Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία ΠΑΣ Γιάννινα 2 – 3 Παναιτωλικός: Νίκη και Καλή Απόδοση

ΠΑΣ Γιάννινα 2 – 3 Παναιτωλικός: Νίκη και Καλή Απόδοση

0
ΠΑΣ Γιάννινα 2 - 3 Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός κέρδισε με 2-3 στους Ζωσιμάδες τον ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ προηγήθηκε με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε, πέτυχε τρία τέρματα και κράτησε την επίθεση του ΠΑΣ μακρυά από την εστία του Ροντρίγκεζ για το μεταλύτερο διάστημα του αγώνα.

Ο Γιάννης Αναστασίου ξεκίνησε το παιχνίδι με 4-4-1-1. Στην αιχμή της επίθεσης έπαιξε ο Καρέλης και πίσω του ο Ντίαζ. Η αμυντική λειτουργία του Παναιτωλικού ήταν υποδειγματική, ο ΠΑΣ προσπαθούσε να οργανώσει φάσεις, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην περιοχή του Ροντρίγκεζ. Το λογαριασμό άνοιξε ο Βργκοτς με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ και το δεύτερο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο ήρθε από την καλή ενέργεια του Μόρσεϊ από τα αριστερά που έβγαλε το Ντίαζ σε πλεονεκτική θέση και έκανε το 2-0.

Λίγο μετά το πρώτο τέρμα, στο 23′, ο Περέιρα σε διεκδίκηση μπάλας έπεσε στο έδαφος και προσγειώθηκε με τον ώμο. Οι εξετάσεις του έδειξαν εξάρθρωση κλείδας και την Τρίτη θα κάνει επέμβαση. Η ανάρρωσή του θα πάρει περίπου δύο μήνες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αναστασίου άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2, παίζοντας με τους Καρέλη και Βέργο στην επίθεση. Ο Παναιτωλικός έγινε πιο επιθετικός, είχε περισσότερες και καλές ευκαιρίες με την παρουσία δύο επιθετικών στην αντίπαλη περιοχή.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα βρήκε τρόπο να μειώσει στο 62 με τον Παντελάκη που μπήκε ως αλλαγή, ο Παναιτωλικός έκανε το 1-3 με την πολύ καλή εκτέλεση του Μεντόζα σε φάουλ που βρήκε ιδανικά το Μαλή στη μεγάλη περιοχή και με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Λοντίγκιν.

Στο 79′ ο Λόλης έκανε το 2-3 σε αντεπίθεση του ΠΑΣ Γιάννινα που βρήκε ανοιχτή την άμυνα του Παναιτωλικού έκανε ένα σουτ το οποίο απέκρουσε ο Ροντρίγκεζ, η μπάλα επέστρεψε στην περιοχή και έτσι επήλθε το τελικό 2-3.

Ο Γιάννης Αναστασίου στις δηλώσεις που έκανε μετά το τέλος του αγώνα έθιξε δύο πολύ σημαντικά ζητήματα, ένα από αυτά ήταν οι μεταγραφές, για τις οποίες δήλωσε πως είναι ικανοποιημένος με αυτές που έχουν γίνει. Όσο αναφορά την απόδοση της ομάδας, ανέφερε πως ο Παναιτωλικός έπαιξε καλά, πέτυχε τρία τέρματα, αλλά θα πρέπει η καλή απόδοσή του στον αγώνα να έχει διάρκεια. Τις δηλώσεις του μπορείτε να τις δείτε και στο ακόλουθο απόσπασμα.

Συνθέσεις:

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν – Σάλιακα, Εραμούσπε, Κάργα, Πίρσμαν – Καραχάλιο, Ντομίνγκεθ, Γκαρντάφσκι, Μορέιρα – Περέα, Κόντε.

Παναιτωλικός: Ροντρίγκεζ – Λούι, Μαλή, Βργκοτς, Περέιρα – Μόρσεϊ, Βαρόνε, Τσιγγάρα, Μεντόσα – Ντίας – Καρέλη.