Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία ΟΦΗ 3 – 1 Παναιτωλικός: Κόλλησε στο μηδέν

ΟΦΗ 3 – 1 Παναιτωλικός: Κόλλησε στο μηδέν

0
Βλαντ Μοράρ. ΟΦΗ 2-1

Τρία στα τρία έκανε ο Παναιτωλικός και φεύγει από το γήπεδο με σκυμμένο το κεφάλι και κολλημένος στους μηδέν βαθμούς στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Λουίς Κάστρο δεν κατάφερε να περάσει από το Ηράκλειο, έμεινε από το 29′ με 10 παίχτες και με το τέρμα του Μοράρ στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να ισορροπήσει την καλή επιθετική γραμμή του ΟΦΗ, η οποία πέτυχε τρία τέρματα και είχε αρκετές ευκαιρίες και για τέταρτο.

Τα πρώτα του χιλιόμετρα έγραψε ο Αριγίμπι ο οποίος ταλαιπώρησε την δεξιά πλευρά του ΟΦΗ και από αυτόν ξεκίνησε το μοναδικό τέρμα του Παναιτωλικού. Μετά την αλλαγή του Μπαΐροβιτς, ο Κάστρο προσπάθησε να κρατήσει το 0-0 παίζοντας με 4-4-1, αλλά η αριθμητική υπεροχή του ΟΦΗ και η καλή λειτουργία της δεξιάς του επιθετικής γραμμής δεν άφησε περιθώρια ελπίδας για τον Παναιτωλικό.

Ακολουθούν τα τέρματα του αγώνα και οι σημαντικότερες φάσεις:

Πρώτο Ημίχρονο

7′ Ο Κοροβέσης κάνει τη σέντρα από τα αριστερά, η άμυνα του Παναιτωλικού να διώχνει τη μπάλα.

9′ Επίθεση του ΟΦΗ με το Μάνο να κάνει κεφαλιά, από τη μετάβαση του Κοροβέση, η μπάλα βγαίνει εκτός εστίας

10′ Οργανωμένη επιθεση από τον Παναιτωλικό. Ο Μπαΐροβιτς βγάζει παράλληλη στο Ντουάρτε, με το δεύτερο να μην προλαβαίνει τη μπάλα.

14′ Στο έδαφος ο Σανιά με ματωμένη μυτη.

16′ Επίθεση για τον ΟΦΗ με δυνατό σουτ του Μάνου, ελέγχει τη μπάλα ο Κνετ.

19′ Κερδίζει 2 κόρνερ ο Παναιτωλικός, χωρίς να καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα.

22′ Γρήγορη ανάπτυξη από τον ΟΦΗ στον άξονα, ο Ναμπί βγάζει προωθημένη μπαλιά στο Μάνο, ο Σανιά με γρήγορο τρέξιμο προλαβαίνει την απειλή στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού. Η αριστερή πλευρά του ΟΦΗ είναι αρκετά απειλητική.

25′ Μακρυνή μπαλιά του Τσιλιανίδη από το κέντρο και δεξιά για το Μάνο, ο επιθετικός του ΟΦΗ είναι σε πολύ επικίνδυνο σημείο και αναγκάζει τον Κνετ να βγει στη γραμμή της μεγάλης περιοχής και να πιάσει τη μπάλα.

27′ Σέντρα του Σεμέδο από τα αριστερά, η μπαλιά ήταν πολύ δυνατή και πέρασε εκτός γηπέδου.

29′ Κόκκινη κάρτα για τον Μιμίτο για φάουλ πάνω στο Νέιρα.

31′ Ο Παναιτωλικός είναι με 10 και ο ΟΦΗ ετοιμάζεται να κάνει αναγκαστική αλλαγή στον Κοροβέση.

33′ Κίτρινη κάρτα στο Μεγιάδο για επικίνδυνη προβολή στο Λουσέρο.

34′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα ο Μπράουν και έξω ο Κοροβέσης. Ο Μαρινάκης πάει στο κέντρο της άμυνας, ο Μπράουν πάει δεξιά στην άμυνα και ο Νάστος πίσω αριστερά. Ο Παναιτωλικός παίζει με 4 στο κέντρο μετά την αποβολή του Μιμίτο και μοναδικό προωθημένο το Μπαΐροβιτς με σύστημα 4-4-1.

36′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό χωρίς να μπορεί να το εκμεταλλευτεί.

40′ Ο Μαλής διεκδικεί τη μπάλα με το Νέιρα μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής μετά τη χρήση του VAR αποφασίζει ότι δεν είναι πέναλτι.

41′ Άλλη μία επίθεση από τα αριστερά με το Σεμέδο να βγάζει σέντρα για τον Τσιλιανίδη, ο οποίος θα υποπέσει σε φάουλ υπέρ του Γιοβάνοβιτς.

