Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Παναιτωλικός 2 – 0 Ατρόμητος Αθηνών: Με το Δεξί στο 2023

Παναιτωλικός 2 – 0 Ατρόμητος Αθηνών: Με το Δεξί στο 2023

Παναιτωλικός - Ατρόμητος: 1-0 Καρέλης

Με νίκη ξεκίνησε το 2023 ο Παναιτωλικός και παρέμεινε πρώτος στο τρενάκι που ακολουθεί τους έξι πρώτους του Πρωταθλήματος. Οι Αγρινιώτες έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Γιαννιώτη που ανέτρεψε το Σεγκέλια και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και με δύο τέρματα δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στον Ατρόμητο Αθηνών. Ο Αναστασίου έχει το μυαλό του στο επόμενο παιχνίδι με τον ΟΦΗ, το οποίο θα παρακολουθήσει από κοντά και ο Καμίνσκι, τις επικείμενες μεταγραφές για την ενίσχυση της ομάδας και τη συντήρηση του δυναμικού μέχρι να αρχίσουν να επιστρέφουν σιγά σιγά οι τραυματίες.

Η αρχική ενδεκάδα του Παναιτωλικού βρήκε το Σενγκέλια στα άκρα της επίθεσης, κυρίως στα δεξιά, τον Ξενιτίδη στο κέντρο αντί του Μάρτενσον και τον Αποστολάκη στο δεξιό άκρο της άμυνας αντί του Λιάβα. Οι δύο πρώτες αλλαγές έγιναν για λόγους τακτικής, ενώ η τρίτη λόγω τραυματισμού του Λιάβα. Στις υπόλοιπες θέσεις δεν άλλαξε κάτι. Στο τέρμα ξεκίνησε ο Ανέστης, το δίδυμο στην άμυνα ήταν οι Μλάντεν και Λάρσον, Χουχούμης και Αποστολάκης έπαιξαν στα άκρα της άμυνας. Στο κέντρο έπαιξε ο Φλόρες με τον Ξενιτίδη, με το δεύτερο να έχει ανασταλτικό ρόλο. Στην επίθεση ο Νταγκό ξεκίνησε αυτή τη φορά στα αριστερά, ο Σενγκέλια στα δεξιά, ο Ντίαζ στον άξονα και ο Καρέλης ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με καλή κυκλοφορία της μπάλας και προσπαθούσαν να χαρτογραφήσουν την αντίπαλη άμυνα. Τα πρώτα 15 λεπτά δεν είχαν τελική, αλλά είχαν αρκετές μεταβάσεις και παιχνίδι κέντρου. Η πρώτη τελική στο παιχνίδι ήταν αυτή του Ατρόμητου στο 17′ με το Ροτάριου να κλέβει τη μπάλα στην επίθεση, αλλά γρήγορα η άμυνα του Παναιτωλικού να καλύπτει τους χώρους και να αποτρέπει το Ροτάριου να γίνει πιο επικίνδυνος.

Στο 21′ έγινε η φάση που έκρινε όλον τον αγώνα. Ο Φλόρες έβγαλε το Σενγκέλια στην πλάτη των αμυντικών του Ατρόμητου, με την αμυντική γραμμή να είναι πολύ ψηλά, ο Γιαννιώτης διάβασε τη φάση, βγήκε από την περιοχή του για να κόψει τη μπάλα, αλλά αντί για τη μπάλα έκοψε το Σεγκέλια. Ο διαιτητής, μετά την αποχώρηση των ιατρών κάθε ομάδας από τον αγωνιστικό χώρο μετά τη σύγκρουση Γιαννιώτη και Σενγκέλια, έδειξε την κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Ατρόμητου και τον άφησε με 10 παίχτες. Ο Μάριτς μπήκε στη θέση του Φριτζόνσον.

Ο Παναιτωλικός ανέβηκε ως αποτέλεσμα του αριθμητικού πλεονεκτήματος, με τον Κόλμαν να τραβάει πιο πίσω την ομάδα, κρατώντας την άμυνα και το κέντρο ανεπηρέαστα από την αποβολή. Στο υπόλοιπο χρόνο του ημιχρόνου ο Ατρόμητος έκανε μόλις μία αξιόλογη ευκαιρία στο 35 με τον Κιάρτανσον. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε πολλές φορές με το Σενγκέλια, Νταγκό και τέλος με το Χουχούμη και τον Καρέλη στις καθυστερήσεις, έφτασε κοντά στο 1-0, αλλά ο Μάριτς και η άμυνα του κράτησαν το μηδέν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός βρήκε δίχτυα νωρίς νωρίς. Στο 47′ ο Παναιτωλικός κέρδισε κόρνερ από τα δεξιά, ο Σενγκέλια εκτέλεσε στο πρώτο δοκάρι, όπου ήταν ο Καρέλης, η μπάλα πήγε χαμηλά, ο Καρέλης έκανε ένα τακουνάκι και έστειλε τη μπάλα στο γάμμα του Μάριτς στο πρώτο δοκάρι.

