Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Νίκη Βόλου 0 – 1 Παναιτωλικός: Με το Βλέμμα στο Πρωτάθλημα

Νίκη Βόλου 0 – 1 Παναιτωλικός: Με το Βλέμμα στο Πρωτάθλημα

0
Νίκη Βόλου 0 - 1 Παναιτωλικός: Ντουάρτε 44'

Ο Παναιτωλικός «έφυγε» από το Πανθεσσαλικό Στάδιο με δύο σημαντικά πράγματα, πρώτον τη νίκη με 1-0 και δεύτερον δεν είχε τραυματίες. Ο Γιάννης Αναστασίου ήξερε πως το πιο σημαντικό παιχνίδι είναι αυτό με το Βόλο ΝΠΣ για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος, και έπρεπε να κάνει αγώνα συντήρησης στους παίχτες, αλλά δεν ήθελε να αφήσει στη μοίρα του το πρωτάθλημα.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε με παίχτες που είχαν λίγο χρόνο συμμετοχής τα τελευταία παιχνίδια, αλλά κράτησε το 4-2-3-1 και σε αυτό το παιχνίδι. Στο τέρμα ξεκίνησε ο Ροντρίγκεζ, μπροστά του είχε τους Βργκοτς και Κορνέλιους στο κέντρο της άμυνας και στα δύο άκρα έπαιζαν οι Λούι και Αντούνες (δεξιά και αριστερά). Στο κέντρο ξεκίνησε ο Τσιγγάρας με το Φλόρες, παίζοντας με το ίδιο κέντρο όπως στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, και πολύ πιθανόν και στο παιχνίδι με το Βόλο.

Στην επίθεση ο Ντουάρτε έπαιξε στον άξονα, αριστερά του ήταν ο Μεντόζα, ο οποίος μπήκε ως βασικός ώστε να πάρει λεπτά συμμετοχής μετά την επιστροφή του από τον τραυματισμό του και δεξιά ξεκίνησε ο Μπελεβώνης. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Βέργος.

Για τη Νίκη Βόλου ξεκίνησαν οι: Μπάγιτς, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Αλιατίδης, Κάσσος, Παναγιωτίδης, Μέτσε, Τσουκαλάς, Τζοβάρας, Βλαχομήτρος, Τζιώρας

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε πολύ καλά για τον Παναιτωλικό. Η Νίκη Βόλου κυκλοφορούσε τη μπάλα στον αγωνιστικό χώρο και δημιουργούσε φάσεις στην περιοχή του Ροντρίγκεζ. Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήταν η φάση στο 6ο λεπτό με την κεφαλιά του Κάσσου που πέρασε για λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ροντρίγκεζ. Η Νίκη Βόλου συνέχισε την πίεση, είχε άλλη μία καλή φάση στο 30′ και αυτό ανάγκασε τον Αναστασίου να σηκώσει τους Μπαρμπόζα, Καρέλη και Χουχούμη για ζέσταμα από το 31′.

Παρ’ όλο που ο Παναιτωλικός δεν είχε πείσει με την απόδοσή του, κατάφερε στο 44 μετά από επέλαση από τα αριστερά να κάνει τη φάση που έκρινε το αποτέλεσμα. Ο Μεντόζα έκανε το γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι από τα αριστερά, ο Ντουάρτε βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και έκανε το 0-1, εκμεταλλευόμενος και την ασταθή επέμβαση του Μπάγιτς. Η Νίκη Βόλου δεν είχε πει την τελευταία της λέξη για το πρώτο ημίχρονο, στο 45′ ο Τσουκαλάς έβαλε την προβολή στην παράλληλη μπαλιά του Τζιώρα, αλλά για λίγο δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα προς τα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με αλλαγές. Ο Μπακαδήμας και ο Χουχούμης άλλαξαν τους Τσιγγάρα και Βργκοτς. Στο 53′ η Νίκη πίεσε για να κάνει το 1-1, ο Τζιώρας κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το τέρμα ακυρώθηκε λόγω αντικανονικής θέσης του επιθετικού της Νίκης Βόλου. Από το 75′ και μετά έπεσε ο ρυθμός του αγώνα και μειώθηκαν οι επισκέψεις στις αντίπαλες άμυνες. Ο τελικές μέχρι εκείνο το σημείο ήταν 7-4.

Ο Αναστασίου πέρασε τους Μόρσεϊ και Φυτόπουλο στις θέσεις των Ντουάρτε και Μεντόζα στο 84, ροκανίζοντας έτσι λίγα λεπτά από τον αγώνα και ξεκουράζοντας λίγο δύο από τους βασικούς του παίχτες. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος και η Νίκη Βόλου έχει δύσκολο έργο πλέον, γιατί ο επαναληπτικό θα γίνει μέσα στο Αγρίνιο.

Ο Παναιτωλικός παραμένει στο Βόλο, λόγω του αμέσως επόμενου παιχνιδιού με το Βόλο ΝΠΣ, το Σάββατο 4 Δεκεμβρίου στις 17:15.