Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Βραδυποριακός 0 – 0 Ταλαιπωριακός: Ένας Χρόνος Χάκης Μάβος

Βραδυποριακός 0 – 0 Ταλαιπωριακός: Ένας Χρόνος Χάκης Μάβος

0
Μάκης Χάβος
Μάκης Χάβος

Χάλι Μαύρο. Σήμερα είδαμε ένα παιχνίδι ικανό να κόψει τη μπάλα και στους πιο φανατικούς Λαμιώτες και Αγρινιώτες. Η Λαμία του Μπάμπη του Τεννέ μπήκε στην αρχή ταμπουρωμένη και εφόσον είδε ότι ο Παναιτωλικός του Μάκη του Χάβου δεν έχει επίθεση, αποφάσισε να κάνει το παιχνίδι πιο επιθετικό μετά το 40′, χωρίς όμως να πετύχει κάποιο τέρμα. Από την πλευρά του ο Μάκης Χάβος, σε ένα εντελώς ανοργάνωτο σύστημα, απειλήθηκε από την τελευταία ομάδα της βαθμολογίας, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν σα να μην έγινε και για τις δύο ομάδες.

Μέτριο ήταν το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού. Ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή, 60-40, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει. Οι τελικές ήταν 2 για τον Παναιτωλικό και 5 για τη Λαμία, μία από αυτές εντός στόχου για τον Παναιτωλικό, ενώ 4 εντός στόχου για τη Λαμία. Φαίνεται πολύ έντονα η απουσία επιθετικού στην ομάδα, καθώς και ο Αριγίμπι και ο Γιάκολις τραβιούνται αρκετά πίσω. Μετά τον τραυματισμό του Τζανακάκη και την αλλαγή του με το Ντουάρτε, η δεξιά πλευρά έγινε πιο επιθετική. Ο Ντουάρτε όμως, ελλείψει καθαρόαιμων επιθετικών, καταλήγει να βγαίνει πιο μπροστά από τους επιθετικούς του Παναιτωλικού, οι οποίοι είναι αρκετά τραβηγμένοι πίσω. Η Λαμία κατάφερε να απειλήσει με πιο ουσιαστικές επιθέσεις, με αποκορύφωμα το ψαλίδι του Ντέλετιτς στο 38′.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε περισσότερες κάρτες, απ’ ότι φάσεις. Η Λαμία κατάφερε να απειλήσει στο 71ο λεπτό με το σουτ του Ντέλετιτς και ο Παναιτωλικός στο 66′ με την κάθετη μπαλιά του Βέργου στον Αριγίμπι. Μηδέν ευκαιρίες εντός στόχου είχε ο Παναιτωλικός, ενώ η Λαμία είχε μία στο δεύτερο ημίχρονο.

Κάποιος θα πρέπει να ξυπνήσει τον Κωστούλα να του πει ότι είτε θα πρέπει να κάνει μεταγραφές επιπέδου Ολυμπιακού για να μείνει στην κατηγορία, ή να φέρει προπονητή.

Δηλώσεις

Μπάμπης Τεννές: Δεν είναι το αποτέλεσμα που θέλαμε. Υπάρχουν πολλά πράγματα που δείχνουν ότι η ομάδα έχει δυναμική. Έχουμε καλή άμυνα και είμαστε καλοί στο ανασταλτικό παιχνίδι.

Μπάμπης Μιχαηλίδης: Αυτό που έχει σημασία είναι ότι δεν είδαμε ένα καλό παιχνίδι. Υπήρχε νευρικότητα και από τις δύο ομάδες και γι’ αυτό δεν είδαμε ένα τέρμα. Στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει δίκαιο και άδικο, αυτός που θα εκμεταλλευτεί τις στιγμές θα πάρει και τους βαθμούς.

Βαθμολογία

Την κέρασε ένα βαθμό και τη βοήθησε να ξεκολλήσει από το μηδέν. Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να βάλει ούτε ένα τέρμα απέναντι στη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος μέχρι την 5η αγωνιστική. Η δέκατη θέση είναι τελείως πλασματική, καθώς ο Παναθηναϊκός και η ΑΕΛ χρωστάνε από ένα αγώνα. Ο Παναθηναϊκός είναι ομάδα που θα ορθοποδήσει αργότερα στο πρωτάθλημα, όπως έκανε και πέρυσι, καθώς έχει τους ανθρώπους να κουβαλήσουν την ομάδα. Από την άλλη πλευρά, ΑΕΛ, Λαμία και Παναιτωλικός δείχνουν ότι είναι υποψήφιες ομάδες για τη συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας.

