Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 1 – 0 Απόλλων Σμύρνης: Κέρδισε ο Κόσμος

Παναιτωλικός 1 – 0 Απόλλων Σμύρνης: Κέρδισε ο Κόσμος

Παναιτωλικός - Απόλλων Σμύρνης

Ο Παναιτωλικός έκανε την υπέρβαση και πήρε τη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης για τη 10η αγωνιστική. Η ομάδα καίγονταν για βαθμούς, αλλά και για παίχτες, με την αποστολή να αποτελείται μόλις από 19 παίχτες. Οι οιωνοί έδειχναν πως ο Παναιτωλικός θα έχει ένα δύσκολο απόγευμα απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης και πως ο επικρατέστερος για να φύγει με το τρίποντο είναι οι φιλοξενούμενοι. Ο Γιάννης Αναστασίου διάβασε τον αντίπαλο, διακινδύνεψε με τη χρήση κάποιων παιχτών, αλλά πήρε αυτό που ήθελε χωρίς να επιβαρύνει τους παίχτες του.

Ο Αναστασίου γνώριζε πως ο Απόλλων Σμύρνης μεσοεπιθετικά ήταν πλήρης και οι μόνες απουσίες που είχε ήταν στην άμυνα, γι’ αυτό το λόγο κράτησε την ομάδα ψηλά και την πίεση κοντά στην περιοχή του Κότσαρη. Το καλό στήσιμο του Παναιτωλικού φάνηκε από την αρχή του αγώνα με την πρώτη καλή προσπάθεια των Αγρινιωτών να γίνεται μόλις στο 7ο λεπτό, ενώ σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια περιόρισε πάρα πολύ τις ενέργειες των Ιωαννίδη και Τσιλούλη που προσπαθούσαν να απειλήσουν το Μελίσσα.

Η μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου για τον Απόλλωνα Σμύρνης ήταν η φάση του 18ου λεπτού, όπου ο Φατιόν δεν κατάφερε να από κοντά να βρει τη μπάλα μερικά μέτρα μπροστά από την εστία. Για 30 λεπτά ο Παναιτωλικός κράτησε τον Απόλλωνα εκτός της περιοχής του και η μόνη φάση που απειλήθηκε ήταν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το σουτ του Ιωαννίδη.

Με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός κέρδισε ένα πολύ μεγάλο στοίχημα, να κρατήσει ασφαλή την εστία του και να κυνηγήσει ό,τι μπορεί στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αναστασίου ξεκίνησε χωρίς αλλαγές και συνέχισε για το μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου χωρίς να κάνει αλλαγές. Εφόσον δεν είχε επιλογές στον πάγκο, έκανε εναλλαγές παιχτών μέσα στην ενδεκάδα. Ο Μόρσεϊ και ο Μπαρμπόζα άλλαξαν πλευρές, αριστερά πήγε ο Μπαρμπόζα, και έβαλε το Ντουάρτε στον άξονα. Ο Πορτογάλος έκανε για άλλη μία αγωνιστική ένα φοβερό παιχνίδι και ο Αναστασίου ήξερε ότι μπορεί να βασιστεί στην ταχύτητα και την εκρηκτικότητα του μικρού.

Ο χρόνος για το Φέστα πέρναγε με αγωνία, χωρίς η ομάδα του να μπορέσει να πάρει κάτι σημαντικό μέχρι σχεδόν τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου και άρχισε να δίνει εντολές για να προωθηθεί περισσότερο η ομάδα του. Ο Παναιτωλικός βρήκε την ευκαιρία να κάνει αντεπιθέσεις, όπως αυτές στο 50, 54 και 58. Τελικά, αυτό που προετοιμαζόταν για 15 ολόκληρα λεπτά, έγινε στο 65′.

Ο Μόρσεϋ στο 65 βγήκε στην αντεπίθεση, κατέβασε τη μπάλα από τα δεξιά, έκανε το συρτό γύρισμα στο ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, εκεί ο Φλόρες έπιασε ένα δυνατό ευθύβολο σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Οι παίχτες του Παναιτωλικού ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς για το 1-0 το οποίο ήρθε με πολύ κόπο.

Ο Φέστα βλέποντας την ομάδα του να χάνει, άρχισε να ανακατεύει την τράπουλα και να κάνει αλλαγές, άλλαξε το σύστημά του σε 4-4-2, πέρασε δεύτερο επιθετικό βγάζοντας έναν μεσοεπιθετικό, αλλά το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν η αποβολή του Μπαξεβανίδη σε προβολή που έκανε στο Μόρσεϋ ως τελευταίος αμυνόμενος.

