Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 0 – 0 Αστέρας Τρίπολης: Καλή Αρχή

Παναιτωλικός 0 – 0 Αστέρας Τρίπολης: Καλή Αρχή

0
Παναιτωλικός - Αστέρας Τρίπολης

Ο Παναιτωλικός έκανε το καθήκον του, προσπάθησε και πήρε το βαθμό σε ένα παιχνίδι που λόγω της χρονικής στιγμής που γίνεται θα μπορούσε να έχει οποιοδήποτε αποτέλεσμα. Ο Αστέρας Τρίπολης ήρθε στο Αγρίνιο για να διεκδικήσει τη νίκη και να παίξει με έναν Παναιτωλικό που για δύο χρονιές παίζει με τη φωτιά. Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά στο γήπεδο, έπαιξε καλή άμυνα και δυσκόλεψε αρκετά την επίθεση του Αστέρα Τρίπολης. Η ομάδα έδειξε μία φρεσκάδα στην επίθεση και φάνηκε η δουλειά του Αναστασίου με τις επιθετικές διαθέσεις που έδειξε η ομάδα και τις πλαγιοκοπήσεις που δυσκόλεψαν τα άκρα της άμυνας του Αστέρα Τρίπολης.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε με κλειστή άμυνα και μεγάλη προσοχή στο κέντρο και την άμυνα απέναντι στην πολύ καλή επίθεση του Αστέρα Τρίπολης. Ο Αστέρας κατάφερε να απειλήσει με μία πολύ καλή φάση μόλις στο 5ο λεπτό, με το συνήθη ύποπτο Μπαράλες. Ο Μπαράλες έκανε μετάβαση με το κεφάλι στο Ριέρα, ο οποίος βρίσκονταν πρόσωπο στο τέρμα, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει.

Ο Παναιτωλικός συνέχισε να έχει ένα κλειστό και προσεκτικό κέντρο, προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα της επίθεσής του, του Μόρσεϊ και του Μεντόζα, ώστε να αιφνιδιάσει τον Αστέρα με αντεπιθέσεις. Ο Μόρσεϊ έκανε αρκετές επελάσεις από τα αριστερά, βάζοντας δύσκολα στην άμυνα του Αστέρα, κερδίζοντας προς το τέλος του ημιχρόνου σφυρίγματα.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναιτωλικός έκανε το παιχνίδι γνωριμίας που ήθελε και άρχισε σιγά σιγά να κερδίζει χώρο στο γήπεδο. Με δημιουργό το Βαρόνε, ο Παναιτωλικός κατάφερε να κάνει δύο καλές ευκαιρίες στο τελευταίο πεντάλεπτο, με πιο σημαντική αυτή του Καρέλη, ο οποίος βγήκε σε πλεονεκτική θέση μετά από το κλέψιμο και τη μετάβαση του Βαρόνε, αλλά διάλεξε να τελειώσει αυτός τη φάση με σουτ, αντί της συνεργασίας με το Βαρόνε και το Μόρσεϊ που ήταν στο ίδιο ύψος στα αριστερά του. Η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Παπαδόπουλου και τελείωσε έτσι και η τελευταία καλή φάση του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατός και ξεκίνησε από νωρίς να κάνει ευκαιρίες και στο 49′ ο Ριέρα παραλίγο να κάνει τη ζημιά στον Παναιτωλικό. Όπως ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, έτσι εξελίχθηκε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια.

Οι ευκαιρίες του Αστέρα είχαν δημιουργούς τους Άλβαρεζ και Μουνάφο, αλλά ευτυχώς για τον Παναιτωλικό, ο Μπαράλες ήταν σε κακή μέρα και στις ευκαιρίες που του δόθηκαν δεν κατάφερε να απειλήσει το Ροντρίγκεζ. Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού διάβαζε σωστά τις φάσεις και έκανε επεμβάσεις σε ακέραια σημεία ώστε να μην επιτρέψει την επίθεση του Αστέρα Τρίπολης να γίνει πιο επικίνδυνη.

Προς το τέλος του ημιχρόνου και με την αλλαγή του Βέργο στη θέση του Μόρσεϊ, ο Παναιτωλικός βγήκε στην επίθεση με δημιουργό το Μεντόζα, ο οποίος αν και κατάφερε βγάλει τον Παναιτωλικό στην επίθεση, ανακόπηκε πολλές φορές από τον αντίπαλο, χρεώνοντας τους παίχτες του Αστέρα με κάρτες.

Η μεγαλύτερη φάση για τον Παναιτωλικό στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 75′ με το Μεντόζα να βγαίνει από τα αριστερά, κάνει γέμισμα στην περιοχή όπου βρίσκονταν οι Ντίαζ και Καρέλης, κανείς όμως τους δεν προλαβαίνει να μπει στη φάση και χάνεται μία μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό.

