Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία Άρης 1 – 0 Παναιτωλικός: Δεν Αντέδρασε Καθόλου

Άρης 1 – 0 Παναιτωλικός: Δεν Αντέδρασε Καθόλου

Άρης - Παναιτωλικός: 1-0 Γκρέι

Με ήττα κλείνει την 15η αγωνιστική ο Παναιτωλικός, παραμένοντας στην 8η θέση και 2 βαθμούς μπροστά από τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Γιάννης Αναστασίου κράτησε την ίδια ομάδα, όπως στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι ούτε και από τη δεύτερη ομάδα της Θεσσαλονίκης. Τα πράγματα άλλωστε ήταν δύσκολα για τους Αγρινιώτες που πέραν από τις πολλές απουσίες κρίθηκαν να διαχειριστούν και την καλή εμφάνιση μίας ομάδας που έχει μεγάλη ευχέρεια να βγαίνει στην επίθεση και να δημιουργεί φάσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης μπήκε στο παιχνίδι πολύ δυνατά και με την άμυνά του πολύ ψηλά. Οι Αγρινιώτες κλείστηκαν για λίγο στην άμυνά τους, αλλά σιγά σιγά άνοιξαν τις γραμμές τους.

Πέραν της ευκαιρίας στο 8′ με το κλέψιμο του Καρέλη, ο Παναιτωλικός δεν είχε τη δυνατότητα να απειλήσει δεύτερη φορά, μένοντας έτσι στη μία τελική. Από το 10′ και μετά ο Άρης έπαιζε μόνος του στο γήπεδο και ο Παναιτωλικός απλά προσπαθούσε να τον ανακόψει.

Στο 21′ και στο 31′ ο Γκρέι ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα για τον Άρη, αλλά η ανάλυση της φάσης έδειξε πως ήταν σε αντικανονική φάση και έτσι τα δύο αυτά τέρματα ακυρώθηκαν.

Ο Γιάννης Αναστασίου έβαλε τις φωνές στους αμυντικούς του για την ευκολία που είχε ο Άρης να πλαγιοκοπεί την άμυνα του Παναιτωλικού και να απειλή τον Ανέστη.

Μετά τις ευκαιρίες του Γκρέι τα ηνία πήρε ο Πάλμα για να απειλήσει, αρχικά με σουτ στο 41′ και έπειτα με εκτέλεση φάουλ στο 45′, με τον Ανέστη να καλύπτει την εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρη μπήκε εξ ίσου δυναμικά. Δεν άργησε να γίνει το κακό για τον Παναιτωλικό, καθώς στην πρώτη επίσκεψη του Γκρέι στην εστία του Ανέστη, έγινε το 1-0 στο 52′ με κεφαλιά.

Με το παιχνίδι πλέον στο 1-0 ο Αναστασίου προσπάθησε να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική. Άλλαξε το σύστημα σε 4-4-2 με τον Πέδρο και τον Καρέλη στην κορυφή, αλλά οι επιθετικές εκφράσεις του Παναιτωλικού ήταν λίγες.

Ο Πέδρο είχε ίσως τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να κάνει το 1-1, αλλά το σουτ του Πέδρο στο 81 δεν ήταν καλό και πέρασε εκτός εστίας. Οι παίχτες του Παναιτωλικού ανέβηκαν στα τελευταία 20 λεπτά, ανοίγοντας χώρο προς την άμυνα τον οποίο και εκμεταλλεύτηκαν οι παίχτες του Άρη κάνοντας αντεπιθέσεις, χωρίς ευτυχώς να έχουν αποτέλεσμα.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα ο Πάλμα αποχώρησε ως τραυματίας στο δεξί αστράγαλο.

Για τον Παναιτωλικό το παιχνίδι έληξε με 2 τελικές και οι δύο εκτός στόχου, μία για κάθε ημίχρονο, ενώ η κατοχή ήταν 62-38 υπέρ του Άρη.

