Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 1 – 0 Βόλος ΝΠΣ: Κούτσα Κούτσα

Παναιτωλικός 1 – 0 Βόλος ΝΠΣ: Κούτσα Κούτσα

0
Αριγίμπι 1-0 στο 75'

Με απομηχανή θεό τον Ταχάρ, ο Παναιτωλικός πήρε τη σημαντική νίκη απέναντι στο Βόλο ΝΠΣ. Στην προτελευταία αγωνιστική ο Παναιτωλικός έδειξε γιατί δίκαια βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα συνεχίζει να έχει μεγάλα προβλήματα ανάπτυξης και μεταφοράς της μπάλας στην επίθεση. Η συνταγή για το σημερινό παιχνίδι ήταν οι «γιόμες», οι οποίες σε κάποιο σημείο στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν 0/14. Δεν ήταν λίγες φορές που ο Κωνσταντόπουλος με τον Εντινγκά πέταγαν τη μπάλα στον Καρέλη, μπας και καταφέρει αυτός να δημιουργήσει φάσεις. Ο Παναιτωλικός στάθηκε τυχερός σε τρεις τομείς, πρώτα στην βαθμολογική αδιαφορία του Βόλου, δεύτερον στα συνεχόμενα παιχνίδια του και τρίτον στις πολλές απουσίες του.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά μουδιασμένες στο παιχνίδι. Η μπάλα γύριζε πάρα πολύ στην άμυνα της κάθε ομάδας, ειδικά για τον Παναιτωλικό, ο οποίος δεν έβρισκε τρόπο να διεισδύσει στην αντίπαλη άμυνα. Η επιθετική τριάδα δε βοήθησε πολύ στη δημιουργία φάσεων και ο Καρέλης έδινε μόνος του μάχες με την αντίπαλη άμυνα, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει κάποια κάθετη μπαλιά. Στο κέντρο τα πράγματα δεν ήταν πολύ καλύτερα, ο Ντίαζ βρίσκονταν για δεύτερο παιχνίδι σε μέτρια μέρα, ενώ ο Εντινγκά τραβήχτηκε αρκετά πίσω για να βοηθάει την άμυνα στις επελάσεις του Δουβίκα. Από τα θετικά της οπισθοχώρησης του Ενγινγκά ήταν ο περιορισμός του Μαρτίνεζ, ο οποίος δε φάνηκε σε όλο το παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς αλλαγές. Ο Παναιτωλικός αναγκάστηκε να αλλάξει από νωρίς το Ντίαζ, ο οποίος ένοιωθε ενοχλήσεις. Η τύχη ήταν όμως με το μέρος του Παναιτωλικού, καθώς ο Ταχάρ που πέρασε στη θέση του Ντίαζ, είχε πολύ όρεξη και έδωσε μία πιο επιθετική πνοή στην ομάδα.

Στο 70′ ήρθε η ώρα για τη μεγάλη επιστροφή του Ματσόλα, ο οποίος άλλαξε τον Καρέλη, ενώ παράλληλα πέρασε και ο Τσιγγάρας στη θέση του Μεντίνα. Το εκτόπισμα του Ματσόλα φάνηκε από τα πρώτα δευτερόλεπτα. Ο Αργεντινός κούρασε πολύ την άμυνα του Βόλου, τράβηξε πάνω του τους αμυντικούς και κάπως έτσι στο 75 η εκτέλεση φάουλ του Ντάλσιο, βρήκε τον Ταχάρ μόνο του μετά από άστοχη κεφαλιά της άμυνας του Βόλου, αυτός έβγαλε σε άδειο τέρμα στον Αριγίμπι που έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στα επόμενα 25 λεπτά ο Δέλλας θέλησε να ενισχύσει την άμυνά του περνώντας το Μαλή δίπλα στους Κωνσταντόπουλο και Βάντερσον και κατάφερε έτσι να κρατήσει το 1-0. Ο Βόλος προσπάθησε στα τελευταία λεπτά με το Δουβίκα να βγαίνει από κανονική θέση προ του Μελίσσα, αλλά ευτυχώς ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού άπλωσε το πόδι του και έδιωξε τη μπάλα. Η φάση δόθηκε λάθος ως οφσάιντ, αλλά μικρή σημασία έχει καθώς ο Παναιτωλικός είχε τον πλήρη έλεγχο.

