Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 0 – 2 Άρης: Τα Λάθη στην Άμυνα Στοιχίζουν

Παναιτωλικός 0 – 2 Άρης: Τα Λάθη στην Άμυνα Στοιχίζουν

0
Παναιτωλικός 0 – 2 Άρης: Κόκκινη Κάρτα Μπελεβώνης

Σε ένα μέτριο παιχνίδι το οποίο κρίθηκε από ένα λάθος στην άμυνα, και όπως φαίνεται μία λάθος εκτίμηση του διαιτητή, ο Παναιτωλικός άφησε τον Άρη να περάσει από το Αγρίνιο με ένα εύκολο 0-2. Το παιχνίδι κρίθηκε στα πρώτα 20 λεπτά, με το πρώτο ημίχρονο να προσπαθεί ο Παναιτωλικός για την ανατροπή, αλλά στο δεύτερο να αποδέχεται σιγά σιγά τη μοίρα του.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Άρης κέρδισε πέναλτι από το τράβηγμα του Φλόρες στον Εντιαγέ σε πίεση του πρώτου που ξεκίνησε λίγο έξω από την περιοχή. Ο Εντιαγέ έπεσε μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι στον Άρη. Ο Ματίγια ευστόχησε από τη βούλα και έκανε εύκολα το 1-0 για τον Άρη.

Το 2-0 ήρθε με την ανατροπή του Μανσίνι από το Μελίσσα. Από την τηλεοπτική επανάληψη φαίνεται πως ο Μελίσσας ακουμπά τη μπάλα πρώτα και έπειτα ακολουθεί ο παίχτης. Ο Τζήλος έδωσε το πέναλτι στον Άρη και έγινε το 2-0, το οποίο καταδίκασε και το παιχνίδι να κινηθεί σε χαμηλά επίπεδα για το υπόλοιπο της διάρκειάς του.

Ο Παναιτωλικός δεν μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά και το πλήρωσε ακριβά. Μετά το πρώτο τέρμα του Άρη οι παίχτες του Γιάννη Αναστασίου προσπάθησαν να πιέσουν, μάλιστα μείωσαν στο 10′ με την κεφαλιά του Καρέλη, αλλά ο διαιτητής καταλόγησε στον Καρέλη παράβαση καθώς βρισκόταν πίσω από τους αμυντικούς.

Μετά το 20′ και το 2-0 ο Παναιτωλικός προσπάθησε να μειώσει. Έκανε ευκαιρίες και σιγά σιγά πήρε τα ηνία του αγώνα μέσα στο γήπεδο, αλλά οι ευκαιρίες που είχε ο Παναιτωλικός από το 24′ μέχρι το 36′ δεν μετουσιώθηκαν σε κάποιο τέρμα. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης παραλίγο να κάνει το 0-3 με το Μπρούνο Γκάμα, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο χωρίς αλλαγές. Οι διαμαρτυρίες του Μπελεβώνη στο διαιτητή του απέφεραν την κόκκινη κάρτα, ενώ λίγο νωρίτερα, ο Γιάννης Αναστασίου αντίκρισε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο ορεξάτος στο δεύτερο ημίχρονο, στοχεύοντας σε ένα τέρμα μέσα στα πρώτα 10 λεπτά, στα οποία τα πράγματα είναι πιο ρευστά στο γήπεδο. Ο Άρης δεν άφησε τον Παναιτωλικό να απειλήσει και προσπάθησε να κρατήσει το ρυθμό του παιχνιδιού χαμηλό.

Ο Γιάννης Αναστασίου έκανε αλλαγές για να ανανεώσει παίχτες, όχι για να αλλάξει το σύστημα. Στο 60 πέρασε ο Βέργος αντί του Καρέλη και ο Μόρσεϊ αντικατέστησε το Ντουάρτε στην επίθεση. Οι αλλαγές στην επίθεση δεν άλλαξαν την οργάνωση και την αποτελεσματικότητα της επίθεσης, απέναντι στην καλή άμυνα του Άρη. Ο Βέργος προσπάθησε με μακρυνά σουτ, όπως και ο Μεντόζα, να απειλήσει, αλλά κατάφερε να έχει μόνο ένα δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο.

