Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Φιλικό: Παναιτωλικός 0 – 0 ΠΑΣ Γιάννινα, Αρκέστηκε στη Μετριότητα

Φιλικό: Παναιτωλικός 0 – 0 ΠΑΣ Γιάννινα, Αρκέστηκε στη Μετριότητα

Παναιτωλικός - car.gr ΠΑΣ Γιάννινα

Δεν κατάφερε να δείξει κάτι το διαφορετικό ο Παναιτωλικός στο τέλος του τρίτου δυνατού φιλικού προετοιμασίας που διεξήχθη στο Emileon, υποδεχόμενος τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι Αγρινιώτες ήταν μουδιασμένοι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις, αλλά η καλή αμυντική λειτουργία του ΠΑΣ Γιάννινα δεν άφησε περιθώρια στην επίθεση του Αναστασίου.

Ο Αναστασίου επέλεξε το 4-4-2 για το σημερινό αγώνα, εξετάζοντας διαφορετικό σύστημα από το 3-5-2 του προηγούμενου αγώνα. Το 2 στην επίθεση ήταν περισσότερο 1-1 με το Βέργο να βρίσκεται στην αιχμή, αλλά λόγω αδυναμίας εύρεσης διαδρόμων προς τον επιθετικό, ο Ντίαζ βρίσκονταν αρκετές φορές κοντά του για να το βοηθήσει. Από την άλλη πλευρά, η τετράδα στην άμυνα είχε βασικό το Μαλή και τον Κορνέλιους, με το Βργκοτς να μπαίνει ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν στο 29 για τον Παναιτωλικό.Ο Ντουάρτε πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή, έστρωσε στο Ντίαζ μέσα στην περιοχή που ήταν με την πλάτη στο τέρμα, ο ίδιος έβγαλε πιο έξω για τον Τσιγγάρα που ερχόταν με φόρα από το κέντρο, ο Τσιγγάρας πήρε τη μπάλα στρωτά από το Ντίαζ, έκανε σε πρώτο χρόνο το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει ένα μέτρο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Λοντίγκιν. Στο 43′ ο Μεντόζα έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την παρέμβαση του Λοντίγκιν η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν ήταν απειλητικός, πέραν από 2 φορές όπου επιχείρησε να απειλήσει από μακρυά και στη μία κέρδισε ένα κόρνερ. Στο τέλος του ημιχρόνου ο Πίρσμαν έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, το οποίο ήταν αρκετά επικίνδυνο, αλλά η φάση σταμάτησε λόγω οφσάιντ.

Όσο αναφορά το οργανωτικό κομμάτι του Παναιτωλικού, ο Βέργος πέραν κάποιων μεταβάσεων προς τον ίδιο στα πρώτα 20 λεπτά, δεν είχε τις ευκαιρίες που έπρεπε στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο. Ο Παναιτωλικός στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου αρκέστηκε σε μακρινά σουτ, στην απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεντόζα από καλό σημείο στη δεξιά πλευρά όπως επιτίθεται ο Παναιτωλικός και άφησε σε δεύτερη μοίρα την τροφοδότηση του Βέργου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες άλλαξαν αρκετά με τις αλλαγές που έγιναν στην αρχή και κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου αυτού. Ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά τις αλλαγές άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, κατοχή και ως αποτέλεσμα δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες απ’ ότι στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε στο 47, στο 53, στο 57 και στο 80 να απειλήσει τον Παναιτωλικό με τους Περέα, Τριάδη, Περέα και Γροσδάνη αντίστοιχα, χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα, αλλά να δείξει πως η απόκτηση του Περέα από τον Παναθηναϊκό, ήταν δανεικός στο Βόλο ΝΠΣ για το 20-21, ήταν μία πολύ καλή κίνηση για την επιθετική γραμμή της ομάδας.

Ο Παναιτωλικός έχασε έδαφος στην επίθεση, ειδικά μετά τις πολλές αλλαγές στο κέντρο και την επίθεση μετά το 60ο λεπτό. Τέλος, δεν ήταν λίγες οι φορές που ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε την ποιότητά του ως ομάδα. Ο ΠΑΣ Γιάννινα κατά διαστήματα κατάφερνε να δημιουργεί φάσεις εκμεταλλευόμενος την καλή συνεργασία μεταξύ των παιχτών του, τις μεταβάσεις ακριβείας και τους αυτοματισμούς τις ομάδας που έβγαζαν εύκολα τη μπάλα στην επίθεση.

Ο Γιάννης Αναστασίου έδειξε ακόμα μία φορά την πρόθεσή του να χρησιμοποιήσει σε ρόλο περιφερειακού τον Καρέλη, ο οποίος αντικατέστησε το Μεντόζα, αλλά και την πρόθεσή του να χρησιμοποιήσει τους μικρούς της ομάδας. Για τρίτο φιλικό παιχνίδι βλέπουμε παίχτες όπως οι δύο Μπελεβώνηδες, ο Φυτόπουλος, ο Τσιγγάρας και ο Μαλής να παίρνουν είτε θέση βασικού, ή αρκετά λεπτά συμμετοχής. Ο Αναστασίου δείχνει ότι ψάχνεται στο θέμα της ενδεκάδας, πέραν κάποιων βασικών επιλογών.

Για την ιστορία, οι δύο φρέσκοι παίχτες της ομάδας, Μόρσεϊ και Μπακαδήμας δεν πήραν λεπτά συμμετοχής, αλλά αναμένονται όλοι πλέον να ξεμουδιάσουν στο προσεχές φιλικό με την ΑΕ Καραϊσκάκης.

Για τον Παναιτωλικό έπαιξαν οι: Ροντρίγκες (60’ Μελίσσας), Λούι (75’ Μπελεβώνης Στ.), Μαλής (46’ Βργκοτς), Κορνέλιους, Περέιρα, Μεντόσα (60’ Καρέλης), Τσιγγάρας (75’ Μπελεβώνης Χρ.), Φλόρες (75’ Φυτόπουλος), Ντίαζ (60’ Μπαρμπόζα), Ντουάρτε, Βέργος.

Για τον ΠΑΣ Γιάννινα έπαιξαν οι: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Τριάδης Π, Ντομίνγκεθ, Εραμούσπε, Σνάιντερ, Μορέιρα, Πίρσμαν, Λιάσος, Περέα.