44′ Διακοπή στον αγώνα μετά από επαφή του Μάνου με το Μαλή. Ο Μαλής έχει πέσει στο έδαφος αλλά σηκώνεται μετά από λίγο.

45′ Εκτελείται το κόρνερ, η μπάλα βγαίνει στο Νάμπι μέσα στην περιοχή ο οποίος σουτάρει δυνατά και ο Κνετ εύκολα σταματάει τη μπάλα.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, μέσα ο Αριγίμπι στη θέση του Μπαΐροβιτς. Ο Αριγίμπι θα παίξει πιο πίσω από το Μπαΐροβιτς δίπλα στο Ντάλσιο.

51′ Αντεπίθεση για τον Παναιτωλικό στον προωθημένο ΟΦΗ με το Ντίαζ και το Ντάλσιο να κάνουν το 1-2, η σκαφτή μπαλιά του Ντάλσιο στη μεγάλη περιοχή για το Ντίαζ αναγκάζει το Σωτηρίου να βγει αρκετά από την εστία του για να πιάσει τη μπάλα.

54′ 1-0 για τον ΟΦΗ. Ο Σεμέδο κάνει σουτ μέσα από την περιοχή του Κνετ, ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού διώχνει τη μπάλα με γροθιές, η μπάλα πάει δεξιά όπου βρίσκεται ο Τσιλιανίδης και σε δεύτερο χρόνο κάνει ένα δυνατό σουτ χωρίς ο Κνετ να μπορεί να σταματήσει τη μπάλα.

56′ Εκτελείσε η σέντρα για τον Παναιτωλικό μετά από επανεξέταση του τέρματος από το VAR.

57′ Άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ από τον άξονα με το Ναμπί να βρίσκεται ανάμεσα στους αμυντικούς του Παναιτωλικού, κάνει δυνατό σουτ και η μπάλα περνάει μόλις εκτός εστίας.

58′ Ο Ντίαζ μαζεύει τη μπάλα από τα δεξιά και βγάζει σέντρα στον Αριγίμπι στο δεύτερο δοκάρι, κάνει την προβολή 3 μέτρα από την εστία αλλά η μπάλα βρίσκει στο Νάστο.

60′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Ντουάρτε και μπαίνει ο Μοράρ.

61′ 2-0 για τον ΟΦΗ. Ο Μάνος παίρνει κάθετη μπαλιά, βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού και πλασάρει στην αντίθετη πλευρά τον Κνετ.

65′ Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με τον Αριγίμπι να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, κάνει τις τρίπλες και κερδίζει κόρνερ.

69′ 2-1 με το Μοράρ να δίνει ελπίδες στον Παναιτωλικό. Ο Αριγίμπι πάλι από τα αριστερά βγάζει μία σέντρα, ο Μοράρ στο σημείο του πέναλτι κατεβάζει τη μπάλα και κάνει σουτ στην κάτω δεξιά γωνία του Σωτηρίου.

73′ Διακοπή του αγώνα λόγω τραυματισμού του Κνετ. Ο Ναμπί μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ το οποίο βρίσκει τον Κνετ στο κεφάλι και ο διαιτητής διακόπτει αμέσως τον αγώνα καθώς ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού δείχνει να είναι ζαλισμένος.

76′ Συνέχεια στον αγώνα.

78′ Διακόπτεται ο αγώνας. Ο Κνετ είναι και πάλι στο έδαφος. Ο Γιαννακόπουλος περνάει ως αναγκαστική αλλαγή και με αυτόν τον τρόπο κλείνει τις αλλαγές του ο Κάστρο. Ο Κνετ θα φύγει για το νοσοκομείο για να κάνει εξετάσεις.

81′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Ναμπί βγαίνει και τη θέση του παίρνει ο Σακόρ.

86′ 3-1 για τον ΟΦΗ. Ο Σακόρ είναι στα δεξιά και ταλαιπωρεί την άμυνα του Παναιτωλικού, βγάζει συρτά στον Τσιλιανίδη που βρίσκεται στη δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής και με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία του Γιαννακόπουλου έκανε το 3-1.

88′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Βγαίνει ο Μάνος και στη θέση του μπαίνει ο Φιγκερέιδο.

90′ Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+1 Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό και πάλι από τα δεξιά με το Σακόρ να φτάνει στο δοκάρι, να κάνει το γύρισμα στη μικρή περιοχή, αλλά ευτυχώς δε βρέθηκε παίχτης του ΟΦΗ στην πορεία της μπάλας.

90’+5 Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Σακόρ και πάλι από τα δεξιά κάνει το γύρισμα στο Φιγκερέιδο ο οποίος δεν καταφέρνει να βρει καλά τη μπάλα και αυτή βγαίνει εκτός γηπέδου.

90’+7 Τέλος του Αγώνα.