Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Ατρόμητος 1 – 2 Παναιτωλικός: Με Ζεστέντ στο 90′

Ατρόμητος 1 – 2 Παναιτωλικός: Με Ζεστέντ στο 90′

Ατρόμητος Παναιτωλικός: 1-2 από το Ζεστέντ στο 90'

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός μέσα στο Περιστέρι, απέναντι σε έναν Ατρόμητο που έρχεται από το 0-0 μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης». Οι παίχτες του Γιάννη Αναστασίου εκμεταλλεύτηκαν τη μετριότητα του Ατρόμητου και το αριθμητικό πλεονέκτημα των τελευταίων λεπτών και πήραν μία πολύτιμη νίκη σε μία δύσκολη έδρα.

Ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε το 4-2-3-1 για το σημερινό παιχνίδι, Λούι και Χουχουμης στα άκρα της άμυνας, Κορνέλιους και Μαλής στο κέντρο της άμυνας. Ο Βαρόνε έπαιξε ως αμυντικός μέσος, ενώ πιο μπροστά του ο Φλόρες ανέλαβε το μεσοεπιθετικό κομμάτι. Στα δεξιά της επίθεσης έπαιξε ο Μόρσεϊ, στα δεξιά ο Μεντόζα και στο κέντρο ο Ντίαζ και προωθημένος όλων ο Καρέλης. Στο τέρμα ξεκίνησε ο Ροντρίγκεζ.

Το πρώτο ημίχρονο για τον Παναιτωλικό δεν ξεκίνησε καλά. Ο Ατρόμητος πίεσε αρκετά και έπαιξε στοχεύοντας πάντα στο καλό πόδι του Μουνίθ στις στημένες φάσεις. Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο ο Ατρόμητος έδειξε ότι μπήκε στον αγώνα για τη νίκη και έφτασε στο 1-0 πολύ νωρίς με τη φάση του 5ου λεπτού. Στην εξέλιξη του ημιχρόνου, ο Παναιτωλικός άρχισε να οργανώνεται και να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να κάνει φάσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή του Παναιτωλικού στο παιχνίδι έγινε στο 18ο λεπτό με τον Καρέλη να κλέβει τη μπάλα, αλλά να μην τελειώνει τη φάση όπως ήθελε και τον Πίριτς να μαζεύει τη μπάλα. Η πίεση του Ατρόμητου αυξήθηκε με την πάροδο του χρόνου, ο οποίος είχε αρκετές ευκαιρίες για στημένες φάσεις με κόρνερ και φάουλ στην περιοχή του Ροντρίγκεζ.

Αυτό που δεν κατάφερε στο 38 ο Ατρόμητος στο λάθος του Ροντρίγκεζ το κατάφερε στο 44′. Ο Μουνίθ εκτέλεσε άλλη μία στημένη μπαλα, ο Στρούγγης μπήκε στη φάση και έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς επιπλέον αλλαγές. Από νωρίς νωρίς, στο 46′ ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι με το Μαλή, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ. Το παιχνίδι κυμαίνονταν σε ρηχά νερά και για τις δύο ομάδες και ο Αναστασίου αποφάσισε στο 60′ να κάνει αλλαγές σε πρόσωπα και στο σύστημα. Στο 60 πέρασε το Βέργο και το Ζεστέντ στο παιχνίδι, αντικατέστησε τους Καρέλη και Μεντόζα και έκανε το 4-2-3-1 σε 4-4-2 με το Ντίαζ να ξεκινάει πιο πίσω ώστε να οργανώνει τις επιθέσεις.

Οι δύο νέοι επιθετικοί στην άμυνα του Ατρόμητου άρχισαν από νωρίς να δημιουργούν προβλήματα. Ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα στο γήπεδο και έκανε την πρώτη του καλή επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο στο 70′. Με τη φάση του 70′ κατάφερε και δημιούργησε τη φάση του τέρματος στο 71′ όπου ο Λούι έκανε γέμισμα από τα δεξιά, η μπάλα πήγε στο Μαλή, αυτός έκανε κεφαλιά-μετάβαση στο Βέργο και ο Βέργος από κοντά ισοφάρισε.