Ο Αναστασίου πέρασε στον αγώνα τους Μεντόζα, Λούι και Μπακαδήμας, με το Μπακαδήμα να μπαίνει στη θέση του τραυματία Αποστολάκη.

Πρώτο Ημίχρονο

7′ Πολύ καλή ανάπτυξη για τον Παναιτωλικό από τα δεξιά. Ο Αποστολάκης βγάζει στο Μπαρμπόζα στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα Σμύρνης, αυτός είναι αρκετά πλάγια, κάνει το γύρισμα στον Καρέλη που είναι λίγο πιο πίσω στον άξονα, αυτός δε βάζει καλά το σώμα του και στέλνει τη μπάλα πολύ άστοχα με το πόδι.

9′ Χτύπημα του Φατιόν στο Ντουάρτε με τον αγκώνα, ο διαιτητής δε δείχνει τίποτα.

17′ Καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα Σμύρνης, με τον Ντεντάκη ανεβαίνει από τα δεξιά, κάνει το γέμισμα και ο Κορνέλιους πετάγεται με το κεφάλι και στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ.

18′ Στη συνέχεια της φάσης, γίνεται εκτέλεση κόρνερ χαμηλά με μετάβαση στον Τσιλούλη, αυτός κάνει την τρίπλα και στέλνει τη μπάλα στην καρδιά της μικρής περιοχής, όπου ο Φατιόν για λίγο δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

20′ Φάουλ κερδίζει ο Ντουάρτε σε πολύ καλό σημείο στα δεξιά της επίθεσης περίπου 10 μέτρα από τη γωνία της περιοχής. Εκτελεί ο Μπαρμπόζα με γέμισμα χωρίς όμως να σηκωθεί κάποιος.

21′ Κίτρινη κάρτα στο Μαλή χωρίς λόγω. Ο Αλβανός μέσος του Απόλλωνα μετά την αγκαλιά που έκανε στο Μαλή στην εκτέλεση του φάουλ από το Μπαρμπόζα ώστε να μη σηκωθεί να πάρει την κεφαλιά, έκανε θέατρο πως τον χτύπησε ο Μαλής και ο διαιτητής παρ’ όλο που ήταν μπροστά στη φάση, έδωσε κίτρινη κάρτα στο Μαλή. Ο Φατιόν νωρίτερα είχε χτυπήσει με τον αγκώνα στο πρόσωπο το Ντουάρτε και απλά άκουσε παρατηρήσεις από το διαιτητή.

27′ 55-45 η κατοχή της μπάλας.

34′ Γυριστό σουτ του Καρέλη ανάμεσα από τους δύο αμυντικούς του Απόλλωνα, η μπάλα πάει στα χέρια του τερματοφύλακα.

35′ Κίτρινη κάρτα στο Φατιόν για τράβηγμα στο Ντουάρτε, ενώ ο Ντουάρτε έβγαινε στην επίθεση.

35′ Κίτρινη κάρτα στο Ντουάρτε γιατί αντέδρασε στο τράβηγμα του Αλβανού.

38′ Σουτ του Καρέλη από μακρυά, ο Κότσαρης χωρίς πρόβλημα μαζεύει τη μπάλα με τα χέρια.

40′ Κόρνερ για τον Απόλλωνα, η μπάλα πάει στον Παμλίδη μετά από πάσα του Κάστρο, ο Παμλίδης κάνει το σουτ από αρκετά πλάγια, η μπάλα γλύφει στο αριστερό δοκάρι του Μελίσσα και η μπάλα καταλήγει εκτός αγωνιστικού χώρου.

45′ Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

45’+1 Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Τσιλούλης βγάζει από τα δεξιά τη μπάλα για τον Ιωαννίδη που είναι στον άξονα. Αυτός κάνει το σουτ σε πρώτο χρόνο και στέλνει τη μπάλα λίγο πιο δεξιά από το γάμμα του Μελίσσα.

45’+1 Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές μπαίνουν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

50′ Φωνάζει για πέναλτι ο Παναιτωλικός με την πτώση του Καρέλη στην περιοχή μετά από το σπρώξιμο του Άλβες. Ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί ο αγώνας.

51′ Στο έδαφος ο Τουτουαρίμα λόγω τραυματισμού, ο οποίος αποχωρεί κουτσαίνοντας για τα αποδητήρια.

