Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός – Ξάνθη: Στιγμιότυπα και δηλώσεις προπονητών

Παναιτωλικός – Ξάνθη: Στιγμιότυπα και δηλώσεις προπονητών

0
Παναιτωλικός 1 - 2 Ξάνθη

Με πολύ μικρή συμμετοχή από την πλευρά του κόσμου ξεκίνησε ο αγώνας στο Αγρίνιο, παρόλο που είναι η πρώτη επίσημη εμφάνιση του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο. Από πλευράς Ξάνθης σχεδόν 15 φίλοι της ήρθαν στο Αγρίνιο για να την παρακολουθήσουν.

Ο Παναιτωλικός μπήκε αρκετά ζεστά στο πρώτο ημίχρονο. Ήταν αρκετά επιθετικός στα πρώτα λεπτά και επιδίωξε να παραμείνει επιθετικός μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στον κατασταλτικό τομέα ήταν σχεδόν αψεγάδιαστος, χαρακτηριστική είναι η φάση που οι Ντάλσιο και Ντίαζ έχουν γυρίσει σχεδόν στο σημαιάκι της άμυνας του Κνετ για να κλέψουν τη μπάλα από παίχτη της Ξάνθης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κάστρο θέλησε να αλλάξει την επιθετική ανάπτυξη της ομάδας, έβγαλε το Φυτόπουλο και πέρασε το Σανιά στη θέση του, ενώ στην άμυνα ο Γιοβάνοβιτς βγήκε και έδωσε τη θέση του στο Μαρσιάλ. Οι φάσεις του Παναιτωλικού ξεκίναγαν με καλές ενέργειες και δημιουργικές μπαλιές, αλλά στο τελευταίο κομμάτι της μέταβασης στους επιθετικούς στερούσαν. Ο Μπαΐροβιτς δεν τροφοδοτήθηκε αρκετά παρόλο που οι ακραίοι αλλά και ο Ντάλσιο ήταν αρκετά κινητικοί. Αυτό που δεν κατάφερε ο Παναιτωλικός να το κάνει με τον απευθείας τρόπο, το κατέφερε με το πέναλτι που κέρδισε ο Ντάλσιο στο 69ο λεπτό και την εύστοχη εκτέλεση του Μπαΐροβιτς. Η Ξάνθη αντέδρασε γρήγορα και 1 λεπτό μετά το 1-0 φέρνει το παιχνίδι πάλι στα ίσια.

Αμφισβητούμενη φάση στο 56 με την πτώση του Σανιά στα όρια της περιοχής. Κερδισμένο πέναλτι από το Ντάλσιο, εκτέλεση από τον Μπαΐροβιτς

Το 1-1 ήταν και το σημείο που έκανε τον Κάστρο να κάνει μία άμεση αλλαγή. Στο 73′ μπήκε ο Μοράρ στο παιχνίδι στη θέση του Λουσέρο, ο Ντίαζ τραβήχτηκε πίσω για να καλύψει την απουσία του Λουσέρο στο κέντρο και ο Μοράρ ανέλαβε ρόλο γύρω από την επίθεση. Ο Παναιτωλικός θα αγγίξει το δεύτερο τέρμα στο 75′ με την παράλληλη μπαλιά του Λιάβα ψάχνοντας τον Μπαΐροβιτς, αλλά ο δεύτερος δε θα μπορέσει να φτάσει έγκαιρα στη μπάλα για να κάνει την προβολή.

Ισοφάριση για την Ξάνθη Δεύτερο Τέρμα για την Ξάνθη

Στο 77′ η Ξάνθη έκανε αυτό που είδαμε και στον πρώτο αγώνα με την ΑΕΚ. Μία γρήγορη αντεπίθεση που ξεκίνησε πίσω από το κέντρο, ένα άνοιγμα στα δεξιά όπου υπήρχε αφύλακτος χώρος και μπαλιά στο 2ο δοκάρι ήταν η διαδικασία απέφερε στην Ξάνθη το δεύτερο τέρμα.

Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να ξεκλειδώσει το παιχνίδι της Ξάνθης, η οποία με μία αναγκαστική αλλαγή αμυντικού στο πρώτο ημίχρονο και με την απουσία του έτερου κεντρικού αμυντικού, Μαλεζά, θεωρητικά θα έδινε περισσότερες επιθετικές πιθανότητες στον Παναιτωλικό. Η άμυνα της Ξάνθης, ακόμα και με όλη την κινητικότητα του Παναιτωλιού στην περιφέρεια της επίθεσης, δεν κατάφερε να δώσει πολλά περιθώρια. Ο Παναιτωλικός είχε τη φλυαρία, αλλά του έλειπε η ουσία.

Τέλος, ο Κνετ δείχνει κακά δείγματα σε ότι αφορά τις κρίσιμες φάσεις. Με παθητικό 4 τερμάτων σε δύο παιχνίδια είναι δύσκολο να αναρριχηθείς στη βαθμολογία, όσο και καλή επίθεση να έχεις.

σ.σ.: σύμφωνα με τα στατιστικά της Super League, στο τέρμα του 1-2, η τροχιά της μπάλας αλλάζει από το Σανιά και του χρεώνεται το τέρμα ως αυτογκόλ.

