Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 1 – 0 Νίκη Βόλου: Στα προημιτελικά του Κυπέλλου

Παναιτωλικός 1 – 0 Νίκη Βόλου: Στα προημιτελικά του Κυπέλλου

0
Παναιτωλικός 1 - 0 Νίκη Βόλου: Βέργος

Με συνολικό αποτέλεσμα 2-0 και 1-0 στα επιμέρους παιχνίδια, ο Παναιτωλικός πέρασε στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος αποκλείοντας τη Νίκη Βόλου. Το σημερινό παιχνίδι ήταν το τελευταίο για το 2021 και η ομάδα έκλεισε με τον πιο ιδανικό τρόπο τη χρονιά, στην οποία το Καλοκαίρι πάλευε να μείνει στην κατηγορία, αλλά έχει δείξει πως έχει κάνει τεράστια άλματα βελτίωσης μέσα σε αυτούς τους πέντε μήνες.

Η συνταγή του Γιάννη Αναστασίου για το σημερινό παιχνίδι περιείχε λίγο απ’ όλα. Ο τεχνικός του Παναιτωλικού θέλησε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίχτες που δεν είχαν ιδιαίτερη συμμετοχή στα τελευταία παιχνίδια, αλλά προσπάθησε να κρατήσει ένα βασικό κορμό ώστε να μην κινδυνέψει λόγω του εύθραυστου 1-0 από το πρώτο παιχνίδι στο Βόλο.

Στην αρχική ενδεκάδα ξεκίνησε ο Ροντρίγκεζ κάτω από τα δοκάρια και οι Κορνέλιους – Μαλής στο κέντρο της άμυνας. Στα δεξιά της άμυνας ξεκίνησε ο Λούι και στα αριστερά ο Περέιρα. Στο κέντρο έπαιξε ο Αντούνες στη φυσική του θέση ως ανασταλτικός μέσος και λίγο πιο μπροστά του ο Φλόρες. Η επιθετική τριάδα είχε το Χουχούμη στα αριστερά, το Μεντόζα στα δεξιά και το Ντουάρτε στον άξονα και τέλος ο Καρέλης ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Οι επιλογές του Ροντρίγκεζ, Περέιρα έγιναν ώστε αμφότεροι να πάρουν παιχνίδια στα πόδια τους και η επιλογή του Χουχούμη έγινε ώστε να δοκιμασθεί ο παίχτης στα αριστερά της επίθεσης, αλλά και ώστε να μείνει ο Μπαρμπόζα εκτός σε περίπτωση που χρειαστεί στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε την κυριαρχία στον αγώνα, αλλά όχι την καλή τελική ενέργεια. Οι παίχτες του Γιάννη Αναστασίου κράτησαν μακρυά τη Νίκη Βόλου από την εστία του Ροντρίγκεζ, έχοντας μηδέν επεμβάσεις, είχαν την κυριαρχία του κέντρου, με 68% κατοχή μπάλας, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν τη Νίκη Βόλου. Ο Παναιτωλικός είχε μία καλή ευκαιρία στη φάση του 21′ με την κεφαλιά του Μαλή εντός μικρής περιοχής, αλλά έστειλε τη μπάλα εκτός εστίας.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ισορροπίες άλλαξαν. Η Νίκη Βόλου γνώριζε πως είχε ένα ημίχρονο για να ισορροπήσει τον αγώνα και ξεκίνησε να πιέζει από το πρώτα κιόλας λεπτό, με πρωταγωνιστική κυρίως το Γκαρσία. Ο Γιάννης Αναστασίου γνώριζε πως θα πρέπει να πιέσει ψηλά ώστε να αναγκάσει τη Νίκη Βόλου να τραβηχτεί στην άμυνά της και γι’ αυτό το λόγο πέρασε μόλις στο 56ο λεπτό το Βέργο στη θέση του Περέιρα. Η αλλαγή αυτή έφερε το Χουχούμη στα αριστερά της άμυνας και το Βέργο στα αριστερά της επίθεσης. Με την αλλαγή αυτή ο Παναιτωλικός έκανε τρεις καλές ευκαιρίες στο 60, 61 και 63.

Στο 65ο λεπτό ο Χουχούμης ζήτησε αλλαγή, πέφτοντας στο έδαφος και δείχνοντας πως έχει πρόβλημα στον αριστερό μηρό. Ο Τσιγγάρας αντικατέστησε το Χουχούμη ένα λεπτό αργότερα.

Ο Παναιτωλικός έκανε κοιλιά μετά το 70′. Η Νίκη Βόλου έκανε στο 72 και στο 76 τις δύο πρώτες της ευκαιρίες, με τη φάση του 72 ο Γκαρσία να βγαίνει προ του Ροντρίγκεζ, κάνει το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού διώχνει τη μπάλα με τις γροθιές.

Οι επιθετικές ευκαιρίες που είχε η Νίκη Βόλου στο τελευταίο 20λεπτο ανάγκασαν τον Αναστασίου να κάνει και άλλες αλλαγές, ενισχύοντας την ομάδα σε άμυνα, κέντρο και επίθεση. Οι Μπαρμπόζα, Αποστολάκης και Χρήστος Μπελεβώνης πέρασαν στον παιχνίδι στη θέση των Καρέλη, Λούι και Ντουάρτε στο 84′.

Στα τελευταία αυτά πέντε λεπτά του παιχνιδιού, συν τις καθυστερήσεις, το παιχνίδι έγινε πιο ανοιχτό και η Νίκη Βόλου βγήκε μαζικά στην επίθεση. Εν τέλει οι παίχτες του Βοσνιάδη κατάφεραν να κάνουν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο 90’+1, με το Μιράντα να κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Ροντρίγκεζ και να περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου.

Αυτό που δεν έκανε η Νίκη Βόλου στο 90’+1 το έκανε ο Βέργος στο 90’+4, εκμεταλλευόμενος το λάθος που έκανα οι αμυντικοί της Νίκης Βόλου που έφταναν μέχρι το κέντρο στα τελευταία λεπτά. Ο Βέργος έκλεψε τη μπάλα από τα αριστερά, έτρεξε μέχρι την περιοχή του Μπάγιτς, και ένα ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και τον Παναιτωλικό στην επόμενη φάση.

Για τις δύο ομάδες αγωνίστηκαν οι:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Ροντρίγκεζ, Λούι (84′ Αποστολάκης), Μαλής, Κορνέλιους, Περέιρα (56′ Βέργος), Φλόρες, Αντούνεζ, Ντουάρτε (84′ Χρ. Μπελεβώνης), Μεντόζα, Χουχούμης (64′ Τσιγγάρας), Καρέλης (84′ Μπαρμπόζα).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: Μπάγιτς, Αλιαπίδης, Τζοβάρας, Κυριακίδης, Γκαρσία, Ροχάνο (89′ Τζιώρας), Τσουκαλάς (84′ Μέτσε), Παναγιωτίδης (74′ Μιράντα), Ανδρέου (74′ Βλαχομήτρος), Κάσσος, Γρομητσάρης.