Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 1 – 0 Απόλλων Σμύρνης: Ένα και να καίει

Παναιτωλικός 1 – 0 Απόλλων Σμύρνης: Ένα και να καίει

0
Παναιτωλικός - Απόλλων Σμύρνης: 1-0 Ματσόλα

Ο Παναιτωλικός έκανε το χρέος του απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης. Το παιχνίδι δεν είχε ένταση και ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, όμως τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο. Ο Απόλλωνας πήρε πρωτοβουλίες, έκανε φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε κάνει απειλήσει. Ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε τις προσπάθειές του στα τελευταία 25 λεπτά του παιχνιδιού και κατάφερε να στο 82 να κάνει το 1-0, το τέρμα που του έδωσε και τη νίκη.

Το μεταγωνιστικό θέμα του Παναιτωλικού, είναι το πόσο σοβαρός είναι ο τραυματισμός του Τσότσαλιτς, εάν δηλαδή πρόκειται για θλάση και εάν θα λείψει από τον επόμενο αγώνα. Τα μάτια θα είναι στραμμένα και στο Ντίαζ, ο οποίος βγήκε με σφίξιμο στο γλουτό και θα πρέπει να εξετασθεί και η περίπτωσή του για το εάν θα λείψει από το παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα car.gr την άλλη εβδομάδα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό και για τις δύο ομάδες. Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά με τη φάση του Μεντόζα μόλις στο 3′ να καταγράφει την πρώτη επιθετική προσπάθεια της ομάδας. Το παιχνίδι δεν εξελίχθηκε έτσι. Ο Απόλλων δεν απείλησε καθόλου καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ ο Παναιτωλικός κατάφερε να κάνει άλλες δύο φάσεις σε 42′ λεπτά.

Στο 30′ ο Τσότσαλιτς άρχισε να έχει ενοχλήσεις από κάποια επαφή μέσα στο παιχνίδι. Δύο λεπτά αργότερα το παιχνίδι σταμάτησε καθώς ο ίδιος δε μπορούσε να συνεχίσει. Μετά από σύντομη εξέταση του τραυματισμού του δόθηκε η εντολή να γίνει αλλαγή. Στη θέση του πέρασε ο Καρασαλίδης στο 34′.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 3 τελικές έναντι 0 για τον Παναιτωλικό και τον Απόλλωνα, 4-2 τα κόρνερ και η κατοχή 56-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός μπήκε πιο παθητικός. Το 3-0 των τελικών προσπαθειών του πρώτου ημιχρόνου έγινε 3-3 μέχρι το 70′. Ο Παναιτωλικός έδωσε χώρους στον Απόλλωνα, ο οποίος βγήκε στην επίθεση με τον Ιωαννίδη και το Μπετινέλι, αλλά η άμυνα του Δέλλα και ο Κνετ κράτησαν το μηδέν.

Από το 70′ και μετά η όψη του αγώνα άλλαξε, ο Απόλλωνας επαναπαύτηκε με το βολικό 0-0 και έριξε το ρυθμό του. Ο Δέλλας πέρασε το Ματσόλα στο γήπεδο, μαζί με τους Ντάλσιο και Μπαρμπόζα. Το δίδυμο Ματσόλα και Μπαρμπόζα ανανέωσε την επίθεση του Παναιτωλικό, η ποιότητα του Μπαρμπόζα στις εκτελέσεις στημένων φάσεων αύξησε την αποτελεσματικότητα του Παναιτωλικού στην επίθεση, ενώ ο Ματσόλα ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις από τη στιγμή που μπήκε στο γήπεδο.

Τελικά στο 82′ ο Παναιτωλικός πήρε μία μεγάλη βαθμολογική ανάσα και κοιτάζει τώρα το παιχνίδι της Δευτέρας, ΠΑΣ Λαμία – ΑΕΛ, για να δει εάν θα κρατήσει τη 13η θέση, ή όχι.

Δηλώσεις Δέλλα

Ο Τραϊανός Δέλλας δήλωσε πως υπάρχει πολύς δρόμος για την ομάδα. Ο Παναιτωλικός είχε νευρικότητα, αλλά και πάθος που του έδωσε τελικά το παιχνίδι. Εμείς θα πορευτούμε με το όποιο άγχος έχουμε, γιατί αυτό ίσως μας δώσει και την ώθηση που χρειαζόμαστε. Δεν είμαστε διατεθειμένοι να τα παρατήσουμε, θα παλέψουμε έως το τέλος.

