Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 2 – 3 Ατρόμητος Αθηνών: Μηδέν στα Τρία

Παναιτωλικός 2 – 3 Ατρόμητος Αθηνών: Μηδέν στα Τρία

0
Παναιτωλικός 2 - 3 Ατρόμητος Αθηνών: Ντίαζ

Ο Παναιτωλικός έκανε καλή εμφάνιση, αλλά ο Ατρόμητος έπαιξε ακόμα καλύτερα και πήρε το διπλό μέσα στο Αγρίνιο. Ο Γιάννης Αναστασίου άλλαξε το πρόσωπο της ομάδας μετά από τα δύο συνεχόμενα αποτυχημένα αποτελέσματα στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος υποβιβασμού, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό να ανακόψει τη φόρα που έχει πάρει ο Ατρόμητος για να σωθεί.

Το πρώτο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον Παναιτωλικό. Ο Ατρόμητος έκανε το 1-0 πολύ νωρίς με την αντεπίθεση του Κουλούρη και το σουτ Έρλινγκμαρκ από την περιοχή. Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να ανεβάσει ρυθμό και ο Ατρόμητος συνέχισε επιθετικά για τα επόμενα είκοσι λεπτά.

Στο 22 ο Παναιτωλικός κέρδισε κόρνερ και από την κεφαλιά του Κορνέλιους η μπάλα πήγε στο Ντίαζ, ο οποίος από κοντά έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Η ισορροπία στα τέρματα έφερε και περισσότερη ισορροπία μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ο Παναιτωλικός ανέβηκε περισσότερο και μοιράστηκε την κατοχή για τα λεπτά που ακολούθησαν.

Ο Ατρόμητος δεν άργησε να αντιδράσει και στο 28 ο Μουνίθ έπιασε εκτός θέσης τον Ανέστη και με ένα πολύ καλό σουτ έδωσε το προβάδισμα στον Ατρόμητο. Ο Παναιτωλικός δεν έδειξε να επηρεάζεται ιδιαίτερα από το δεύτερο τέρμα του Ατρόμητου και έκλεισε τον Ατρόμητο για αρκετά λεπτά στην άμυνά του.

Μετά από σχεδόν δέκα λεπτά πίεσης ήρθε το δεύτερο τέρμα για τον Παναιτωλικό με κόρνερ και τελικό αποδέκτη πάλι το Ντίαζ, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 2-2. Για τα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι την ανάπαυλα, ο Παναιτωλικός πίεσε και προσπάθησε να πάρει κεφάλι στα τέρματα, αλλά η αντεπίθεση του Βέργου στο 45 και το φάουλ που κέρδισε ο Νταγκό στο 45’+2 πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός μπήκε με αρκετή όρεξη. Έτρεξε να κλείσει τους δρόμους προς την άμυνά του και κυνήγησε τον Ατρόμητο στην επίθεση. Η πίεση του Παναιτωλικού κράτησε κάτι λιγότερο από 15 λεπτά και έπειτα ο ρυθμός έπεσε. Ο Ατρόμητος έκανε την πρώτη του φάση στο δεύτερο μέρος με το φάουλ του Στρούγγη στο 49′ και στη φάση του 72′ που με αντεπίθεση ο Κουλούρης έκανε το 2-3.

Στο σημείο αυτό ο Γιάννης Αναστασίου γνώριζε ότι η ομάδα ήταν με την πλάτη στον τοίχο. Πέρασε όλους τους επιθετικογενείς παίχτες που είχε στον πάγκο, Μεντόζα, Καρέλη, Μπαρμπόζα και Μόρσεϊ. Το σύστημα στο τέλος του παιχνιδιού έγινε πιο κοντά στο 3-5-2, αλλά τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ.

Ο ίδιος είχε δώσει εντολή να προσπαθήσει η ομάδα να απειλήσει από τα άκρα, πράγμα που έγινε εν μέρει, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό ώστε να δημιουργηθούν ρήγματα στον Ατρόμητο.

