολο. Τονίσαμε πριν το παιχνίδι σε κάθε σουτ στην εστία μας να αντιδράσουμε γιατί το γήπεδο γλίστραγε. Στο πρώτο πεντάλεπτο δεν είχαμε καθόλου αντίδραση, αδικήσαμε τους εαυτούς μας, μετά πατήσαμε καλύτερα και είχαμε αρκετές ευκαιρίες παίζοντας με τον Ολυμπιακό και θα έλεγα πως η κρίσιμη στιγμή ήταν η φάση του Καρέλη που δεν έγινε το 2-2. Αυτή είναι η διαφορά, πως ο Ολυμπιακός με ένα λάθος τιμωρεί, ενώ εμείς χρειαζόμαστε πολλές ευκαιρίες για να βάλουμε ένα τέρμα. Είχαμε εμπιστοσύνη στο σχέδιο που είχαμε, στο πρώτο ημίχρονο δεν πατήσαμε καλά στο γήπεδο, ενώ στο δεύτερο πήγαμε καλύτερα. Συνεχίζουμε να κάνουμε λάθη στην άμυνα και ενώ δουλεύουμε στην προπόνηση, στην πράξη γυρνάμε πάλι στα βασικά. Προσπαθούμε να παίζουμε επιθετικά, παίζουμε καλά στο οργανωτικό κομμάτι, αλλά στην άμυνα κάνουμε ατομικά λάθη και τα πληρώνουμε, ειδικά όταν παίζουμε με μεγάλες ομάδες.

Ακολουθούν τα τέρματα και οι φάσεις του αγώνα

Πρώτο Ημίχρονο

1′ 1-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Λαλά κάνει το γέμισμα από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί παίρνει την κεφαλιά, ο Ανέστης αποκρούει, η μπάλα πάει στο Βαλμπουενά και αυτός στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα

4′ 2-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, ο Ανέστης αποκρούει, η μπάλα πάει στον Ελ Αραμπί και αυτός στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι, η μπάλα γυρνάει μέσα στην περιοχή, ο Ροντρίγκεζ παίρνει τη μπάλα και τη στέλνει στα δίχτυα.

8′ Δοκάρι για τον Παναιτωλικό. Ο Λούι έκανε το γέμισμα για το Βέργο, αυτός παίρνει την κεφαλιά και τη στέλνει στο δοκάρι.

20′ Δεν έχει καταφέρει να πάρει αρκετές πρωτοβουλίες ο Παναιτωλικός, με την κατοχή της μπάλας να είναι κοντά στο 70-30 υπέρ του Ολυμπιακού.

28′ 2-1 για τον Παναιτωλικό. Η φάση ξεκίνησε από το Μόρσεϊ που κατέβασε τη μπάλα στην επίθεση, αυτός άλλαξε τη μπάλα στην απέναντι πλευρά με το Ντουάρτε, γίνεται πάλι γέμισμα τώρα από τα αριστερά στην απέναντι πλευρά, η μπάλα φτάνει στο Μόρσεϊ, κάνει την προσποίηση και στέλνει με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα.

32′ Ο Λαλά αποχωρεί ως τραυματίας με πρόβλημα στο δεξί πόδι. Αναμένεται αλλαγή από τον Πέδρο Μάρτινς.

33′ Ο Λαλά επιστρέφει προσωρινά, ενώ ο Ανδρούτσος κάνει προθέρμανση.

36′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Βγαίνει ο Λαλά, μπαίνει ο Ανδρούτσος.

37′ Κίτρινη κάρτα στον Περέιρα.

37′ Ο Γιάννης Αναστασίου έχει σηκώσει τους Μπαρμπόζα και Καρέλη για προθέρμανση.

43′ Γέμισμα του Ανδρούτσου από τα δεξιά, ο Βαλμπουενά βγαίνει προ του Ελ Αραμπί και κάνει μία άστοχη κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα εκτός εστίας.

45′ Οι καθυστερήσεις θα είναι ένα λεπτό.

45’+1 Τέλος Ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, ο Καρέλης στη θέση του Βέργου. Χωρίς επιπλέον αλλαγές ο Ολυμπιακός.

47′ Μικρή διακοπή για τον τραυματισμό του Μανωλά σε διεκδίκηση της μπάλας με τον Καρέλη.

52′ Πρώτη ευκαιρία του Παναιτωλικού στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Καρέλης πήρε τη μπάλα, έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε σε πόδια και κατέληξε σε κόρνερ.

52′ Εκτελείται το κόρνερ με γέμισμα, η μπάλα πάει στο πρώτο δοκάρι στο Ντουάρτε, ο οποίος με το τακουνάκι στέλνει τη μπάλα πιο πίσω, ο Αντούνες είναι στην πορεία της μπάλας, δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα καταλήγει σε πόδια αμυντικού και ο κίνδυνος απομακρύνεται για τον Ολυμπιακό.

60′ Τεράστια επέμβαση από τον Ανέστη μετά από τη σέντρα του Βαλμπουενά και την κεφαλιά του Αραμπί, ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού κρατάει το 2-1.

62′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Περέιρα, μπαίνει ο Αποστολάκης.

63′ Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Βγαίνουν οι Αραμπί και Βαλμπουενά, μπαίνουν οι Τικίνιο και Μασούρας.

71′ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Καμαρά πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, η προσπάθειά του σταμάτησε στο σώμα του Βργκοτς, ο Μασούρας είναι αυτός που παίρνει τη μπάλα, κάνει του σουτ, αλλά η μπάλα πήγε ψηλά εκτός εστίας.

73′ 3-1 για τον Παναιτωλικό. Ο Βργκοτς έκανε λάθος, ο Ροντρίγκες του πήρε τη μπάλα και έκανε το 3-1.

74′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνουν οι Τσιγγάρας και Ντουάρτε, μπαίνουν οι Μπαρμπόζα και Μπελεβώνης.

79′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Μάρτενσον, μπαίνει ο Λάρσον. Ο Αντούνες πάει προς το κέντρο και ο Λάρσον περνάει στην άμυνα. Πρώτη εμφάνιση για το Λάρσον.

82′ Βγήκε στην αντεπίθεση ο Ολυμπιακός με το Ροντρίγκες, ο Παναιτωλικός έτρεξε και κάλυψε την άμυνα κλείνοντας τους διαδρόμους για τους παίχτες του Ολυμπιακού.

89′ Αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Βγαίνουν Ροντρίγκες, Ρέαμπτσιουκ, μπαίνουν οι Φαντιγκά, Κίτσος.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Καρέλη για πάτημα στον Παπασταθόπουλο.

90′ Τρία λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

90’+1 Ο Καρέλης είδε τον Βαλτσλίκ εκτός θέσης και έκανε από μακρυά μία προσπάθεια για να κρεμάσει τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, αλλά ο Βαλτσλίκ κατάφερε να επιστρέψει και να σταματήσει τη μπάλα.