Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Άρης 0 – 0 Παναιτωλικός: Σημαντικός Πόντος

Άρης 0 – 0 Παναιτωλικός: Σημαντικός Πόντος

0
Άρης - Παναιτωλικός: Απόκρουση Κνετ στο 60

Ο Παναιτωλικός πήρε έναν πολύτιμο βαθμό, αλλά προβλημάτισε πάλι η εμφάνισή του στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης προσπάθησε να πιέσει, αλλά ο Παναιτωλικός με τη βοήθεια του Κνετ και της καλής ανασταλτικής λειτουργίας του κράτησε το μηδέν. Επιθετικά η ομάδα συνέχισε να έχει προβλήματα, ο Καρέλης δε φάνηκε για 90 ολόκληρα λεπτά, πράγμα που δείχνει ότι είτε παίζει με το Βέργο, είτε με τον Καρέλη, η μπάλα δε φτάνει ποτέ στον επιθετικό της ομάδας. Στο τέλος του αγώνα, ο Εντινγκά πήρε τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής και αναμένουμε να τον δούμε περισσότερο στο εγγύς μέλλον.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης έσβησε τον Παναιτωλικό από τον αγωνιστικό χώρο. Η κατοχή μπάλας στο τέλος του ημιχρόνου ήταν 64-36, αλλά κατά διαστήματα ήταν και πάνω από 70%. Ο Άρης κυκλοφορούσε με πολύ αυτοπεποίθηση τη μπάλα και δεν άφησε τον Παναιτωλικό να κάνει το παιχνίδι του. Για ακόμη έναν αγώνα οι επιθετικοί του Παναιτωλικού ήταν αποκομμένοι από την υπόλοιπη ομάδα. Ο Καρέλης δεν πήρε μπαλιές, γι’ αυτό και στο τέλος του ημιχρόνου άρχισε να κάνει σουτ από μακρυά. Το αυτό είδαμε και από άλλους ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού, π.χ. Ταχάρ, οι οποίοι αναγνωρίζοντας την ανικανότητα της ομάδας να μπει στην περιοχή, προσπάθησαν με μακρινά σουτ να να απειλήσουν. Οι τελικές για τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο ήταν 1-3, και οι 3 τελικές του Παναιτωλικού ηταν μία εντός εστίας και οι άλλες 2 από μακρινές προσπάθειες. Το πείραμα του Δέλλα στην άμυνα με τους Βάντερσον και Τσότσαλιτς πέτυχε στα πρώτα 45 λεπτά. Οι δύο έμπειροι ποδοσφαιριστές πήραν σφυρίγματα και κάλυψαν με την εμπειρία τους τους διαδρόμους του Άρη προς την εστία, με μοναδική εξαίρεση τη φάση του Κάτσε στο 7ο λεπτό στην οποία μπήκε η μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής έδειξε πως υπήρχε νωρίτερα οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δέλλας μπήκε χωρίς αλλαγές. Παρατήρησε ότι παρόλο που η ομάδα ήταν μέτρια στο οργανωτικό κομμάτι, η άμυνα είχε πολύ καλή λειτουργία. Το αποτέλεσμα τον δικαιώνει, παρόλο που στη διάρκεια του ημιχρόνου ο Μάντζιος προσπάθησε να κάνει πιο επιθετικό τον Άρη και να πετύχει κάποιο τέρμα. Η κατοχή της μπάλας κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα με το πρώτο ημίχρονο, ο Παναιτωλικος έπαιζε περισσότερο παθητικά στο παιχνίδι και ο Άρης έκανε πολλές πάσες ώστε να βρει διαδρόμους.

Σε δύο περιπτώσεις ο Άρης έφτασε κοντά στο 1-0, στη φάση του 61ου λεπτού και στο 90ό λεπτό. Ο Κνετ έκανε μεγάλες αποκρούσεις και στις δύο φάσεις και κράτησε το μηδέν για τον Παναιτωλικό.