Το παιχνίδι πήγε αργά αργά προς το τέλος του με τον Ατρόμητο να κρατά μακρυά τον Παναιτωλικό από την άμυνά του και το 2-3 έμεινε μέχρι το τέλος.

Η στατιστική ανάλυση του αγώνα έδειξε πως οι τελικές ήταν 10-13, 5-5 οι τελικές στην εστία, 2-3 αποκρούσεις, 6-3 τα κόρνερ, 2-1 τα οφσάιντ, 3-4 οι κίτρινες, 21-14 τα φάουλ και τέλος 56% – 44% η κατοχή της μπάλας.

Ο Παναιτωλικός μετά την ανατροπή του Ιωνικού μέσα στην Τρίπολη με 2-3 έχασε μία θέση στη βαθμολογία, πέρασε πίσω από τον Ιωνικό και είναι πλέον δύο βαθμούς πάνω από τον Ατρόμητο Αθηνών. Ο ΠΑΣ Λαμία έμεινε στους 21 βαθμούς, ενώ ο Απόλλωνας Σμύρνης ανέβηκε στους 19.

Δηλώσεις

Ο προπονητής του Ατρόμητου δήλωσε ευχαριστημένος για το αποτέλεσμα, αλλά σημείωσε πως ο Ατρόμητος δεν έχει προλάβει να παίξει όπως θα ήθελε και ο ίδιος. Η ομάδα ακόμα χτίζεται.

Ο Γιάννης Αναστασίου δήλωσε: Είναι δύσκολο να εξηγήσεις κάποια πράγματα. Η εντολή ήταν να παίξουμε από τα πλάγια και κοιτάγαμε να παίξουμε από τον άξονα. Φάγαμε και τα τρία τα τέρματα έτσι. Η έλλειψη συγκέντρωσης έπαιξε μεγάλο ρόλο. Είχαμε ρυθμό, παίξαμε γρήγορα, αλλά κάποιες φορές αδικήσαμε τον εαυτό μας. Κάναμε μία καλή προσπάθεια φέτος και δείξαμε ότι μπορούμε να παίξουμε καλή μπάλα, αλλά έχουμε κάποιες στιγμές που δε μπορεί κανείς να τις εξηγήσει. Θέλουμε δουλειά για να θέσουμε τις βάσεις για την επόμενη χρονιά. Τουλάχιστον όσο εγώ είμαι προπονητής θα κοιτάμε το παραπάνω. Όποιος δε μπορεί, δεν έχει θέση εδώ. Το μυαλό μας δε λειτουργεί όπως πρέπει και πρέπει να το ταρακουνήσουμε.

Πρώτο Ημίχρονο

1′ 1-0 για τον Ατρόμητο. Ο Κουλούρης βγήκε στην αντεπίθεση από τα αριστερά για τον Ατρόμητο, έκανε το γέμισμα στον Έρλινγκμαρκ που ήταν στην περιοχή, και αυτός νίκησε τον Ανέστη.

5′ Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Μουνίθ πήρε το γέμισμα από τα αριστερά, η άμυνα του Παναιτωλικού δεν κατάφερε να διώξει, αυτός έκανε το σουτ, ο Ανέστης έδιωξε, η μπάλα πήγε στο Μουνίθ και πάλι που με τη δεύτερη ευκαιρία έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας. Ο Ανέστης βάζει τις φωνές στου αμυντικούς του.

15′ Ο Ατρόμητος κάνει πολύ καλό πρώτο τέταρτο. Ο ρυθμός του είναι πολύ γρήγορος και είναι αρκετά επιθετικός σε αυτά τα πρώτα λεπτά.

22′ 1-1 για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίαζ εκμεταλλεύτηκε την κεφαλιά του Κορνέλιους μετά από κόρνερ, ο Γιαννιώτης έπεσε, αλλά δεν έφτασε τη μπάλα και ο Ντίαζ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι και ισοφάρισε το παιχνίδι με το γόνατο.

