Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 2 – 1 Ατρόμητος Αθηνών: Το Πάλεψε και Κέρδισε

Παναιτωλικός 2 – 1 Ατρόμητος Αθηνών: Το Πάλεψε και Κέρδισε

Παναιτωλικός 2 - 1 Ατρόμητος Αθηνών

Με 2-1 έληξε το παιχνίδι του Παναιτωλικού και του Ατρόμητου για τη 15η αγωνιστική. Ο Παναιτωλικός πήρε μία σπουδαία νίκη απέναντι σε μία ομάδα που θέλει να βρει το ρυθμό της στο δεύτερο γύρω ώστε να αποφύγει τη ζώνη υποβιβασμού. Τελικά κερδισμένος βγήκε ο Παναιτωλικός, σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να εξελιχθεί σαν αυτό με τον Ιωνικό.

Τη λύση την έδωσε ο Νίκος Καρέλης που ήρθε από τον πάγκο και με την πρώτη επαφή με τη μπάλα έκανε το 2-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Ο Γιάννης Αναστασίου δεν είχε και πολλές επιλογές για την επίθεση και αυτό φάνηκε και στο τέλος με τις αλλαγές να είναι κυρίως αμυντικογενείς παίχτες. Τέλος καλό, όλα καλά για τον Παναιτωλικό. Πήρε μία σπουδαία νίκη, η οποία αποτελεί παρελθόν ήδη, καθώς τα προβλήματα στο δυναμικό της ομάδας θα πρέπει να αξιολογηθούν και να καλυφθούν τα τυχόν κενά που υπάρχουν. Ο Παναιτωλικός θα παλέψει με τη Νίκη Βόλου στο Αγρίνιο για τον προβιβασμό στους 8 του Κυπέλλου, την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου στις 17:00.

Το πρώτο ημίχρονο άνοιξε ιδανικά για τον Παναιτωλικό. Με τη δεύτερη επίσκεψή του στην άμυνα του Ατρόμητου, κατάφερε και άνοιξε το λογαριασμό με ένα φοβερό γυριστό σουτ του Φλόρες. Για τα επομενα 10 λεπτά ο Παναιτωλικός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τον ξαφνιασμό του Ατρόμητου και να πετύχει ένα δεύτερο γρήγορο τέρμα.

Οι προσπάθειες του Παναιτωλικού δεν είχαν αποτέλεσμα και ο Ατρόμητος άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι. Για τους φιλοξενούμενους ο Σάλομον έκανε καταπληκτικό παιχνίδι στο πρώτο μέρος και έκοψε πάρα πολλές επιθετικές προσπάθειες των παιχτών του Παναιτωλικού. Ο Παναιτωλικός είχε παράπονα από τον Ευαγγέλου στο πρώτο ημίχρονο, καθώς στη φάση του 44 ο Χαρίσης έκοψε την αντεπίθεση του Παναιτωλικού ρίχνοντας κάτω τον Αποστολάκη με προβολή.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε πάλι τον Παναιτωλικό να κάνει μία κοιλιά στην απόδοσή του. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Ατρόμητο να πιέσει και να κυνηγήσει την ισοφάριση. Η ισοφάριση για τον Ατρόμητο ήρθε στο 55′ μετά από ένα καλό πεντάλεπτο των παιχτών του Παράσχου. Ο Μαυρομάτης ανέβηκε από την άμυνα στην επίθεση για το κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του, βρέθηκε αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας, πήρε τη μπάλα από το κόρνερ, έκανε το κατέβασμα με το στήθος και έστειλε έπειτα τη μπάλα στα δίχτυα με δυνατό σουτ.

Ο Γιάννης Αναστασίου περίμενε μέχρι το 75′ για να κάνει αλλαγές, και ενώ ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να επιβάλει το ρυθμό του στον αγώνα. Στο 64′ Βέργος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν σε αντικανονική θέση και το τέρμα δε μέτρησε. Στο 75′ πέρασε ο Καρέλης στον αγώνα και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο 78′ έκανε το 2-1 με την πολύ καλή κίνηση του Χουχούμη από τα αριστερά, την κακή κεφαλιά του Σάλομον που αντί να διώξει τη μπάλα την έστειλε στον Καρέλη που ήταν μέσα στην περιοχή.

Ο Καρέλης ήταν σε θέση να πετύχει και ένα δεύτερο τέρμα, αλλά η μπάλα είχε βρει στο χέρι του νωρίτερα και έτσι ακυρώθηκε το τέρμα που πέτυχε στο 80′. Ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να κάτι στα υπόλοιπα λεπτά που απέμειναν και έτσι ο Παναιτωλικός πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.

