Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία ΠΑΣ Γιάννινα 1 – 4 Παναιτωλικός: Επιβλητικό Διπλο, Άψογος ο Καρέλης

ΠΑΣ Γιάννινα 1 – 4 Παναιτωλικός: Επιβλητικό Διπλο, Άψογος ο Καρέλης

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός: 1-4 Καρέλης

Ο Παναιτωλικός πήρε τη νίκη στα Ιωάννινα με το πιο ευρύ αποτέλεσμα που έχει καταφέρει να πετύχει φέτος. Οι Αγρινιώτες έδειξαν κάποιες αδυναμίες στο κέντρο, αλλά ο Καρέλης ήταν σε φοβερή βραδιά και έκανε σχεδόν το απόλυτο με τις τελικές προσπάθειες, χάνοντας μόνο μία από τις συνολικά τέσσερις που είχε ο ίδιος. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε ότι έχει κάτι από την περσινή καλή ομάδα, αλλά πέταξε χαμηλά, παρ’ όλο που είχε περισσότερη ευχέρεια στην κυκλοφορία της μπάλας και στην εύρεση διαδρόμων προς την αντίπαλη περιοχή.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε από την αρχή του ημιχρόνου και μέχρι το τέλος, ότι είναι ικανός να μπει στην περιοχή του αντιπάλου όποτε θέλει. Η πρώτη καλή φάση ανήκε εξ αυτού στον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που ευτύχησε να ανοίξει το λογαριασμό.

Στο 7′ ο Παναιτωλικός έκανε την πρώτη του επιθετική προσπάθεια, ο Μόρσεϊ πήρε τη μπάλα στα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και έκανε το 1-0. Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχιζε να πιέζει πιο πολύ με αποτέλεσμα να πάρει τη μερίδα του λέοντος στην κατοχή. Μέχρι το 15′ η κατοχή ήταν 60-40 ενώ στο ημίχρονο έφτασε στο 64-36.

Η πίεση του ΠΑΣ Γιάννινα ανέβασε την ομάδα, ανοίγοντας διόδους στους επιθετικούς του Παναιτωλικού. Ο Καρέλης βρέθηκε αρκετές φορές στην αντεπίθεση, αλλά οι μεταβάσεις των Σενγκέλια και Ντίαζ δεν έδωσαν το πλεονέκτημα που χρειάζονταν για να απειλήσει αρκετά ο Καρέλης.

Το 2-0 για τον Παναιτωλικό ήρθε μετά από στατική μπάλα, ο Χατζηθεοδωρίδης πήρε την μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ, άλλαξε το παιχνίδι στα αριστερά για το Λάρσον, αυτός βρέθηκε σε θέση αριστερού ακραίου επιθετικού, έκανε το παράλληλο γέμισμα στον Καρέλη και αυτός με ευκολία έκανε το 2-0.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε προσωρινά το ρυθμό του και ο εκνευρισμός για το 0-2 βγήκε για λίγο στο παιχνίδι. Όσο πέρναγε η ώρα, ο ΠΑΣ Γιάννινα ηρέμησε και στο 34′ με κεφαλιά του Εραμούσπε μείωσε σε 1-2.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά η προβολή του Σταματελόπουλου δεν ήταν καλή και η μπάλα πήγε αρκετά εκτός εστίας. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 4-3 τελικές, 2-2 εντός εστίας. 3-1 κόρνερ και 64-36 κατοχή μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν χωρίς αλλαγές. Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να τρέξει και να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα. Οι προσπάθειες των παιχτών του ΠΑΣ Γιάννινα στόχευαν να μπει ένα τέρμα στο πρώτο τέταρτο, το σημείο που και οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές στις ενδεκάδες, αλλά το τέρμα για τον ΠΑΣ Γιάννινα δεν ήρθε.

