Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 0 – 2 ΑΕΚ: Παθητικός σε Όλον τον Αγώνα

Παναιτωλικός 0 – 2 ΑΕΚ: Παθητικός σε Όλον τον Αγώνα

Παναιτωλικός 0 - 2 ΑΕΚ

Με νίκη 0-2 έφυγε η ΑΕΚ από το Αγρίνιο και έβαλε τέλος στα συνεχόμενα άσχημα αποτελέσματα. Ο Παναιτωλικός πλήρωσε την ανυπαρξία του μέσα στο γήπεδο και παρέμεινε θεατής για 90 λεπτά. Ο Μιχάλης Μπακάκης ήταν στην 20άδα, αλλά δεν πήρε αγωνιστικό χρόνο.

Ο Γιάννης Αανστασίου κράτησε την ίδια συνταγή στο παιχνίδι με την ΑΕΚ, κάνοντας μόλις μία αλλαγή στην αρχική ενδεκάδα. Ο Νταγκό πήρε τη θέση του Μόρσεϊ στην επίθεση και το σύστημα παρέμεινε στο 4-2-3-1.

Ο Παναιτωλικός μπήκε μουδιασμένος στον αγώνα και παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος. Οι παίχτες της ΑΕΚ πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο λεπτό και μόλις από το 2ο λεπτό άρχισαν να απειλούν τον Ανέστη.

Από πλευράς Παναιτωλικού το κέντρο της ομάδας δεν κατάφερε να κρατήσει και να κυκλοφορήσει τη μπάλα, έτσι οι μεταβάσεις προς την επίθεση με οργανωμένο τρόπο ήταν λίγες και δημιουργούσαν μικρό κίνδυνο στην οργανωμένη άμυνα και κέντρο της ΑΕΚ. Ο περισσότερος χρόνος κατοχής της μπάλας του Παναιτωλικού ήταν στο κέντρο και πίσω.

Οι αντεπιθέσεις του Παναιτωλικού απέναντι σε μία καλή άμυνα σαν της ΑΕΚ ήταν λίγες, αυτές ανακόπηκαν και με αντικανονικό τρόπο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ένα τέρμα ο Παναιτωλικός.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός μπήκε χωρίς αλλαγές, ενώ η ΑΕΚ άλλαξε τον Τζαβέλλα με το Μουκουντί. Το 1-0 δεν άρχισε να έρθει και έτσι στο 48′ ο Γκαρσία με μακρυνό σουτ άνοιξε το λογαριασμό για την ΑΕΚ.

Το τέρμα αυτό ξύπνησε τον Παναιτωλικό, ο οποίος ξεκίνησε από το 50′ να πιέζει και να βγαίνει στην επίθεση. Το αποκορύφωμα για την αντίδραση του Παναιτωλικού ήρθε στο 55′ και στο 56′ όπου τα γεμίσματα των Νταγκό και Ντίαζ δεν αξιοποιήθηκαν από τους Κορνέλιους και Καρέλη και έτσι το 0-1 παρέμεινε.

Ο ρυθμός του Παναιτωλικού ανακόπηκε από τον τραυματισμό του Ντουάρτε στο 60′, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή λίγο αργότερα και λόγος γίνεται για διάστρεμμα στο αριστερό του πόδι, με περισσότερες πληροφορίες να γίνονται γνωστές αύριο μετά την εξέτασή του.

Ο Γιάννης Αναστασίου ανακάτεψε τα χαρτιά του και το σύστημα της ομάδας. Στο 75′ ο Φλόρες πέρασε στη θέση του Σενγκέλια και το σύστημα έγινε 4-4-2, ώστε να γίνει πιο πιεστικός ο Παναιτωλικός στην επίθεση. Το 0-2 ήρθε όμως σε πολύ κακή χρονική στιγμή, ένα λεπτό μετά την αλλαγή του συστήματος από τον Αναστασίου, ο Μουκουντί έκανε προβολή στη μπάλα που ήρθε από εκτέλεση κόρνερ και έτσι έκανε πιο δύσκολο το έργο του Παναιτωλικού.

Το τελευταίο χαρτί για τον Αναστασίου ήταν η αλλαγή του Καρέλη με τον Πέδρο, όσον αναφορά την επίθεση, πράγμα που δεν βοήθησε αρκετά τον Παναιτωλικό που είχε κλειστεί πίσω από την ΑΕΚ.

Το 0-2 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τον Παναιτωλικό να μένει χαμηλά και στην στατιστική ανάλυση του αγώνα, αλλά και στην εμφάνιση του. Οι τελικές προσπάθειες ήταν 6-18, 2-7 εντός περιοχής, 3-6 εκτός περιοχής και 1-5 με κεφαλιές. Ο Ανέστης έκανε 28 επεμβάσεις, έναντι 10 του Στάνκοβιτς. Τα κόρνερ ήταν 0-7 και τα γεμίσματα 4 για τον Παναιτωλικό, 18 για την ΑΕΚ. Η κατοχή μπάλας ήταν σχεδόν μοιρασμένη στη μέση, με τον Παναιτωλικό να περνά πάρα πολύ χρόνο στην άμυνά του.