Μετά το 1-0 ο Κόλμαν ήξερε πως είχε περιορισμένο χρόνο αντίδρασης και πως ο Ατρόμητος δε θα μπορούσε να πιέσει μέχρι το τέλος του αγώνα. Στο 66′ και στο 72′ ανανέωσε το μεσοεπιθετικό κομμάτι της ομάδας του, αλλά δεν πρόλαβε να αντιδράσει, πέραν της φάσης του Κιάρτανσον στο 70′.

Στο 74′ ο Χουχούμης έκανε το 2-0 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και εκεί έκλεισε η υπόθεση νίκης για τον Παναιτωλικό. Στα επόμενα 15 λεπτά ο Ατρόμητος κλείστηκε και άλλο στην άμυνά του, ο Παναιτωλικός προσπάθησε να απειλήσει βγάζοντας 1-2 καλές φάσεις πριν τελειώσει ο αγώνας.

Οι Αγρινιώτες διαχειρίστηκαν έξυπνα την αποβολή του Γιαννιώτη, δεν ενθουσιάστηκαν με την αριθμητική υπεροχή και κράτησαν τον Ατρόμητο μακριά από την εστία του Ανέστη. Ο χρόνος θα έφερνε ένα τέρμα και η ομάδα χρειάζονταν ψυχραιμία μέχρι εκείνο το σημείο, για να μη γίνουν λάθη και βρεθεί ο Ατρόμητος με ανοιχτή άμυνα απέναντι στον Ανέστη.

Η στατιστική κάρτα του αγώνα έδειξε πως ο Παναιτωλικός είχε την υπεροχή με 60-40 κατοχή, 20 – 6 στις τελικές, 5-1 εντός εστίας, πράγμα που συμπληρώνει το αποτέλεσμα και αυτό που διεξήχθη στον αγωνιστικό χώρο.

Δηλώσεις

Ο Κόλμαν μετά τον αγώνα δήλωσε: Δε μπορείς να πεις και πολλά πράγματα για το σημερινό παιχνίδι. Είμαι πολύ απογοητευμένος για το πως δεχτήκαμε τα τέρματα από στημένες φάσεις. Χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Δουλέψαμε πολύ σκληρά, αλλά χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Είμαι απογοητευμένος γιατί σταματήσαμε την καλή πορεία που είχαμε στα τελευταία 4 παιχνίδια. Σίγουρα μας επηρέασαν οι απουσίες, αλλά περισσότερο μας έλειψε η συγκέντρωση.

Ο Γιάννης Αναστασίου δήλωσε: Η νίκη απαιτεί συγκέντρωση και εμπιστοσύνη. Είμαστε μία ομάδα που προσπαθεί να παίξει σωστά ποδόσφαιρο. Πολλά παιδιά δεν είχαν μάθει να παίζουν έτσι. Έχουμε βελτιωθεί, αλλά το πρόβλημά μας είναι ότι δεν έχουμε συγκέντρωση. Εμείς παίζουμε ποδόσφαιρο χωρίς να μας επηρεάζουν τα διοικητικά. Πολλά παιδιά έχουν άγχος και επηρεαζόμαστε στο παιχνίδι μας. Είναι ένα σημαντικό τρίποντο με μία ομάδα που είμαστε στην ίδια βαθμολογική θέση.

Βαθμολογία

Ο Παναιτωλικός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά το παιχνίδι της 13ης Νοεμβρίου στη Λαμία, απέναντι στον ΠΑΣ Λαμία για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η σημερινή νίκη του έδωσε τη βαθμολογική ανάσα που αναζητούσε όλον αυτόν τον καιρό, καθώς οι Ατρόμητος, ΠΑΣ Γιάννινα, Αστέρας και ΟΦΗ πλησίασαν και οι Ατρόμητος και Αστέρας τον ξεπέρασαν προσωρινά στη βαθμολογία.

Η νίκη δίνει το ψυχολογικό σπρώξιμο που ήθελε ο Παναιτωλικός και τον θέτει πλέον πρώτο στις ομάδες εκτός εξάδας. Ο Άρης είναι ο επόμενος στη βαθμολογία, με μόλις 6 βαθμούς διαφορά από τον Παναιτωλικό, δίνοντας στους Αγρινιώτες το κίνητρο που χρειάζονται για να στοχεύσουν λίγο πιο πάνω. Η επόμενη αγωνιστική έχει ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι για τον Παναιτωλικό, ο οποίος φιλοξενεί τον ΟΦΗ του Νίκου Νιόπλια στο Αγρίνιο, με την εικόνα τον δύο ομάδων να δείχνει ότι ο Παναιτωλικός παίζει ένα παιχνίδι που κανονικά πρέπει να το κερδίσει.

