Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Βόλος ΝΠΣ 1 – 2 Παναιτωλικός: Τεράστιο Διπλό

Βόλος ΝΠΣ 1 – 2 Παναιτωλικός: Τεράστιο Διπλό

0
Βόλος ΝΠΣ - Παναιτωλικός: Καρέλης 1-2

Ο Παναιτωλικός κατάφερε και άλωσε το Βόλο, πετυχαίνοντας δύο νίκες με τις δύο μεγαλύτερες ομάδες της πόλης και εκτός της αναμενόμενης πρόκρισης στο Κύπελλο, πήρε και αέρα τεσσάρων βαθμών από τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης. Στο άλλο παιχνίδι που άνοιξε την αγωνιστική, μαζί με το Βόλος ΝΠΣ – Παναιτωλικός, ο Ατρόμητος Αθηνών διέλυσε με 4-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης, πράγμα που δείχνει ότι ο Ατρόμητος, είναι ομάδα που με εμπειρία και γνωρίζει να διαχειρίζεται τις κρίσεις.

Ο Παναιτωλικός έκανε ιδανικό ξεκίνημα πετυχαίνοντας το 1-0 μόλις στο τρίτο λεπτό και στην πρώτη του επίσκεψη στην περιοχή του Κλέιμαν. Ο Μόρσεϊ μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε ένα δυνατό σουτ και έτσι απλά έκανε το 1-0. Ο Βόλος ΝΠΣ δεν άργησε να απαντήσει και στο 7ο λεπτό έγινε το 1-1 με την απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρεγκατέν, που έστειλε τη μπάλα μέσα από το τοίχος στην αντίθετη γωνία του Μελίσσα. Ο Βόλος ΝΠΣ ήταν ο κυρίαρχος των στατιστικών στο πρώτο μέρος, είχε την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος του ημιχρόνου, έκανε περισσότερες τελικές, 10, από τον Παναιτωλικό, 6, αλλά οι μεγάλες φάσεις ήταν μοιρασμένες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αμπασκάλ έκανε γρήγορα αλλαγές για να χτυπήσει τον αγώνα. Πέρασε το Γουτζόφσκι, έπειτα τον Τερεζίου και τέλος τους Τσοκάνη και Νίνη, κάνοντας έτσι την ομάδα του πιο επιθετική. Οι επιθέσεις του Βόλου τελείωναν όμως στην καλή ανασταλτική λειτουργία του Παναιτωλικού και στα χέρια του πολύ καλού Μελίσσα.

Ο Γιάννης Αναστασίου δε χρειάστηκε να διακινδυνεύσει με τις αλλαγές. Αρχικά πέρασε το Ντουάρτε στη θέση του Μπαρμπόζα, χωρίς να αλλάξει σύστημα και έπειτα πέρασε το Λούι στη θέση του Μεντόζα, ενισχύοντας το κέντρο και την άμυνα. Στο 85′ έγινε αλλαγή επιθετικών με το Βέργο να παίρνει τη θέση του Καρέλη.

Στη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου ο Βόλος ΝΠΣ πίεσε αρκετά για να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Η προώθηση των παιχτών του Βόλου ΝΠΣ άνοιξε διαδρόμους στα μετ’ όπισθεν, αλλά δεν κατάφερε να διευρύνει το αποτέλεσμα.

Ο Παναιτωλικός έφυγε με το καλύτερο αποτέλεσμα στον πιο σημαντικό αγώνα που είχε στο Βόλο. Οι Αγρινιώτες παίρνουν μεγάλη βαθμολογική ανάσα καθώς απομακρύνονται από την τελευταία θέση της βαθμολογίας και περιμένουν τα παιχνίδια του Ιωνικού και του ΠΑΣ Λαμία για να δουν εάν θα κρατήσουν τη 10η θέση.

Πρώτο Ημίχρονο

3′ 1-0 για τον Παναιτωλικό. Ο Μόρσεϊ από τα αριστερά συνέκλινε προς τον άξονα, έκανε ένα δυνατό σουτ και η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία του Κλέιμαν.

7′ 1-1 για το Βόλο ΝΠΣ. Ο Ρεγκατέν έκανε πολύ καλή εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε μέσα από το τοίχος και κατέληξε στη δεξιά γωνία του Μελίσσα, ο οποίος έπεσε αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα.

13′ Δύο δυνατά σουτ από τους Σοάρεζ και Μπαρτόλο, ανάγκασαν το Μελίσσα να διώξει τη μπάλα με δυσκολία.

