Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Ιωνικός Νίκαιας 1 – 1 Παναιτωλικός: Πέταξε Χαμηλά, Πέταξε Βαθμούς

Ιωνικός Νίκαιας 1 – 1 Παναιτωλικός: Πέταξε Χαμηλά, Πέταξε Βαθμούς

Ιωνικός 1 - 1 Παναιτωλικός: Καρέλης, από το sport-fm.gr

Ο Καρέλης γύρισε, πέτυχε ένα τέρμα, αλλά ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά από τέσσερις αγωνιστικές ημέρες. Οι Νικαιώτες του Χαβιέ Μεντόζα, του Γιώργου Μύγα και του Φαμπιάν Αντούνες μοιράστηκαν τα ημίχρονα και τους βαθμούς από το σημερινό παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, δείχνοντας πως ο Παναιτωλικός έχει μία κάμψη προς τα κάτω όσο πλησιάζει το μέσον της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Ο Γιάννης Αναστασίου επίλεξε ξανά το 4-2-3-1 για τον Παναιτωλικό. Αιχμή της επίθεσης έγινε ξανά ο Νίκος Καρέλης, ο οποίος επέστρεψε από την τιμωρία. Πίσω του έπαιξε η τριάδα Ντουάρτε στα δεξιά, Κολοβός στον άξονα και Μόρσεϊ αριστερά. Στο κέντρο ξεκίνησαν οι Μλάντεν και Μάρτενσον για ακόμη ένα παιχνίδι. Στην άμυνα η τετράδα ήταν Κορνέλιους – Λάρσον στο κέντρο, Χουχούμης στα αριστερά, Αποστολάκης στα δεξιά. Ο Στεργιάκης ξεκίνησε για ακόμα ένα παιχνίδι στο τέρμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ιωνικό να μπαίνει με πιο πολύ όρεξη στον αγώνα και να πιέζει από το πρώτο λεπτό με το Μαντζή. Για τα πρώτα δέκα λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν μόλις στη δεύτερή τους ευκαιρία στον αγώνα να κάνουν το 1-0 με το Μάντζη να βγαίνει μόνος του απέναντι από το Στεργιάκη και να κάνει το 1-0.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό ήρθε στο 16′ με τον Κολοβό να παίρνει τη μπάλα από το Μόρσεϊ και να κάνει ένα δυνατό σουτ στέλνοντας τη μπάλα για λίγο εκτός τέρματος. Στο επόμενο λεπτό ο Παναιτωλικός ζήτησε πέναλτι στην ανατροπή του Μόρσεϊ από το Σόουζα, αλλά μετά από έλεγχο της φάσης, ο διαιτητής έδειξε ότι δεν ήταν παράβαση.

Ο Παναιτωλικός ανέβαζε στροφές όσο πέρναγε ο χρόνος και στο 19′ είχε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με σουτ αυτή τη φορά του Μόρσεϊ και το Χουτεσιώτη να σταματάει τη μπάλα.

Οι αντεπιθέσεις του Παναιτωλικού και οι επαφές στο κέντρο του γηπέδου έκοψαν λίγο τη φόρα που είχε πάρει ο Ιωνικός, αλλά το τέρμα του Παναιτωλικού ήρθε από λάθος αντιπάλου. Στο 28′ ο Μύγας σε επίθεση του Παναιτωλικού ακούμπησε τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι. Στο 30′ ο Καρέλης εκτέλεσε και έκανε το 1-1, διατηρώντας τον στη δεύτερη θέση με 7 τέρματα στον πίνακα με τους ποδοσφαιριστές με τα περισσότερα τέρματα.

Ο Ιωνικός δεν πτοήθηκε από την ισοφάριση και συνέχισε να πιέζει, ενώ ο Παναιτωλικός καραδοκούσε με αντεπιθέσεις. Για τα επόμενα 15 λεπτά μέχρι την ανάπαυλα, ο Ιωνικός ανέβασε στροφές, κλείνοντας κατά καιρούς τον Παναιτωλικό πίσω από το κέντρο, αλλά χωρίς μεγάλη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς αλλαγές, αλλά μερικά δευτερόλεπτα μετά την έναρξη ο Ιωνικός άλλαξε τον Σόουζα για τον Κάνια λόγω ενοχλήσεων.