Δηλώσεις Γιάννη Αναστασίου

Ούτε ζέστη ούτε κρύο για το Γιάννη Αναστασίου από το σημερινό παιχνίδι. Ο προπονητής του Παναιτωλικού δήλωσε πως ο Παναιτωλικός είχε πειθαρχία και την τακτική προσήλωση που έδειξαν οι παίχτες του στον αγώνα. Αναγνωρίζει τη δυσκολία του παιχνιδιού απέναντι σε έναν αντίπαλο που έκανε μία πολύ καλή χρονιά πέρυσι.

Για τον Παναιτωλικό ήταν σημαντικό να δείξει πως είναι ανταγωνιστικός σε ένα τέτοιο παιχνίδι και είναι ευχαριστημένος που το πέτυχε η ομάδα. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε ο Παναιτωλικός να δημιουργήσει τις φάσεις που έπρεπε και αυτό είναι κάτι που θα προσπαθήσουμε να διορθώσουμε.

Δηλώσεις Γιάννη Αναστασίου μετά το παιχνίδι Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης

Πρώτο Ημίχρονο

5′ Μεγάλη στιγμή για τον Αστέρα με το Μπαράλες να παίρνει το γέμισμα από τα δεξιά, να δίνει τη μπάλα στο Ριέρα μέσα στην περιοχή, ο οποίος παραλίγο να κάνει το 1-0 πολύ νωρίς στο παιχνίδι.

14′ Δεύτερη καλή ευκαιρία για τον Αστέρα Τρίπολης σε φάση που ξεκίνησε από το Σίτο, αυτός έφυγε από τα αριστερά, πέρασε δύο παίχτες, έκανε το γέμισμα, ο Ριέρα δε βρήκε τη μπάλα, αλλά ο Αστέρας κέρδισε ένα κόρνερ.

15′ Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα οι δύο ομάδες κάνουν περισσότερο παιχνίδι κέντρου, αλλά ο Αστέρας Τρίπολης είναι αυτός που βρήκε και εκμεταλλεύτηκε τους διαδρόμους που βρήκε. Ο Παναιτωλικός επιθετικά δεν έχει κάνει κάτι μέχρι στιγμής, καθώς ο Αστέρας Τρίπολης πιέζει πολύ ψηλά και κρατάει τους επιθετικούς του Παναιτωλικού μακρυά από την περιοχή του.

18′ Ο Μόρσεϊ προσπάθησε να βγει στον αιφνιδιασμό, η άμυνα του Αστέρα τον έκοψε, η μπάλα πήγε δεξιά στο Ντίαζ, ο οποίος έκανε το γέμισμα και κέρδισε ένα κόρνερ. Ο Ντίαζ εκτέλεσε το κόρνερ, αλλά η μπάλα πήγε πάνω στα χέρια του Παπαδόπουλου.

24′ Καλή επιθετική προσπάθεια για το Μεντόζα, ο οποίος βγήκε στα δεξιά της επίθεσης, έκανε παράλληλη μπαλιά στη μικρή περιοχή του Αστέρα Τρίπολης, αλλά ο Ντίαζ δεν προσπάθησε να βάλει προλάβει τη μπάλα προ του Παπαδόπουλου που βγήκε και μάζεψε τη μπάλα.

26′ Διακοπή στον αγώνα για χτύπημα του Μεντόζα από το Σίτο σε προσπάθεια διεκδίκησης της μπάλας με κεφαλιά. Ο Μεντόζα σηκώνεται και επιστρέφει στον αγωνιστικό χώρο.

39′ Διαμαρτυρία του Άλβαρεζ στο διαιτητή για αντικανονικό κράτημα του στο Μεντόζα. Η παράβαση αυτή φέρνει πολύ κόσμο στην περιοχή του Παπαδόπουλου, αλλά δεν την εκμεταλλεύεται.

40′ Ο Βαρόνε κλέβει τη μπάλα στο κέντρο, δίνει στον Καρέλη, αυτό σταματάει τη μπάλα, κάνει το μακρυνό σουτ, αλλά ο Παπαδόπουλος δεν έχει πρόβλημα στον έλεγχο της φάσης και σταματάει τη μπάλα. Ο Καρέλης θα μπορούσε να δώσει τη μπάλα δεξιά στο Βαρόνε, ή στο Μόρσεϊ, αλλά επέλεξε να τελειώσει αυτός τη φάση.

43′ Στημένη μπάλα για τον Παναιτωλικό και πάλι με πολύ κόσμο στην περιοχή του Παπαδόπουλου, αυτή τη φορά στη δεξιά πλευρά, ο Κορνέλιους χρεώνεται με παράβαση μέσα στην περιοχή και η φάση σταματάει.

44′ Ο Βαρόνε κερδίζει άλλη μία παράβαση στα δεξιά της επίθεσης από τον Καρμόνα. Ο Ντίαζ εκτελεί με γέμισμα χαμηλά, ο Μαλής προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, η μπάλα βρίσκει σε πόδια, βγαίνει από την περιοχή και ο Τσιγγάρας τη γυρνάει πίσω για να μη χαθεί η μπάλα.