19′ Εκτέλεση φάουλ από τον Όροζ, ο Μπαρτόλο πήρε την πρώτη κεφαλιά, η μπάλα πήγε στο Γκρίλο, αυτός έκανε κεφαλιά και αυτή κατέληξε στα χέρια του Μελίσσα.

22′ Μεγάλη ευκαιρία για το 2-1 για το Βόλο. Ο Μπαρτόλο από τα αριστερά έκανε το γέμισμα στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, εκεί ο Ροσέρο πήρε την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Μελίσσα.

25′ Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ρεγκατέν.

31′ Καταπληκτική ενέργεια του Μπαρμπόζα, πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, απέφυγε τρεις αμυντικούς του Βόλου, έστρωσε τη μπάλα παράλληλα με το τέρμα, δεν πρόλαβε να μπει στη φάση ο Καρέλης, η μπάλα έφτασε στην άλλη πλευρά της περιοχής του Βόλου, ο Μεντόζα έκανε ένα σουτ με πολλά φάλτσα και η μπάλα κατέληξε αρκετά εκτός εστίας.

33′ 1-2 για τον Παναιτωλικό. Ο Μόρσει κατέβασε τη μπάλα, από τα αριστερά, ο Χουχούμης προωθήθηκε, πήρε την προωθημένη μπαλιά, έκανε το γέμισμα στην καρδιά της άμυνας του Βόλου ΝΠΣ και ο Καρέλης με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-2.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Αντούνεζ.

36′ Φάουλ σε καλό σημείο για το Βόλο ΝΠΣ, στα αριστερά της επίθεσής του. Ο Ορόζ αναλαμβάνει να το εκτελέσει με γέμισμα, η μπάλα βρίσκει στα σώματα και εν τέλει απομακρύνεται σε πλάγιο από την άμυνα του Παναιτωλικού.

45′ Ένα λεπτό θα είναι οι καθυστερήσεις.

45’+1 Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές μπαίνουν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

50′ Αλλαγή για το Βόλο ΝΠΣ. Έξω ο Ράινερ, μέσα ο Γουοτζκόφσκι. Έγινε πιο επιθετικό το σχήμα του Βόλου ΝΠΣ.

60′ Ο Ροσέρο προσπάθησε να απειλήσει μέσα από την περιοχή, έκανε δύο ωραίες ενέργειες για να γυρίσει προς την εστία, έκανε το σουτ, αλλά ήταν αδύναμο και ο Μελίσσας απέκρουσε.

64′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Βγαίνει ο Μπαρμπόζα και μπαίνει ο Ντουάρτε.

64′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Μεντόζα εκτέλεσε με γέμισμα στην περιοχή, ο Αντούνεζ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, έκανε το σουτ σε πρώτο χρόνο και έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Κλέιμαν, ο τερματοφύλακας του Βόλου ΝΠΣ όμως έδιωξε τη μπάλα με δυσκολία.

66′ Κίτρινη κάρτα στο Μεντόζα για επαφή με τον Κλέιμαν.

66′ Αλλαγή για το Βόλο ΝΠΣ. Ο Τερεζίου μπαίνει στη θέση του Ροσέρο.

75′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μεντόζα βγαίνει δείχνοντας πως έχει πρόβλημα στο δεξί πόδι και στη θέση του μπαίνει ο Λούι.

77′ Αλλαγές για το Βόλο ΝΠΣ, Μέσα Τσοκάνης και και Νίνης στις θέσεις των Όροζ και Σουάρεζ.

78′ Κίτρινη κάρτα στο Μελίσσα για καθυστέρηση.

80′ Πολύ καλή ενέργεια από το Μόρσεϊ που πήρε τη μακρινή μπαλιά και έφυγε στην επίθεση από τα αριστερά. Μπήκε στην περιοχή, πέρασε ένα παίχτη, αλλά έκανε κακή μετάβαση της μπάλας προς τον άξονα και η επίθεση του Παναιτωλικού τελείωσε εκεί.

83′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, ο Ντουάρτε έκανε την κάθετη προς το τέρμα στην πλάτη της άμυνας του Βόλου ΝΠΣ, ο Καρέλης για λίγο δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή στην έξοδο του Κλέιμαν.

85′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Καρέλης και στη θέση του μπαίνει ο Βέργος.

86′ Κίτρινη κάρτα στο Γουοτζκόφσκι για διαμαρτυρία σε χέρι που έκανε και σφύριξε φάουλ ο διαιτητής.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Τσοκάνη για τράβηγμα. Μικρή διακοπή στον αγώνα για κράμπα που φέρεται να έχει ο Μόρσεϊ.

90′ Ο επιπλέον χρόνος θα είναι πέντε λεπτά.