Στο 77′ ο Αναστασίου έδωσε ανάσες στο κέντρο του βάζοντας μέσα τους Τσιγγάρα και Ντουάρτε. Ο Παναιτωλικός έγινε πολύ πιο επιθετικός, εκμεταλλευόμενος και το πιο επιθετικό παιχνίδι του Ατρόμητο προσπαθώντας να πετύχει και αυτός ένα τέρμα.

Ο εκνευρισμός του Ατρόμητου μεταφράστηκε στο γήπεδο με τις δύο κίτρινες που πήρε ο Μπετινέλι στο 79′ και στο 83′ αφήνοντας τον Ατρόμητο με 10 παίχτες για πάνω από 10 λεπτά αγώνα. Ο Παναιτωλικός βρήκε διαδρόμους και ανέβηκε όλος στην επίθεση. Στο 90 κέρδισε ένα φάουλ και με την προβολή του Ζεστέντ έκανε το 1-2. Μέχρι το τέλος του αγώνα είχε άλλες δύο καλές ευκαιρίες για να πετύχει και άλλο ένα τέρμα. Στο τέλος του αγώνα, παραλίγο να στοιχίσει το λάθος του Ροντρίγκεζ, ο οποίος έκανε άστοχη έξοδο, αλλά το τέρμα που πέτυχε ο Ατρόμητος ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Πρώτο Ημίχρονο

5′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ατρόμητο μετά από εκτέλεση κόρνερ από το Μουνίθ, η μπάλα βρήκε στην πλάτη του Μόρσεϊ και βγήκε πάλι κόρνερ. Στο νέο κόρνερ, μετά από φάση διαρκείας η μπάλα περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου και είναι πάλι κόρνερ από τα αριστερά. Στο τρίτο κόρνερ, ο Κουλούρης προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από το δεύτερο δοκάρι με το στήθος, αλλά η μπάλα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

8′ Λάθος του Καρτάλη στο κέντρο σε προσπάθεια μετάβασης στο Χατζηισαΐα, ο Καρέλης πετάγεται και κλέβει τη μπάλα, αλλα ο Χατζηισαΐας του κλέβει τη μπάλα πριν γίνει επικίνδυνος.

12′ Βγήκε στον αιφνιδιασμό ο Ατρόμητος με τον Κλωναρίδη να επιτίθεται από τα δεξιά, επιλέγει να δώσει στο Μουνίθ που είναι στον άξονα και αυτός κάνει ένα κακό σουτ και στέλνει τη μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Ροντρίγκεζ.

15′ Διακοπή στο παιχνίδι για πρόβλημα του Χατζηισαΐα στο δικέφαλο του δεξιού ποδιού. Ετοιμάζεται αλλαγή.

17′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο, ο Χατζηισαΐας βγαίνει και παίρνει τη θέση του ο Στρούγγης.

18′ Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Καρέλης μπήκε από τα δεξιά, έκανε το σουτ, αλλά ο Πίριτς μάζεψε τη μπάλα.

24′ Προβολή του Βαρόνε στον Καρτάλη λίγο έξω από την περιοχή αναγκάζει το διαιτητή να σφυρίξει παράβαση. Ο Μουνίθ αναλαμβάνει την εκτέλεση, η μπάλα βρίσκει στο τοίχος και ο κίνδυνος απομακρύνεται από την περιοχή του Ροντρίγκεζ.

28′ Ο Ντίαζ εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα πάει έξω από την περιοχή, ο Λούι δίνει στο Ντίαζ πάλι από τα δεξιά και αυτός πάλι πίσω στο Λούι. Ο Λούι έκανε το σουτ, αλλά ο Πίριτς μάζεψε εύκολα τη μπάλα.

34′ Κίτρινη κάρτα στο Χουχούμη για τράβηγμα στον Κουλούρη που έβγαινε στην επίθεση στον άξονα.

