Αρχική Ροή Κύρια Ειδησεογραφία ΠΑΣ Λαμία 1 – 3 Παναιτωλικός: Μια Ομάδα Μόνος του ο Καρέλης

ΠΑΣ Λαμία 1 – 3 Παναιτωλικός: Μια Ομάδα Μόνος του ο Καρέλης

0
ΠΑΣ Λαμία 1 - 3 Παναιτωλικός: Καρέλης 0-1, 2022-2023 13η αγωνιστική

Με ένα καλό ημίχρονο και ένα πάρα πολύ καλό Καρέλη, ο Παναιτωλικός πήρε τη νίκη στη Λαμία απέναντι στον ΠΑΣ Λαμία και πήρε μία σημαντική νίκη μετά από 41 ημέρες. Το κεράκι στη τούρτα ήρθε από τον Πέδρο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την άναρχη προώθηση του ΠΑΣ Λαμία και πέτυχε και αυτός ένα τέρμα με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ Λαμία να βρίσκεται στην άλλη μεριά του γηπέδου.

Η ενδεκάδα για τον αγώνα με τον ΠΑΣ Λαμία ήταν αρκετά διαφορετική από αυτή που είχαμε συνηθίσει τον Παναιτωλικό μέχρι στιγμής. Το αρχικό σχήμα διαμορφώθηκε στο 4-3-3 με τους Νταγκό – Καρέλη – Μόρσεϊ στην κορυφή, Ντίαζ – Φλόρες ως μεσοεπιθετικοί στο κέντρο και το Μάρτενσον στο ανασταλτικό κομμάτι, ενώ στην άμυνα ξεκίνησαν Χουχούμης – Μπακάκης στα άκρα και Λάρσον – Κορνέλιους στον κέντρο της άμυνας.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε καλά και για τις δύο ομάδες, με αρκετό παιχνίδι κέντρου και προσεκτικές μεταβάσεις προς την επίθεση. Ο Παναιτωλικός έκανε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο 7ο λεπτό και έκανε το 0-1 με τον Καρέλη, ο οποίος έκανε ωραία συνεργασία με το Ντίαζ.

Στη συνέχεια ο ΠΑΣ Λαμία αύξησε την πίεσή του και μετά από 5 λεπτά, στο 12′ έγινε το 1-1 με το Βιτσέντι να παίρνει τη μπάλα στην περιοχή, να αποφεύγει την άμυνα του Παναιτωλικού και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με πολύ ωραίο τρόπο.

Ο Παναιτωλικός δεν το έβαλε κάτω και με πολύ καλή μεσοεπιθετική λειτουργία κρατήθηκε ψηλά στο γήπεδο, πίεσε τον ΠΑΣ Λαμία και δεν άφησε το 1-1 να τον επηρεάσει. Η «αντίδραση» του Παναιτωλικού ήρθε στο 28 με πέναλτι που κέρδισε ο Καρέλης και εκτέλεσε εύστοχα στο 30.

Στη συνέχεια το ημίχρονο είχε μία καμπή, απόρροια και του καλού ρυθμού που είχε στα πρώτα λεπτά, με μόνη φάση μέχρι το ημίχρονο το σουτ του Νταγκό στο 44′.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αναστασίου ξεκίνησε με αλλαγή τον Παναιτωλικό. Ο Σενγκέλια πήρε τη θέση του Μόρσεϊ στα δεξιά της επίθεσης, με σκοπό να γίνει πιο επιθετικός ο Παναιτωλικός.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε από τον ΠΑΣ Λαμία με το Νούνιες να μη μπορεί να πάρει την κεφαλιά στο 52 μέσα στη μικρή περιοχή, μετά από γέμισμα του Τσιλούλη. Αυτή έμελλε να είναι και η καλύτερη ευκαιρία του ΠΑΣ Λαμία στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ρυθμός έπεσε για λίγο από το 60 και μετά λόγω αλλαγών και τον τραυματισμό του Μποάκιε, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή και αποχώρησε 8 λεπτά αργότερα με το ασθενοφόρο με πόνους στα πλευρά.

Οι δύο προπονητές συνέχισαν να ανακατεύουν την τράπουλα και να αλλάζουν τις τακτικές τους όσο πλησίαζε το 90. Ο Φέστα λίγο πριν το 80 έβαλε και δεύτερο επιθετικό, ενώ ο Αναστασίου απάντησε λίγα λεπτά αργότερα ενισχύοντας το κέντρο του με το Μλάντεν αντί του Ντίαζ, περνώντας έναν αμυντικό μέσο.

