Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Βόλος ΝΠΣ 3 – 1 Παναιτωλικός

Βόλος ΝΠΣ 3 – 1 Παναιτωλικός

0
Βόλος ΝΠΣ - Παναιτωλικός: Βέργος Πέναλτι

Με το Δουβίκα εκτός 20άδας και τις δύο απουσίες από εχθές ο Βόλος κατάφερε και πέτυχε τρία τέρματα απέναντι στον αδύναμο Παναιτωλικό. Ο Τραϊανός Δέλλας επιστράτευσε την ενδεκάδα του προηγούμενου αγώνα, μετά την ικανοποιητική εμφάνιση στη Λάρισα, αλλά δεν κατάφερε ούτε στο ελάχιστο να δυσκολέψει το Βόλο. Η ποιότητα των δύο ομάδων ήταν εμφανής, αλλά επίσης φάνηκε και η έλλειψη σε αμυντικούς που έχει ο Δέλλας, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο έκανε πολλές αλχημείες ώστε να καλύψει την άμυνα, αλλά και να κάνει την ομάδα πιο επιθετική.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός μπήκε με φόρα, ξεκίνησε επιθετικά, αλλά από το 3ο λεπτό βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Σα να μην έφτανε αυτό, ο Ταχάρ σε προσπάθεια του να καλύψει σε σουτ έξω από την περιοχή του Κνετ, άπλωσε το χέρι του και παραχώρησε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Μπουένο και έκανε το 2-0.

Ο Παναιτωλικός πέρασε ένα 20λεπτο προσπαθώντας να ισορροπήσει το παιχνίδι, να βρει διαδρόμους προς την εστία του Κλέιμαν και σιγά σιγά αναδιοργανώθηκε. Με ορμητήριο την αριστερή πλευρά, στην οποία βοηθούσαν ο Μεντόζα και ο Ταχάρ κατά διαστήματα, κατάφερε και δημιούργησε αρκετές φάσεις. Στο 32′ κέρδισε κόρνερ από τα αριστερά και αυτό επέφερε και το πέναλτι κατά του Περέα, το οποίο εκτέλεσε ο Βέργος και μείωσε σε 2-1.

Ο Βόλος δεν είπε την τελευταία του λέξη. Η καλή του ανάπτυξη προκάλεσε προβλήματα στον Παναιτωλικό, καθώς οι αντεπιθέσεις ήταν πολύ γρήγορες και επικίνδυνες για την άμυνα του Δέλλα. Αυτό όμως που δεν κατάφεραν με τις αντεπιθέσεις, το κατάφεραν με στημένη μπάλα. Ο Κνετ παραχώρησε κόρνερ από τα δεξιά, όπως επιτίθεται ο Βόλος, η μπάλα πήγε στο ύψος του πέναλτι που βρίσκεται ο Γκρίλο, αυτός κάνει κεφαλιά προς το τέρμα, η μπάλα πάει στο Μήτογλου και χωρίς πίεση κατεβάζει, στοχεύει και πετυχαίνει το 3-1.

Ήδη από το πρώτο ημίχρονο ο Βόλος έδειξε τα δόντια του πετυχαίνοντας δύο εύκολα τέρματα και αντιδρώντας εγκαίρως στη μείωση του Παναιτωλικού. Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου δείχνουν ένα ισορροπημένο παιχνίδι με 5-3 τελικές 4-2 εντός εστίας, από μία απόκρουση, 12-7 φάουλ και 57-43 κατοχή μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς αλλαγές, όμως ο Δέλλας, όπως συνήθιζε στην πρώτη θητεία του στον Παναιτωλικό, έκανε αλλαγές νωρίς νωρίς. Οι πρώτες αλλαγές στην ενδεκάδα ήταν οι Καρέλης, Ντάλσιο και Μανθάτης, οι δύο πρώτοι πήραν θέση στην επίθεση και ο Μανθάτης κάλυψε το κενό στα δεξιά της άμυνας. Το 4-2-3-1 έγινε 4-4-2 και η αλλαγή συστήματος όσο πέρναγε η ώρα έδειχνε ότι δυσκόλευε το Βόλο. Ο Παναιτωλικός βγήκε περισσότερο στην επίθεση με 2 πλέον καθαρόαιμους επιθετικούς, αλλά ο Κλέιμαν ήταν αλάνθαστος σε κάθε επέμβαση.

Ο Άνχελ Λόπεζ δεν έκανε αλλαγές στο σύστημά του. Οι αλλαγές στόχευαν πρόσωπα και δεν αποσκοπούσαν στην αλλαγή τακτικής, άλλωστε ο στόχος είχε επιτευχθεί από το πρώτο ημίχρονο.

Στα τελευταία 15 λεπτά ο Δέλλας έριξε στη μάχη το Γιάκολις και το Ντουάρτε στα άκρα της επίθεσης. Ο μικρός Πορτογάλος έδειξε για ακόμη μία φορά ότι ξέρει να παίρνει καλές θέσεις στην επίθεση και το απέδειξε αυτό με το δοκάρι που είχε προς το τέλος του αγώνα. Δοκάρι είχε και ο Βέργος στο 86′ και με αυτή την προσπάθεια έκλεισαν όλες οι σημαντικές φάσεις του Παναιτωλικού για τον αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες, ανέκτησε ποσοστό κατοχής και κυριάρχησε στην επίθεση. Το 57-43 στην κατοχή έγινε 51-49, ενώ οι 5-3 τελικές του πρώτου ημιχρόνου, έγιναν 8-15 στο τέλος του αγώνα, 3-12 για το δεύτερο ημίχρονο.

Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση και είναι πλέον στα χέρια του ΟΦΗ και της ΑΕΛ η μοίρα του, οι οποίοι παίζουν εκτός έδρας με τον Απόλλωνα και τον Ατρόμητο αντίστοιχα.

Πρώτο Ημίχρονο

1′ Ο Παναιτωλικός βγαίνει στην επίθεση, ο Αριγίμπι έχει τη μπάλα, αντί να δώσει δεξιά για το 1-2, προσπαθεί να κάνει τρίπλα στον αμυντικό και παραχωρεί πλάγιο.

3′ 1-0 για το Βόλο νωρίς νωρίς από ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

11′ Χέρι του Ταχάρ στο ημικύκλιο της περιοχής προσφέρει τη δυνατότητα να απειλήσει από πολύ καλό σημείο ο Βόλος. Ο Μπαρτόλο είναι αυτός που πάει να το εκτελέσει. Ο διαιτητής ενημερώνεται από το VAR για να δει τη φάση στο χέρι του Ταχάρ.

13′ Ο διαιτητής δίνει πέναλτι στο χέρι του Ταχάρ και του δείχνει την κίτρινη κάρτα. Ο Μπουένο το εκτελεί και κάνει το 2-0 για το Βόλο.

15′ Ο Ταχάρ κάνει ένα πολύ μακρυνό σουτ, η μπάλα περνάει για λίγο εκτός εστίας, ενώ ήδη ο Κλέιμαν έχει πέσει να καλύψει.

32′ Εκτέλεση Κόρνερ για τον Παναιτωλικό, η μπάλα περνάει από όλους, ο Ταχάρ βρίσκεται στην πορεία της μπάλας, αλλά ολιγωρεί και η μπάλα απομακρύνεται. Ο διαιτητής διακόπτει το παιχνίδι με προτροπή του VAR και ελέγχει τη φάση για χέρι του Περέα.

37′ Ο διαιτητής δίνει πέναλτι στο χέρι του Περέα, ο Βέργος το εκτελεί και μειώνει σε 2-1.

42′ Πολύ κοντά στο 3-1 ο Βόλος με το τετ-α-τετ του Μπαρτόλο, αλλά ο Κνετ διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ.

42′ 3-1 για το Βόλο. Εκτελείται το κόρνερ, η μπάλα πάει στο Μήτογλου μετά από κεφαλιά του Γκρίλο, σταματάει τη μπάλα και ανενόχλητος στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

45′ 4 λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

45’+4 Τέλος Ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

51′ Μεγάλη ευκαιρία μετά από στημένη φάση για τον Παναιτωλικό. Ο Τσότσαλιτς παίρνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή, δίνει δίπλα στο Ντίαζ, αυτός κάνει το σουτ και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Το τέρμα ακυρώνεται διότι ο Τσότσαλιτς βρίσκεται ακάλυπτος στην αρχή της φάσης.

53′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Καρέλης, Ντάλσιο και Μανθάτης μπαίνουν στον αγώνα στις θέσεις των Μεντίνα, Μεντόζα και Καρασαλίδη. Το σύστημα του Παναιτωλικού είναι 4-4-2, με Περέιρα – Τσότσαλιτς – Εντινγκά – Μανθάτη στην άμυνα, Ντίαζ Ταχάρ στο κέντρο και Αριγίμπι – Ντάλσιο στα άκρα της επίθεσης και μοναδικοί προωθημένοι οι Καρέλης και Βέργος.

57′ Αλλαγές για το Βόλο. Βγαίνει ο Μπουένο και μπαίνει ο Σάντος.

66′ Αντεπίθεση του Βόλου με το Νίνη να βγάζει στο Μπαρτόλο, ο Μπαρτόλο πατάει περιοχή, προσπαθεί να απειλήσει τον Κνετ, αλλά ο Αυστριακός σταματάει τη μπάλα.

67′ Τεράστια ευκαιρία για το Βόλο. Ο Φερράρι έκανε γέμισμα από τα δεξιά, ο Σάντος έκανε το σουτ, αλλά ο Κνετ έδιωξε τη μπάλα.

72′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Καρέλης μέσα από την περιοχή βγάζει στα δεξιά στο Ντάλσιο, ο οποίος είναι αφύλακτος. Αυτός κάνει διπλή προσπάθεια με την πρώτη να απομακρύνεται από το Φερράρι και τη δεύτερη με από τον Κλέιμαν.

74′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Ντουάρτε και Γιάκολις στις θέσεις των Αριγίμπι και Περέιρα. Ο Ντάλσιο περνάει ως αριστερός ακραίος αμυντικός, ο Γιάκολις περνάει στο δεξί άκρο της επίθεσης και απέναντι ο Ντουάρτε.

79′ Κλέβει ο Μανθάτης έξω από την περιοχή, βγάζει στα αριστερά για τον Καρέλη, πέφτει ο Κλέιμαν και σταματάει τη μπάλα.

84′ Αλλαγή για το Βόλο. Έξω ο Κρητικός, μέσα ο Σάντσεζ.

86′ Δοκάρι για τον Παναιτωλικό από το Βέργο, στην επαναφορά ο Ντουάρτε προσπάθησε να απειλήσει, έστειλε τη μπάλα στο Γκρίλο και η μπάλα πήγε κόρνερ.

90′ 4 λεπτά ο επιπλέον χρόνος.