Πρώτο Ημίχρονο

3′ Κίτρινη κάρτα για τον Παναιτωλικό με την επικίνδυνη επέμβαση του Λιάβα πάνω στο Βασιλακάκη.

4′ Ο Ρόμανιτς κάνει τη σέντρα, ο Καραμάνος μέσα στην περιοχή παίρνει την κεφαλιά με τον Κνετ να σταματάει τη μπάλα.

8′ Ντάλσιο και Ντίαζ κάνουν άσκοπες εναλλαγές της μπάλας μεταξύ τους, τελικά χάνουν τη μπάλα, αλλά ο Λιάβας κόβει την επίθεση της Λαμίας.

10′ Δείχνει να πονάει ο Τζανακάκης, καθώς ο ίδιος περπατούσε τα τελευταία λεπτα. Πέφτει στο έδαφος και πιάνει τον αριστερό δικέφαλό του. Σηκώνεται για ζέσταμα ο Ντουάρτε.

12′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, ο Μπεχαράνο βγάζει μία μακρυά σέντρα από τον άξονα του κέντρου και βρίσκει το Ρόμανιτς στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού με τον Κωνσταντόπουλο να τον πιέζει. Ο Ρόμανιτς κάνει το σουτ, ευτυχώς πάνω στον Κνετ, ο οποίος διώχνει τη μπάλα με τα πόδια.

14′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, βγαίνει ο τραυματίας Τζανακάκης και μπαίνει ο Ντουάρτε.

18′ Ο Μπαχανάκ προωθείται και παίρνει τη μπάλα από τα αριστερά, κάνει τη σέντρα, ο Καραμάνος σηκώνεται και παίρνει την κεφαλιά, η οποία καταλήγει στα χέρια του Κνετ.

20′ Αντεπίθεση του Παναιτωλικού μετά το κόρνερ της Λαμίας, η μπάλα καταλήγει στα δεξιά που βρίσκεται ο Ντουάρτε, κάνει ένα γέμισμα το οποίο κόβεται από το Μπαχανάκ και στη συνέχεια του κάνει φάουλ.

21′ Κίτρινη κάρτα στο Ρόμανιτς για θέατρο στην περιοχή του Παναιτωλικού.

23′ Κάρτα για τον Ασίγμπα για φάουλ πάνω στο Μάζουρεκ στο ημικύκλιο της περιοχής, ο οποίος βρέθηκε σε καλή θέση μετά την προωθημένη μετάβαση του Γιάκολις.

24′ Εκτελεί ο Αριγίμπι, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας.

36′ Ο Ντουάρτε πίεσε το Μπαχανάκ για να βγει στον αιφνιδιασμό, ο Μπαχανάκ διόρθωσε το λάθος του, έχασε πάλι τη μπάλα, τελικά απομάκρυνε η άμυνα της Λαμίας.

38′ Εκπληκτική ευκαιρία για τη Λαμία, ο Βασιλακάκης έβγαλε τη μπαλιά στο ύψος του πέναλτι και ο Ντέλετιτς με ψαλίδι έστειλε τη μπάλα για λίγο εκτός εστίας.

40′ Αλλαγές για τη Λαμία. Μπαίνουν Μπουλούλης και Αραμπούλη στις θέσεις των Βασιλακάκη και Καραμάνου. Και οι δύο αλλαγές γίνονται αναγκαστικά.

41′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, η οποία βγαίνει στην αντεπίθεση με το Ρόμανιτς να είναι ο αποδέκτης της μπάλας προ του Κνετ, ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού διάβασε τη φάση και βγήκε να τη διώξει με τα πόδια.

45′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

45’+1 Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό, ο Ντουάρτε έκανε μακρινή μπαλιά και βρήκε το Γιάκολις, ο οποίος πήγε να ελέγξει τη μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά κόπηκε πριν κατεβάσει τη μπάλα.

45’+3 Ο Ντέλετιτς κάνει σέντρα στον Αραμπούλι από τα αριστερά, αυτός πιάνει την κεφαλιά, η οποία δεν ανησυχεί τον Κνετ.