Δηλώσεις Προπονητών

Ο Ραμίρεθ κάθε άλλο παρά χαρούμενος ήταν για τη δεύτερη νίκη της Ξάνθης και μάλιστα εκτός έδρας. Δήλωσε ότι είναι αρκετά δύσκολο το παιχνίδι όταν η άλλη ομάδα έχει κατοχή μπάλας, αλλά η νίκη και δη εκτός έδρας είναι αρκετά σημαντική.

Ο Κάστρο ήταν αρκετά δυσαρεστημένος με το αποτέλεσμα. Δήλωσε πως ο Παναιτωλικός είχε πολλές ευκαιρίες, με την Ξάνθη να παίζει πάρα πολύ αμυντικά. Μετά το πρώτο τέρμα ετοίμαζε να κάνει αλλαγή για να πετύχει και άλλο ένα τέρμα. Ακόμα και εάν ο αγώνας να ερχόταν ισοπαλία, δε θα ήταν ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα, καθώς ο Παναιτωλικός είχε περισσότερες από δέκα ευκαιρίες για να πετύχει τέρμα και άξιζε να κερδίσει, αλλά συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο.

Οι δηλώσεις του Κάστρο συνεχίστηκαν στο ίδιο ύφοςαπέναντι στους δημοσιογράφους:

Πριν σκοράρουμε κάναμε πολλές ευκαιρίες και παίξαμε στο μισό γήπεδο την Ξάνθη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ακόμα και η ισοπαλία θα ήταν ένα κακό αποτέλεσμα για εμάς και καλό για αυτούς. Κάναμε κάποιες σέντρες για να σκοράρουμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Αυτά τα πράγματα συμβαίνουν στο ποδόσφαιρο.

Δεν είμαστε χαρούμενοι και το αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που περιμέναμε αλλά νομίζω ότι δημιουργούμε κάτι καλό. Κατά την άποψη μου ειμασταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο.
Σε ερώτηση για το τι τον προβλημάτισε περισσότερο, η αδυναμία στο σκοράρισμα ή πόσο εύκολα δέχθηκε το γκολ: Και τα δύο. Όταν κάνεις φάσεις πρέπει να σκοράρεις και πρέπει να καταλάβουμε ότι όταν προηγουμαστε ο αντίπαλος θα σκοράρει περισσότερο.

Για την αλλαγή του Γιοβάνοβιτς και για το αν έμεινε από δυνάμεις ο Παναιτωλικός στα τελευταία λεπτά:
Ο Ιβάνοβιτς αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Είχα.ε δυνάμεις αλλά δεν είχαμε αρκετό χρόνο για να το γυρίσουμε. Μετά το γκολ που πετύχαμε θέλαμε να κάνουμε μια αλλαγή αλλά το γκολ της Ξάνθης μπήκε γρήγορα και δεν προλάβαμε.

Για τα δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά. Αν είναι αδυναμία η έλλειψη συγκέντρωσης: Είναι πρώτα απ’ όλα δικό μου λάθος και μετά φταίει όλη η ομάδα και κανένας παίκτης μεμονωμένα. Δημιουργούμε ένα νέο πρότζεκτ στην ομάδα και ξεκινήσαμε το παιχνίδι με έξι παίκτες κάτω των 25 ετών. Οι τρεις από το Αγρίνιο. Δημιουργούμε κάτι καλό. Σίγουρα όμως δεν επιτρέπεται να δέχεσαι δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά.

Για το αν τελείωσαν οι μεταγραφές και αν είναι ικανοποιημένος με το υλικό που έχει: Η ομάδα μου έδωσε ότι ήταν δυνατό να μου δώσει. Αν καταστεί δυνατό να ανεβάσουμε λίγο το μπάτζετ μπορεί να κάνουμε κάτι ακόμα.

Η διακοπή θα είναι καλή για εμάς. Όχι λόγω του αποτελέσματος του σημερινού αγώνα, αλλά επειδή όταν χάνω θέλω να δουλέψω για να κερδίσω το επόμενο. Είμαστε καινούργιοι στην ομάδα και την πόλη αλλά νομίζω ότι και στο προηγούμενο παιχνίδι και σε αυτό είχαμε μια καλή εικόνα. Δεν γίνεται όμως τίποτα χωρίς το αποτέλεσμα. Είμαστε όμως και ουγγιά ομάδα και χρειαζόμαστε χρόνο. Ένα μωρό για να γεννηθεί χρειάζεται εννέα μήνες. Αν γεννηθεί νωρίτερα μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα. Δεν λέω ότι χρειάζεται εννέα μήνες για να είμαστε έτοιμοι αλλά σίγουρα θα χρειαστεί χρόνος.

Για τη στήριξη του κόσμου: Είμαστε σε μια πόλη που ζει για το ποδόσφαιρο και όταν βρίσκομαι κοντά στην μεριά των οπαδών αισθάνομαι όμορφα. Αν δείτε πότε ότι δεν δίνουμε το 100 % αξίζει να μη μας υποστηρίξετε. Όταν ο αντίπαλος έκανε το 1-2 χρειαζόμασταν περισσότερο τον κόσμο. Τότε θέλουμε να μας υποστηρίζει ο κόσμος. Ειδικά σε παιχνίδια όπως το σημερινό που ο κόσμος έδωσε το 100%. Σε τέτοιες περιπτωσεις ο κόσμος πρέπει να δώσει ακόμη περισσότερο τη στήριξή του και να χειροκροτεί τα παιδιά.