38′ Ο Μουνίθ εκτέλεσε το φάουλ απ’ ευθείας, ο Ροντρίγκεζ βγήκε να τη μαζέψει, αυτή του έφυγε από τα χέρια, αλλά πήγε σε παίχτη του Παναιτωλικού, ο οποίος και έδιωξε τη μπάλα.

44′ 1-0 για τον Ατρόμητο. Εκτέλεση φάουλ από το Μουνίθ στα δεξιά, ο Στρούγγης μπήκε στη φάση και με κεφαλιά έκανε το 1-0.

45′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Χουχούμης βγαίνει και μπαίνει ο Αντούνες.

45′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45’+2 Τέλος Ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς επιπλέον αλλαγές οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

46′ Δοκάρι για τον Παναιτωλικό με την κεφαλιά του Μαλή, αλλά η μετάβαση του Κορνέλιους έγινε με το Μαλή να είναι εκτεθειμένος και η φάση δε μετράει.

48′ Κίτρινη κάρτα στο Σάλομον.

54′ Εκτέλεση κόρνερ από το Ντίαζ, ο Κορνέλιους παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Πίριτς μαζεύει τη μπάλα.

58′ Γρήγορη αντεπίθεση για τον Ατρόμητο από τα αριστερά με τον Κλωναρίδη να περνάει το Λούι στο τρέξιμο, αλλά η μετάβαση που κάνει στον άξονα δεν έχει καλή πορεία και φτάνει στο Ροντρίγκεζ που βγήκε να ελέγξει τη φάση.

60′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Μέσα Ζεστέντ και Βέργος, έξω Καρέλης και Μεντόζα αντίστοιχα. Το σύστημα του Παναιτωλικού αλλάζει σε 4-4-2 με Βέργο και Ζεστέντ καθαρούς επιθετικούς.

61′ Αλλαγές για τον Ατρόμητο. Έξω Κλωναρίδης και Καρτάλης, μέσα Μπετινέλι και Πισάνο.

71′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, ο Κορνέλιους έβγαλε μπροστά για το Μόρσεϊ, ο Μόρσεϊ έκανε την προβολή προ του Πίριτς και πήρε το κόρνερ.

72′ 1-1 για τον Παναιτωλικό. Στο κόρνερ της προηγούμενης φάσης, ο Λούι παίρνει τη μπάλα από τα δεξιά, κάνει το γέμισμα με το αριστερό, η μπάλα πάει στην περιοχή όπου ο Μαλής κάνει κεφαλιά, η μπάλα πάει στο Βέργο και αυτός κάνει το 1-1.

74′ Ο Μουνίθ βγήκε στην επίθεση μετά τη σέντρα για το 1-1, έκανε τη μετάβαση στον Κουλούρη και αυτός με συρτό σουτ παραλίγο να κάνει το 2-1, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Ροντρίγκεζ.

77′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Οι Ντουάρτε και Τσιγγάρας στις θέσεις των Βαρόνε και Μόρσεϊ.

79′ Κίτρινη κάρτα στο Μπετινέλι για κλωτσιά στο Ντίαζ.

81′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Βγαίνει ο Μουνίθ και μπαίνει ο Σπιριντόνοβιτς.

83′ Κίτρινη κάρτα στο Μπετινέλι, η οποία είναι η δεύτερη, για προβολή πάνω στο Ντίαζ. Μένει με 10 παίχτες ο Ατρόμητος για τα τελευταία αυτά λεπτά.

90′ 1-2 για τον Παναιτωλικό. Εκτελεί φάουλ ο Λούι με γέμισμα, γίνεται ένας πανικός στην περιοχή του Πίριτς, η μπάλα βγήκε έξω, έγινε ένα δυνατό σουτ, ο Ζεστέντ βάζει την προβολή και η μπάλα πάει στα δίχτυα.

90′ Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+2 Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με το Ντουάρτε να επιχειρεί να απειλήσει από μακρυά, αλλά ο Πίριτς διώχνει σε κόρνερ.

90’+6 Ο Στρούγγης έκανε το 2-2 μετά από λάθος έξοδο του Ροντρίγκεζ, ο διαιτητής ακύρωσε το τέρμα μετά την εξέταση της φάσης από το VAR.