Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία ΟΦΗ 1 – 1 Παναιτωλικός: Μοιρασμένα Ημίχρονα, όχι το Παιχνίδι

ΟΦΗ 1 – 1 Παναιτωλικός: Μοιρασμένα Ημίχρονα, όχι το Παιχνίδι

0
ΟΦΗ - Παναιτωλικός: Φωτογραφίες από Αναγνώστη του Titormos.gr

Ο Μάκης Χάβος έκανε την έκπληξη και κατέβηκε στο Ηράκλειο με ένα ιδιαίτερο σύστημα που δεν είχαμε δει την προηγούμενη περίοδο, αλλά ούτε και στα φιλικά παιχνίδια. Ο ΟΦΗ πιάστηκε αδιάβαστος από το σύστημα του Μάκη Χάβου και πήγε στα αποδυτήρια με την πλάτη στον τοίχο.

ΟΦΗ - Παναιτωλικός: Ενδεκάδα Παναιτωλικού
ΟΦΗ – Παναιτωλικός: Ενδεκάδα Παναιτωλικού

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ άλλαξε την επιθετική του γραμμή και κατάφερε να πιέσει τον Παναιτωλικό με ξεκούραστους παίχτες. Οι αυτοματισμοί του ΟΦΗ φάνηκαν στο 1-1 του ΟΦΗ, οι Νέιρα, Βαζ και Φιγκεϊρέδο συνεργάστηκαν άψογα και φέρνοντας τη μπάλα στη γραμμή της περιοχής του Κνετ πέτυχαν το 1-1.

Ο Παναιτωλικός έπαιξε με πολύ μυαλό, φόρτωσε τον ΟΦΗ με πολλές κίτρινες κάρτες, γέμισε το κέντρο του γηπέδου με παίχτες για να σταματήσει την ανάπτυξη του ΟΦΗ και το κατάφερε. Ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο έκανε 3 τελικές, ενώ έκανε μία αξιόλογη φάση στο δεύτερο.

Ο Μάκης Χάβος θα πρέπει να συνεχίσει να τολμά να χτυπάει τον αντίπαλο με τέτοια συστήματα στα δυνατά του σημεία. Το αποτέλεσμα δεν ήταν δίκαιο για τον Παναιτωλικό, παρόλο που ο Μάκης Χάβος το έκρινε ως δίκαιο, ο Παναιτωλικός είχε το πάνω χέρι, ανέδειξε τα κενά του ΟΦΗ και άδικα έφυγε από το Ηράκλειο μόνο με ένα βαθμό.

Πρώτο Ημίχρονο

5′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, από λάθος της άμυνας του Παναιτωλικού, ο Φιγκεϊρέδο προσπαθεί να κλέψει τη μπάλα, ο Κνετ βγαίνει και μαζεύει τη μπάλα.

12′ Έκανε λάθος ο Ναμπί

14′ Σέντρα του Τζανακάκη από τα δεξιά, βρίσκει το Ματσόλα, ο οποίος πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ, ο Βάτερμαν δεν ανησυχεί.

15′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό, εκτελείτε, διώχνει η άμυνα του ΟΦΗ.

20′ Έχει κλείσει τους διαδρόμους ο Μάκης Χάβος με την παράταξη 5 παιχτών στο κέντρο.

22′ Κίτρινη κάρτα στο Στάικο. Ο Ντίαζ τσίμπησε τη μπάλα και ο Στάικος έκανε επικίνδυνη παρέμβαση.

21′ Δυνατό σουτ του Ναμπί από τη δεξιά γωνία της περιοχής του Παναιτωλικού, ο Κνετ διώχνει με δυσκολία.

27′ Καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, ο Ντίαζ κατέβασε τη μπάλα στην περιοχή του ΟΦΗ με τη βοήθεια του Μάζουρεκ, βγάζει τη σέντρα για το Ματσόλα στη μικρή περιοχή, επιστρέφει η μπάλα στα δεξιά στο Ντίαζ πάλι, αλλά ο Ματσόλα ήταν σε αντικανονική θέση.

33′ Επικίνδυνο παίξιμο από το Φιγκεϊρέδο και κίτρινη κάρτα για την προβολή του στο Ντίαζ με τις τάπες.

34′ Ο Τζανακάκης κερδίζει φάουλ κοντά στο δεξί κόρνερ, φέρνει πολύ κόσμο στην άμυνα του Βάτερμαν. Εκτελεί ο Μάζουρεκ, πιάνει την κεφαλιά ο Κωνσταντόπουλος, η μπάλα πάει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

40′ Σαράντα λεπτά στον αγώνα, ο Παναιτωλικός κρατάει τον ΟΦΗ δεμένο, δε μπορεί να εκδηλωθεί επιθετικά

41′ Μικρή διακοπή λόγω χτυπήματος κεφάλι με κεφάλι μεταξύ Βαζ και Καρασαλίδη.

