Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 1 – 2 ΠΑΣ Λαμία: Ήττα με Τρία Δοκάρια

Παναιτωλικός 1 – 2 ΠΑΣ Λαμία: Ήττα με Τρία Δοκάρια

0
Παναιτωλικός 1 - 2 ΠΑΣ Λαμία

Ο Παναιτωλικός ηττήθηκε με 1-2 στο Αγρίνιο από τον ΠΑΣ Λαμία και έχασε μία πολύτιμη ευκαιρία να ξεφύγει από το Βόλο ΝΠΣ και τους άλλους δύο ουραγούς της βαθμολογίας. Το μέλλον κρίνεται αρκετά δύσκολο για την πορεία του Παναιτωλικού στο πρωτάθλημα, καθώς ακολουθούν παιχνίδια φαρμάκι, με τα κρίσιμα εξ αυτών να διεξάγονται εκτός έδρας.

Ο Γιάννης Πετράκης ξεκίνησε την ομάδα με 3-5-2 για ακόμα ένα παιχνίδι με Καπίνο στο τέρμα, Μαυρία – Μπρ. Ντουάρτε – Στάγιτς στην άμυνα, Τορεχόν, Λιάβα, Πέρες, Χατζηθεοδωρίδη, Ακόστα στο κέντρο και Καρέλη – Σενγκέλια στην επίθεση. Στον πάγκο ήταν οι Στεργιάκης, Μπακάκης, Μπελεβώνης, Ντουάρτε, Μπουζούκης, Ντίας, Τσιγγάρας, Πέδρο και ο Μαλής.

Το ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να δείχνει από νωρίς διάθεση να επιτεθεί. Στο 3′ ο Σενγκέλια έγραψε την πρώτη τελική για τον Παναιτωλικό, παρ’ όλο που το σουτ του κατέληξε αρκετά πάνω από την εστία. Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός έφτασε άλλες τέσσερις φορές στην επίθεση, χωρίς όμως να καταφέρει κάτι.

Στο 11′ ανέβηκε για πρώτη φορά με αξιώσεις ο ΠΑΣ Λαμία στην επίθεση, κέρδισε φάουλ, ο Καρλίτος εκτέλεσε, ο Μάλτσι πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος και έκανε το 0-1. Το αναπάντεχο αυτό τέρμα έδωσε θάρρος στον ΠΑΣ Λαμία και έγινε πιο επιθετικός στα επόμενα λεπτά.

Η αντίδραση του Παναιτωλικού άργησε να έρθει. Αρχικά ο Καρέλης πήγε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με το γυριστό στο 16′, αλλά μετά παρέμεινε μουδιασμένος για ολόκληρο σχεδόν το ημίχρονο. Η μεγάλη χαμένη ευκαιρία για να πάει το παιχνίδι 1-1 στην ανάπαυλα ήρθε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ακόστα με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Καρέλης έκανε το σουτ και έστειλε και αυτός τη μπάλα στο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, όπως τελείωσε το πρώτο. Ο Παναιτωλικός βρέθηκε και πάλι στην επίθεση και στο 46′ έκανε το 1-1 με το σουτ του Μαυρία από την καρδιά της περιοχής.

Το 1-1 άλλαξε τη μορφή του αγώνα και έδωσε ελπίδες στον Παναιτωλικό πως μπορεί να σώσει το παιχνίδι. Οι αλλαγές του Πετράκη ήρθαν στο 65′ για να ανανεώσουν τις δύο επιθετικές γραμμές με τους Ντουάρτε και Ντίας να παίρνουν χρόνο συμμετοχής, ενώ στο 76′ μπήκε και ο Ζοάο Πέδρο να βοηθήσει στην επίθεση.

Ο Παναιτωλικός πίεζε όσο μπορούσε και στο 78′ άγγιξε το 2-1 με την κεφαλιά του Πέδρο που σταμάτησε στο δοκάρι. Δυστυχώς Ο ΠΑΣ Λαμία εκμεταλλεύθηκε τις ανεβασμένες γραμμές του Παναιτωλικού και στο 82′ βγήκε στην αντεπίθεση κάνοντας το 1-2 με την προσπάθεια του Νούνιες, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Καπίνο.

Στα επόμενα λεπτά ο Παναιτωλικός έπαιζε ουσιαστικά μόνιμα στην επίθεση, με τον ΠΑΣ Λαμία να προσπαθεί με νύχια και με δόντια να κρατήσει το αποτέλεσμα. Το παιχνίδι έγινε αρκετά άγριο με το διαιτητή να μοιράζει δύο κίτρινες σε παίχτες του ΠΑΣ Λαμία μόνο στις καθυστερήσεις.

Τελικά ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να μαζέψει τους τελευταίους βαθμούς, πριν τα κρίσιμα εκτός έδρας παιχνίδια λάβουν μέρος. Το παιχνίδι έληξε με 50-50 κατοχή, 14-13 τελικές, 2-5 στην εστία, ενώ στο πρώτο ημίχρονο η κατοχή ήταν 64-36 και 8-8 οι τελικές.

