Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Ολυμπιακός 2 – 0 Παναιτωλικός: Τέλος με +6

Ολυμπιακός 2 – 0 Παναιτωλικός: Τέλος με +6

0
Ολυμπιακός 2 - 0 Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να κάνει τη ζημιά στο Γ. Καραϊσκάκης, κυρίως γιατί δεν είχε ευκαιρίες, μόλις μία στο πρώτο ημίχρονο και μία στο δεύτερο, τη ζημιά όμως παραλίγο να την κάνει ο Πανιώνιος απέναντι στην ΑΕΚ, με το 1-1 που ήταν 1-0 υπέρ του Πανιωνίου μέχρι το 90’+2.

Ο Παναιτωλικός κατέβηκε στον Πειραιά χωρίς δεξί ακραίο αμυντικό και όσες φορές συνέβη αυτό, το πλήρωσε πολύ ακριβά, π.χ. ΑΕΛ – Παναιτωλικός και Παναιτωλικός – Βόλος. Ο Μάκης Χάβος έκανε αλλαγές ακόμα και μετά την αποστολή της ενδεκάδας, περνώντας δεξιά τον Ταχάρ και στο κέντρο το Σιέστεντ. Ο Ταχάρ στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και προάσπισε το δεξί άκρο της άμυνας για καθ’ όλη τη διάρκεια που βρίσκονταν στον αγώνα. Η αμυντική του λειτουργία ήταν καλή σε όλο τον αγώνα, ο οποίος κρίθηκε από μία φάση στο 60′, όπου ο Φερνάντεθ σε μία στιγμή αδράνειας δε μπόρεσε να σταματήσει τη μπάλα και έτσι έγινε το 1-0.

Τα βλέματα όλων ήταν βέβαια στραμμένα στο Πανιώνιος – ΑΕΚ. Ο Πανιώνιος ήταν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα μπροστά με 1-0 και μόλις στο τελευταίο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει τον αγώνα στα ίσια. Ο Παναιτωλικός είναι πλέον 6 βαθμούς μπροστά από τον Πανιώνιο και μόλις 2 ήττες μακρυά από τον υποβιβασμό στο μικρό πρωτάθλημα που ακολουθεί.

Ακολουθούν οι κυριότερες φάσεις του αγώνα και τα στιγμιότυπα από τα δύο τέρματα του Ολυμπιακού.

Πρώτο Ημίχρονο

5′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό που καταλήγει στο τέρμα του Παναιτωλικού, αλλά ο Ελ Αραμπί ήταν εκτεθιμένος και το τέρμα ακυρώνεται.

8′ Άλλη μία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Μπουχαλάκη να δίνει στον Γκασπάρ ο οποίος ήταν εκτεθιμένος.

15′ Αρκετά πιο επιθετικός ο Ολυμπιακός στα πρώτα λεπτά, ο Παναιτωλικός έχει καλή αμυντική λειτουργία.

21′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, ο Ντάλσιο δίνει αριστερά στον Κέβιν ο οποίος είναι στην επίθεση και αριστερά, βγάζει παράλληλη μπαλιά η οποία έχει στόχο το Μουνιέ, ο Γάλλος δεν προλαβαίνει τη μπάλα στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και με το Σα να είναι εκτός θέσης.

22′ Κίτρινη κάρτα στο Μπα για επικίνδυνη προβολή στο Μουνιέ.

27′ Ο Ταχάρ κερδίζει φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Παναιτωλικό από το Μπα. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Άλβαρεζ με γέμισμα στην περιοχή. Ο Μουνιέ πάει να μπει στη φάση με προβολή βρίσκει στο κεφάλι τον Σα και το παιχνίδι διακόπτεται για να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες στον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.

31′ Κίτρινη κάρτα στο Μουνιέ για την επικίνδυνη προβολή.

35′ Συνεχίζει και ο Μουνιέ και Σα, ο Μουνιέ είχε ένα μικρό σκίσιμο στο χείλος.

