Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 0 – 4 ΟΦΗ: Δεν Ήταν για 4, Αλλά τα Έφαγε

Παναιτωλικός 0 – 4 ΟΦΗ: Δεν Ήταν για 4, Αλλά τα Έφαγε

0

Με το βαρύ 0-4 αποχαιρέτησε τη 17η αγωνιστική ο Παναιτωλικός και έδειξε το κακό του πρόσωπο μέσα στην έδρα του, παρουσία του νέου ιδιοκτήτη της ομάδας. Οι Αγρινιώτες έδειξαν ότι δεν είχαν τη δυνατότητα να κρατήσουν τον πολύ καλό ΟΦΗ του Βάλντας Νταμπράουσκας μακρυά από την εστία του Ανέστη και το 4-0 φάνηκε αναπόφευκτο. Το παιχνίδι δεν κρίθηκε τόσο στην κακή εμφάνιση του Παναιτωλικού, αλλά στην πολύ καλή οργάνωση και το διαβασμένο παιχνίδι του ΟΦΗ, το οποίο εκτελέστηκε κατά γράμμα από τους παίχτες του Νταμπράουσκας και για 90 λεπτά δεν άφησαν τον Παναιτωλικό να πάρει ανάσα, εξ ου και το ευρύ αποτέλεσμα.

Ο Γιάννης Αναστασίου κράτησε την ενδεκάδα του προηγούμενου νικηφόρου παιχνιδιού όσο ανέπαφη γινόταν, εκτός βεβαίως του Λάρσον που χτυπήθηκε με γαστρεντερίτιδα, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει την ποιότητα παιχνιδιού και τη συγκέντρωση σε υψηλά επίπεδα. Η αρχική ενδεκάδα είχε τον Ανέστη κάτω από τα δοκάρια, Μαλή – Μλάντεν στο κέντρο της άμυνας και τους Χουχούμη Αποστολάκη στα άκρα. Στο κέντρο ξεκίνησε ο Ξενιτίδης με το Φλόρες να βρίσκεται μπροστά του και στην επίθεση οι Σενγκέλια – Νταγκό και Ντίαζ, με τον Καρέλη μοναδικό προωθημένο.

Το ημίχρονο ξεκίνησε με παιχνίδι αναγνώρισης και από τις δύο ομάδες. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε από νωρίς να απειλήσει, αλλά την πρώτη του τελική την έκανε στο 11ο λεπτό με το Ντίαζ να αστοχεί από το όριο της περιοχής του Μαντά. Ο ΟΦΗ δεν έδειξε πως θέλει γρήγορα να απειλήσει, παίζοντας πολύ καλό παιχνίδι κέντρου και κρατώντας τις οδούς προς την περιοχή του κλειστές.

Στο 17′ ο Γιάννης Αναστασίου παρατήρησε πως ο Παναιτωλικός δεν πατά καλά στο παιχνίδι και γρήγορα σήκωσε τους Πέδρο, Μάρτενσον και Κολοβό, χωρίς ωστόσο να τους χρησιμοποιήσει στο πρώτο ημίχρονο.

Η κακή εικόνα που έβλεπε ο Γιάννης Αναστασίου στην ομάδα του δεν άργησε να εκφραστεί και στον αγωνιστικό χώρο με αρνητικό αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ από στατική φάση έστειλε τη μπάλα στην περιοχή του Ανέστη, ο Ντίκο βρέθηκε με την πλάτη στο τέρμα, έκανε το γυριστό και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει γρήγορα, στο 30 είχε μεγάλη ευκαιρία με το Νταγκό και τον Καρέλη, η οποία έγινε πάλι στο 33′, με γέμισμα στο κεφάλι του Καρέλη και αυτός να αστοχεί. Στο 37′ ο Ντίαζ έκανε μία προσπάθεια να απειλήσει, αλλά ο Μαντάς διάβασε τη φάση και βγήκε να μαζέψει τη μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αναστασίου ξεκίνησε από νωρίς τις αλλαγές. Στο 46′ πέρασε στο παιχνίδι τον Κολοβό, βγάζοντας τον Ξενιτίδη, θέλοντας να κάνει τον Παναιτωλικό πιο επιθετικό. Το αποτέλεσμα δεν ήταν αυτό που ήθελε με την αλλαγή και ο ΟΦΗ κρατήθηκε ψηλά στο παιχνίδι απειλώντας αρκετές φορές.