Το παιχνίδι δε θύμισε το Βόλο του πρώτου γύρου, ο οποίος ήταν καταιγιστικός για 90 ολόκληρα λεπτά, αλλά ο Παναιτωλικός συνεχίζει να προβληματίζει με την απόδοσή του. Η νίκη είναι νίκη, οι τρεις βαθμοί του δίνουν ώθηση δύο θέσεων, από την 13η στην 11η, αλλά τα πράγματα περιπλέκονται πάρα πολύ για την παραμονή με 5 ομάδες να έχουν διαφορά 9 βαθμών και τον Παναιτωλικό να μη μπορεί να βρει κίνητρο και τρόπο να «τρέξει» τον αντίπαλο

Ακολουθούν οι δηλώσεις, οι στιγμές του αγώνα σε κάθε ημίχρονο και το η φάση του τέρματος του Αριγίμπι.

Δηλώσεις

Ο Τραϊανός Δέλλας ξεκίνησε τις δηλώσεις λέγοντας πως μπήκε καλά η ομάδα και ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερη ομάδα από το Βόλο. Ο Ματσόλα βοήθησε πολύ και μας έλειψε πολύ. Χάνουμε παίχτες σε κάθε αγώνα και δεν έχουμε συνοχή. Κρατάμε την εμφάνιση και τους τρεις βαθμούς. Στο μυαλό μας είναι το αγώνα με τον Απόλλωνα.

Ο Άνχες Λόπεθ δήλωσε πως δεν ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα. Το τέρμα προήλθε από στημένη φάση και όχι από οργανωμένη επίθεση. Ο Βόλος έπαιξε τρία δύσκολα παιχνίδια μέσα σε μία εβδομάδα, ένα με τον Ολυμπιακό, ένα με την ΑΕΚ και ένα με τον Παναιτωλικό εκτός έδρας.

Ο Αριγίμπι δήλωσε πως το τέρμα ήταν ομαδικό και χαίρεται που βοήθησε την ομάδα. Είναι σημαντικό να κρατάμε την αυτοπεποίθησή μας κατά τη διάρκεια του αγώνα και την ηρεμία. Είμαι σίγουρος ότι αυτή η νίκη θα μας δώσει δύναμη για τα επόμενα παιχνίδια.

Ο Εντινγκά δήλωσε πως ο Παναιτωλικός άξιζε τη νίκη. Τα τελευταία παιχνίδια ήμασταν άτυχοι, αλλά σήμερα πήραμε τη νίκη. Μερικές φορές προσπαθούμε να παίζουμε πολύ γρήγορα, προσπαθούμε να πετύχουμε ένα γρήγορο τέρμα, αλλά δε μας βγαίνει. Έχουμε πρόβλημα με την επίτευξη ενός τέρματος, αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο.

Πρώτο Ημίχρονο

3′ Πρώτη καλή ευκαιρία για το Βόλο. Ο Νίνης πήρε τη μπάλα στην περιοχή, προσπάθησε από τα αριστερά να απειλήσει, η μπάλα βρήκε σε πόδια και βγήκε σε κόρνερ.

7′ Δυνατή προβολή του Φεράρι πάνω στο Ντίαζ, ο διαιτητής του κάνει παρατηρήσεις και δεν του δείχνει κάρτα.

18′ Ο Καρέλης πήγε να κρεμάσει τον Κλέιμαν από το κέντρο, η μπάλη πήγε αρκετά ψηλά και πέρασε πολλά μέτρα πάνω από την εστία του Βόλου.

20′ Χωρίς φάση ο Παναιτωλικός για 20 ολόκληρα λεπτά. Ο Τραϊανός Δέλλας δεν έχει σταματήσει να εκφράζει τα παράπονά του στους επιθετικούς του.