Ο Παναιτωλικός παρέμεινε στους 7 βαθμούς και έπεσε στην έκτη θέση, χάνοντας μία θέση με το Χ του Ατρόμητου με τη Λαμία.

Πρώτο Ημίχρονο

2′ Πρώτη τελική για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο έκανε ένα σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, αυτή αναπήδησε στο χόρτο και βγήκε εκτός εστίας.

5′ Κεφαλιά του Γκαρσία προ του Ανέστη, η μπάλα πέρασε μακρυά από το τέρμα.

6′ Κίτρινη κάρτα στον Αποστολάκη για προβολή πάνω στον Τζαβέλλα.

7′ Παρατηρήσεις στον Αναστασίου από τον διαιτητή γιατί ο προπονητής του Παναιτωλικού διαμαρτυρήθηκε για τις ατιμώρητες σκληρές παρεμβάσεις των παιχτών της ΑΕΚ.

8′ Ο Γκαρσία έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, ο Λάρσον τον κάλυψε και παραχώρησε κόρνερ.

16′ Σουτ του Σενγκέλια μετά από μεταβίβαση της μπάλας από το Ντουάρτε, η μπάλα πέρασε για λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

17′ Αραούχο και Βίντα συνεργάστηκαν μέσα στην περιοχή του Ανέστη, ο Αραούχο έκανε το πλασέ, ο Ανέστης έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ.

21′ Κίτρινη κάρτα στον Ελίασον για επικίνδυνη προβολή στο Ντίαζ.

25′ Μικρή διακοπή λόγω σύγκρουσης Μλάντεν και Αποστολάκη. Ο Μλάντεν δείχνει να μην έχει κάτι σοβαρό και συνεχίζει να παίζει.

33′ Σουτ του Γκατσίνοβιτς μετά από αρκετή ώρα, καθώς η ΑΕΚ δε μπορεί πλέον να μπει εύκολα στην περιοχή του Παναιτωλικού.

35′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Σιμάνσκι εκτελεί κόρνερ, η μπάλα πάει στο κεφάλι του Τζαβέλλα, αυτός πήρε μία περίεργη κεφαλιά, αλλά αυτή πήγε στην κάτω γωνία του δοκαριού του Ανέστη και πέρασε για πολύ λίγο εκτός εστίας.

42′ Κίτρινη κάρτα στο Γιάννη Αναστασίου για διαμαρτυρία.

44′ Κίτρινη κάρτα στο Ρότα της ΑΕΚ και στο Χατζηθεοδωρίδη του Παναιτωλικού για μία αψιμαχία. Κόκκινη κάρτα σε συνεργάτη του Αναστασίου, Γιώργου Λαγκαδίτη και κίτρινη κάρτα σε άνθρωπο σε πάγκο της ΑΕΚ, Ομάρ Ζαρίφ.

45′ Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές ο Παναιτωλικός. Μουκουντί αντί για Τζαβέλλα για την ΑΕΚ.

48′ 1-0 η ΑΕΚ. Ο Γκαρσία κάνει ένα σουτ από πολύ μακρυά, η μπάλα πάει στη ρίζα του δοκαριού του Ανέστη, χτυπάει στο δοκάρι και μπαίνει στο τέρμα.

55′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Νταγκό έκανε το γέμισμα, ο Λάρσον και ο Κορνέλιους δεν πρόλαβαν τη μπάλα και η ευκαιρία χάθηκε για τον Παναιτωλικό.

56′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Ντίαζ κάνει το γέμισμα από τα δεξιά, ο Καρέλης παίρνει μόνος του την κεφαλιά προ του Στάνκοβιτς, στέλνει όμως τη μπάλα εκατοστά πάνω από το δοκάρι της ΑΕΚ.

60′ Μικρή διακοπή για τραυματισμό του Ντουάρτε.

61′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Νταγκό και Ντουάρτε εκτός, Μόρσεϊ και Κολοβός στη θέση τους.

62′ Κίτρινη κάρτα στο Μουκουντί για τράβηγμα στο Ντίαζ σε αντεπίθεση του Παναιτωλικού.

65′ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Βγαίνουν Χατζισαφί, Έλιασον, μπαίνουν Μοχαμάντι, Αμραμπάτ.

73′ Αλλαγές για την ΑΕΚ. Βγαίνει Ρότα, μπαίνει Μάνταλος.

74′ Αλλαγής για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει Σενγκέλια, μπαίνει Φλόρες.

75′ Με 4-4-2 ο Παναιτωλικός, στην κορυφή Ντίαζ – Καρέλης.

75′ 2-0 για την ΑΕΚ. Ο Μουκουντί πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Μλάντεν και κατέληξε στα δίχτυα.

79′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή του Ανέστη, αλλά έστειλε τη μπάλα για λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Παναιτωλικού.

81′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Βγαίνουν Καρέλης και Μλάντεν, μπαίνουν Πέδρο και Μάρτενσον.

83′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Βγαίνει ο Γκατσίνοβιτς, μπαίνει ο Γαλανόπουλος.

90′ 4 λεπτά οι καθυστερήσεις

90’+1 Σουτ του Κολοβού από τη γωνία της μικρής περιοχής, η μπάλα πάει ψηλά πάνω από την εστία της ΑΕΚ.