Δηλώσεις

Ο Γιάννης Αναστασίου δήλωσε πως τα παιδιά πρέπει να επιβραβεύσουν τους εαυτούς τους για αυτή τη νίκη. Ο Παναιτωλικός δεν είναι μία ομάδα αυτή τη στιγμή που μπορεί να κερδίζει παιχνίδια εύκολα, αλλά είναι μία ομάδα που μπορεί να παίξει μπάλα. Έδωσε συγχαρητήρια στον Καρέλη, διότι πέρασε άσχημα μετά το παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης, λόγω των ευκαιριών που έχασε και έδωσε συγχαρητήρια και στον κόσμο για τη βοήθεια που έδωσε στην ομάδα. Τέλος δήλωσε πως μετά το 1-0 δεν παίξαμε και πολύ καλά και φάνηκε ότι θα το πληρώναμε αυτό. Ευτυχώς η ομάδα έδειξε αντίδραση, πέτυχε άλλο ένα τέρμα και ευτυχήσαμε που ο Ατρόμητος δεν έκανε ευκαιρίες.

Ο βοηθός του Γιώργου Παράσχου, κ. Κουτσίδης δήλωσε πως ο Παναιτωλικός να υπήρχε μέσα στο παιχνίδι πέραν του τέρματος, όταν δέχεσαι ένα τέρμα στην πρώτη φάση προσπαθείς έπειτα να επανέλθεις ψυχολογικά και να ανατρέψεις το παιχνίδι. Έπειτα έδωσε συγχαρητήρια στους παίχτες του για την προσπάθεια και δήλωσε πως το 4-3-3 που διαμορφώθηκε από το Γιώργο Παράσχο κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν έπαιξε τόσο μεγάλο ρόλο στο αποτέλεσμα. Το πρόβλημα του Ατρόμητου είναι ότι δέχεται εύκολα τέρματα, αλλά από την άλλη καταφέρνει και βάζει εύκολα τέρματα.

Πρώτο Ημίχρονο

3′ 1-0 για τον Παναιτωλικό από το Φλόρες. Ο Φλόρες παίρνει τη μπάλα από το Βέργο με τακουνάκι, κάνει ένα γυριστό και στέλνει τη μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία του Πίριτς.

10′ Ο Κιβρακίδης βγήκε στην επίθεση από τα δεξιά για τον Ατρόμητο, ο Κιβρακίδης έκανε το γέμισμα για τον Κουλούρη που ήταν στη μικρή περιοχή, τη μπάλα έδιωξε η άμυνα του Παναιτωλικού σε κόρνερ, το οποίο στη συνέχεια δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Ατρόμητος.

12′ Ο Νίκος Καρέλης σηκώθηκε να κάνει προθέρμανση, καθώς ο Βέργος ένοιωσε ένα σφίξιμο στη γάμπα.

17′ Κίτρινη κάρτα στο Χατζηισαΐα για τράβηγμα σε αντεπίθεση του Παναιτωλικού με το Βέργο.

28′ Διακοπή στο παιχνίδι γιατί η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Χαρίση σε γέμισμα του Παναιτωλικού από τα δεξιά.

34′ Ο Ντουάρτε κατέβασε τη μπάλα έξω από την περιοχή του Πίριτς, ο Χουχούμης βγήκε πιο μπροστά και πήρε τη μπάλα από το Ντουάρτε, πάτησε στην περιοχή έκανε την παράλληλη συρτή μπαλιά, αλλά ο Πίριτς έπεσε και μάζεψε τη μπάλα.

36′ Ο Κουλούρης έκανε ένα σουτ προς την περιοχή ενώ προσπαθούσε να κάνει γέμισμα, η μπάλα πήρε πολλά φάλτσα και κατέληξε δίπλα από το παραθυράκι του Μελίσσα.

39′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ατρόμητο. Εκτελεί ο Καστεγιάνο με γέμισμα στην περιοχή, η άμυνα του Παναιτωλικού έδιωξε. Ο διαιτητής ελέγχει τη φάση για παράβαση σε πτώση του Στρούγγη.

40′ Συνέχεια στο παιχνίδι δίνει ο διαιτητής, δεν έγινε κάτι στην πτώση του Στρούγγη στην περιοχή του Παναιτωλικού.

41′ Νέα παράβαση στο ίδιο περίπου σημείο με την προηγούμενη φάση για τον Ατρόμητο.

44′ Ο Χαρίσης ρίχνει κάτω με προβολή τον Αποστολάκη που έβγαζε τον Παναιτωλικό σε αντεπίθεση, ο Ευαγγέλου δείχνει μόνο την παράβαση χωρίς κίτρινη κάρτα.

