Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Ατρόμητος Αθηνών 1 – 1 Παναιτωλικός: Εξ ίσου Μέτριοι

Ατρόμητος Αθηνών 1 – 1 Παναιτωλικός: Εξ ίσου Μέτριοι

Ατρόμητος - Παναιτωλικό: 1-0 Καρέλης

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν οι Παναιτωλικός και Ατρόμητος, χωρίς όμως να παιχτεί καλό ποδόσφαιρο. Οι δύο ομάδες συνεχίζουν μετά την 3η αγωνιστική να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι στο βαθμολογικό πίνακα, καθώς μετά και το τέλος της τρίτης αγωνιστικής έχουν και οι δύο από τέσσερις βαθμούς.

Ο Γιάννη Αναστασίου δε θέλησε να αλλάξει πολλά πράγματα στην ενδεκάδα του νικηφόρου παιχνιδιού με τον Άρη και η μόνη αλλαγή ήταν αυτή του Ντίαζ, ο οποίος έλειπε λόγω τιμωρίας με κόκκινη κάρτα και εν τέλει αντικαταστάθηκε από το Ντουάρτε. Η επιθετική τριάδα, πέραν του Καρέλη, ο οποίος έμεινε για ακόμα ένα παιχνίδι βασικός και έβγαλε όλον τον αγώνα, αποτελούνταν από τους Νταγκό, Ντουάρτε και Σενγκέλια.

Ατρόμητος Αθηνών - Παναιτωλικός: Ενδεκάδα Παναιτωλικού, 3η Αγωνιστική, 2022-2023
Ατρόμητος Αθηνών – Παναιτωλικός: Ενδεκάδα Παναιτωλικού, 3η Αγωνιστική, 2022-2023

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να παίξει με τη μπάλα στα πόδια για αρκετό διάστημα και προσπάθησε να ανακόψει το ρυθμό του Ατρόμητου με επαφές οι οποίες φόρτωσαν το Χατζηθεοδωρίδη και το Μλάντεν από νωρίς με κάρτες, ενώ αργότερα και ο Ντουάρτε δέχθηκε άλλη μία. Στο ανασταλτικό κομμάτι ο Παναιτωλικός έκανε αρκετά λάθη, αλλά το αυτό ακολούθησε και ο Ατρόμητος, ο οποίος δεν εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στο οργανωτικό κομμάτι του Παναιτωλικού.

Παρά τα λάθη και την έλλειψη κατοχής, Ο Παναιτωλικός κατάφερε με μία μακρινή μπαλιά του Φλόρες προς τον Καρέλη να κάνει το 1-0 στο 33′. Ο Καρέλης ελίχθηκε ανάμεσα από τους δύο κεντρικούς αμυντικούς, απελευθερώθηκε και από τους δύο και στο τελείωμα της φάσης δεν άφησε περιθώριο στο Γιαννιώτη να αντιδράσει.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με 50-50 κατοχή, 5-2 τελικές, 3-1 εντός εστίας και 3-10 φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς αλλαγές στον αγωνιστικό χώρο. Ο Γιάννης Αναστασίου έδωσε οδηγίες στην ομάδα να προσέχει το πρώτο δεκάλεπτο, ώστε να μη δώσει αφορμή στον Ατρόμητο να απειλήσει, αλλά μία στιγμή αδράνειας στο 50′, έφερε την ισορροπία στον αγώνα.

Ο Ροτάριου πήρε τη μπάλα από τα δεξιά, έβγαλε στον Κούεν που ήταν στον άξονα, αυτός έδωσε πάλι στο Ροτάριου που μπήκε στην περιοχή, ο Κορνέλιους δεν πρόλαβε να καλύψει και έτσι με ένα δυνατό σουτ ο Ροτάριου νίκησε τον Ανέστη.

Στη συνέχεια του αγώνα οι δύο προπονητές προσπάθησαν να αλλάξουν την όψη του αγώνα, καθώς η ένταση έπεσε, αλλάζοντας παίχτες σε θέσεις και όχι για λόγους τακτικής. Μέχρι το 90 δεν έγινε κάτι αξιόλογο, πέραν της ευκαιρίας του Ατρόμητου στο 83′, όπου ο Κορνέλιους αρχικά και ο Χουχούμης στη συνέχεια της φάσης έδιωξαν τη μπάλα από την περιοχή, πριν ο Ατρόμητος γίνει πιο απειλητικός.