Ο Γιάννης Αναστασίου έκανε τρεις αλλαγές ώστε να δώσει φρέσκα πνευμόνια στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, μία συνταγή που πέτυχε. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κράτησε την κατοχή, αλλά με πιο μεγάλη δυσκολία έβγαινε στην περιοχή του Παναιτωλικού. Οι ξεκούραστοι μεσοεπιθετικοί του Παναιτωλικού έτρεξαν τον ΠΑΣ Γιάννινα στην αντεπίθεση, αναγκάζοντας τους αμυντικούς των γηπεδούχων σε πολλά λάθη.

Ο Νίκος Καρέλης βρέθηκε σε τέλεια βραδυά και με δύο ανύποπτες φάσεις, έβαλε άλλα δύο τέρματα. Πρώτον η φάση του 71′ όπου με υποδειγματική προβολή έστειλε τη μπάλα σε σημείο που ο Σούλης δεν κατάφερε να αντιδράσει και δεύτερον στο 87′ που μετά από αντεπίθεση ο Καρέλης κατέβασε τη μπάλα από το κέντρο περίπου του γηπέδου μέχρι την περιοχή του Σούλη και έκανε το 4-1 με σουτ στην απέναντι πλευρά του τέρματος.

Το παιχνίδι κύλησε ήρεμα μέχρι το τέλος, με τους παίχτες του ΠΑΣ Γιάννινα να αποδέχονται ότι το 4-1 είναι δύσκολο να ανατραπεί.

Ο Παναιτωλικός έκανε το καθήκον του, χάνοντας όμως σε κάποια σημεία από τον ΠΑΣ Γιάννινα. Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου κατάφερε να πάρει ένα παιχνίδι με ευρύ αποτέλεσμα, πείθοντας αυτή τη φορά ότι έχει ωριμάσει στην επίθεση και στην άμυνα. Το παιχνίδι έδειξε και τη συνεχόμενη αδυναμία του Παναιτωλικού στον έλεγχο του αγώνα από το κέντρο, τη διατήρηση της μπάλας στα πόδια του και την επιβολή του δικού του ρυθμού.

Το παιχνίδι τελείωσε με 10 – 8 τελικές, 4-5 εντός εστίας και 66-34 κατοχή μπάλας.

Μετά το 4-1 των Ζωσιμάδων, ο Παναιτωλικός έκανε άλμα πέντε θέσεων στη βαθμολογία, περνώντας τον Άρη που ήταν στην 5η θέση με 10 βαθμούς, αλλά το 2-0 στο ΑΕΚ – Ιωνικός θα τον ρίξει στην έκτη θέση, με την ΑΕΚ να περνάει δεύτερη στη βαθμολογία εάν κρατήσει το προβάδισμα η ΑΕΚ μέχρι το τέλος. Από πλευράς συγκομιδής βαθμών ο Παναιτωλικός κάνει θαύματα σε σχέση με άλλες χρονιές, εκμεταλλευόμενος κάθε πιθανό αντίπαλο και παιχνίδι.

Ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με το Βόλο ΝΠΣ μέσα στο Αγρίνιο, όπου ο Παναιτωλικός θα δοκιμασθεί σε μία πολύ αξιόλογη ομάδα η οποία έκοψε βαθμούς από τον Ολυμπιακό μέσα στο Καραϊσκάκης, νίκησε στο Γ. Καμαράς την ΑΕΚ και αυτή την αγωνιστική πήρε μεγάλη νίκη με τον Άρη.

Πρώτο Ημίχρονο

2′ Πρώτη επίθεση στο παιχνίδι. Ο Κιάκος πήρε την κεφαλιά από το γέμισμα από τα δεξιά μπροστά από το τέρμα, η μπάλα πήγε αρκετά ψηλά, αλλά ο Αναστασίου έβαλε τις φωνές στην άμυνά του.

7′ 1-0 για τον Παναιτωλικό. Ο Μόρσεϊ πήρε τη μπάλα από το γύρισμα του Μλάντεν, μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ στην απέναντι γωνία του Σούλη.

