Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 0 – 0 Αστέρας Τρίπολης: Σώθηκε, Δε Γλίτωσε

Παναιτωλικός 0 – 0 Αστέρας Τρίπολης: Σώθηκε, Δε Γλίτωσε

Παναιτωλικός 0 - 0 Αστέρας Τρίπολης

Ο Παναιτωλικός και ο Αστέρας Τρίπολης μοιράστηκαν τους βαθμούς στο σημερινό παιχνίδι. Ο Παναιτωλικός δεν έδειξε κάτι παραπάνω από αυτό που είδαμε στα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά αυτό κυρίως οφείλεται στην επιστροφή του Λάρσον στην άμυνα και την απουσία του Καρέλη στην επίθεση. Ο Αστέρας, από την άλλη πλευρά, προσπάθησε να κάνει τη ζημιά, αλλά έδειξε πως δεν τον έκαιγε να διακινδυνεύσει για μία χρονιά που έχει τελειώσει για τον ίδιο από το Μάρτιο.

Οι επιλογές του Αναστασίου ήταν λίγο περιορισμένες στο πώς θα διαχειριστεί το σημερινό αγώνα. Η απουσία του Καρέλη δεν του επέτρεψε να παίξει όσο επιθετικά ήθελε, αλλά η επιστροφή του Λάρσον του έδινε τη δυνατότητα να ξεχάσει τα προβλήματα στην άμυνα. Οι εσωτερικές αλλαγές μεταξύ Μεντόζα και Ντουάρτε δε βοήθησαν ιδιαίτερα τον Παναιτωλικό στον επιθετικό τομέα, όπως και η αλλαγή του Ντίαζ με το Μπαρμπόζα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Αστέρα Τρίπολης να κάνει τις πρώτες καλές επιθέσεις και να απειλεί περισσότερο. Ο Παναιτωλικός κατάφερε να κάνει στο 26 την πρώτη του τελική προσπάθεια και από τότε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ανέβαζε σιγά σιγά το ρυθμό του. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν τον αγώνα μοιρασμένο, με μικρό προβάδισμα του Αστέρα στις τελικές προσπάθειες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μίλαν Ράσταβατς, πέραν της αναγκαστικής αλλαγής του Τιλίκα με τον Κρέσπι, πέρασε το Βαλιέντε στη θέση του Σανταφέ. Ο Γιάννης Αναστασίου πορεύθηκε μέχρι το 70 χωρίς αλλαγές, ελπίζοντας σε ένα γρήγορο τέρμα. Το παιχνίδι παρέμεινε στο μηδέν και μοναδική παρέμβαση που μπορούσε να κάνει ο προπονητής του Παναιτωλικού ήταν στην περιφέρεια της επίθεσης.

Ο Μπαρμπόζα πέρασε στον αγώνα με σκοπό να βοηθήσει το Βέργο με γεμίσματα και κάθετες μπαλιές. Η άμυνα του Αστέρα ήταν αρκετά σφιχτή και επειδή ο Αστέρας δεν κυνήγησε τη νίκη με πίεση αρκετά κοντά στην άμυνα του Παναιτωλικού, οι διάδρομοι προς το τέρμα του Αστέρα ήταν αρκετά καλά φυλαγμένοι. Ο Γιάννης Αναστασίου κράτησε τις αλλαγές μέχρι το τέλος, τις οποίες και έκανε 2 λεπτά πριν τελειώσει ο αγώνας, ροκανίζοντας λίγο από το χρόνο που είχε απομείνει στις καθυστερήσεις.

Το 0-0 ήταν το αναμενόμενο αποτέλεσμα σε ένα παιχνίδι με λίγες φάσεις και τον Παναιτωλικό με μόνο έναν διαθέσιμο επιθετικό. Η στατιστική του αγών περιγράφει ακριβώς αυτό που είδαμε στο παιχνίδι με την κατοχή στο 45-55, 7-7 οι τελικές και 3-4 εντός εστίας.

Στις δηλώσεις του ο Γιάννης Αναστασίου έδειξε την ευχαρίστησή του για το αποτέλεσμα, αλλά και το πώς κατάφερε να διαχειριστεί η ομάδα του τον Αστέρα Τρίπολης. Χαρακτηριστικά δήλωσε πως ο Αστέρας δε μπορεί από το πουθενά να βάλει ένα τέρμα, παρ’ όλο που είναι επικίνδυνη ομάδα. Στάθηκε στην πειθαρχία που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές του και στη σύνεση που είχαν οι παίχτες στην εκτέλεση των οδηγιών του. Κλείνοντας δήλωσε πως το πρόβλημα στην ομάδα είναι η τελική μετάβαση και εκεί θα πρέπει να βελτιωθούμε.