Η στατιστική βρήκε τον Παναιτωλικό να έχει 46% κατοχή, 4 τελικές, 2 στο τέρμα και 14 φάουλ, ενώ ο Ατρόμητος είχε 54% κατοχή, 10 τελικές, 8 στο τέρμα και 9 φάουλ.

Ο Γιάννης Αναστασίου δήλωσε στο τέλος του αγώνα: Δίκαιο το αποτέλεσμα. Ήταν παιχνίδι λαθών. Δεν μπήκαμε συγκεντρωμένοι στο Β’ και φάγαμε το γκολ. Είχαμε κάποιους παίχτες που κουράστηκαν. Είμαστε ικανοποιημένοι για τον πόντο και συνεχίζουμε.

Πρώτο Ημίχρονο

8′ Φάουλ για τον Ατρόμητο από το Ντουάρτε σε καλό σημείο. Η εκτέλεση γίνεται με γέμισμα από το Μουνίθ, ο Ανέστης πέφτει και διώχνει σε κόρνερ.

16′ Κίτρινη κάρτα στο Χατζηθεοδωρίδη για τράβηγμα στον Κούεν, ενώ αυτός έβγαινε στην αντεπίθεση.

21′ Κίτρινη στο Μλάντεν για ανακοπή αντεπίθεσης του Ατρόμητου.

25′ Κίτρινη κάρτα στον Κούεν για πάτημα στον Αποστολάκη.

31′ Ο Ρομπάιγ έστρωσε στο Μουνίθ, αλλά το σουτ του τελευταίου βρήκε σε πόδια και έφυγε από την περιοχή.

33′ 0-1 ο Παναιτωλικός. Ο Φλόρες μάζεψε τη μπάλα μετά την επίθεση του Ατρόμητου, πέταξε τη μπάλα στον Καρέλη, αυτός απέφυγε τους αμυντικούς και βγήκε μόνος του απέναντι στο Γιάννιωτη. Ο Καρέλης έστειλε τη μπάλα χαμηλά στη δεξιά γωνία του Γιαννιώτη και έκανε το 0-1.

34′ Κίτρινη κάρτα στο Ντουάρτε για επικίνδυνη προβολή στο Ροτάριου. Αρχικά ο διαιτητής έδωσε κόκκινη, αλλά άλλαξε γνώμη μετά την εξέταση της εικόνας και από το VAR.

44′ Μικρή διακοπή για τραυματισμό του Ντουάρτε στο κεφάλι μετά από σύγκρουση.

45′ Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

45’+3 Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

50′ 1-1 για τον Ατρόμητο. Ο Κούεν έκανε την κάθετη μπαλιά στο Ροτάριου που είχε μπει στην περιοχή, η άμυνα του Παναιτωλικού ξέχασε το Ροτάριου, αυτός έκανε από κοντά το 1-1.

58′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Μπαίνει ο Κολοβός στη θέση του Σενγκέλια. Ο Ντουάρτε πήγε στα άκρα και ο Κολοβός στον άξονα της επίθεσης.

64′ Κίτρινη κάρτα στον Αποστολάκη για επικίνδυνη προβολή.

72′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Λιάβας, Χουχούμης στη θέση των Χατζηθεοδωρίδη, Αποστολάκη.

75′ Πιέζει αρκετά ο Ατρόμητος.

76′ Αλλαγή γιτα τον Ατρόμητο. Ο Μαυρομάτης στη θέση του Σουάρεθ.

79′ Αλλαγή γιτα τον Ατρόμητο. Οι Φρίντζοσον, Τζοβάρας στη θέση των Μουνίθ, Ρομπάιγ

83′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο από αριστερά, το γέμισμα διώχνει με δυσκολία ο Κορνέλιους, στη συνέχεια η μπάλα πάει στα δεξιά, ο Ροτάριου κάνει το σουτ, όμως ο Χουχούμης διώχνει τη μπάλα με το κεφάλι.

84′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Τζαβίδας στη θέση του Κιάρτανσον.

85′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μάρτενσον στη θέση του Νταγκό.

90′ 4 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

90’+2 Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο, ο Τζαβίδας έκανε ένα γυριστό σουτ, αλλά ο Ανέστης μάζεψε τη μπάλα.