Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία ΠΑΣ Γιάννινα 1 – 0 Παναιτωλικός: Φιλική Ήττα με Πολλούς Πειραματισμούς

ΠΑΣ Γιάννινα 1 – 0 Παναιτωλικός: Φιλική Ήττα με Πολλούς Πειραματισμούς

0
ΠΑΣ Γιάννινα - Παναιτωλικός, Φιλικό

Ο Παναιτωλικός τελείωσε το δεύτερο προγραμματισμένο φιλικό για την περίοδο παύσης των διαδικασιών του πρωταθλήματος και ηττήθηκε σήμερα, 3/12, στους Ζωσιμάδες από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 1-0.

Ο Γιάννης Αναστασίου πήρε στα Γιάννενα 22 συνολικά παίχτες, με απόντες τους Ντίαζ, Κορνέλιους και Ντουάρτε. Η αποστολή αποτελούνταν από τους: Ανέστης, Αποστολάκης, Χουχούμης, Μλάντεν, Μπακάκης, Καρέλης, Βαρόνε, Πέδρο, Νταγκό, Χατζηθεοδωρίδης, Λάρσον, Μάρτενσον, Φλόρες, Κολοβός, Ξενιτίδης, Μόρσεϊ, Σενγκέλια, Στεργιάκης, Τσιγγάρας, Μαλής, Λιάβας και Κοντογιάννης.

Η αρχική ενδεκάδα του Αναστασίου είχε ποδοσφαιριστές που θεωρούνται βασικοί, με το σύστημα να είναι 4-3-3, δηλαδή δοκιμάσθηκε ο βασικός κορμός της ομάδας με διαφορετική τακτική και οργάνωση. Οι 11 που ξεκίνησαν τον αγώνα ήταν οι εξής: Ανέστης στο τέρμα, Αποστολάκης – Χουχούμης στα άκρα της άμυνας, Μλάντεν – Λάρσον στο κέντρο της άμυνας, Τσιγγάρας – Λιάβας – Φλόρες στο κέντρο, Κολοβός – Μόρσεϊ στα άκρα της επίθεσης και ανάμεσά τους ο Καρέλης. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Χατζηθεοδωρίδης, Πέδρο, Νταγκό, Ξενιτίδης, Στεργιάκης, Μαλής και Βαρόνε.

Οι δύο ομάδες δεν πρόσφεραν θέαμα στους λιγοστούς φίλους που πήγαν στο γήπεδο, με το παιχνίδι να τελειώνει με λίγες φάσεις και στα δύο ημίχρονα, ενώ στο δεύτερο να «πέφτουν» και οι δύο ομάδες μετά τις αλλαγές από και τις δύο πλευρές. Ο Παναιτωλικός έκανε την πρώτη του καλή φάση στο 39′ με το Μόρσεϊ να δίνει στον Κολοβό, αλλά το σουτ του από πλάγια θέση να μη μπορεί να απειλήσει αρκετά τον Αθανασίου.

Το 1-0 έγινε στο 42 με το Σόρια να κάνει γέμισμα στην περιοχή του Ανέστη, ο Μορέιρα να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Το ημίχρονο έκλεισε με κόρνερ για τον Παναιτωλικό, αλλά το γέμισμα στο κεφάλι του Λάρσον έδιωξε ο Εραμούσπε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αναστασίου πέρασε τους Στεργιάκη, Νταγκό, Ζοάο Πέδρο, Ξενιτίδη, Βαρόνε και Μαλή με την έναρξη του ημιχρόνου, θέλοντας να δώσει και άλλο χρόνο στους πρώην τραυματίες Μαλή, Βαρόνε και με αλλαγή αργότερα στο παιχνίδι στο Λιάβα, αλλά και να κρατήσει σε καλή κατάσταση τον Πέδρο και το Νταγκό, από τους οποίους περιμένει περισσότερα στο υπόλοιπο της χρονιάς.

Στο 53′ ο Παναιτωλικός έκανε τη μοναδική μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βαρόνε πήρε τη μπάλα από το Νταγκό και έκανε ένα δυνατό σουτ. Ο Σούλης, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Αθανασίου, ακούμπησε λίγο τη μπάλα και η πορεία της αλλοιώθηκε καταλήγοντας στο δοκάρι.

Ο ΠΑΣ Γιάνινα συνέχισε να πιέζει με τον πολύ κινητικό Μορέιρα, ο οποίος μπήκε καλά και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 62′ ο Τζίμας έδωσε στο Ροσέρο, αυτός γύρισε στο Μορέιρα που ήταν μόνος του, έκανε το δυνατό σουτ με το Στεργιάκη να κάνει μία πολύ καλή απόκρουση.

Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, ο ΠΑΣ συνέχισε να πιέζει πλέον με τους Ροσέρο, Νίνη, καθώς ο Μορέιρα είχε περάσει στον πάγκο. Στο 78′ πέρασε στον αγώνα ο Μάκης Μπακαδήμας, ο οποίος έκανε την πρώτη εμφάνισή του με τα χρώματα του ΠΑΣ Γιάννινα από την αποχώρησή του το Καλοκαίρι ως ελεύθερος από τον Παναιτωλικό. Ο Παναιτωλικός κράτησε παθητικό ρόλο μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και δεν είχε άλλη αξιόλογη φάση.

Ο Αναστασίου μπορεί να έχασε από την ομάδα που κέρδισε 1-4 πριν μερικές εβδομάδες, αλλά φαίνεται πως κέρδισε αρκετά πράγματα μετά και από αυτό το φιλικό. Καταρχάς, οι Μαλής, Λιάβας και Βαρόνε φαίνεται πως πατάνε καλά, δεν έχουν παραπονεθεί για ενοχλήσεις και αρχίζουν να βγάζουν ημίχρονα με καλό σχετικά ρυθμό. Στα επόμενα φιλικά η κατάστασή τους θα βελτιωθεί και θα τους δούμε πιο συχνά να παίζουν στα επίσημα παιχνίδια. Δεύτερον, το 4-3-3, το οποίο το είδαμε λίγο στα επίσημα παιχνίδια, φαίνεται πως δουλεύεται από τον Αναστασίου με την ευκαιρία των φιλικών και θα γίνει το «πιο επιθετικό» σύστημα που θα παίζει ο Παναιτωλικός. Θυμίζουμε πως το «δεύτερο» σύστημα που είδαμε λίγο και από το Δέλλα και από τον Τεννέ ήταν το 3-5-2.