Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναθηναϊκός 1 – 2 Παναιτωλικός: Φιλική Νίκη

Παναθηναϊκός 1 – 2 Παναιτωλικός: Φιλική Νίκη

Παναθηναϊκός 1 - 2 Παναιτωλικός

Η πιο δυνατή δοκιμασία για τον Παναιτωλικό τελείωσε πριν λίγη ώρα με το φιλικό αγώνα απέναντι στον Παναθηναϊκό, στη Λεωφόρο.

Ο Παναιτωλικός αντιμετώπισε έναν πλήρη Παναθηναϊκό, ο οποίος προέρχεται από την ήττα 2-1 με τη Μίλαν. Για τον Παναθηναϊκό οι αλλαγές στη βασική ενδεκάδα ήταν μόλις δύο μεταξύ των δύο φιλικών παιχνιδιών, αυτές των Αλεξανδρόπουλο και Βιγιαφάνεζ, οι οποίοι δεν ξεκίνησαν στο σημερινό αγώνα.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας δεύτερο ρόλο στον αγώνα. Ο Παναθηναϊκός πίεσε από το πρώτο λεπτό και δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του Γιάννη Αναστασίου. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν στο 6′ για τον Παναθηναϊκό με το Μπουζούκη να προσπαθεί να κρεμάσει το Ροντρίγκεζ. Στο 14′ ο Παναθηναϊκός έφτασε και πάλι πριν το 1-0, αλλά ο Ροντρίγκεζ σταμάτησε το σουτ του Καμπετσή μέσα από την περιοχή.

Στο τέλος του ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός ανέβασε και πάλι στροφές και στο 37 και 39 είχε δύο καλές φάσεις με το Μαουρίσιο πρωταγωνιστή. Η φάση του 39 ήταν αυτή που έδωσε στον Παναθηναϊκό το προβάδισμα με το πέναλτι που παραχώρησε ο Λούι με ανατροπή του Μαουρίσιο και ο Χατζηγιοβάνης το εκτέλεσε εύστοχα.

Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναιτωλικός έκανε την πρώτη καλή ευκαιρία του μέχρι στιγμής στο παιχνίδι και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Στο 43′ ο Ντίαζ εκτέλεσε κόρνερ και ο Φλόρες έκανε την κεφαλιά, κερδίζοντας το Διούδη και κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές και στις δύο ομάδες ισορρόπησαν το παιχνίδι. Στο 49′ ο Καρέλης ήταν αυτός που απείλησε πρώτο για το δεύτερο ημίχρονο μετά από λάθος μετάβαση του Διούδη. Ο Καρέλης έκλεψε τη μπάλα, προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ο Διούδης έδιωξε τη μπάλα, αυτή πήγε στον Τσιγγάρα ο οποίο μετά από μακρινό σουτ δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο 71 ήταν σειρά του Μεντόζα να απειλήσει, ο Λούι ξεκίνησε τη φάση από τη δεξιά πτέρυγα, έβγαλε τη μπάλα στον άξονα για τον Μεντόζα, ο οποίο έκανε δυνατό σουτ, αλλά ο Διούδης έδιωξε τη μπάλα. Στο 73′ ο Ντουάρτε έδωσε τη θέση του στο Μόρσεϊ, στο 76′ ο Μαλής έδωσε τη θέση του στο Βργκοτς, ο Μεντόζα στο Μπαρμπόζα και ο Καρέλης στο Βέργο.

Στο 83′ ο Μπαρμπόζα ανέλαβε να εκτελέσει φάουλ έξω από την περιοχή με το τοίχος να βρίσκεται εντός αυτής. Ο Μπαρμπόζα εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πήγε σε χέρι παίχτη πάνω στο τοίχος και ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι. Το πέναλτι το εκτέλεσε ο ίδιος ο Μπαρμπόζα και έτσι έκανε το τελικό 1-2.

Ο Γιάννης Αναστασίου έκλεισε τις αλλαγές του με αυτές των Μπελεβώνη και Περέιρα στο 85′ αντί των Φλόρες και Χουχούμη.

Δεδομένης της χρονικής στιγμής που έγινε το παιχνίδι, αλλά και του γεγονότος ότι πλέον το νερό μπήκε στο αυλάκι και είμαστε στην τελευταία εβδομάδα πριν ξεκινήσει το πρωτάθλημα, θα πρέπει να θεωρείται η ενδεκάδα που χρησιμοποίησε ο Αναστασίου, ως η βασική για τους επίσημους αγώνες. Η χρήση του Μόρσεϊ ως αλλαγή θα αλλάξει στο μέλλον, καθώς ο παίχτης δεν κατάφερε να λάβει μέρος στην προετοιμασία της ομάδας, οπότε μέχρι να ενσωματωθεί πλήρως με το παιχνίδι της ομάδας θα τον δούμε να ξεκινάει από τον πάγκο. Οι αλλαγές των Βέργο και Μπαρμπόζα δείχνουν πως υπάρχει μία αμφιβολία για το ποιος θα ξεκινήσει βασικός σε αυτές τις θέσεις της επίθεσης. Εκκρεμούν δύο μεταγραφές για τον Παναιτωλικό, με βάσει όσα έχει ζητήσει ο Αναστασίου, άρα τα πράγματα είναι ρευστά στην επίθεση.