28′ Ντάλσιο και Αριγίμπι έκαναν το 1-2 και βγήκε ο Αριγίμπι στην πλάτη της περιοχής του Βόλου, το σουτ του Αριγίμπι δεν ήταν καλό και ο Κλέιμαν σταμάτησε τη μπάλα. Πρώτη οργανωμένη επίθεση για τον Παναιτωλικό.

29′ Κίτρινη κάρτα στο Ντίαζ γιατί πάτησε το Φεράρι.

37′ Τεράστια ευκαιρία με το Μεντίνα να κάνει γέμισμα από τα αριστερά σε μέτριο ύψος μέσα στην περιοχή, ο Ντάλσιο δεν άπλωσε το πόδι του ενώ ήταν μέσα στη μικρή περιοχή, ενώ ο επερχόμενος Καρέλης δεν έφτασε τη μπάλα ενώ έπεσε με προβολή στο δεύτερο δοκάρι.

39′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Εντινγκά έβγαλε μπροστά στον Καρέλη, αυτός βγήκε πολύ μπροστά, γύρισε πίσω στον Εντινγκά, αυτός έκανε το σουτ με άδειο το τέρμα, η μπάλα πήρε πολύ ύψος και βγήκε εκτός εστίας.

41′ Τεράστια ευκαιρία για το Βόλο. Ο Ντίαζ έκανε λάθος στο κέντρο, ο Μπαριέντος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Βάντερσον έβαλε την πλάτη και έδιωξε τη μπάλα, την οποία αργότερα μάζεψε ο Μελίσσας.

45′ Κίτρινη κάρτα στο Ριέστρα για τράβηγμα στον Αριγίμπι.

45′ Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές Βόλος και Παναιτωλικός.

52′ Γυριστό σουτ του Δουβίκα μέσα στην περιοχή μετά από γέμισμα του Γκρίλο, η μπάλα βρίσκει σε σώματα και απομακρύνεται.

54′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, έξω ο Ντίαζ, μέσα ο Ταχάρ.

64′ Καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, ο Ντάλσιο δίνει στο Μεντίνα, ο οποίος προωθείται στην επίθεση, κάνει το γέμισμα στην περιοχή του Κλέιμαν, ο Αριγίμπι κάνει επιθετικό φάουλ και η φάση σταματάει εκεί.

66′ Αλλαγή για το Βόλο. Μέσα ο Μπαρτόλο, έξω ο Ριένστρα.

70′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Μπαίνει ο Ματσόλα στη θέση του Καρέλη και ο Τσιγγάρας στη θέση του Μεντίνα. Χωρίς αλλαγές στη στρατηγική πορεύεται ο Δέλλας, απλά βάζει ξεκούραστους παίχτες.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Τσοκάνη για επικίνδυνη προβολή στο Ματσόλα.

75′ 1-0 για τον Παναιτωλικό. Εκτέλεσε φάουλ ο Ντάλσιο μακρυά από την περιοχή, η μπάλα πάει μετά από κόντρες στον Ταχάρ στα δεξιά της επίθεσης, ελευθερώνεται, βγάζει παράλληλη μπαλιά με το τέρμα, στο δεύτερο δοκάρι ο Αριγίμπι βάζει την προβολή και κάνει το 1-0 σε άδειο τέρμα.

77′ Αλλαγή για το Βόλο. Βγαίνει ο Τσοκάνης και μπαίνει ο Μπουένο στη θέση του.

84′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Μέσα ο Ντουάρτε στη θέση του Ντάλσιο και ο Μαλής στη θέση του Μάζουρεκ. Ο Παναιτωλικός παίζει με 3 κεντρικούς αμυντικούς.

85′ Ο Δουβίκας βγαίνει προ του Μελίσσα καλυμμένος από την άμυνα του Παναιτωλικού, ο διαιτητής δίνει οφσάιντ και σταματάει τη φάση.

90′ 3 λεπτά οι καθυστερήσεις με το Βόλο να ανεβαίνει στα τελευταία λεπτά.

90’+2 Ο Αριγίμπι πήγε να βγει στην αντεπίθεση από τα δεξιά, έκανε γέμισμα στην περιοχή του Κλέιμαν για το Ντουάρτε, αλλά ο τερματοφύλακας του Βόλου βγαίνει και μαζεύει τη μπάλα.