Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία ΠΑΣ Λαμία 1 – 3 Παναιτωλικός: Πάει η Λαμία, έρχεται ο Βόλος

ΠΑΣ Λαμία 1 – 3 Παναιτωλικός: Πάει η Λαμία, έρχεται ο Βόλος

0
ΠΑΣ Λαμία 1 - 3 Παναιτωλικός

Η πρώτη δύσκολη δοκιμασία για τον Παναιτωλικό για την Καλοκαιρινή προετοιμασία του ήταν η Λαμία, την οποία κατάφερε να νικήσει με τρία τέρματα. Σε δύο ημέρες ακολουθεί το παιχνίδι στο ΔΑΚ Λαμίας και πάλι με το Βόλο ΝΠΣ.

Όσο αναφορά το αγωνιστικό κομμάτι, η Λαμία έχασε πέφτοντας θύμα των δικών της λαθών. Ο Παναιτωλικός δεν κυνήγησε τόσο πολύ το παιχνίδι επιθετικά, όσο η Λαμία, αλλά εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των γηπεδούχων και με τρεις φάσεις πέτυχε τρία τέρματα. Η Λαμία αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα στο ανασταλτικό τμήμα, αλλά η επίθεσή της αρχίζει να δένει, έχοντας βέβαια τον ίδιο κορμό από πέρσι.

Αυτό που δεν έκανε σωστά ο Νούνιεζ με τον Ελευθεριάδη στο 5′, το έκανε ο Παναιτωλικός με το Ντουάρτε και το Μεντόζα. Οι δύο παίχτες του Παναιτωλικού εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια της άμυνας της Λαμίας και έκαναν στο 10′ το 1-0. Η Λαμία συνέχισε για 25 λεπτά να προσπαθεί να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, αλλά οι Μανούσος, Ρόμανιτς και Προβυδάκης δεν κατάφερναν να φτάσουν με αξιώσεις στο τέρμα του Ροντρίγκεζ.

Στο 35′ ο πολύ καλός Μεντόζα εκμεταλλεύτηκε για άλλη μία φορά την απουσία ανασταλτικής λειτουργίας από πλευράς Λαμίας, ανενόχλητος πήρε τη μπάλα πίσω από το κέντρο, απείλησε το Σαράνοφ με σουτ έξω από την περιοχή, αυτός έκανε λάθος στην προσπάθειά του να πιάσει τη μπάλα και αυτή κατέληξε μέσα από τα χέρια του στα δίχτυα.

Άκαρπες ήταν οι προσπάθειες της Λαμίας μέχρι το 41′, όπου η αντεπίθεση της Λαμίας με το Νούνιεζ, τον έβγαλε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή και ο Μεντόζα στην προσπάθειά του να τον ανακόψει, παραχώρησε το πέναλτι, το οποίο ο Μανούσος το εκμεταλλεύτηκε για να κάνει το 1-2. Στο 45′ η Λαμία είχε δοκάρι με τον Προβυδάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άλλαξε λόγω των πολλών αλλαγών και από τους δύο προπονητές. Ο ρυθμός της Λαμίας έπεσε σε ότι αφορά τις επιθετικές εκδηλώσεις, ενώ ο Παναιτωλικός κράτησε το ρυθμό του όπως και στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας βάση στο ανασταλτικό κομμάτι.

Στο 63′ ο Παναιτωλικός κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα. Ο Περέιρα έδωσε τη μπάλα στον Καρέλη, ο οποίος γέμισε για τον Καββαδία μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος εκμεταλλευόμενος λάθος της άμυνας της Λαμίας έκανε το 1-3.

Στο 70′ ο Τσιγγάρας αποχώρησε ως τραυματίας και έδωσε τη θέση του στο Σκιαδά, ενώ λεπτά συμμετοχής πήρε και ο Σκόνδρας που μπήκε στο ίδιο λεπτό στη θέση του Ντουάρτε. Η Λαμία προσπάθησε να πιέσει για να μειώσει το αποτέλεσμα, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει τον Παναιτωλικό στα τελευταία 20 λεπτά.