52′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ματέϊ περνάει στη θέση του τραυματία Τουτουαρίμα. Μόρσεϊ και Μπαρμπόζα αλλάζουν πλευρά για τον Παναιτωλικό, στα αριστερά ο Μπαρμπόζα, στα δεξιά ο Μόρσεϊ και στον άξονα ο Ντουάρτε για την επίθεση του Παναιτωλικού.

54′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναιτωλικό με το Μπαρμπόζα να έρχεται με φόρα προ του Κότσαρη και ενώ η μπάλα έρχεται με γέμισμα από τα δεξιά, κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα βρίσκει στα πόδια του Κότσαρη και βγαίνει εκτός περιοχής. Στη συνέχεια ο Μπαρμπόζα είχε δύο ακόμα σουτ με καλή προοπτική, αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Το γέμισμα έγινε από το Ντουάρτε.

58′ Φάουλ σε αντεπίθεση του Παναιτωλικού με το Χουχούμη, ο Τσιλούλης παίρνει την κίτρινη κάρτα. Το φάουλ είναι περίπου 12 μέτρα και αριστερά από την περιοχή του Κότσαρη.

59′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα Σμύρνης, μέσα ο Σλίβκα, έξω ο Μαρτίνεζ.

64′ Κίτρινη κάρτα στον Αποστολάκη για επικίνδυνη προβολή στο Μπαξεβανίδη.

65′ 1-0 για τον Παναιτωλικό με το Φλόρες. Ο Μόρσεϋ κατέβασε τη μπάλα από τα δεξιά, έκανε το συρτό γύρισμα στο ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, εκεί ο Φλόρες έπιασε ένα δυνατό ευθύβολο σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

78′ Δυνατό σουτ του Φλόρες από τα αριστερά της περιοχής και 10 μέτρα εκτός αυτής, η μπάλα παίρνει μία κυρτή πορεία και καταλήγει περίπου ένα μέτρο πάνω από την εστία του Κότσαρη.

79′ Κίτρινη κάρτα στον Κορνέλιους για χτύπημα εκτός φάση στον Τσιλούλη και φάουλ για τον Απόλλωνα Σμύρνης 10 μέτρα εκτός περιοχής και πάνω στον άξονα.

80′ Εκτελεί ο Μπρούνο Άλβες, η μπάλα βρίσκει στο Μπαρμπόζα και η μπάλα απομακρύνεται.

81′ Αλλαγές για τον Απόλλωνα Σμύρνης. Έξω Φατιόν και μέσα ο Ντάουντα, έξω ο Τσιλούλης και μέσα ο Φαν λα Πάρα

81′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Έξω Καρέλης και Μπαρμπόζα, μέσα οι Μεντόζα και Λούι

82′ Κίτρινη κάρτα στο Λούι για επικίνδυνη προβολή.

84′ Βγαίνει στην αντεπίθεση ο Παναιτωλικός, 3 με 3, με το Ντουάρτε, δίνει στο Μεντόζα, αυτός κάνει μία λάθος μετάβαση και η επίθεση του Παναιτωλικού τελειώνει εκεί.

87′ Ο Ματέϊ μέσα στην περιοχή έκανε τις τρίπλες, έπεσε και η μπάλα βγήκε από την άμυνα του Παναιτωλικού.

88′ Στο έδαφος ο Αποστολάκης λόγω τραυματισμού στο δεξί πόδι, πιθανόν στον προσαγωγό.

90′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του τραυματία Αποστολάκη μπαίνει ο Μπακαδήμας.

90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

90’+1 Κίτρινη κάρτα στο Μελίσσα για καθυστερήσεις.

90’+2 Ο Μεντόζα και ο Μόρσεϋ βγαίνουν στην αντεπίθεση, ο Μπαξεβανίδης βάζει την προβολή ως τελευταίος αμυνόμενος, ο διαιτητής δίνει κίτρινη κάρτα.

90’+3 Διακοπή στο παιχνίδι. Ο διαιτητής πηγαίνει να εξετάσει τη φάση της εντεπίθεσης και της προβολής.

90’+4 Κόκκινη κάρτα στο Μπαξεβανίδη. Με δέκα ο Απόλλωνας.

90’+4 Εκτελεί το φάουλ ο Μόρσεϊ χαμηλά με σκοπό να κερδίσει χρόνο ο Παναιτωλικός.