Στις δηλώσεις του ο Αναστασίου στάθηκε στην υπεροχή του Άρη, αλλά και στο γεγονός ότι ο Άρης δεν δημιούργησε φάσεις. Δήλωσε πως δε μπήκε δυνατά ο Παναιτωλικός από την αρχή του αγώνα, έπαιξε μέτρια και χάναμε εύκολα τη μπάλα.

Πρώτο Ημίχρονο

8′ Ο Καρέλης κλέβει τη μπάλα στην επίθεση, κάνει το σουτ, αλλά είναι πολύ πλάγια και στέλνει τη μπάλα άστοχα πάνω από την εστία.

12′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Γκαρσία πήρε τη μπάλα από το γύρισμα του Οντουμπάτζο, το σουτ που έκανε ήταν άστοχο και κατέληξε εκτός εστίας.

18′ Πάλι απειλεί από τα δεξιά ο Οντουμπάτζο, κάνει το γύρισμα αλλά η άμυνα του Παναιτωλικού παραχωρεί κόρνερ.

20′ Γέμισμα του Νταγκό από τα δεξιά, η άμυνα του Άρη διώχνει τη μπάλα προ του Καρέλη.

21′ Ο Γκρέι πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού και έκανε το 1-0 για τον Άρη. Το τέρμα ακυρώνεται γιατί ο Γκρέι ξεκίνησε από αντικανονική θέση.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Κόλοβό για σπρώξιμο στο Γκαρσία.

31′ Ο Γκρέι παίρνει την πάσα από το Μαντσίνι και στη στέλνει στα δίχτυα. Ο Γκρέι είναι σε αντικανονική θέση και δίνεται οφσάιντ.

41′ Σουτ ουτ Πάλμα από τα αριστερά, ο Ανέστης έπεσε και σταμάτησε τη μπάλα.

45′ Κίτρινη κάρτα στο Φλόρες για πάτημα σε αντίπαλο. Φάουλ για τον Άρη σε καλό σημείο στα αριστερά της άμυνας του Παναιτωλικού.

45′ 4 λεπτά οι καθυστερήσεις.

45’+4 Τέλος Ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

52′ 1-0 για τον Άρη. Ο Μαντσίνι έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Γκρέι πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

63′ Σουτ του Πάλμα, ο Ανέστης σταματάει τη μπάλα.

67′ Κόρνερ για τον Παναιτωλικό. Η εκτέλεση γίνεται στο 2ο δοκάρι, ο Μλάντεν είναι εκεί, κάνει το σουτ, αλλά στέλνει τη μπάλα σε σώματα και έπειτα σε κόρνερ.

68′ Αντεπίθεση του Άρη με το Γκρέι να κάνει το πλασέ προ του Ανέστη, ο Ανέστης πέφτει χωρίς να βρει τη μπάλα, ο Φλόρες έρχεται από πίσω και τη διώχνει σε κόρνερ.

69′ Κίτρινη κάρτα στο Μάρτενσον.

69′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Μάρτενσον, μέσα ο Σενγκέλια.

72′ Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Μαντσίνι, μέσα ο Ντάμπο.

76′ Αλλαγές για τον Παναιτωλικό. Μέσα οι Ξενιτίδης, Πέδρο, έξω Νταγκό και Κολοβός. Σε 4-4-2 διαμορφώνεται το σύστημα του Παναιτωλικού.

78′ Ο Μανού πήρε τη μπάλα από το Γκρέι μπροστά από το τέρμα, έκανε το σουτ στο τέρμα, αλλά ο Λιάβας έβαλε το πόδι του και έδιωξε τον κίνδυνο.

81′ Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Μανού, μέσα ο Ιτούρμπε. 4-3-3 για τον Άρη.

81′ Κοντά στο 1-1 ο Παναιτωλικός με το σουτ στην κίνηση του Πέδρο.

82′ Αντεπίθεση για τον Άρη, ο Γκρέι είναι αποδέκτης της μπάλας και αστοχεί σε κενή εστία.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Ετέμπο για διαμαρτυρία.

89′ Αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Πάλμα, μέσα ο Εμπακατά.

90′ Κίτρινη κάρτα στον Καρέλη για φάουλ.

90′ 5 λεπτά οι καθυστερήσεις.