28′ 2-1 για τον Ατρόμητο. Ο Μουνίθ βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ, ο Ανέστης δεν έκανε καλή εκτίμηση της μπάλας και αυτή κατέληξε στα δίχτυα, περνώντας δίπλα από το δεξί του δοκάρι.

36′ 2-2 για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίαζ έπιασε κεφαλιά μετά από την κεφαλιά του Λούι που πάλι προήλθε από κόρνερ και νίκησε το Γιαννιώτη για δεύτερη φορά.

41′ Κίτρινη κάρτα στον Ερλινγκμαρκ για σπρώξιμο.

45′ Αντεπίθεση για τον Παναιτωλικό με το Βέργο να βγαίνει μόνος του στην επίθεση. Ο Γιαννιώτης βγαίνει από την περιοχή του και με δυνατό σουτ διώχνει τη μπάλα και τον κίνδυνο για την ομάδα του.

45′ Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

45’+2 Σε πολύ καλό σημείο κέρδισε φάουλ ο Νταγκό. Εκτελεί ο Λούι, η μπάλα πηγαίνει αρκετά πάνω από την εστία του Γιαννιώτη.

45’+3 Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές επιστρέφουν οι δύο ομάδες για το δεύτερο μέρος.

49′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ατρόμητο, εκτελεί ο Στρούγγης και η μπάλα περνάει για λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη.

54′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για το Ντουάρτε. Η μπάλα στήνεται ένα μέτρο από την αριστερή γραμμή της περιοχής του Γιαννιώτη. Εκτελεί χαμηλά ο Ντουάρτε, ο Βργκοτς δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ, η μπάλα πάει στο Ντουάρτε, βγάζει το γέμισμα στην περιοχή, ο Βέργος παίρνει την κεφαλιά και τη στέλνει μισό μέτρο δίπλα από το δεύτερο δοκάρι του Γιαννιώτη.

55′ Μικρή αναστάτωση και σπρωξίματα, μετά την κλωτσιά του Χαρίση στο Νταγκό.

57′ Κίτρινη κάρτα στο Χαρίση για την προηγούμενη φάση.

57′ Κίτρινη κάρτα στον Κορνέλιους για ένα σπρώξιμο που έκανε όταν άναψαν τα αίματα.

63′ Κίτρινη κάρτα στο Μουνίθ.

72′ 3-2 για τον Ατρόμητο. Ο Κουλούρης βγήκε στην επίθεση από τα δεξιά, ο Αντούνες δεν κατάφερε να τον κλείσει γρήγορα, ο Κουλούρης έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Ανέστη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

73′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Βγαίνουν Ντίαζ, Μάρτενσον και Νταγκό, μπαίνουν Μεντόζα, Βαρόνε και Μπαρμπόζα αντίστοιχα.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Αντούνες για ανατροπή του Σάλομον σε αντεπίθεση του Ατρόμητου.

76′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Έξω ο Μουνίθ, μέσα ο Καρτάλης.

79′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ατρόμητο. Βγαίνει ο Σάλομον με πρόβλημα στον οπίσθιο μηριαίο και μπαίνει ο Ντένιτς.

82′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Έξω οι Ντουάρτε και Αντούνες, μέσα οι Καρέλης και Μόρσεϊ. Αρκετά πιο επιθετικό το σχήμα του Αναστασίου το οποίο προσαρμόζεται στο 3-5-2 μετά από και αυτές τις αλλαγές.

89′ Κεφαλιά από το Βργκοτς μετά από κόρνερ, η μπάλα πήρε καλή πορεία για να γίνει απειλητικός ο Παναιτωλικός, αλλά η άμυνα του Ατρόμητου έδιωξε τη μπάλα.

90′ Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90’+1 Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Έξω ο Κλωναρίδης και περνάει ο Νταβιώτης.

90’+2 Κίτρινη κάρτα στο Γιαννιώτη για καθυστέρηση.

90’+3 Κίτρινη κάρτα στο Γιάννη Αναστασίου για διαμαρτυρία στο βοηθό του διαιτητή.