45′ Δύο λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

45’+2 Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Αλλαγή για τονΑτρόμητο, βγαίνει ο Στρούγγης, μπαίνει ο Σπιριντόνοβιτ. Χωρίς αλλαγές ο Παναιτωλικός.

49′ Καλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο, ο Κουλούρης πήρε τη μπάλα μετά από μακρινό γέμισμα, έκανε το σουτ αφού έσκασε η μπάλα στο χόρτο και πήρε μία πορεία δεξιά από την εστία του Μελίσσα.

52′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Χαρίσης πήρε τη μπάλα από το Σπιριντόνοβιτς, έκανε το δυνατό σουτ και η μπάλα πέρασε για λίγο εκτός εστίας πάνω από το δεξί παραθυράκι του Μελίσσα.

54′ Ο Χουχούμης έκανε το γέμισμα στη μικρή περιοχή που ήταν ο Βέργος, αυτός έπεσε να βάλει την προβολή, δε βρήκε τη μπάλα και αυτή κατέληξε στα πόδια του Πίριτς.

55′ 1-1 για τον Ατρόμητο. Ο Μαυρομάτης πήρε τη μπάλα μετά από κόρνερ, ήταν μόνος του στην άμυνα, κατέβασε τη μπάλα με το στήθος και έκανε το σουτ το οποίο κατέληξε στη δεξιά πλευρά του Μελίσσα.

57′ Κίτρινη κάρτα στο Σάλομον για επικίνδυνη προβολή στο Φλόρες.

58′ Γέμισμα από το Μεντόζα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους, ο Βέργος και ο Ντουάρτε δεν πρόλαβαν να βάλουν την προβολή για να απειλήσουν.

64′ Ο Βέργος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν σε αντικανονική θέση.

66′ Κίτρινη κάρτα στο Χουχούμη γιατί πέταξε τη μπάλα μετά από σφύριγμα του διαιτητή.

67′ Στο έδαφος ο Ντουάρτε μετά από χτύπημα που είχε με το Μαυρομάτη σε διεκδίκηση της μπάλας.

68′ Κίτρινη κάρτα στο φυσικοθεραπευτή του Παναιτωλικού.

70′ Κίτρινη κάρτα στον Αποστολάκη για επικίνδυνη προβολή στο Μπετινέλι που πήγε να μπει στην περιοχή επιτιθέμενος από τα αριστερά.

71′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ατρόμητο, ο Σπιριντόνοβιτς εκτέλεσε με γέμισμα από τα δεξιά, η άμυνα του Παναιτωλικού διώχνει τη μπάλα.

74′ Ετοιμάζεται να βάλει τους Καρέλη και Τσιγγάρα ο Αναστασίου.

75′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Αντούνες και μπαίνει ο Τσιγγάρας. Βγαίνει ο Μπαρμπόζα, μπαίνει ο Καρέλης.

76′ Καλή ανάπτυξη για τον Παναιτωλικό, ο Μεντόζα κατέβασε τη μπάλα στην επίθεση, έβγαλε δεξιά για το Ντουάρτε, αυτός έκανε το γέμισμα, ο Βέργος σηκώθηκε και πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας.

77′ Αλλαγές για τον Ατρόμητο. Βγαίνουν Μπεντινέλι και Χαρίσης, μπαίνουν Νάτσος και Βασιλαντωνόπουλος.

78′ 2-1 ο Παναιτωλικό. Ο Χουχούμης από τα αριστερά έκανε το γέμισμα, ο Σάλομον πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά την έστειλε πιο πίσω προς το τέρμα, ο Καρέλης πήρε την κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα.

80′ Ο Καρέλης έκλεψε τη μπάλα, έκανε το 1-2 με το Ντουάρτε, πήρε τη μπάλα στη γραμμή της περιοχής, έκανε το σουτ και η μπάλα πήγε στα δίχτυα. Ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα διότι ο Καρέλης είχε βρει τη μπάλα με το χέρι νωρίτερ.

86′ Κίτρινη κάρτα στο Ντένιτς.

86′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Μέσα ο Τζαβίδας, έξω ο Ντένιτς.

90′ Πέντε λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

90’+3 Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Μεντόζα, μπαίνει ο Λούι.

90’+4 Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Παναιτωλικό, περίπου 9 μέτρα και αριστερά από την περιοχή του Ατρόμητου.

90’+5 Εκτελεί ο Φλόρες, η μπάλα πάει στο παραθυράκι του Πίριτς και κόρνερ για τον Παναιτωλικό.

90’+6 Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Ντουάρτε, μέσα ο Περέιρα.