Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 1 – 3 ΠΑΟΚ: Μπορεί και Καλύτερα

Παναιτωλικός 1 – 3 ΠΑΟΚ: Μπορεί και Καλύτερα

0
Παναιτωλικός - ΠΑΟΚ: Αριγίμπι

Με δυο τέρματα στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο ΠΑΟΚ πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, χωρίς όμως να αντικατοπτρίζεται αυτό από την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο. Οι δύο ομάδες είχαν από τα μέσα της εβδομάδας πολλές υποχρεώσεις και αρκετές απουσίες, οπότε γνωρίζαμε ότι δεν θα βλέπαμε το 100% των δυνατοτήτων τους.

Ο Λουτσιάνο έκανε τα αυτονότητα, παρέταξε την ομάδα με κάθε παίχτη στη θέση του και μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα έβγαλε τη δυναμική των παιχτών στον αγωνιστικό χώρο. Ο Λιάβας μπήκε στα δεξιά της άμυνας και ο Κωνσταντόπουλος ως κεντρικός αμυντικός. Ο Βέργος πέρασε στην κορυφή της επίθεσης, ενώ ο Ντίαζ και ο Μεντόζα ανέλαβαν το οργανωτικό κομμάτι.

Ο Παναιτωλικός δεν προσπάθησε να κάνει τα εύκολα δύσκολα κάνοντας αλχημείες. Μπήκε μουδιασμένος στα πρώτα 25 λεπτά, αλλά μετά άρχισε να ανοίγει διαδρόμους και να απειλεί. Ο Γιάκολις ταλαιπώρησε αρκετά την άμυνα από τα δεξιά, ενώ ο Αριγίμπι έκανε επέλαση όποτε έπαιρνε τη μπάλα. Το τέρμα του Σβαμπ στο 19 δεν πτόησε τους παίχτες του Παναιτωλικού, οι οποίοι βελτιώθηκαν μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η άμεση ενέργεια του Αριγίμπι να διεισδύσει στην περιοχή του ΠΑΟΚ από τα αριστερά, ανάγκασε την άμυνα του ΠΑΟΚ να υποπέσει σε λάθος, το οποίο επέφερε και το 1-1 για τον Παναιτωλικό. Ο Γκαρσία έψαχνε να ανοίξει διαδρόμους για να κυνηγήσει ο ΠΑΟΚ το δεύτερο τέρμα.

Οι αλλαγές του ΠΑΟΚ απαντήθηκαν αμέσως από το Λουτσιάνο, ο οποίος έδωσε ανάσες σε θέσεις που είχαν αρκετά επιφορτισμένο ρόλο στο παιχνίδι. Ο Παναιτωλικός ατύχησε με τη λάθος εκτίμηση του Κνετ στο 88′ σε εκτέλεση φάουλ του Νινούα και έτσι έγινε το 1-2. Ο χρόνος που απέμεινε ήταν λίγος για να αντιδράσει ο Παναιτωλικός. Ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα, έγινε το 3-1 με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσόλακ, χωρίς όμως να αντικατοπτρίζει πλήρως το αποτέλεσμα την εικόνα του παιχνιδιού.

Ο Λουτσιάνο έδειξε πως ο Παναιτωλικός έχει βάθος στον πάγκο. Ο Μεντόζα πρόσφερε πολλά στο επιθετικό κόμμάτι και δεν είχε πάρει ούτε μία ευκαιρία ως βασικός. Ο Ντουάρτε και ο Τσιγγάρας δεν αναγκάστηκαν να παριστάνουν τους ακραίους αμυντικούς, παίζοντας σε θέσεις που τους αρμόζει.

Ακολουθούν οι δηλώσεις των προπονητών, οι φάσεις όλων των τερμάτων και ανά λεπτό η περιγραφή.

Δηλώσεις

Ο Λουτσιάνο αναφέρθηκε στους δύο αδικοχαμένους νεαρούς του χθεσινού σεισμού. Στο αγωνιστικό κομμάτι αναφέρθηκε στην ποιότητα του ΠΑΟΚ. Μετά το 25 οι παίχτες κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, είχε ευκαιρίες ο Παναιτωλικός και άξιζε κάτι παραπάνω από αυτό που είδαμε. Σε τρεις μέρες προσπαθήσαμε να αλλάξουμε την ψυχολογία. Στο παιχνίδι βγήκε πάθος, βγήκε νεύρο, αλλά έγιναν και κάποια λάθη που μας στοίχισαν.

Σε ερώτηση για την παραμονή του στον πάγκο ο Λουτσιάνο είπε ότι δεν έχει σκεφτεί για τις αποφάσεις του προέδρου και της διοίκησης, αλλά η θέση αυτή δεν τον τρομάζει.

Από τη δική του πλευρά ο Πάμπλο Γκαρσία δήλωσε πως δεν περίμενε να βρεθεί σε αυτή τη θέση και δεν είχε χρόνο να ετοιμάσει την ομάδα. Ο ΠΑΟΚ έχει καλούς παίχτες και είναι ευχαριστημένος που βγήκε στο παιχνίδι αυτό. Ο ΠΑΟΚ έχει αρκετά προβλήματα, πολλά παιχνίδια, ταξίδια και τραυματίες. Ήξερε ότι ο Παναιτωλικός είχε το κίνητρο να κυνηγήσει τον αγώνα και το παιχνίδι θα ήταν δύσκολο.