Αρχίζει να Παίρνει Μορφή ο νέος Παναιτωλικός

Ο Γιάννης Αναστασίου δείχνει σιγά σιγά τις προθέσεις του όσο αναφορά την ενδεκάδα και στο σχήμα της νέας χρονιάς. Ο Ροντρίγκεζ πρέπει να θεωρείται ως ο πρώτος τερματοφύλακας της ομάδας, ο Καρέλης ως πλάγιος επιθετικός και ο Χουχούμης βασικός στην άμυνα. Ο Μεντόζα φαίνεται ότι θα είναι στο βασικό κορμό της ομάδας, καθώς η δημιουργητότητά του βοηθάει πάρα πολύ τον Παναιτωλικό στο μεσοεπιθετικό κομμάτι.

Δύο μεταγραφές (συν μία) περιμένουν στον Παναιτωλικό ακόμα. Εξετάζεται απόκτηση δεκαριού και επιθετικού, σύμφωνα με πληροφορίες, και μετά το σημερινό παιχνίδι επιβεβαιώθηκε από το παιχνίδι του Καρέλη, ότι όντως κινούνται σοβαρά για απόκτηση επιθετικού. Στον αέρα βρίσκεται βέβαια η απόκτηση άλλου ένα ακραίου επιθετικού.

Ενδεκάδες

Ακολουθούν οι ενδεκάδες της Λαμίας και του Παναιτωλικού. Η Ενδεκάδα του Παναιτωλικού είναι απόσπασμα από την ανακοίνωση της ΠΑΕ για το παιχνίδι.

Για τη Λαμία αγωνίστηκαν οι:

Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης, Γκέντσογλου, Ελευθεριάδης, Νούνιες, Ρόμανιτς, Μανούσος

Αναπληρωματικοί: Γκαραβέλης, Βύντρα, Μαζουλουξής, Σαραμαντάς, Μαργαρίτης, Βλαχομήτρος, Νικόπουλος, Τρούμπουλος, Τσούκαλος, Μανουσάκης, Κωστίκας, Ταϊρόν

Για τον Παναιτωλικό αγωνίστηκαν οι:

Ροντρίγκεζ, Μαλής, Βργκοτς, Μεντοσα, Βέργος, Ντίας, Ντουάρτε, Λούι, Φυτόπουλος, Χουχούμης, Μπελεβώνης Στ.

Αναπληρωματικοί: Κορνέλιους, Μπελεβώνης Χρ., Μπαρμπόσα, Περέιρα, Καρέλης, Σκόνδρας, Μελίσσας, Τσιγγάρας, Σκιαδάς, Καββαδίας

Ανακοίνωση Παναιτωλικού

Η ομάδα μας επικράτησε με σκορ 3-1 του τοπικού ΠΑΣ στον φιλικό αγώνα που έδωσε απόψε στη Λαμία. Στο 10’ ο Ντουάρτε βγήκε στην κόντρα και τροφοδότησε τον Βέργο, ο οποίος με σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 35’ ο Μεντόσα μετά από ωραία κάθετη διείσδυση και δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-2. Η Λαμία μείωσε με εκτέλεση πέναλτι του Μανούσου στο 41’. Στο 63’ από σέντρα του Περέιρα και γύρισμα του Καρέλη, ο Καββαδίας με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το τρίτο γκολ του Παναιτωλικού.

Στην αρχική ενδεκάδα ήταν οι: Ροντρίγκες, Μαλής, Βργκοτς, Λούι, Χουχούμης, Ντίας, Φυτόπουλος, Μπελεβώνης Στ., Ντουάρτε, Μεντόσα, Βέργος.

Στο β’ αγωνίστηκαν οι: Ροντρίγκες (58’ Μελίσσας), Μαλής, Κορνέλιους, Μπελεβώνης Στ., Περέιρα, Τσιγγάρας (λ.τ. 70’ Σκιαδάς), Μπελεβώνης Χρ., Μπαρμπόσα, Ντουάρτε (70’ Σκόνδρας), Καρέλης, Καββαδίας.