Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Άρης 5 – 1 Παναιτωλικός: «Δεν έχουμε Λύσεις»

Άρης 5 – 1 Παναιτωλικός: «Δεν έχουμε Λύσεις»

Άρης 5 - 1 Παναιτωλικός: Πέναλτι Βέργου

Με 5 – 1 έχασε ο Παναιτωλικός στο Κλεάνθης Βικελίδης, μία βαριά ήττα για την οποία ο Γιάννης Αναστασίου ζήτησε συγνώμη από τον κόσμο του Παναιτωλικού. Ο Παναιτωλικός όχι μόνο αντιμετωπίζει έλλειψη παιχτών σε αρκετές θέσεις λόγω των τραυματισμών, αλλά και οι εναλλακτικές του επιλογές αποτελούνται από παίχτες που δεν έχουν πάρει λεπτά συμμετοχής σε μεγάλες κατηγορίες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Άρη να πιέζει από το πρώτο λεπτό, μονοπωλώντας την κυκλοφορία της μπάλα για το πρώτο τέταρτο. Δε χρειάστηκε πολύ για να επέλθει το πρώτο κρίσιμο λάθος με την πίεση του Άρη και στο 18ο λεπτό ο Λούι έριξε το Μπερτόλιο κάτω μέσα στην περιοχή και ο Άρης έκανε το 1-0 νωρίς νωρίς στο παιχνίδι. Στο 1-0 προστέθηκε δύο λεπτά αργότερα και ο τραυματισμός του Βαρόνε, ο οποίος αποχώρησε με αναγκαστική αλλαγή και στη θέση του μπήκε ο Μπελεβώνης.

Η αλλαγή και το 1-0 δεν άλλαξαν κάτι στο παιχνίδι, ο Παναιτωλικός δεν «ξύπνησε» ποτέ και αρκέστηκε στον παθητικό ρόλο που είχε στα πρώτα λεπτά. Η πίεση του Άρη του απέφερε άλλα τρία τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, το 2-0 στο 35 με το Μπερτόλιο, το 3-0 στο 37 με το Σούτγκρεν και το 4-0 στο 44 με το Μπρούνο Γκάμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αναστασίου άλλαξε το Λούι, βλέποντας πως στα δεξιά η άμυνά του είχε μεγάλο πρόβλημα από τις επιθετικές πρωτοβουλίες του Άρη, και πέρασε τον Αποστολάκη. Ο Άρης συνέχισε να είναι πιεστικός και στο 52 μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 5-0 με τον Εντιαγέ, με την άμυνα του Παναιτωλικού να μην αντιδρά καθόλου.

Το μόνο που κατάφερε ο Παναιτωλικός να πάρει από το παιχνίδι ήρθε στο 67 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βέργου. Το 5-1 παρέμεινε μέχρι στο τέλος.

Στο τέλος του αγώνα ο Γιάννης Αναστασίου δήλωσε πως η ομάδα έκανε λάθη, με πιο κομβικό αυτό του πρώτου τέρματος. Επίσης δήλωσε πως η αποχώρηση του Βαρόνε ήταν κρίσιμη για την εξέλιξη του αγώνα. Ο προπονητής του Παναιτωλικού έθιξε το γεγονός πως ο πάγκος δεν έχει βάθος, η ομάδα δεν έχει λύσεις μετά και τους τραυματισμούς που έχουν προκύψει και η ομάδα πρέπει να παίξει Τετάρτη και Σάββατο μέσα στην επόμενη εβδομάδα. Στις δηλώσεις του ο Αναστασίου ζήτησε συγνώμη για την ήττα, όχι για την ήττα, αλλά για το πως προήλθε αυτή και για το αποτέλεσμά της.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα ο Παναιτωλικός έπεσε από την 7η θέση στην 11η και ανάλογα το αποτέλεσμα στο ΟΦΗ – ΠΑΣ Λαμία, μπορεί να χάσει άλλη μία θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Πρώτο Ημίχρονο

6′ Πρώτη τελική στο παιχνίδι, ο Γκάμα μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ από αρκετά πλάγια θέση και τη μπάλα σταμάτησε ο Μελίσσας.

13′ Πρώτη επίσκεψη του Παναιτωλικού στην άμυνα του Άρη. Ο Μόρσεϊ έκανε ένα σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Κουέστα χωρίς δυσκολία μάζεψε τη μπάλα.

18′ Πέναλτι για τον Άρη. Ο Μπερτόλιο μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, ο Λούι έκανε την προβολή και έριξε κάτω τον παίχτη του Άρη. Μετά από την επιβεβαίωση και του VAR, ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι.