Δηλώσεις

Πετράκης: Ατυχήσαμε με 3 δοκάρια και τόσες ευκαιρίες. Ήταν άδικο το αποτέλεσμα. Η προσπάθεια και η εικόνα σε όλο τον αγώνα αδικείται από το αποτέλεσμα. Ειδικά στο 2ο ημίχρονο, από μία ευκαιρία δεχθήκαμε το τέρμα. Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι την Τετάρτη. Έχει πολύ δρόμο ακόμα, αυτό που χάσαμε σήμερα, θα προσπαθήσουμε να το κερδίσουμε στο επόμενο παιχνίδι.

Βόκολος: Ήταν μία σημαντική νίκη, ο Παναιτωλικός χρειάζονταν τους βαθμούς. Κάναμε καλή διαχείριση. Τα παιδιά έμειναν πιστά στον αρχικό σχεδιασμό. Αυτό που έχει σημασία είναι οι 3 βαθμοί. Η ομάδα μας κάνει μεγάλη προσπάθεια να ξεφύγει από την παλιά νοοτροπία.

Βαθμολογία

Το σίγουρο είναι πως ο Παναιτωλικός κόλλησε στους 14 βαθμούς για ακόμα μία αγωνιστική. Το παιχνίδι στις Σέρρες εξελίσσεται ενάντια στις προτιμήσεις του Παναιτωλικού, με το Βόλο ΝΠΣ να κερδίζει με 0-1 στο πρώτο ημίχρονο. Το θετικό είναι πως ο Άρης άνοιξε το λογαριασμό στην Κηφισά και από το πρώτο τέταρτο το παιχνίδι είναι 0-1. Ο ΠΑΣ Γιάννινα από την άλλη πλευρά κυνηγά τους δικούς του δαίμονες και αντιμετωπίζει στον Πειραιά τον Ολυμπιακό, σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι.

Τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα για τον Παναιτωλικό. Την επόμενη αγωνιστική θα παίξει απέναντι στο Βόλο ΝΠΣ μέσα στο Βόλο και μετά υποδέχεται τον πολύ καλό Ατρόμητο Αθηνών, ενώ έχει και το παιχνίδι Κυπέλλου την Τετάρτη 31/1.

Τα πράγματα από εκεί και πέρα, εάν δεν καταφέρει να κάνει μία αρκετά καλή συγκομιδή βαθμών σε αυτά τα δύο παιχνίδια, θα κρίνουν ίσως και την παραμονή στην κατηγορία. Το πρόγραμμα μετά τον Ατρόμητο λέει Αστέρας εκτός, ΠΑΟΚ εντός, Γαύρος εντός και τελικός με την Κηφισά στην Κηφισά. Μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου θέλει να τερματίσει στις καλές θέσεις, ώστε να αποφύγει τα τέσσερα εκτός έδρας παιχνίδια, στα οποία θα πρέπει να αποδείξει ότι αξίζει να μείνει στην κατηγορία.

Πρώτο Ημίχρονο

11′ Μετά από εκτέλεση φάουλ στη γωνία της αριστερής πλευράς της περιοχής του Παναιτωλικού, ο Μάλτσι παίρνει την κεφαλιά χωρίς να τον φυλάει κανείς και τη στέλνει στα δίχτυα.

14′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία, ο Τσιλούλης πήρε το γέμισμα από τα δεξιά πάλι και η κεφαλιά του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

15′ Αρκετά πιο επιθετικός ο ΠΑΣ Λαμία, απ’ ότι ο Παναιτωλικός.

16′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με τον Καρέλη να παίρνει το γέμισμα από τα αριστερά, κάνει το σουτ εν κινήσει, αλλά αστοχεί.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Αμαράλ για προβολή στο Μαυρία στα δεξιά της επίθεσης του Παναιτωλικού. Σε καλό σημείο στήνεται η μπάλα.

29′ Εκτελεί απ’ ευθείας ο Σενγκέλια, ο Κοσέλεφ διώχνει εκτός αγωνιστικού χώρου.

34′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία, ο Καρλίτος πήρε τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, έκανε το διαγώνιο σουτ το οποίο έβγαλε ο Καπίνο με το πόδι.

44′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ακόστα είχε δοκάρι με κεφαλιά μέσα από την περιοχή, στην επαναφορά ο Καρέλης έκανε σουτ και χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι.

45′ Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

46′ 1-1 ο Παναιτωλικός. Ο Σενγκέλια εκτέλεσε πλάγια επαναφορά, η μπάλα πέρασε από Καρέλη και Τζανδάρη και κατέληξε στο Μαυρία, ο οποίος με γυριστό σουτ έκανε το 1-1.

56′ Ο Σενγκέλια βρέθηκε στα αριστερά, έκανε το σουτ με το δεξί μέσα από την περιοχή, αλλά ήταν άστοχο.

65′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Έξω Σενγκέλια και Ακόστα, μέσα Ντίας και Φρ. Ντουάρτε. Χωρίς αλλαγές στο 3-5-2 ο Πετράκης, ανανεώνει με 2 ξεκούραστους παίχτες το επιθετικό του κομμάτι.

76′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Πέδρο, μέσα ο Χατζηθεοδωρίδης.

83′ 1-2 για τον ΠΑΣ Λαμία. Ο Νούνιες μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

90′ 5 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

90’+1 Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Έξω οι Μαυρίας και Ντίας, μέσα οι Μπακάκης και Μπουζούκης.

Πιέζει όσο μπορεί ο Παναιτωλικός στα τελευταία λεπτά.