Ο Ιωνικός έπαιζε πιο συγκροτημένα στο δεύτερο ημίχρονο, περιμένοντας τον Παναιτωλικό να ανοιχτεί, ώστε να βρει διόδους προς το Στεργιάκη. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο β’ ημίχρονο ήρθε από την ενέργεια του Ελευθεριάδη ο οποίος πήρε τη μπάλα μετά από εκτέλεση φάουλ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στεργιάκη, η ευκαιρία δε μέτρησε καθώς κρίθηκε ότι ήταν σε αντικανονική θέση.

Στο 55′ έγιναν οι πρώτες αλλαγές προγραμματισμένες αλλαγές των γηπεδούχων με το Μεντόζα να περνά στη θέση του Άοσμαν και να πέρνει θέση στο «10» και το Σεμπά να παίρνει τη θέση του Ελευθεριάδη.

Οι παίχτες του Ιωνικού ανέβασαν στροφές, έχοντας τη μπάλα και τις φάσεις, αλλά ο Παναιτωλικός έκανε το γνωστό του παιχνίδι με τις ξαφνικές μεταβάσεις στην επίθεση. Ο Ντουάρτε είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο στο 59′. Ο ακραίος επιθετικός του Παναιτωλικού πήρε τη μπάλα, την κατέβασε και έκανε ένα δυνατό σουτ το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Το δοκάρι του Ντουάρτε ανέβασε τον Παναιτωλικό και 3 λεπτά αργότερα ο Χουχούμης γέμισε για τον Καρέλη, αυτός έκανε ένα δυνατό σουτ με τον Χουτεσιώτη να κρατά το 1-1 με δυσκολία.

Στο 76′ ο Μάρτενσον πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου λόγω ενοχλήσεων και στη θέση του μπήκε ο Φλόρες, ενώ και ο Ιωνικός θα κάνει αναγκαστική, τη δεύτερή του, με το Μύγα να περνάει εκτός και τον Αντούνες να τον αντικαταστεί στο 86′ και μαζί ο Μαντζής να αφήνει τη θέση του στον Ιωαννίδη.

Μετά το πέρασμα του Μεντόζα ο Ιωνικός έγινε πιο ποιοτικός στην επίθεση, με πιο καλές εκτελέσεις στατικών φάσεων και περισσότερα γεμίσματα, αλλά χωρίς επικίνδυνες ευκαιρίες.

Ο Αναστασίου στο 89′ έκανε αλλαγές για να ροκανίσει το χρόνο, ο Καρέλης έδωσε τη θέση του στον Πέδρο και ο Μόρσεϊ στο Σενγκέλια.

Ο Σενγκέλια δεν άργησε να γίνει απειλητικός και στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε ωραίο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο εκτός τέρματος.

Η λήξη βρήκε τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και τον Παναιτωλικό να δείχνει την ίδια στατιστική συμπεριφορά για ακόμα ένα παιχνίδι. Η κατοχή των ομάδων ήταν 60-40, με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις και με ρήγματα που κάνουν οι επιθετικοί του στην αντίπαλη άμυνα, όχι όμως απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Οι τελικές ήταν 8 – 9, με 2 εντός στόχου για τον Ιωνικό και 5 για τον Παναιτωλικό.

Βαθμολογία

Ο Παναιτωλικός και ο Ιωνικός άνοιξαν τη 10η αγωνιστική ημέρα με το μεταξύ τους παιχνίδι και το δεύτερο και τελευταίο παιχνίδι της ημέρας είναι αυτό του Βόλου και του Παναθηναϊκού, το οποίο βρίσκεται σε εξέλιξη. Ο Παναιτωλικός βρίσκεται στην 7η θέση με 12 βαθμούς, μόλις έναν μπροστά από τον Ατρόμητο, ο οποίος έχει ένα εν δυνάμει εύκολο παιχνίδι στη Λειβαδιά.

Ο Παναιτωλικός έδωσε την ευκαιρία στον Ιωνικό να ξεκολλήσει από τον πάτο της βαθμολογίας, έστω και με αυτόν τον ένα βαθμό. Το τρένο της πεντάδας βρίσκεται ήδη 4 βαθμούς μακρυά, μέχρι στιγμής, και ο Παναιτωλικός συνεχίζει να δείχνει πως έπιασε ταβάνι μετά από αυτά τα 10 παιχνίδια.