Στο 52′ έγινε το 0-2 με πολύ καλή ενέργεια του Ντίκο, εκμεταλλευόμενος και τα κενά στην άμυνα του Παναιτωλικού. Με την παρουσία του Παναιτωλικού στον αγώνα και με 2 τέρματα πίσω, ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε εκεί.

Η αντίδραση του Αναστασίου ήταν άμεση. Στο 60′, 8 λεπτά αργότερα το 0-2 πέρασε στο παιχνίδι ο Χατζηθεοδωρίδης στη θέση του κακού Νταγκό και στο 70′ το σύστημα έγινε 4-4-2 με την αλλαγή του Πέδρο.

Ακόμα και με 2 επιθετικούς και φρέσκους παίχτες στο κέντρο και στην επίθεση, ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να απειλήσει και στο 73′ έγινε το 0-3 με υποδειγματικό γέμισμα του Λάρσον στον Τοράλ και τελείωμα του τελευταίου με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Ο Αναστασίου άλλαξε παίχτες για τα τελευταία 15 λεπτά του παιχνιδιού, αλλά και πάλι δεν άλλαξε κάτι στον αγώνα με τον ΟΦΗ να γίνεται όλο και πιο πιεστικός. Η πίεση του ΟΦΗ έφερε και τη φάση του 90’+3 με το 0-4 να γίνεται από λάθος πλέον της άμυνας του Παναιτωλικού και το εξαιρετικό τελείωμα του Τσιλιανίδη.

Δηλώσεις – Φάσεις Τερμάτων

Βαθμολογία

Το σημερινό αποτέλεσμα ρίχνει τον Παναιτωλικό στην 8η θέση, ενώ με τη νίκη του Άρη και την ήττα του Βόλου, ο Άρης περνά 5ος, ο Βόλος παραμένει στους 26 βαθμούς στην 6η θέση και ακολουθεί ο Ατρόμητος Αθηνών μπροστά από τον Παναιτωλικό στο +3.

Ο Παναιτωλικός έχει δύσκολο πρόγραμμα στις επόμενες αγωνιστικές με την ΑΕΚ εκτός έδρας να ακολουθεί, έπειτα εντός έδρας τον ΠΑΣ Γιάννινα και εκτός το Βόλο ΝΠΣ. Ο Γιάννης Αναστασίου θα έχει γεμάτο πρόγραμμα με τις μεταγραφές, τα καινούργια πρόσωπα και ίσως κάποιες αποχωρήσεις από την ομάδα, επιπρόσθετα της κακής ψυχολογίας που άφησε αυτό το βαρύ 0-4.

Πρώτο Ημίχρονο

4′ Εκτέλεση φάουλ από το Ντίαζ στα αριστερά και μακρυά από την περιοχή του Μαντά. Η εκτέλεση έγινε με γέμισμα, έδιωξε η άμυνα του ΟΦΗ και δημιουργήθηκε προϋπόθεση αντεπίθεσης, αλλά η άμυνα του Παναιτωλικού γύρισε και κάλυψε τα κενά.

11′ Πρώτη ευκαιρία ιγα τον Παναιτωλικό. Η φάση ξεκίνησε από τα αριστερά με το Νταγκό να βγάζει κάθετα μπροστά για τον Καρέλη, ο Καρέλης γύρισε στην άμυνα του ΟΦΗ, ο Ντίαζ έγινε τελικά αποδέκτης της μπάλας στο όριο της περιοχής του Μαντά και ως αφύλακτος έκανε ένα σουτ το οποίο πέρασε πάνω από την εστία του ΟΦΗ.