43′ Συνεχίζεται ο αγώνας, και οι δύο παίχτες σηκώθηκαν και δείχνουν να είναι καλά.

45’+2 Ο Τζανακάκης κάνει ένα δυνατό σουτ, ο Γιαννούλης έβαλε το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ.

45’+3 Ο Βούρος προσπαθεί να κλείσει από τα αριστερά το Ματσόλα, ο Ματσόλα πέφτει και γυρίζει τη μπάλα, αυτή βρίσκει στο χέρι του Βούρου και ο διαιτητής σφυρίζει πέναλτι.

45’+5 0-1 ο Παναιτωλικός με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από το Μάζουρεκ.

45’+6 Τέλος Ημιχρόνου. 63% κατοχή μπάλας για τον ΟΦΗ, 37% για τον Παναιτωλικό. 3(2) τελικές για τον ΟΦΗ και 6(4) για τον Παναιτωλικό.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

52′ Πρώτες αλλαγές για τον ΟΦΗ, μέσα ο Νέιρα και ο Μεγιάδο, έξω ο Ναμπί και ο Σακόρ.

56′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΟΦΗ από το Λιάβα, ο Βαζ διαμαρτύρεται έντονα στο διαιτητή για κάρτα και δέχεται παρατηρήσεις από το διαιτητή. Εκτελείται το φάουλ προς τα πίσω, γίνεται ένα γέμισμα, η μπάλα καταλήγει στον Κνετ.

60′ 1-1 το παιχνίδι με τέρμα που πετυχαίνει ο Νέιρα. Ο Βαζ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά προς το Φιγκεϊρέδο, ο οποίος βρίσκονταν πίσω και δεξιά του, αυτός αφήνει τη μπάλα για το Νέιρα, ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ νίκησε τον Κνετ.

62′ Κίτρινη κάρτα στο Βούρο για επικίνδυνη προβολή στο Μάζουρεκ και φάουλ για τον Παναιτωλικό σε καλό σημείο 8 μέτρα έξω από την περιοχή του Βάτερμαν.

63′ Εκτελεί ο Μάζουρεκ, η μπάλα πάει απ’ ευθείας έξω πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

64′ Ο Γιώργος Σίμος άλλαξε τελείως την οργανωτική ικανότητα του ΟΦΗ με τις δύο αλλαγές που έκανε.

66′ Κίτρινη κάρτα στο Ντάλσιο για τράβηγμα και προβολή στο Βαζ και φάουλ για τον ΟΦΗ στα 12 μέτρα από το όριο της περιοχής του Κνετ. Εκτελείται με πάσα το φάουλ, ο Στάικος κάνει ένα δυνατό σουτ, η μπάλα βρίσκει στα σώματα και μειώνεται ο κίνδυνος για τον Παναιτωλικό.

73′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό, βγαίνει ο Τζανακάκης και μπαίνει ο Ντουάρτε στη θέση του.

74′ Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ, βγαίνουν οι Βούρος και Φιγκεϊρέδο στις θέσεις των Ουές και Γκαργκαλατζίδη.

76′ Ο Σαρδινέρο κάνει σέντρα από τα δεξιά, ο Κοροβέσης δε μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά και η μπάλα περνάει στο απέναντι άκρο της άμυνας του Παναιτωλικού.

76′ Κίτρινη στον Κοροβέση για σταμάτημα της μπάλας με το χέρι σε αντεπίθεση του Παναιτωλικού.

78′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ, ο Βαζ βγαίνει και στη θέση του μπαίνει ο Γρίβας. Παράλληλα και ο Τσιγγάρας έδειξε να έχει μία ενόχληση, αλλά θα συνεχίσει κανονικά.

81′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό, βγαίνει ο Ματσόλα και μπαίνει ο Βέργος.

83′ Ο Γκαργκαλατζίδης βγήκε μόνος του πίσω από την πλάτη του Καρασαλίδη, ο διαιτητής σφυράει φάουλ για σπρώξιμο πάνω στον Καρασαλίδη και σταματάει μία πολύ επικίνδυνη φάση για τον Παναιτωλικό.

86′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Βγαίνουν οι Μάζουρεκ, Τσιγγάρας και μπαίνουν οι Μεντόζα και Ταχάρ.

87′ Κίτρινη κάρτα στο Μαρινάκη για σπρώξιμο σε αντεπίθεση του Παναιτωλικού από τα δεξιά.

90′ Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+3 Ο Ντίαζ έκλεψε τη μπάλα και πήρε φάουλ καταφέρνοντας να ανακόψει την επίθεση του ΟΦΗ.