Του άρεσε που ο ΠΑΟΚ πίεσε και κάλυψε χώρους. Θέλουμε λίγο δουλειά γιατί αλλάξαμε το σύστημα, όμως οι παίχτες προσαρμόστηκαν στο παιχνίδι. Για τους στόχους δεν έχω να πω κάτι, θα τα δούμε αυτά πριν από κάθε παιχνίδι, καθώς τα λόγια είναι εύκολα.

Πρώτο Ημίχρονο

3′ Πρώτη τελική στον αγώνα και πρώτη επίσκεψη του Παναιτωλικού στην περιοχή του Ζίβκοβιτς με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να σταματάει τη μπάλα.

4′ Τεράστια επέμβαση του Κνετ σε εξ επαφής κεφαλιά του Βαρέλα μετά από εκτέλεση κόρνερ.

8′ Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι και χρεώνεται στον Παναιτωλικό. Ο Γιάκολις έκανε επικίνδυνη προβολή στο Γιανούλη, τον οποίο τον βρήκε στον αστράγαλο με τις τάπες.

10′ Συμπληρώνεται το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με το παιχνίδι να είναι αρκετά ανοιχτό, 1-2 οι τελικές εντός στόχου και τη μεγάλη ευκαιρία του Βαρέλα με την κεφαλιά που έδιωξε ο Κνετ.

13′ Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, ο Τζόλης βγαίνει στα αριστερά μέσα στην περιοχή, γυρνάει πίσω στο ύψος του πέναλτι, ο Μουργκ κάνει σε πρώτο χρόνο την προσπάθεια να νικήσει τον Κνετ, το σουτ που κάνει περνάει πολύ ψηλά εκτός εστίας.

18′ Άλλη μία επιθετική εκδήλωση από τους παίχτες του ΠΑΟΚ, ο Τζόλης συνεργάστηκε με το Μουρκ, έκανε το σουτ αλλά ήταν αδύναμο και ο Κνετ μάζεψε τη μπάλα.

19′ 1-0 για τον ΠΑΟΚ. Ο Σβαμπ κάνει το γέμισμα από τη δεξιά πλευρά, ο Σφιντέρσκι βάζει το κεφάλι του στην πορεία της μπάλας και πιάνει τον Κνετ εκτός θέσης και κάνει το 1-0.

24′ Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό από τα δεξιά με το Λιάβα να προσπαθεί να απειλήσει με μακρυνό σουτ και να το Ζίβκοβιτς να καλύπτει τη φάση. ενώ η μπάλα πέρασε για λίγο εκτός εστίας.

25′ Κίτρινη κάρτα και για τον ΠΑΟΚ, ο Γιαννούλης έκανε τώρα φάουλ στο Γιάκολις και έτσι έχουν και οι δύο από μία κάρτα.

27′ Ο ΠΑΟΚ βγαίνει στην αντεπίθεση 1 με 1 ο Κωνσταντόπουλος με το Σφιντέρσκι, ο Σφιντέρσκι κάνει το σουτ, ο Κων/λος βάλει το πόδι και διώχνει τη μπάλα τελευταία στιγμή.

28′ Κίτρινη κάρτα για το Ντίαζ για κλωτσιά στον Ελ Καντουρί σε διεκδίκηση της μπάλας.

30′ Κίτρινη κάρτα στο Ζίβκοβιτς για πάτημα στο Μεντόζα.

31′ Κέρδισε φάουλ ο Αριγίμπι ένα μέτρο έξω από την αριστερή πλευρά της περιοχής του ΠΑΟΚ. Εκτελεί ο Αριγίμπι απ’ ευθείας, η μπάλα βρίσκει στο τοίχος και στη συνέχεια ένα ακόμη γέμισμα του Αριγίμπι δεν απείλησε.

34′ Συρτό σουτ του Σβαμπ μετά από λάθος μετάβαση του Ντίαζ, ο Κνετ πέφτει και μαζεύει τη μπάλα χωρίς πρόβλημα.

35′ Ο Αριγίμπι από τα αριστερά κάνει γέμισμα στην περιοχή, ο διαιτητής σφυρίζει επιθετικό φάουλ του Βέργο στο Βαρέλα σε διεκδίκηση της μπάλας.

39′ Κίτρινη κάρτα στο Σβαμπ για χτύπημα από πίσω στο Μεντόζα. Ο Μεντόζα βρίσκεται στο έδαφος με το ιατρικό επιτελείο να του παρέχει πρώτες βοήθειες. Η φάση έγινε στο κέντρο του γηπέδου.

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

45’+1 Τέλος Ημιχρόνου με έναν αρκετά επιθετικό ΠΑΟΚ και τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να βγει μπροστά. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό στο πρώτο ημίχρονο, με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν και πολλές επαφές.