Από πλευράς Απόλλωνα, ο Μάκης Χάβος δεν έκανε δηλώσεις, αλλά ο βοηθός τους (όχι ο Μπάμπης Μιχαηλίδης). Ο ίδιος δήλωσε πως δεν είναι ευχαριστημένοι από την εμφάνιση της ομάδας και το αποτέλεσμα.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Αλέξης Κούγιας δεν έβγαλε ανακοίνωση.

Πρώτο Ημίχρονο

3′ Ο Μεντόζα πήρε τη μπάλα από τον άξονα, έκανε κίνηση προς τα αριστερά, έφτασε στη δεξιά γωνία της περιοχή του Βέλχουρστ, ήταν αφύλακτος, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κατέληξε 2-3 μέτρα πάνω από την κλειστή γωνία στο «Γ» του τέρματος.

25′ 55%-45% η κατοχή. Δεν έχει γίνει κάτι αξιόλογο στο παιχνίδι, πέραν μίας εκτέλεσης φάουλ από τον Αριγίμπι, το οποίο πέρασε απ’ ευθείας εκτός αγωνιστικού χώρου και της φάσης του 3ου λεπτού από το Μεντόζα. Ο Απόλλωνας έχει μηδέν τελικές μέχρι στιγμής.

27′ Αλλάζει τα άκρα του ο Δέλλας, κάνει εσωτερική αλλαγή τον Αριγίμπι με το Ντουάρτε.

28′ Κίτρινη κάρτα στον Κολ για τράβηγμα στο Μεντόζα.

32′ Ο Τσότσαλιτς έχει βρεθεί στο έδαφος και έχει σταματήσει η εξέλιξη του παιχνιδιού. Είχε ήδη προβλήματα από την προηγούμενη φάση καθώς έπιανε το αριστερό του πόδι και πλέον περνάει με τον ιατρό της ομάδας εκτός αγωνιστικού χώρου. Ο Καρασαλίδης έχει ήδη σηκωθεί και κάνει ζέσταμα.

34′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικο. Ο Καρασαλίδης περνάει στη θέση του τραυματία Τσότσαλιτς.

37′ Πολύ καλή ευκαιρία του Ντουάρτε, μετά από εκτέλεση κόρνερ, το σουτ του προς το τέρμα ήταν άστοχο και κατέληξε λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι.

45′ Δύο λεπτά καθυστερήσεις

45’+1 Ο Απόλλων βγήκε στην επίθεση με σκοπό να βγάλει τη μπάλα στον Ιωαννίδη μέσα στην περιοχή του Κνετ, ο Κωνσταντόπουλος έδιωξε τελευταία στιγμή.

45’+2 Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες για το δεύτερο ημίχρονο. Από το πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός έχει κάνει αλλαγή τον Τσότσαλιτς με τον Καρασαλίδη.

49′ Πρώτη τελική για τον Απόλλωνα με το Σλίβκα να επιχειρεί ένα άσχημο σουτ που έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά εκτός εστίας.

50′ Ο Ντίαζ δέχεται ένα σφίξιμο στο γλουτό και έχει ενημερώσει τον πάγκο. Οι πρώτες πληροφορίες για τον Τσότσαλιτς αναφέρουν για τράβηγμα ή θλάση στο πόδι.

54′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό. Η μπάλα πάει στο δεύτερο δοκάρι όπου σηκώνεται ο Εντινγκά, η μπάλα βρίσκει σε παίχτη του Απόλλωνα και βγαίνει εκτός αγωνιστικού χώρου. Ο Σκουλάς δείχνει ελεύθερο.

63′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Ντάλσιο αντί Περέιρα, Ματσόλα αντί Βέργου και ο Μπαρμπόζα στη θέση του Αριγίμπι.

66′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα, ο Ντάουντα στη θέση του Ιωαννίδη.

70′ Κίτρινη κάρτα στο Φερνάντεζ για χτύπημα στο Ντάλσιο.

80′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, ο Ντίαζ βγαίνει λόγω τραυματισμού και μπαίνει ο Καρέλης.

81′ Κίτρινη κάρτα στον Κουτσοσπύρο.

82′ Μεγάλη ευκαιρία με το Μπετινέλι για τον Απόλλωνα, ο Κνετ διώχνει τη μπάλα στο κόρνερ.

84′ 1-0 για τον Παναιτωλικό. Ο Ντάλσιο έκανε το γέμισμα, ο Ματσόλα έκανε την κεφαλιά, ο Βέρχουλστ έκανε την απόκρουση, η μπάλα είχε τροχιά προς τα δίχτυα, ο Λισγάρας προσπάθησε να διώξει τη μπάλα, αλλά αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

88′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ρόσσι στη θέση του Κολ.

90′ 3 λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος.

90’+3 Κίτρινη κάρτα στον Κνετ για καθυστέρηση.