Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 3 – 1 Παναθηναϊκός Β’: Φιλική Νίκη

Παναιτωλικός 3 – 1 Παναθηναϊκός Β’: Φιλική Νίκη

Παναιτωλικός - Παναθηναϊκός Β: Φιλικό

Ο Παναιτωλικός ολοκλήρωσε και επίσημα την προετοιμασία του για το Καλοκαίρι του 2021 με τον Παναθηναϊκό Β, τη νέα ομάδα του Παναθηναϊκού που από την επόμενη περίοδο θα παίζει στη Β’ κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος. Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων δεν αφήνει περιθώρια για την εξαγωγή συμπερασμάτων, αλλά έδωσε την ευκαιρία για στους παίχτες του Γιάννη Αναστασίου να κρατηθούν ζεστοί εν όψει του πρωταθλήματος που αρχίζει την άλλη εβδομάδα.

Στα αγωνιστικά, ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε το 4-4-2 και σε αυτόν τον αγώνα, το οποίο μαζί με το 4-4-1-1 είναι από τα πιο συνήθη συστήματα που έχουμε δει από τον Παναιτωλικός εφέτος. Ο Ζεστέντ και ο Βαρόνε πήραν λεπτά συμμετοχής, πράγμα που σημαίνει ότι είναι έτοιμοι αγωνιστικά να παίξουν με την ομάδα και μένει να κριθεί από τον προπονητή εάν θα μπουν και στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς.

Λόγω της αγωνιστικής διαφοράς των ομάδων, η ομάδα του Παναθηναϊκού Β δε θα μπορούσε να αντισταθεί στον Παναιτωλικό, το μόνο που κατάφεραν οι παίχτες του Παναθηναϊκού ήταν να μειώσουν στο τέλος το 3-0 σε 3-1.

Ο Παναιτωλικός ως ήταν φυσιολογικό, δεν άφησε στον Παναθηναϊκό Β να κάνει ευκαιρίες, από τις δύο καλές ευκαιρίες που είχε σε ολόκληρο τον αγώνα τη μία μετέτρεψε σε τέρμα. Ο Παναιτωλικός είχε πολύ καλή παρουσία στην επίθεση, είχε ευκαιρίες με τους βασικούς επιθετικούς του και με τις αλλαγές, όπου ο Ζεστέντ έδειξε ότι πατάει καλά στο γήπεδο.

Το πρώτο τέρμα για τον Παναιτωλικό το πέτυχε ο Βέργος στο 10′ σε φάση που ξεκίνησε ο Μόρσεϊ. Λίγα λεπτά αργότερα στο 18′ ο Βαρόνε έκανε το 2-0 μετά από κεφαλιά του Κορνέλιους προερχόμενη από εκτέλεση στατικής φάσης. Το 3-0 έγινε στο 83′ με τον Καρέλη ο οποίος έβαλε την προβολή μετά από γέμισμα του Φυτόπουλου.

Για τον Παναιτωλικό αγωνίστηκαν οι: Ροντρίγκες, Λούι (46’ Αποστολάκης), Βργκοτς (62’ Μπακαδήμας), Κορνέλιους (88’ Σκιαδάς), Χουχούμης (46’ Μαλής), Τσιγγάρας (46’ Μπαρμπόσα), Βαρόνε (78’ Καρέλης), Ντουάρτε (46’ Ζεστέντ), Μόρσεϊ (78’ Φυτόπουλος), Ντίας (62’ Μπελεβώνης Χ.), Βέργος (62’ Μεντόσα).

Ο Παναιτωλικός θα αντιμετωπίσει στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι για την περίοδο 2021-2022 τον Αστέρα Τρίπολης στις 11/9 (Σάββατο) στις 18:15.