Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Αστέρας Τρίπολης 4 – 2 Παναιτωλικός: Έτοιμος ο Αστέρας

Αστέρας Τρίπολης 4 – 2 Παναιτωλικός: Έτοιμος ο Αστέρας

0
Αστέρας Τρίπολης - Παναιτωλικός: Φιλικός Αγώνας, 4-2

Τις χαμηλές πτήσεις συνέχισε ο Παναιτωλικός για ακόμα ένα φιλικό αγώνα, τον τελευταίο για τη φετινή προετοιμασία. Ο αγώνας έληξε 4-2 υπέρ των Αρκάδων, με την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά να παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι καλύτερο από το πρώτο.

Ο Παναιτωλικός μπήκε μουδιασμένος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αστέρας είχε δύο καλές φάσεις στο πρώτο τέταρτο, αυτή του 9ου λεπτού που έκανε το 1-0 με τον Τιλίκα και το Μπερτόγλιο να του δίνει τη μπάλα και αυτή του 14ου λεπτού που Μπενίτο θα έκανε το 2-0 αν δεν υπήρχε η επέμβαση του Κορνέλιους.

Ο Παναιτωλικός πίεσε, βγήκε στην επίθεση και δεν άργησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Στο 21′ ο Λιάβας έκανε μετάβαση προς τον Καρέλη, ο οποίος πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας και έκανε το 1-1. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι Αρκάδες έκαναν δύο ακόμα καλές ευκαιρίες για να κάνουν το 2-1, στο 25′ με τον Ατιένθα και στο 30′ με το Μπερτόγλιο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε ακόμα πιο δυνατός και ο Παναιτωλικός ακόμα πιο αδύναμος. Οι Αρκάδες με την πρώτη καλή ευκαιρία έκαναν το 2-1 με την κεφαλιά του Μπαράλες στο 49′. Στο 53′ ο Μπερτόγλιο είχε δοκάρι και στο 53′ ο Καστάνιο έκανε το 3-1 με κεφαλιά. Τέλος στο 71′ έγινε το 4-1 με το Μπαράλες να κάνει τακουνάκι στο Γκαρντάβσκι.

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να μειώσει σε 4-2 με το χέρι του Τασουλή μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής υπέδειξε το πέναλτι και ο Καρέλης ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Οι ενδεκάδες για τις δύο ομάδες ήταν οι εξής:

ΑΣΤΕΡΑΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος (46′ Τσιφτσής), Καρμόνα (64′ Γκαρθία), Ατιένθα (64′ Αντζουλάς), Καστάνιο (77′ Χριστόπουλος), Άλβαρες (77′ Τασουλής), Στάνκο (77′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Τιλίκα (46′ Σίτο), Μπερτόγλιο (64′ Σόνο), Ριέρα (46′ Γκαρντάβσκι), Μπενίτο (46 Μπαράλες)

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λιάβας, Λάρσον (65′ Αποστολάκης), Κορνέλιους, Χουχούμης (65′ Μλάντεν), Φλόρες, Τσινγκάρας (65 Βαρόνε), Ντίας (65′ Νταγκό – 90′ Μπελεβώνης), Χατζηθεοδωρίδης (85′ Ξενιτίδης), Ντουάρτε (85′ Αναστασόπουλος), Καρέλης