Το 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος, όπου ο Παναιτωλικός άρχισε να αποδέχεται το γεγονός πως δε μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι, ή έστω να το ισορροπήσει.

Στο τέλος του αγώνα ο Γιάννης Αναστασίου δήλωσε πως οι αποφάσεις του διαιτητή επηρέασαν τις αποφάσεις των παιχτών του και έτσι δεν είχε ο Παναιτωλικός καθαρό μυαλό στον αγώνα. Δήλωσε επίσης πως θέλει να δει εάν οι δύο φάσεις ήταν όντως πέναλτι. Τέλος κλείνοντας τις δηλώσεις του σημείωσε πως ο Παναιτωλικός δε θα πρέπει να δίνει δικαιώματα στον αντίπαλο παίζοντας πιο χαλαρά και χωρίς συγκέντρωση.

Παναιτωλικός – Άρης 0-2 Στιγμιότυπα | 20η αγ. | Super League 30.1.2022

Πρώτο Ημίχρονο

3′ Πέναλτι για τον Άρη. Ο Εντιαγέ πάτησε στην περιοχή με το Φλόρες να τον τραβάει και ο Εντιαγέ να πέφτει κάτω.

5′ 1-0 για τον Άρη. Ο Ματίγια ευστόχησε στο πέναλτι, ρίχνοντας τη μπάλα στη δεξιά πλευρά του τέρματος, ο Μελίσσας έπεσε σωστά αλλά δε μπόρεσε να ακουμπήσει τη μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

10′ Φάουλ για καλό σημείο για τον Παναιτωλικό. Εκτελεί ο Μπαρμπόζα με γέμισμα, ο Καρέλης παίρνει την κεφαλιά μετά την άστοχη έξοδο του Σιαμπάνη και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο διαιτητής ακυρώνει το τέρμα λόγω αντικανονικής θέσης του Καρέλη, το οποίο επιβεβαιώνει το ηλεκτρονικό σύστημα.

14′ Κίτρινη κάρτα στο Χουχούμη

16′ Κίτρινη κάρτα στο Μανσίνι.

18′ Πέναλτι για τον Άρη. Ο Μανσίνι βγήκε στην αντεπίθεση με τον Εντιαγέ, πήρε τη μπάλα από τον Εντιαγέ, βγαίνει μπροστά από το Μελίσσα, ο Μελίσσας απλώνει τα χέρια του και βρίσκει τη μπάλα και τον Μανσίνι. Ο διαιτητής δείχνει πέναλτι όπως και να έχει.

19′ 2-0 για τον Άρη. Το πέναλτι το εκτέλεσε ο Καμαρά.

24′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Καρέλη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα στην αντίθετη γωνία του Σιαμπάνη, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη άπλωσε το πόδι και έδιωξε τη μπάλα.

25′ Ο Σιαμπάνης δείχνει πως έχει ένα τράβηγμα στον αριστερό τετρακέφαλο. Διακόπτεται για λίγο ο αγώνας, αλλά δείχνει πως μπορεί να συνεχίσει ο τερματοφύλακας του Άρη.

33′ Ο Αποστολάκης μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, προσπάθησε να κάνει το γέμισμα, πιέστηκε από τους αμυντικούς του Άρη, τελικά η μπάλα πήγε προς το τέρμα, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και βγήκε εκτός αγωνιστικού χώρου.

34′ Ο Χουχούμης έκανε από αριστερά ένα μακρυνό γέμισμα στα πόδια του Καρέλη, αυτός πήρε τη μπάλα στο όριο της περιοχής, έκανε το γυριστό σουτ, αλλά ο Σιαμπάνης δεν ξαφνιάστηκε και σταμάτησε τη μπάλα.