15′ 60-40 η κατοχή στο πρώτο τέταρτο. Ο ΠΑΣ Γιάννινα δείχνει να μπορεί να βγαίνει στην επίθεση πιο εύκολα από τον Παναιτωλικό.

18′ Κίτρινη στο Λάρσον για επικίνδυνη προβολή στο Μορέιρα.

25′ 2-0 ο Παναιτωλικός. Ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε το γέμισμα από τα δεξιά στα αριστερά, ο Λάρσον ήταν στα αριστερά της περιοχής, έκανε το παράλληλο χαμηλό γέμισμα στον Καρέλη, ο οποίος μόνος του μπροστά από το Σούλη κάνει το 2-0.

27′ Κίτρινη κάρτα στο Σόρια για τράβηγμα στο Μόρσεϊ την ώρα που αυτός έβγαζε τον Παναιτωλικό στην αντεπίθεση.

30′ Ο Μόρσεϊ βρίσκεται στο έδαφος με ενοχλήσεις στο δεξί πόδι λόγω σύγκρουσης με το Σόρια. Προσωρινά διακόπτεται ο αγώνας.

34′ 1-2 για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Εραμούσπε πήρε τη μπάλα από το κόρνερ, έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στην απέναντι πλευρά του Ανέστη και έκανε έτσι το 1-2.

41′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Μορέιρα έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, ο Σταματελόπουλος πετάχτηκε προ του Ανέστη, έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πήγε αρκετά άστοχα εκτός εστίας.

42′ Κίτρινη κάρτα στον Καρέλη για πάτημα σε αντίπαλο.

45′ Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις.

45’+1 Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

51′ Κίτρινη κάρτα στο Σενγκέλια για προβολή στον Καραχάλιο.

53′ Μεγάλη ευκαιρία με το Σταματελόπουλο να μην καταφέρνει να κάνει την προβολή προ του τέρματος, με τον Ανέστη να είναι εξουδετερωμένος καλύπτοντας το Μορέιρα.

58′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Νταγκό, Μάρτενσον και Κολοβός μπαίνουν στις θέσεις των Μόρσεϊ, Ντίαζ και Σενγκέλια.

59′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Έξω ο Λιάσος, μέσα ο Τζίμας.

61′ Γέμισμα του Ντουάρτε από τα δεξιά, η μπάλα πήγε προς το τέρμα, ο Σούλης με δυσκολία έδιωξε τη μπάλα προσωρινά και η άμυνά του σε κόρνερ.

70′ Ο Γιάννης Ανέστης φαίνεται να έχει πρόβλημα στο δεξί του μηρό, αλλά θα συνεχίσει.

71′ 3-1 για τον Παναιτωλικό. Ο Καρέλης έβαλε την προβολή προ της μπάλας, η οποία είχε πάρει περίεργη πορεία και ο Παναιτωλικός προηγείται με 2 τέρματα και πάλι.

72′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Βγαίνει ο Σταματελόπουλος, μπαίνει ο Παμλίδης.

80′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Μλάντεν και μπαίνει ο Φλόρες στη θέση του.

81′ Αλλαγές για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Βγαίνουν Κοζνάνσκι και Μορέιρα, μπαίνουν Λώλης και Μπάλαν.

81′ Αδύναμο σουτ του Ροσέρο, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ανέστη.

85′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Μπακάκης, μπαίνει ο Αποστολάκης.

87′ 4-1 για τον Παναιτωλικό. Ο Καρέλης πήρε τη μπάλα λίγο πάνω από το κέντρο, κατέβηκε μέχρι τα όρια της περιοχής του Σούλη, έκανε το σουτ από μακρυά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

89′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαγκαλιάνη για ανατροπή σε αντεπίθεση του Νταγκό.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Καραχάλιο για επικίνδυνη προβολή στο Ντουάρτε.

90′ 5 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.