Ο βαθμός αποτελεί σημαντική συγκομιδή για τον Παναιτωλικό, καθώς κρατάει της διαφορά του από τον ΠΑΣ Λαμία στους δύο βαθμούς. Αύριο αναμένεται να διεξαχθεί και το παιχνίδι στη Λάρισα με την ΑΕΛ και την ΑΕΚ, το οποίο θα κλείσει το λογαριασμό για τις τρεις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Δηλώσεις

Ο Τραϊανός Δέλλας ξεκίνησε τις δηλώσεις του ευχαριστώντας τους παίχτες των δύο ομάδων για την προσπάθεια που έκαναν κάτω από τόσο αντίξοες συνθήκες. Ο βαθμός που αποκόμισε η ομάδα ήταν πάρα πολύ σημαντικός, ειδικά απέναντι σε μία ομάδα σαν τον Άρη. Η ανασταλτική λειτουργία του Παναιτωλικού ήταν αυτή που μας έδωσε το βαθμό, σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια, όπου τα κενά στην άμυνα μας στέρησαν βαθμούς. Πρέπει να χτίσουμε πάνω σε αυτό. Τα πράγματα δεν είναι εύκολα, αλλά μέσα από τη δουλειά και την προσπάθεια που κάνουμε, πιστεύουμε ότι στο τέλος θα δικαιωθούμε.

Ο Άκη Μάντζιος δήλωσε πως ο Άρης κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αλλά παίζαμε απέναντι σε έναν αντίπαλο που αμύνονταν μαζικά κάτω από το κέντρο. Δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν καταφέραμε να πετύχουμε ένα τέρμα. Η κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια φάνηκε σε κάποιους παίχτες. (θυμίζουμε ότι ο Άρης έχει δώσει 13 παιχνίδια σε 40 ημέρες και επ’ αυτού γίνεται ο λόγος)

Πρώτο Ημίχρονο

3′ Ο Ματέο Γκαρσία βάζει δύσκολα στον Περέιρα, ο μικρός όμως δεν του δίνει χώρους και τον αναγκάζει να κάνει ένα κακό γέμισμα. Οι μάχες Γκαρσία-Περέιρα θα είναι σύνηθες φαινόμενο στο σημερινό αγώνα.

5′ Κίτρινη κάρτα για τον Παναιτωλικό. Ο Μεντίνα έβαλε άτσαλα το πόδι του, έκανε προβολή προ του Μαντσίνι και τον χτύπησε στο αριστερό πόδι. Ο Μάντζιος ετοιμάζει αλλαγές σε περίπτωση που δε μπορεί να συνεχίσει ο Μαντσίνι.

7′ Ο Άρης έκανε μία φοβερή ανάπτυξη μετά από το κλέψιμο της μπάλας από τη λάθος μετάβαση του Τσότσαλιτς. Οι Μπερτόγλιο, Γκάμα και Κάτσε συνεργάστηκαν σε πρώτο χρόνο μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού και έστειλαν τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά στην έναρξη της φάσης ο Γκάμα ήταν εκτός θέσης.

15′ Ο Άρης έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

21′ Ο Μπερτόλιο από την αριστερή πλευρά πέρασε το Μεντίνα, έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία, αλλά ο Κνετ έδιωξε.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Αριγίμπι για θέατρο στη μέγάλη περιοχή.

30′ Η κατοχή μπάλας στο πρώτο μισάωρο είναι 65% – 35% η οποία αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του

33′ Κίτρινη κάρτα στο Γκάμα για θέατρο μέσα στη μεγάλη περιοχή σε πίεση που δέχθηκε από τον Τσιγγάρα.

36′ Ο Γκάμα έβγαλε προωθημένη μπαλιά στον Κάτσε που ήταν ανάμεσα από τους αμυντικούς του Παναιτωλικού, τελικά ο Βάντερσον του πήρε το επιθετικό φάουλ και η φάση σταμάτησε πριν γίνει πιο επικίνδυνος ο Άρης.

41′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, ο Μπρούνο Γκάμα έβγαλε το Μπερτόγλιο πίσω από την άμυνα του Παναιτωλικό, η μπάλα έσκασε μπροστά του, δε μπόρεσε να τη βρει και τελικά κατέληξε στα χέρια του Κνετ.