36′ Γέμισμα του Ντουάρτε από τα αριστερά, ο Καρέλης βρίσκει τη μπάλα με το πίσω μέρος του ποδιού και στέλνει τη μπάλα για λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Άρη. Διαμαρτύρεται και στο διαιτητή για σπρώξιμο.

45′ 3 λεπτά οι καθυστερήσεις.

45’+1 Δοκάρι για τον Άρη από το Μπρούνο Γκάμα, ο οποίος πήρε μπάλα από την μετάβαση του Εντιαγέ μπροστά στην περιοχή του Παναιτωλικού, έκανε το μακρυνό σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και επέστρεψε μέσα στην περιοχή, αλλά έδιωξε τη μπάλα ο Μαλής.

45’+3 Ο Ντουάρτε έκανε ένα γυριστό σουτ, αλλά δεν κατάφερε να αιφνιδιάσει το Σιαμπάνη.

45’+3 Τέλος Ημιχρόνου.

45’+4 Κίτρινη κάρτα στο Γιάννη Αναστασίου για διαμαρτυρία

Δεύτερο Ημίχρονο

46’παρα-πέντε Κόκκινη κάρτα στο Μπελεβώνη, τον τεχνικό διευθυντή του Παναιτωλικού, για διαμαρτυρία στο διαιτητή την ώρα που έβγαιναν οι δύο ομάδες από τα αποδυτήρια.

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

47′ Φάουλ για τον Παναιτωλικό περίπου 15 μέτρα από την περιοχή του Άρη. Εκτελεί ο Μπαρμπόζα με γέμισμα, η μπάλα απομακρύνεται από την άμυνα του Άρη, ο Μεντόζα την κλέβει μέσα στην περιοχή και κάνει το σουτ, αλλά ο Σιαμπάνης διώχνει σε κόρνερ.

55′ Πιο οργανωμένος και με περισσότερη συνοχή ο Παναιτωλικός στα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου, αλλά δεν είναι αρκετή η προσπάθειά του μέχρι στιγμής για να απειλήσει τον Άρη. Ο Άρης από την πλευρά του παίζει πιο ήρεμα, το οποίο είναι λογικό με το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου.

60′ Φοβερή ενέργεια του Μεντόζα, πήρε τη μπάλα και έφτασε λίγο έξω από την περιοχή, έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Σιαμπάνη.

61′ Αλλαγές για τον Άρη. Οι Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε στη θέση των  Μαντσίνι, Γκάμα.

63′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Οι Βέργος, Μάρτενσον, Μόρσεϊ στη θέση των Ντουάρτε, Βργκοτς, Καρέλη. Ο Μάρτενσον παίρνει θέση ως ανασταλτικός μέσος, ο Αντούνες περνάει δίπλα στο Μαλή στην άμυνα.

68′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ιτούρμπε πήρε τη μπάλα από τα αριστερά, βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας του Παναιτωλικού και έκανε ανενόχλητος το σουτ, το οποίο κατέληξε εκτός εστίας.

76′ Ευκαιρία μετά από ώρα για τον Παναιτωλικό. Ο Φλόρες ήταν ο αποδέκτης της μπάλας μετά από την απομάκρυνση της άμυνας του Άρη, αλλά έκανε πολύ καλή εκτίμηση και έστειλε τη μπάλα άστοχα πάνω από την εστία του Σιαμπάνη.

83′ Αλλαγές για τον Άρη. Οι Σάκιτς, Μάνος στη θέση των Ματίγια , Εντιαγέ

84′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Οι Τσιγγάρας, Χρ. Μπελεβώνης στη θέση των Φλόρες, Μπαρμπόσα.

85′ Καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με το Βέργο, ο Βέργος έκανε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα πήγε στην δεξιά κάτω γωνία του Σιαμπάνη, αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη έδιωξε τη μπάλα.

90′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Λόπεθ στη θέση του Καμαρά.

90′ Πέντε λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

90’+2 Κίτρινη κάρτα στο Γκανέα για ανατροπή του Μεντόζα σε αντεπίθεση του Παναιτωλικού.