19′ 1-0 για τον Άρη με πέναλτι που εκτέλεσε ο Καμαρά.

20′ Τραυματισμός του Βαρόνε στο κέντρο του γηπέδου, μπαίνει το ιατρικό επιτελείο του Παναιτωλικού και περιθάλπει τον παίχτη.

22′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Βαρόνε αποχωρεί ως τραυματίας και στη θέση του μπαίνει ο Μπελεβώνης.

25′ 70-30 η κατοχή στα πρώτα 25 λεπτά του παιχνιδιού, η οποία αποτυπώνει αυτό που γίνεται μέσα στο γήπεδο.

29′ Κίτρινη κάρτα στο Λούι για επικίνδυνη προβολή στο Γκάνεα.

32′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό, η εκτέλεση γίνεται με γέμισμα στην περιοχή, σηκώνεται η άμυνα του Άρη να διώξει, η μπάλα μένει στην περιοχή και πάει εκεί που βρίσκεται ο Βέργος, ο οποίος κάνει ένα δυνατό σουτ και η μπάλα καταλήγει για λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

33′ Ο Ντουάρτε προσπάθησε να απειλήσει με σουτ 5 μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά ο Κουέστα ήρεμα μάζεψε τη μπάλα.

35′ 2-0 ο Άρης με το Μπερτόλιο. Μετά από πολύ ωραία συνεργασία των Μπερτόλιο – Καμαρά.

37′ 3-0 ο Άρης με το Σούτγκρεν. Η μπάλα ανέβηκε από τα αριστερά και τραβήχτηκε στα αριστερά η άμυνα του Παναιτωλικού, έγινε η αλλαγή παιχνιδιού στα δεξιά όπου ο Σούτγκρεν ήταν μόνος του, έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του Κορνέλιους και πήγε στα δίχτυα.

38′ Κίτρινη κάρτα στον Κορνέλιους.

43′ Πέναλτι για τον Άρη. Ο Μπερτόλιο πήρε τη μπάλα από το Μπελεβώνη, ο Μπελεβώνης τον τράβηξε και τον έριξε κάτω. Ο διαιτητής σφύριξε αμέσως το πέναλτι.

44′ 4-0 για τον Άρη. Ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 4-0.

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

45’+1 Τέλος Ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημιχρόνου

46′ Μέσα ο Αποστολάκης, στη θέση του Λούι, η αλλαγή του Παναιτωλικού. Χωρίς αλλαγές οι ο Άρης.

52′ 5-0 για τον Άρη. Ο Μπρούνο Γκάμα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Φαμπιάνο πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πήγε προς το δεύτερο, εκεί ο Εντιαγέ πέρασε πίσω από το Μπελεβώνη και έκανε το 5-0.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Εντιαγέ για επικίνδυνη προβολή στο Ντουάρτε.

59′ Αλλαγές για τον Άρη. Έξω Εντιαγέ, Μπερτόλιο και Μπρούνο Γκάμα και μπαίνουν οι Σάσα, Ιτούρμπε και Μανσίνι.

62′ Κίτρινη κάρτα στο Λούκας Σάσα

66′ Εκτέλεση φάουλ για τον Παναιτωλικό, η μπάλα βρίσκει σε χέρι του αμυντικού και μετά από τον έλεγχο του VAR ο διαιτητής δίνει πέναλτι.

67′ 5-1 με πέναλτι ο Παναιτωλικός. Ο Βέργος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι της προηγούμενης φάσης.

70′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Μέσα ο Καρέλης στη θέση του Βέργου.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Αντούνες για επικίνδυνη προβολή.

79′ Δοκάρι για τον Άρη με το Φαμπιάνο μετά από γέμισμα από τα αριστερά, η μπάλα πάει στο δοκάρι, στην επιστροφή της μπάλας γίνεται παράβαση από τον Κορνέλιους καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του και ο διαιτητής σφυρίζει πέναλτι.

80′ Κίτρινη κάρτα στο Ντουάρτε.

80′ Αποκρούει το πέναλτι ο Μελίσσας.

82′ Αλλαγές για τον Άρη. Έξω οι Γκαρσία και Καμαρά και μέσα οι Ματίγια και Μάνος.

86′ Κίτρινη κάρτα στο Χαβιέ Ματίγια για κλωτσιά στον Κορνέλιους.

89′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Μαλής και μπαίνει ο Μπακαδήμας. Αρχηγός για τα επόμενα λεπτά θα είναι ο Τσιγγάρας.

90′ Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90’+2 Κίτρινη κάρτα στον Ιτούρμπε για φάουλ πάνω στο Μπελεβώνη.

90’+4 Τέλος παιχνιδιού.