Πρώτο Ημίχρονο

10′ Μικρή διακοπή για τραυματισμό του Ξενιτίδη, μετά από προβολή του Έντερ.

13′ Κίτρινη κάρτα στον Αποστολάκη για επικίνδυνη προβολή στο Ρομπάι.

17′ Πρώτη τελική στο παιχνίδι. Ο Ροτάριου έκλεψε τη μπάλα στην άμυνα του Παναιτωλικού μετά την προσπάθεια του Φριτζόνσον, προσπάθησε να απελευθερωθεί, έκανε το σουτ από τη δεξιά γωνία της περιοχής του Ανέστη, αλλά ο Ανέστης έπεσε και μάζεψε τη μπάλα.

21′ Σύγκρουση του Γιαννιώτη με το Σενγκέλια σε επίθεση του Παναιτωλικού, λίγο έξω από την περιοχή του Ατρόμητου. Η φάση ξεκίνησε μετά από την προωθημένη μπαλιά που έβγαλε ο Φλόρες και ο Σενγκέλια βρέθηκε στην πλάτη των αμυντικών. Οι δύο παίχτες είναι στο έδαφος και οι γιατροί των δύο ομάδων είναι στον αγωνιστικό χώρο.

24′ Κόκκινη κάρτα στο Γιαννιώτη για την επαφή με το Σενγκέλια. Αλλαγή για τον Ατρόμητο Αθηνών, ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Μάριτς θα μπει στη θέση του Φριτζόνσον.

27′ Εκτελεί το φάουλ ο Σενγκέλια, η μπάλα πάει στο τοίχος.

31′ Κεφαλιά του Νταγκό, η μπάλα πέρασε για λίγο εκτός εστίας.

35′ Ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Έρλινγκμαρκ έκανε το γέμισμα για τον Κιάρτανσον, αυτός έκανε σουτ, αλλά η άμυνα του Παναιτωλικού έβγαλε τη μπάλα δύο φορές.

41′ Κίτρινη κάρτα στο Νταγκό για τράβηγμα από πίσω στον Έρλινγκμαρκ.

45′ 4 λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

45’+3 Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Χουχούμης κάνει το γέμισμα από τα αριστερά, ο Καρέλης πηδάει πιο ψηλά από όλους και παίρνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Μάριτς.

45’+5 Φάση διαρκείας στην περιοχή του Μάριτς, ο Καρέλης φέρνει γύρες και προσπαθεί να βρει χώρο να κάνει το σουτ, κλείνεται, δίνει τη μπάλα πιο πίσω, αλλά η άμυνα του Ατρόμητου κλέβει. Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς επιπλέον αλλαγές οι δύο ομάδες.

47′ 1-0 για τον Παναιτωλικό. Ο Σενγκέλια εκτέλεσε το κόρνερ από τη δεξιά πλευρά, η μπάλα πήγε στο πρώτο δοκάρι όπου ο Καρέλης έκανε το 1-0 με το τακουνάκι. Η μπάλα πήγε στο γάμμα του Μάριτς, ο οποίος δεν πρόλαβε να αντιδράσει.

49′ Κίτρινη κάρτα στο Μλάντεν για ανατροπή του Κερσίντα.

51′ Πτώση του Ροτάριου μέσα στην περιοχή μετά από γέμισμα του Ρομπάι, ο πάγκος του Ατρόμητου φωνάζει για παράβαση.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Έντερ.

66′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Έξω ο Ρομπάι, μέσα ο Κλωναρίδης.

67′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Έξω οι Φλόρες, Νταγκό μέσα οι Μάρτενσον, Κολοβός. Δεν αλλάζει κάτι από το σύστημα του Παναιτωλικού.

70′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Κιάρτανσον μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να απειλήσει. Η άμυνα του Παναιτωλικού έδιωξε τη μπάλα.

72′ Αλλαγές για τον Ατρόμητο. Έξω ο Κιάρτανσον, μέσα ο Τζαβίδας. Έξω ο Ροτάριου, μέσα ο Οικονομίδης.

74′ 2-0 για τον Παναιτωλικό. Ο Χουχούμης πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

76′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Καρέλης, μέσα ο Πέδρο. Έξω ο Ξενιτίδης, μέσα ο Χατζηθεοδωρίδης.

79′ Κίτρινη κάρτα στο Ντίαζ για επικίνδυνη προβολή.

81′ Επέλαση του Αποστολάκη από τα δεξιά, κάνει το γέμισμα στην περιοχή, η μπάλα περνάει από τον Πέδρο, πάει στην μικρή περιοχή, αλλά κανείς δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

90′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Λάρσον, μέσα ο Μαλής.

90′ 3 λεπτά οι καθυστερήσεις.