Στα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου έχουμε 3-6 οι τελικές, 1-5 οι εντός στόχου για τις δύο ομάδες. Οι επιθέσεις είναι σχεδόν μοιρασμένες με 32-36 και ποσοστό κατοχής 42% – 58%.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

51′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ, ο Σβαμπ πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή μετά από αντεπίθεση, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει.

52′ Φάουλ για τον Παναιτωλικό από τα δεξιά, ο Αριγίμπι εκτελεί με γέμισμα και η άμυνα του ΠΑΟΚ διώχνει.

53′ Πέναλτι του Ίγκνασον στην προσπάθεια του Αριγίμπι να μπει από τα αριστερά στην περιοχή.

54′ 1-1 ο Παναιτωλικός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αριγίμπι.

55′ Με μικρές ενοχλήσεις συνεχίζει ο Καρασαλίδης.

58′ Αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με τον Τζόλη και το Μουργκ. Ο Τζόλης έκανε το γέμισμα, η άμυνα του Παναιτωλικού έδιωξε σε κόρνερ.

59′ Επέλαση έκανε ο Γιάκολις από τα δεξιά, έκανε τις τρίπλες, μπήκε στην περιοχή από τη γραμμή του κόρνερ και μετά ανακόπηκε.

60′ Πολλά τα λάθη για τον ΠΑΟΚ και αρκετά ανεβασμένος ο Παναιτωλικός στο πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους και ο Γκαρσία θα αναγκαστεί να κάνει αλλαγές στο παιχνίδι.

61′ Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ. Ο Μπίσεσβαρ παίρνει τη θέση του Τζόλη.

62′ Φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναιτωλικού με 6 παίχτες του ΠΑΟΚ να αλλάζουν πάσες εντός περιοχής και να επιχειρούν να απειλήσουν. Τελικά ο Σφιντέρσκι παίρνει ένα γέμισμα από τα αριστερά, κάνει κεφαλιά στην αντίθετη πλευρά με τη μπάλα να περνάει για λίγο εκτός εστίας.

63′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Βέργος και μπαίνει ο Ντουάρτε. Ο Ντουάρτε παραμένει στην κορυφή της επίθεσης προς το παρόν.

66′ Αλλαγες για τον ΠΑΟΚ, Σβαμπ και Σφιντέρσκι βγαίνουν και περνάν στη θέσεις τους Τσόλακ και Εσίτι.

70′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Ντίαζ και μπαίνει ο Τσιγγάρας στη θέση του.

74 Φάουλ για τον ΠΑΟΚ που φέρνει πολύ κόσμο στην περιοχή του Παναιτωλικού. Εκτελεί ο Μπίσεσβαρ, ο βοηθός δείχνει οφσάιντ.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Ουαγκέ για φάουλ πάνω στον Αριγίμπι στο κέντρο.

78′ Άλλη μία στημένη φάση από το Μπίσεσβαρ στα αριστερά της επίθεσης και φέρνει πολύ κόσμο στην περιοχή του Κνετ. Εκτελεί ο Μπίσεσβαρ, ο Κνετ βγαίνει και μαζεύει.

79′ Μεντόζα και Γιάκολις βγαίνουν, Αζάντι και Άλβαρεζ μπαίνουν στο παιχνίδι. Πρώτη εμφάνιση και για τους δύο. Ο Άλβαρεζ δεν είχε πάρει χρόνο συμμετοχής φέτος.

81′ Μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ για να προηγηθεί στον αγώνα. Εκτελέι κόρνερ ο ΠΑΟΚ, ο Ζίβκοβιτς κάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Κνετ διώχνει, ο Τσόλακ προσπαθεί να μαζέψει τη μπάλα και να απειλήσει, ο Κνετ διώχνει και εκεί τη μπάλα και έπειτα σφυρίζει επιθετικό φάουλ ο διαιτητής. Ο Κνετ είναι στο έδαφος με πρόβλημα στον προσαγωγό, μετά από αυτή τη φάση.

82′ Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ, Ροντρίγκο και Νινούα μπαίνουν στις θέσεις των Ουαγκέ και Ελ Καντουρί.

84′ Κίτρινη κάρτα στον Εσίτι.

84′ Δείχνει να έχει ενοχλήσεις ο Κνετ στον αριστερό προσαγωγό.

87′ Φάουλ για τον ΠΑΟΚ που φέρνει πολύ κόσμο στην περιοχή του Κνετ. Ο Μπίσεσβαρ και ο Νινούα παίρνουν θέση για την εκτέλεση.

88′ 1-2 για τον ΠΑΟΚ με απ’ ευθείας εκτέλεση του Νινούα με τον Κνετ να είναι σε λάθος θέση και να μη μπορεί να αντιδράσει.

90′ Τέσσερα τα επιπλέον λεπτά των καθυστερήσεων.

90’+3 Πέναλτι και για τον ΠΑΟΚ σε επαφή του Καρασαλίδη με το χέρι πάνω στη μπάλα σε σουτ του Μουργκ.

90’+4 1-3 ο ΠΑΟΚ με εκτέλεση πέναλτι του Τσόλακ.