Στο 86′ ο Καρέλης πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου και ο Πέδρο πήρε τη θέση του. Ο ΠΑΣ Λαμία ανέβαινε όλο και πιο πολύ όσο τελείωνε το παιχνίδι, με το Σαράνοφ να ανεβαίνει στην επίθεση για τα τελευταία δύο λεπτά του παιχνιδιού.

Η προσπάθεια αυτή του Φέστα να τα παίξει όλα για όλα, απέφερε ένα εύκολο και το πρώτο τέρμα για τον Πέδρο, ο οποίος σε κενή εστία έγραψε το 1-3.

Βαθμολογία και Δηλώσεις

Ο Γιάννης Αναστασίου ήταν εμφανώς ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και την απόδοση της ομάδας του. Δήλωσε πως τόνισε στους παίχτες του ότι σήμερα πρέπει να τελειώσουμε τις φάσεις, γιατί ενώ ξεκινούσαν τα πράγματα σωστά, δεν τελείωναν όπως έπρεπε στα τελευταία παιχνίδια. Ήταν δίκαιη νίκη και τη χρειαζόμασταν. Δεν παίρνουμε μερικές φορές σωστές αποφάσεις και αυτό είναι θέμα αντίληψης. Για το Ντουάρτε δήλωσε πως είναι η ψυχή της ομάδας εντός και εκτός γηπέδων. Προχωράμε ήρεμοι στη διακοπή. Σε σχέση με τον περσινό γύρο είμαστε καλύτεροι με περισσότερους βαθμούς και καλύτερο αριθμό τερμάτων.

Ο Παναιτωλικός πήρε πίσω τη θέση που έχασε την προηγούμενη αγωνιστική από τον Ατρόμητο Αθηνών, καθώς ο Παναθηναϊκός νίκησε του περιστεριώτες στην έδρα του με 2-0. Στο άλλο παιχνίδι ο Άρης πήρε διπλό με 0-4 μέσα στα Γιάννενα και πλησίασε προσωρινά τον ΠΑΟΚ στον πόντο.

Η έβδομη θέση έκλεισε για αυτή την αγωνιστική και ο Παναιτωλικός με καλή ψυχολογία θα προετοιμαστεί με ηρεμία για αυτόν το μήνα που μεσολαβεί μέχρι την επόμενη αγωνιστική δράση.

Πρώτο Ημίχρονο

5′ Παιχνίδι κέντρου και για τις δύο ομάδες, με τον Παναιτωλικό να κυκλοφορεί περισσότερο τη μπάλα.

7′ 0-1 ο Παναιτωλικός. Ο Καρέλης είναι από τα αριστερά και με γέμισμα παίρνει τη μπάλα, την αφήνει για τον Ντίαζ που ανεβαίνει, ο Ντίαζ μπαίνει στην περιοχή, κόβει αριστερά για τον Καρέλη και αυτός από πλάγια στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

9′ Επίθεση για τον ΠΑΣ Λαμία με την κεφαλιά του Βιτσέντι να είναι εν δυνάμει απειλητική, αλλά να μην παίρνει καλή πορεία.

12′ 1-1 για τον ΠΑΣ Λαμία. Ο Βιτσέντι μπήκε στην περιοχή, απελευθερώθηκε και έκανε το σουτ το οποίο κατέληξε τα δίχτυα.

15′ Φάση για τον ΠΑΣ Λαμία μέσα στην περιοχή του Παναιτωλικού με Τσανδάρη και Τσιλούλη, με το δεύτερο να ζητά παράβαση σε προβολή που του έγινε.

26′ Κίτρινη κάρτα στο Βιτσέντι και πέναλτι για τον Παναιτωλικό σε σπρώξιμο πάνω στον Καρέλη.

30′ 1-2 για τον Παναιτωλικό. Ο Καρέλης εκτελεί το πέναλτι και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Κορνέλιους για σπρώξιμο στον Τσανδάρη.

44′ Καλή ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, ο Νταγκό έκανε το σουτ, αλλά ο Σαράνοφ απέκρουσε τη μπάλα.

45′ Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45’+2 Τέλος ημιχρόνου.

Δεύτερο Ημίχρονο

46′ Χωρίς αλλαγή ο ΠΑΣ Λαμία. