Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 2 – 1 Ολυμπιακός: Δε Φοβάται Τίποτα

Παναιτωλικός 2 – 1 Ολυμπιακός: Δε Φοβάται Τίποτα

Παναιτωλικός 2 - 1 Ολυμπιακός

Με τη δεύτερη ανατροπή σε τέσσερις μέρες, μία με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα και σήμερα με τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο, αυτή η ομάδα δεν έχει τίποτα να φοβηθεί. Οι αναφορές του Γιάννη Αναστασίου για δουλειά, συγκέντρωση στο παιχνίδι και εστίαση στα λάθη της ομάδας στο κέντρο και στην άμυνα φαίνεται ότι έχουν περάσει από τη θεωρία στην πράξη.

Ο Παναιτωλικός βρέθηκε πίσω στο αποτέλεσμα λόγω της μεγάλης ποιότητας του αντιπάλου, που δεν αφήνει ούτε μισή φάση να πέσει κάτω. Ο Ελ Αραμπί έκανε το 1-0 νωρίς νωρίς στο 13ο λεπτό μετά από μία καλή μετάβαση από τα δεξιά. Ο Παναιτωλικός βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά δεν το έβαλε κάτω. Μέσα στο 10λεπτο ισοφάρισε και έκανε το Μάρτινς να ανησυχεί. Το ημίχρονο έληξε με το 1-1 και με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τα δεκάλεπτα μέχρι το 40.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάρτινς παρέταξε τον Ολυμπιακό με τρία νέα πρόσωπα, θέλοντας να αλλάξει λίγο σύστημα και να ξεκουράσει παίχτες. Για 10 λεπτά από το δεύτερο σφύριγμα ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι και έκανε μία μεγάλη φάση για να του δώσει και πάλι το πάνω χέρι, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 60′ οι συνήθεις ύποπτοι, Μεντόζα και Καρέλης συνεργάστηκαν σε αντεπίθεση του Παναιτωλικού, ο πρώτος έβγαλε το δεύτερο σε πλεονεκτική θέση στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και ο δεύτερος έκανε αυτό που ξέρει καλά να κάνει, με πρόσωπο προς το τέρμα έτρεξε και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Κρίστινσον.

Ο Μάρτινς κυνήγησε τον αγώνα, άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 προς το τέλος, αλλά δεν κατάφερε να κάνει τον Ολυμπιακό άρχοντα του παιχνιδιού. Στο τέλος οι παίχτες του Μάρτινς κυνήγησαν τις φάσεις, ενώ ο Παναιτωλικός έπαιζε περιμένοντας το παιχνίδι να τελειώσει, πράγμα που έγινε, φέρνοντας μία σημαντική νίκη στο Αγρίνιο και μία ψυχολογική ώθηση στα παιδιά του Γιάννη Αναστασίου για τα επόμενα παιχνίδια.

Από το παιχνίδι ξεχώρισε πάλι ο Μεντόζα με την καλή και σταθερή του απόδοση, και για το τέρμα, αλλά και για το κατά «συρροήν έγκλημα» που διαπράττει με τον Καρέλη. Επίσης ξεχώρισαν και οι δύο νέοι της ενδεκάδας, Μάρτενσον και Ανέστης, οι οποίοι απέδωσαν τα δέοντα στο σημερινό αγώνα. Ο Μπακαδήμας ήταν μέσα σε αυτούς που πίστεψε ο Αναστασίου και τον έβγαλε ασπροπρόσωπο. Ο μικρός ήταν εκτός αγωνιστικής δράσης για πολλούς αγώνες και σήμερα έδειξε πως και αυτός είναι έτοιμος να μπει σε οποιοδήποτε αγώνα, αλλά και πως η ομάδα κάνει πολύ καλή δουλειά στις προπονήσεις. Οι προπονήσεις είναι αυτές που κρατούν τους παίχτες σε πλήρη ετοιμότητα για να αντεπεξέλθουν οποιαδήποτε στιγμή τους ζητηθεί.

Πρώτο Ημίχρονο

2′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Μεντόζα πήρε τη μπάλα στο κέντρο, κατέβηκε προς την περιοχή του Ολυμπιακού, έβγαλε δεξιά για το Ντουάρτε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Ξενιτίδης πρόλαβε και έβαλε το πόδι του και έστειλε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

10′ Μέχρι στιγμής ο Παναιτωλικός είναι αυτός που πιέζει ψηλά και κρατάει τη μπάλα στο δεύτερο μισό του γηπέδου, στην πλευρά του Ολυμπιακού, για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

12′ Λάθος του Μπακαδήμα έδωσε την ευκαιρία στον Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά να βγουν από τα αριστερά της επίθεσης μόνοι τους με τον Ανέστη, ο Ανέστης βγήκε και με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα.

13′ 1-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Αραμπί έδωσε δεξιά στο Βαλμπουενά, ο Βαλμπουενά έκανε το γέμισμα και στη συνέχεια η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Ελ Αραμπί μόνος του έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

17′ Άλλη μία καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ με γέμισμα, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Ανέστης έδιωξε με τα χέρια και στην επαναφορά ο Ξενιτίδης έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία.

20′ Τελείως διαφορετική εικόνα έχει ο Παναιτωλικός σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο. Πέραν του τέρματος, ο Ολυμπιακός κυριαρχεί στο κέντρο και την επίθεση, μην αφήνοντας τον Παναιτωλικό να κάνει ευκαιρίες.

23′ 1-1 για τον Παναιτωλικό. Ο Ντουάρτε από τα δεξιά έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, η μπάλα γύρισε στο ημικύκλιο της περιοχής, ο Μεντόζα γίνεται τελικά ο αποδέκτης της μπάλας και με μακρυνό σουτ κάνει το 1-1.

27′ Φάουλ για τον Παναιτωλικό σε αντεπίθεση του Καρέλη. Ο Παπαδόπουλος ρίχνει κάτω τον επιθετικό του Παναιτωλικού.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο.

30′ Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε το παιχνίδι, όχι μόνο τα τέρματα. Ο Παναιτωλικός βρήκε τρόπο να εκμεταλλευτεί τα λάθη του Ολυμπιακού στην άμυνα και στο κέντρο, ενώ ταυτόχρονο έπαιξε και πιο προσγειωμένα στην άμυνα, κρατώντας τις επιθετικές εκδηλώσεις των επιθετικών του Ολυμπιακού στο ελάχιστο.

30′ Κίτρινη κάρτα στο Μεντόζα για προβολή στο Μπαγκαλιάνη.

45′ Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

45′ +3 Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Με αλλαγές ξεκινά ο Ολυμπιακός. Βγαίνει ο Βαλμπουενά και μπαίνει ο Λόπεζ, βγαίνει ο Μπα και μπαίνει ο Παπασταθόπουλος και βγαίνει ο Ελ Αραμπί και μπαίνει ο Τικίνιο.

50′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Τικίνιο μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και ο Ανέστης έδιωξε τη μπάλα η οποία πήγαινε στη ρίζα της αριστερής δοκού του.

60′ 2-1 για τον Παναιτωλικό. Ο Μεντόζα βγήκε στην επίθεση με τον Καρέλη πιο μπροστά του, κάνει την μετάβαση στον Καρέλη και αυτός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα προ του Κρίστινσον.

61′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Καρέλης, μέσα ο Τσιγγάρας, έξω ο Μάρτενσον, μέσα ο Μόρσεϊ. Ο Βέργος περνάει στην επίθεση, ο Μόρσεϊ παίρνει τη θέση του ακραίου αριστερού επιθετικού και ο Τσιγγάρας περνάει στο κέντρο.

61′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Βγαίνει ο Καρμπόβνικ και μπαίνει Κίτσος.

66′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με το Βέργο, ο οποίος βγήκε στην αντεπίθεση μετά από μακρινή μετάβαση, ο Βέργος πιάνει ένα ασύλληπτο σουτ και κρεμάει τον Κρίστισιτς και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο διαιτητής με´τα από τη βοήθεια και των ηλεκτρονικών μέσων ακυρώνει το τέρμα γιατί ο Βέργος ξεκίνησε από αντικανονική θέση.

70′ Συνεχίζει να πιέζει ο Παναιτωλικός ωσάν αυτός να κυνηγάει το αποτέλεσμα.

77′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Παπαδόπουλος, μέσα ο Λοβέρα. Δημιουργήθηκε μία ένταση μεταξύ Παπαδόπουλου και κερκίδας.

78′ Κίτρινη κάρτα στο Βέργο.

82′ Αυξάνει την πίεσή του ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά. Ο Μπακαδήμας φαίνεται να έχει κάποια κράμπα/σφίξιμο στις γάμπες και προσωρινά το παιχνίδι διακόπτεται.

83′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό για το Μπακαδήμα, ο οποίος αντικαθίσταται από τον Λούι. Επίσης βγαίνει ο Μεντόζα και μπαίνει ο Φλόρες. Το σχήμα του Παναιτωλικού γίνεται λίγο πιο αμυντικό με το Φλόρες να παίζει λίγο πιο πίσω από το Μεντόζα.

88′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Χουχούμης και μπαίνει ο Περέιρα.

89′ Κίτρινη κάρτα στο Μόρσεϊ για τράβηγμα σε παίχτη του Ολυμπιακού σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού.

90′ Τέσσερα λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

90’+3 Άλλη μία μεγάλη φάση για τον Παναιτωλικό, ο Μόρσεϊ βγήκε στην επίθεση με καλές προϋποθέσεις, αλλά επέλεξε να κρατήσει τη μπάλα για να κερδίσει δευτερόλεπτα, παρά να δοκιμάσει να απειλήσει τον Κρίστινσον.