45’+3 Τέλος Ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Με τις αλλαγές του πρώτου ημιχρόνου συνεχίζουν οι δύο ομάδες

• Ντουάρτε αντί Τζανακάκη
  • Αραμπούλι αντί Καραμάνου (Λαμία)
  • Μπουλούλη αντί Βασιλακάκη (Λαμία)

47′ Πέφτει ο Αραμπούλι μέσα στην περιοχή του Κνετ, ο διαιτητής ελέγχει τη φάση στο VAR και επιβεβαιώνει ότι δεν έχει γίνει παράβαση.

48′ Κίτρινη κάρτα στο Σκόνδρα για τράβηγμα στο Μάζουρεκ.

53′ Κίτρινη κάρτα στον Περέιρα για επικίνδυνη προβολή από πίσω στο Ντέλετιτς.

59′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, μπαίνει ο Βέργος στη θέση του Περέιρα. Πηγαίνει ο Λιάβας στη θέση του Περέιρα και το σύστημα του Παναιτωλικού γίνεται 4-2-3-1.

61′ Εκτελεί φάουλ ο Μάζουρεκ από τα δεξιά με πολύ κόσμο στην άμυνα της Λαμίας, διώχνει ο Επασί χωρίς πρόβλημα.

63′ Κίτρινη κάρτα στο Μπουλούλη για επικίνδυνη προβολή στο Ντίαζ.

66′ Ο Αριγίμπι κάνει το γέμισμα από τα αριστερά, αλλά η μπάλα καταλήγει απ’ ευθείας εκτός αγωνιστικού χώρου.

66′ Κάθετη μπαλιά για τον Αριγίμπι από το Βέργο, ο Αριγίμπι χώνεται ανάμεσα από τους δύο αμυντικούς της Λαμίας, ο Επασί βγαίνει με γροθιές και διώχνει πριν γίνει πιο επικίνδυνη η φάση.

70′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Μπαίνει ο Μεντόζα στη θέση του Αριγίμπι και μπαίνει ο Τσιγγάρας στη θέση του Γιάκολις.

71′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Λαμία σε αυτό το ημίχρονο, ο Ντέλετιτς κάνει σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κνετ αποκρούει τη μπάλα.

74′ Ο Μάζουρεκ εκτελεί ένα φάουλ με γέμισμα. Ο Καρασαλίδης είναι ο αποδέκτης της μπάλας, η μπάλα πάει στην άλλη πλευρά στο Λιάβα, ο οποίος υπό πίεση κερδίζει πλάγιο.

75′ Αλλαγή για τη Λαμία, ο Μπιανκόνι στη θέση του Αραμπούλι.

78′ Εκτελεί κόρνερ ο Μεντόζα, βγαίνει ο Επασί και διώχνιε τη μπάλα. Στη συνέχεια της φάσης ο Βέργος δέχεται σπρώξιμο και ζητάει να ελεχθεί η φάση. Το VAR δείχνει τίποτα.

81′ Ο Μπιανκόνι παίρνει μία ανάποδη κεφαλιά μέσα στην περιοχή, ο Κνέτ αποκρούει εύκολα.

84′ Αλλαγές για τη Λαμία. Ο Χατζηστραβός μπαίνει στη θέση του Σκόνδρα και ο Βασιλόγιαννης στη θέση του Ντέλετιτς.

85′ Κίτρινη για το Μπιανκόνι, για απρόσεκτη προβολή προ του Καρασαλίδη.

87′ Συρτό σουτ του Ρόμανιτς έξω από τη μεγάλη περιοχή προς την αριστερή γωνία του Κνετ, πέφτει ο ίδιος και μαζεύει.

90’+1 Τραυματισμός του Ρόμανιτς μετά τη διεκδίκηση της μπάλας με το Ντουάρτε. Ο Ρόμανιτς σηκώνεται εν τέλει και περνάει εκτός για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Με 10 η Λαμία για τα επόμενα λεπτά.

90’+1 Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+3 Κόκκινη κάρτα στο Χατζηστραβό για επικίνδυνη προβολή στον Κωνσταντόπουλο. Κίτρινη κάρτα στον Κουτσοσπύρο για διαμαρτυρία.

90’+5 Κίτρινη κάρτα για φάουλ του Βέργου στον Αντέτζο. Ο Βέργος κλώτσισε στα πλευρά τον αμυντικό της Λαμίας.

90’+6 Τέλος Παιχνιδιού.