37′ Εκτέλεση κόρνερ για τον Ολυμπιακό, ο Σεμέδο και ο Ελ Αραμπί μέσα στη μικρή περιοχή βγαίνουν προ του Κνετ, ο διαιτητής αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί και στη συνέχεια ο Χασάν κάνει χέρι και σταματάει η φάση.

45′ 6 λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

45’+1 Κίτρινη κάρτα στο βοηθό του Μάρτινς, Κάστρο για διαμαρτυρία για τα λεπτά καθυστερήσεων.

45’+2 Ο Ελ Αραμπί πετυχαίνει ένα τέρμα αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ.

45’+7 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, ο Κνετ δεν ξεκινάει καν και στη θέση του περνάει ο Φερνάντεθ. Ο Ολυμπιακός ξεκινά χωρίς αλλαγές.

51′ Φάουλ του Ελ Αραμπί στον Άλβαρεζ σε καλό σημείο, δεξιά όπως επιτίθεται ο Παναιτωλικός.

52′ Εκτελεί ο Άλβαρεζ με γέμισμα, ο Σα βγαίνει και διώχνει τη μπάλα με γροθιές.

53′ Ο Μπουχαλάκης κάνει ένα δυνατό σουτ στο ύψος της περιοχής του Φερνάντεθ, η μπάλα καταλήγει ψηλά εκτός εστίας.

55′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Ραντζέλοβιτς ο Βαλμπουενά.

60′ 1-0 ο Ολυμπιακός με το Μασούρα. Ο Βαλμπουενά κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μασούρας κάνει την κεφαλιά, ο Φερνάντεθ δε μπόρεσε να σταματήσει τη μπάλα παρόλο που πήγε πάνω του.

61′ Κίτρινη κάρτα στον Κέβιν για διαμαρτυρία.

66′ Κίτρινη κάρτα στο Μαλή για επικίνδυνο παίξιμο στο Σεμέδο.

68′ Ο Βαλμπουενά κάνει τις τρίπλες, βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί και ο Σεμέδο ήταν σε καλό σημείο για να κάνουν κεφαλιά, η μπάλα καταλήγει όμως εκτός αγωνιστικού χώρου χωρίς να προλάβει κανένας από τους δύο.

69′ Ο Μασούρας βγαίνει σε πολύ καλό σημείο στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, προσπαθεί να νικήσει το Φερνάντεθ με σουτ κάτω από τα πόδια, ο Ισπανός καταφέρνει και διώχνει τη μπάλα.

72′ Ο Ντάουντα βρέθηκε με τη μπάλα σε καλό σημείο, επιχείρησε το σουτ προ του Σα, η μπάλα κατέληξε ψηλά εκτός εστίας, στη συνέχεια ο βοηθός υπέδειξε ότι ήταν σε αντικανονική θέση.

73′ Ζητάει πέναλτι ο Χασάν σε σπρώξιμο του Μαρσιάλ μέσα στην περιοχή, τίποτα δείχνει ο διαιτητής.

75′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, έξω ο Ταχάρ, μέσα ο Μιμίτο. Ο Σιέστεντ περνάει δεξιά και ο Μιμίτο πάει στο κέντρο.

78′ Ο Χασάν πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Φερνάντεθ διώχνει σε κόρνερ.

81′ Κίτρινη κάρτα στο Μαρσιάλ για επικίνδυνη προβολή στον Καμαρά. Το φάουλ είναι 1 μέτρο έξω από την περιοχή του Φερνάντεθ.

83′ Εκτέλεσε ο Βαλμπουενά, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Φερνάντεθ.

83′ Κίτρινη κάρτα στο Σισέ για σπρώξιμο στο Φερνάντεθ στη φάση του φάουλ.

90′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λοβέρα στη θέση του Αραμπί.

90′ Ο Καββαδίας αντί του Μουνιέ.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+3 2-0 για τον Ολυμπιακο, ο Βαλμπουενά έκανε το γύρισμα, ο Μπουχαλάκης ήταν αποδέκτης της μπάλας και έκανε το 2-0 με ευθύβολο συρτό σουτ στην κάτω δεξιά γωνία του Φερνάντεθ.