15′ Φάουλ για τον Παναιτωλικό σε καλή θέση, ο Σενγκέλια εκτελεί με γέμισμα, αλλά η φάση διακόπτεται καθώς υπάρχει παίχτης του Παναιτωλικού σε αντικανονική θέση.

17′ Πέδρο, Μάρτενσον και Κολοβός σηκώνονται για ζέσταμα.

27′ 0-1 για τον ΟΦΗ. Ο Ντίκο με ψαλιδάκι κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

30′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, ο Νταγκό προωθείται από τα αριστερά, βγάζει στον Καρέλη, ο οποίος κάνει κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και η μπάλα πάει για λίγο πάνω από το δοκάρι του Μαντά.

33′ Επαναλαμβάνεται η φάση του 30′, ο Νταγκό από αριστερά έκανε γέμισμα στο κεφάλι του Καρέλη, αλλά ο Μαντάς βγήκε και μάζεψε τη μπάλα.

37′ Εκτέλεση φάουλ του Ντίαζ από τα αριστερά με γέμισμα, ο Μαντάς βγαίνει και μαζεύει τη μπάλα.

45′ Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, Έξω ο Ξενιτίδης, μέσα ο Κολοβός.

50′ Ο Ντίκο έκανε το διαγώνιο σουτ από τα αριστερά προς το δεύτερο δοκάρι, ο Ανέστης έπεσε, κάλυψε και η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

51′ Τοράλ και Νέιρα προσπάθησαν να απειλήσουν τον Ανέστη, ο Τοράλ έστειλε τη μπάλα στην κάτω αριστερή γωνία, ο Ανέστης έδιωξε, ο Νέιρα από κοντά σούταρε τη μπάλα, αυτή βρήκε στο δοκάρι και βγήκε έξω.

52′ 0-2 για τον ΟΦΗ. Ο Ντίκο πήρε τη μπάλα και προωθήθηκε από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και από την κλειστή γωνία του Ανέστη έκανε το 0-2.

55′ Κίτρινη κάρτα στο Μεγιάδο για φάουλ στο Ντίαζ ενώ ξεκινούσε αντεπίθεση του Παναιτωλικού.

59′ Κίτρινη κάρτα στο Μαντά για καθυστέρηση.

60′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Νταγκό, μπαίνει στο παιχνίδι ο Χατζηθεοδωρίδης.

68′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, ο Μπαλογιάννης κατεβάζει τη μπάλα από το κέντρο στην περιοχή, προσπαθεί να κρεμάσει τον Ανέστη, αλλά η μπάλα βγαίνει σε κόρνερ με την παρέμβαση του Μλάντεν.

69′ Αλλαγές για τον ΟΦΗ. Έξω οι Μπαλογιάννης και Νέιρα, μέσα Θοράρινσον και Τσιλιανίδης.

70′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Έξω οι Μαλής, Αποστολάκης, μέσα οι Λιάβας, Πέδρο. Σε 4-4-2 το σύστημα του Παναιτωλικού.

73′ 0-3 για τον ΟΦΗ. Ο Λάρσον βγάζει τον Τοράλ στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού από τα δεξιά, ο Τοράλ με καλό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

76′ Αλλαγές για τον ΟΦΗ. Εκτός οι Τοράλ, Μεγιάδο, μέσα οι Γκερέρο, Περέα.

78′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Σενγκέλια δίνει τη θέση του στο Μάρτενσον.

83′ Φοβερή ευκαιρία για τον ΟΦΗ, ο Γκερέρο από το ημικύκλιο της περιοχής του Ανέστη έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνά ξυστά από το πάνω αριστερό παραθυράκι του Ανέστη.

84′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Έξω ο Ντίκο, μέσα ο Ντζου.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Περέα.

90′ 3 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

90’+4 Η άμυνα του Παναιτωλικού χάνει τη μπάλα, ο Τσιλιανίδης κυνηγά τη φάση, παίρνει τη μπάλα προ του Ανέστη και τη στέλνει στα δίχτυα.