Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός – Βόλος ΝΠΣ: Αδιάφορο Παιχνίδι, Καλό Θέαμα

Παναιτωλικός – Βόλος ΝΠΣ: Αδιάφορο Παιχνίδι, Καλό Θέαμα

0
Παναιτωλικός - Βόλος ΝΠΣ

Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να βάλει τουλάχιστον ένα τέρμα στο παιχνίδι με το Βόλο ΝΠΣ για την έκτη αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποβιβασμού. Οι παίχτες του Γιάννη Αναστασίου έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, έβγαλαν αρκετές επιθετικές ενέργειες, αλλά πάντα τελείωναν με την επέμβαση του Κλέιμαν. Ο Βόλος έδειξε ότι δε μπορεί να κυνηγήσει το παιχνίδι, αλλά έβγαλε λίγο νεύρο στο δεύτερο ημίχρονο, προσπαθώντας να κλέψει το παιχνίδι. Από πλευράς Βόλου ΝΠΣ, τα προβλήματα ξεκίνησαν από την αποστολή, που είχε μόλις 15 παίχτες στο γήπεδο.

Για την αρχική ενδεκάδα ο Αναστασίου έκανε μερικές αλλαγές λόγω των απουσιών που εμφανίστηκαν μέσα στην εβδομάδα. Η απουσία του Κορνέλιους έφερε τον Αντούνες στην άμυνα και το κενό στο κέντρο καλύφθηκε από το Μάρτενσον. Ο Μπελεβώνης κάλυψε σε όλο τον αγώνα την απουσία του Μεντόζα, ο οποίος τραυματίστηκε στο προηγούμενο παιχνίδι. Ο Αποστολάκης ξεκίνησε και πάλι στα δεξιά, αντί του Λούι.

Παναιτωλικός - Βόλος ΝΠΣ: Ενδεκάδα Παναιτωλικού Πρωτάθλημα Υποβιβασμού 6η Αγωνιστική
Παναιτωλικός – Βόλος ΝΠΣ: Ενδεκάδα Παναιτωλικού Πρωτάθλημα Υποβιβασμού 6η Αγωνιστική

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ξεκίνησε αρκετά δυνατά. Ήταν κυρίαρχος όχι μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αλλά σε όλο το παιχνίδι. Ο Βόλος ΝΠΣ παρέμεινε κλεισμένος στην περιοχή του με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να βρει διόδους ώστε να κάνει το 1-0. Οι Βολιώτες είχαν μόλις μία καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο και αυτή με την αντεπίθεση του Τσοκάνη. Ο Παναιτωλικός είχε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να βάλει μπρος για τη νίκη, αλλά όλες σταμάτησαν στην άμυνα του Βόλου ΝΠΣ και στον Κλέιμαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος ΝΠΣ μπήκε πιο δυνατός. Οι παίχτες του Κώστα Μπράτσου πίεσαν τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά γρήγορα κουράστηκαν και κάθισαν πίσω. Ο Παναιτωλικός με εξαίρεση αυτό το μικρό διάστημα, επανήλθε στο πιεστικό παιχνίδι και στη δημιουργία της μίας ευκαιρίας μετά την άλλη.

Οι αλλαγές του Αναστασίου έγιναν για να ανανεώσει παίχτες σε κρίσιμα σημεία του γηπέδου, εκτός αυτής του Καρέλη με το Μάρτενσον που έγινε για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα. Τελικά το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος, παρ’ όλο που οι Αγρινιώτες ήταν ανώτεροι σε όλους τους τομείς στο παιχνίδι. Ο Ανέστης από τη μεριά του δεν είχε δύσκολο έργο, αλλά χρειάστηκε να δείξει τις ικανότητές του στις προσπάθειες των Μπαριέντος και Ροσέρο.

Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες να είναι κολλημένες στο μηδέν, με τον Παναιτωλικό να μένει με το παράπονο πως δεν κατάφερε να στοχεύσει σωστά σε καμία από τις ευκαιρίες που είχε.

Στο βαθμολογικό τμήμα της αγωνιστικής, ο Απόλλων Σμύρνης αποχαιρετά τη μεγάλη κατηγορία και επιστρέφει στη δεύτερη κατηγορία, μιας και μαθηματικά δεν έχει ελπίδες. Ο ΠΑΣ Λαμία ομοίως δεν έχει ελπίδες για να αποφύγει το παιχνίδι υποβιβασμού/προβιβασμού με την ομάδα που θα οριστεί από τα δύο πρωταθλήματα της δεύτερης κατηγορίας.

Στις 15 Μαΐου ο Παναιτωλικός κλείνει τη χρονιά στο γήπεδο της Νεάπολης απέναντι στον Ιωνικό.

Πρώτο Ημίχρονο

3′ Ο Φαν Βέερτ βρίσκεται στο έδαφος μετά από διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα. Πέφτοντας πάτησε λίγο άσχημα στο έδαφος και αποχωρεί προσωρινά με ενόχληση στον αστράγαλο.

8′ Ο Περέιρα βγαίνει από τα αριστερά, ο Άλκο πέφτει στα πόδια του και τον πετά κάτω. Ο διαιτητής δείχνει απλά κόρνερ.

12′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Περέιρα έβγαλε φοβερή μπαλιά από τα αριστερά στο κεφάλι του Βέργου, ο Βέργος έπεσε και έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε τη μπάλα με δυσκολία.

23′ Ο Ροσέρο πήρε τη μπάλα από τον Τσοκάνη, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, προσπάθησε να απειλήσει, αλλά η άμυνα του Παναιτωλικού έδιωξε τη μπάλα.

25′ Ο Φλόρες κλέβει τη μπάλα, μπαίνει στην περιοχή, δίνει στο Βέργο, ο Βέργος προσπάθησε να βρει χώρο για να απειλήσει, δεν κατάφερε, έβγαλε τη μπάλα στα δεξιά, η μπάλα γύρισε στην περιοχή του Κλέιμαν, έφτασε έξω στο Μπελεβώνη, ο οποίος δεν κατάφερε να απειλήσει τον Κλέιμαν, παρ’ όλο που έπιασε ένα καλό σουτ, αλλά κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βόλου.

28′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Μπελεβώνης κατέβασε τη μπάλα στην αντεπίθεση, έβγαλε εξαίσια μπαλιά στο Βέργο, αυτός βγήκε αρκετά μπροστά και δεξιά, προσπάθησε να κρεμάσει τον Κλέιμαν, ο Τσοκάνης όμως ήταν στη γραμμή και έδιωξε τη μπάλα με κεφαλιά πάνω στη γραμμή.

29′ Ο Μόρσεϊ έκανε τις προσποιήσεις στα αριστερά, έβγαλε την παράλληλη μπαλιά, αλλά δε βρέθηκε πόδι για να σπρώξει απλά τη μπάλα στα δίχτυα.

42′ Ο Βέργος προσπάθησε να απειλήσει μέσα από την περιοχή, ο Κλέιμαν έπεσε και έδιωξε τη μπάλα από πολύ κοντά.

45′ Ένα λεπτό θα είναι ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο ημίχρονο.

45’+1 Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές παρατάσσονται οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

52′ Ο Μπαριέντος από το όριο της περιοχής έπιασε ένα δυνατό σουτ και ο Ανέστης έδιωξε τη μπάλα με μεγάλη δυσκολία.

53′ Τρίτη μεγάλη επίθεση για το Βόλο, ο Άλχο αυτή τη φορά από το όριο της περιοχής απείλησε χωρίς αποτέλεσμα τον Ανέστη.

59′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Βέργος πήγε να βάλει το πόδι του μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρήκε σε πόδια και βγήκε από την περιοχή.

60′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Μόρσεϊ, μπαίνει ο Νταγκό. Βγαίνει ο Μπελεβώνης, μπαίνει ο Καρέλης.

62′ Κίτρινη κάρτα στον Αποστολάκη για προβολή στο Ροσέρο.

63′ Αλλαγή για το Βόλο ΝΠΣ. Βγαίνει ο Τριανταφύλλου, μπαίνει ο Ριένστρα.

67′ Ο Φλόρες έπιασε ένα ωραίο σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν.

72′ Ο Νταγκό από τα δεξιά έκανε το 1-2 με τον Καρέλη, μπήκε στην περιοχή, βγήκε μπροστά από το τέρμα, έκανε το σουτ, αλλά δεν κατάφερε να πιάσει το σουτ όπως έπρεπε και το έστειλε μακρυά από την εστία του Κλέιμαν.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Κλέιμαν για διαμαρτυρία.

78′ Ο Φαν Βέερτ έπιασε ένα σουτ από τη γωνία της περιοχής, ο Ανέστης έπεσε με δυσκολία και έπιασε τη μπάλα.

80′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Αποστολάκης και μπαίνει ο Λούι.

83′ Αλλαγή για το Βόλο ΝΠΣ. Βγαίνει ο Μεταξάς, μπαίνει ο Λογαράς.

86′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Μάρτενσον, μπαίνει ο Μπαρμπόζα.

87′ Ο Καρέλης έκανε άλλο ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Κλέιμαν έδιωξε τη μπάλα.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+3 Τέλος Ημιχρόνου.