8448181350-3720

Ο Παναιτωλικός πέρασε στη 10η θέση μετά τη σημερινή ισοπαλία, αλλά καραδοκεί ο Ιωνικός και ο Ατρόμητος Αθηνών με 33 και 30 αντίστοιχα, οι οποίοι παίζουν αύριο στα παιχνίδια Ατρόμητος – ΟΦΗ και ΠΑΣ Λαμία – Ιωνικός. Βαθμολογικά ο Παναιτωλικός έχει αποκλείσει την τελευταία θέση, μιας και η διαφορά του Απόλλωνα Αθηνών με τον Παναιτωλικό είναι μεγαλύτερη των 12 βαθμών, αλλά χρειάζεται ένα θετικό αποτέλεσμα μέχρι το τέλος της χρονιάς για να μην τον φτάσει ο ΠΑΣ Λαμία.

Πρώτο Ημίχρονο

2′ Ο Αστέρας απείλησε με το σουτ του Ριέρα μέσα από την περιοχή, ο Ανέστης απέκρουσε τη μπάλα.

13′ Δεύτερη ευκαιρία με το Ριέρα να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το σουτ, ο Ανέστης ήταν και πάλι εκεί και μάζεψε τη μπάλα.

26′ Πρώτη τελική για τον Παναιτωλικό. Ο Κορνέλιους έκανε το σουτ από τα αριστερά, ο Τσιφτσής έπεσε και απέκρουσε τη μπάλα.

30′ Πρόβλημα με τον Τιλίκα για τον Αστέρα Τρίπολης. Ενδεχομένως να γίνει αλλαγή από πλευράς Αστέρα.

32′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης, βγαίνει ο τραυματίας Τιλίκα, μπαίνει στη θέση του ο Κρέσπι.

34′ Κεφαλιά του Μπενίτο, ο Ανέστης μαζεύει τη μπάλα.

39′ Ο Βέργος προσπάθησε να γίνει απειλητικός, δεν κατάφερε όμως να πιάσει την κεφαλιά προ του Τσιφτσή.

45′ Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις

45’+1 Τέλος ημιχρόνου

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Αλλαγή για τον Αστέρα, βγαίνει ο Σανταφέ, μπαίνει ο Βαλιέντε. Χωρίς αλλαγές είναι ο Παναιτωλικός.

54′ Ο Μεντόζα βγήκε στην αντεπίθεση, ο Άλβαρεζ τον ανέκοψε αντικανονικά από πίσω και αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.

63′ Αλλαγές για τον Αστέρα Τρίπολης. Βγαίνει ο Ριέρα, μπαίνει ο Μπαράλες. Βγαίνει ο Μπενίτο, μπαίνει ο Κανελλόπουλος.

70′ Πρώτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Ντίαζ, μπαίνει ο Μπαρμπόζα, ο Βέργος είναι πλέον ο αρχηγός της ομάδας.

72′ Τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Μπαράλες πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας από το γέμισμα του Καρμόνα, δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα και αυτή πέρασε εκτός εστίας. Στην επανάληψη της φάσης φάνηκε πως ο Μπαράλες βρήκε τη μπάλα με το χέρι.

77′ Στο έδαφος βρέθηκε ο Περέιρα μετά από σύγκρουση που είχε με παίχτη του Αστέρα και χτύπησε στο κεφάλι. Σηκώθηκε μετά από λίγο και δείχνει να μην έχει πρόβλημα.

82′ Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Βγαίνει ο Μουνάφο, μπαίνει ο Ιγκλέσιας.

86′ Κίτρινη κάρτα στο Μπαράλες γιατί έβαλες τις φωνές στο διαιτητή για την απόφαση πάνω στο χτύπημά του στο Λάρσον σε διεκδίκηση της μπάλας.

90′ Τέσσερα λεπτά θα είναι ο πρόσθετος χρόνος.

90’+5 Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Μεντόζα, μπαίνει ο Μάρτενσον. Βγαίνει ο Βέργος, μπαίνει ο Μπελεβώνης.