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

45’+1 Τέλος Ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

Παναιτωλικός - Αστέρας Τρίπολης: Βτσ τσ τσ τσ τσ τσ  Μπρρρρρρ...
Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης: Βτσ τσ τσ τσ τσ τσ Μπρρρρρρ…

46′ Χωρίς Αλλαγές οι δύο ομάδες.

49′ Ο Ριέρα παίρνει τη μπάλα από το Μπαράλες και κάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή. Η μπάλα πέρασε ένα μέτρο δίπλα από το απέναντι κάθετο δοκάρι του Ροντρίγκεζ, ο οποίος κάλυψε τη γωνία του.

53′ Ο Ριέρα δείχνει πως έχει κάποιο πρόβλημα στο πόδι, πιθανόν τράβηγμα και ο αγώνα διακόπτεται. Ο Ράσταβατς σηκώνει αμέσως παίχτη για να κάνει αλλαγή και ο Ριέρα μετά από λίγο σηκώνεται μόνος του και αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο.

54′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης, ο Κατσίγια αντικαταστεί τον τραυματία Ριέρα.

54′ Κίτρινη κάρτα στο Μπαράλες για τρικλοποδιά στο Μεντόζα, ενώ ο Μεντόζα έβγαζε τον Παναιτωλικό στην αντεπίθεση.

56′ Απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Άλβαρεζ από τα αριστερά της επίθεσης του Αστέρα, η μπάλα πάει προς την εστία και ο Ροντρίγκεζ με δυσκολία βγάζει τη μπάλα εκτός εστίας.

58′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με το Μεντόζα να βγάζει το γέμισμα κοντά στη μικρή περιοχή του Αστέρα, ο Ντίαζ πέφτει να βάλει την προβολή, δεν προλαβαίνει τη μπάλα και αυτή καταλήγει εκτός εστίας.

61′ Ο Αστέρας κερδίζει και εκτελεί φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα φτάνει στο Μουνάφο ο οποίος από το όριο της περιοχής κάνει ένα δυνατό σουτ, η μπάλα βρίσκει ευτυχώς στον Κορνέλιους και η μπάλα απομακρύνεται.

63′ Βγαίνει από τα αριστερά γρήγορα στην επίθεση ο Αλβαρεζ, κάνει το γέμισμα, ο Ροντρίγκεζ βγαίνει με δυσκολία και διώχνει τη μπάλα. Ο Αστέρας Τρίπολης εντείνει τις επιθετικές προσπάθειές του τα τελευταία λεπτά.

65′ Διακοπή στον αγώνα για τραυματισμό του Ντίαζ σε προβολή του Άλβαρεζ.

67′ Κίτρινη κάρτα στον Ατιένζα για επικίνδυνη προβολή.

69′ Κίτρινη στο Μόρσεϊ για επικίνδυνη επαφή.

69′ Κεφαλιά του Μπαράλες μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ροντρίγκεζ στα δύο μέτρα μαζεύει τη μπάλα

70′ Ο Σίτο από τα αριστερά μπαίνει στην περιοχή, κάνει την παράλληλη μπαλιά, η μπάλα περνάει από όλους και καταλήγει πλάγιο.

74′ Αλλαγές για τις δύο ομάδες. Για τον Παναιτωλικό μπαίνει ο Βέργος στη θέση του Μόρσεϊ. Για τον Αστέρα Τρίπολης μπαίνει ο Μπενίτο στη θέση του Σίτο.

75′ Αντεπίθεση του Παναιτωλικού με το Μεντόζα να βγαίνει από τα αριστερά. Κάνει το γέμισμα στην περιοχή που βρίσκεται ο Ντίαζ και ο Καρέλης, αλλά κανείς τους δεν προλαβαίνει τη μπάλα.

79′ Τραυματισμός του Μεντόζα στο κεφάλι μετά από διεκδίκηση της μπάλας. Δε δείχνει πως έχει κάτι σοβαρό, περνάει όμως εκτός αγωνιστικού χώρου.

83′ Ο Αστέρας βγαίνει στην αντεπίθεση, η άμυνα του Παναιτωλικού γυρνάει γρήγορα και κρίνει τους παίχτες του Αστέρα. Η μπάλα καταλήγει στο Μπαράλες ο οποίος με μακρινό σουτ προσπάθεί να απειλήσει, στέλνοντας τη μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ροντρίγκεζ.

85′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Καρέλης και μπαίνει ο Χρήστος Μπελεβώνης.

87′ Κίτρινη κάρτα στον Καρμόνα για κλωτσιά στο Βέργο σε πολύ καλό σημείο στο αριστερό άκρο της επίθεσης.

88′ Αλλαγές για τον Αστέρας Τρίπολης. Γκαρσία και Γκόμεζ μπαίνουν στις θέσεις των Καρμόνα και Ρεγκίς.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+3 Καλή ανάπτυξη μπάλας από τον Αστέρα, η μπάλα πάει στο Μπαράλες, ο οποίος έχει χώρο μπροστά του, κάνει ένα πολύ κακό πλασέ και στέλνει τη μπάλα πολύ ψηλά πάνω από το τέρμα.