42′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, ο Ντίαζ μπαίνει μέσα στην περιοχή, προσπάθησε να κάνει το σουτ, η μπάλα βρήκε σε πόδια αμυντικών και απομακρύνθηκε από την περιοχή.

45′ 2 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

45’+2 Τέλος Ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές μπαίνουν οι δύο ομάδες στο γήπεδο.

50′ Δεύτερη τελική για τον Άρη, με φάση που ξεκίνησε πάλι από το Μπερτόλιο. Ο Ντίαζ παρενόχλησε το Μπερτόλιο στο σουτ που έκανε από το όριο της περιοχής, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Ντίαζ και ο Άρης κέρδισε ένα κόρνερ.

52′ Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ για τον Άρη, η μπάλα μετά από γέμισμα στην περιοχή πάει στα αριστερά που βρίσκεται ο Μπερτόλιο, ο Μεντίνα του παίρνει τη μπουκιά από το στόμα, πριν ο ίδιος γίνει επικίνδυνος και μάλιστα υπέπεσε σε παράβαση καθώς έσπρωξε το Μεντίνα.

58′ Ο Μπαρμπόζα κέρδισε φάουλ στα αριστερά και 15 μέτρα εκτός περιοχής του Κουέστα. Ο Μπαρμπόζα έκανε το γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι, ο Άρης έβγαλε τη μπάλα και βγήκε στην αντεπίθεση, η οποία δεν εκδηλώθηκε πλήρως από τους παίχτες του Άρη.

59′ Αλλαγές για τον Άρη. Μπαίνουν οι Μπρούνο και Σίλβα και βγαίνουν οι Μαντσίνι και Μπερτόλιο, αντίστοιχα.

61′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Γκάνεα κάνει γέμισμα στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπρούνο κάνει την κεφαλιά, ο Κνετ διώχνει τη μπάλα, στην επαναφορά ο Σίλβα έκανε το γυριστό, αλλά δε μπόρεσε ούτε αυτός να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

70′ Αλλαγή για τον Άρη, μπαίνει μέσα ο Μήτρογλου στη θέση του Γκαρσία.

71′ Φάουλ του Κάτσε με πάτημα στο πόδι του Τσιγγάρα, ο διαιτητής αποφασίζει να μη δώσει κίτρινη. Ο Μπαρμπόζα εκτελεί με γέμισμα, ο Κουέστα βγαίνει και μαζεύει τη μπάλα.

73′ Ο Γκάνεα έκανε ένα δυνατό σουτ από τα αριστερά της περιοχής του Κνετ, όπως επιτίθεται ο Άρης, ο Κνετ έπεσε και έδιωξε τη μπάλα.

75′ Ο Κνετ δείχνει πως πονάει στα δεξί του χέρι.

79′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Εντινγκά μπαίνει στη θέση του Ταχάρ.

79′ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Σάκιτς περνάει στη θέση του Κάτσε.

83′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Ντάλσιο μπαίνει στη θέση του Αριγίμπι.

85′ Ο Σίλβα μπήκε από τα αριστερά, ο Μεντίνα δε μπόρεσε να τον ανακόψει, ο Σίλβα έκανε το γύρισμα και ο Βάντερσον έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

87′ Ο Άρης βγήκε στην αντεπίθεση με το Μπρούνο, αλλά αυτός έκανε κακή επιλογή με το απ’ ευθείας σουτ και η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Κνετ.

90′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Γκανέα εκτέλεσε το φάουλ, ο Γκάμα πήρε την επαναφορά από την επέμβαση του Κνετ, ο Γκάμα έκανε το σουτ, ο Κνετ ήταν και πάλι εκεί για να διώξει τη μπάλα.

90′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+2 Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Μεντόζα και Μαλής μπαίνουν στις θέσεις των Μπαρμπόζα και Τσιγγάρα.

90’+3 Αρχικά δόθηκαν 3 λεπτά καθυστερήσεις, τώρα προστέθηκαν άλλα δύο λεπτά.

90’+5 Τέλος παιχνιδιού.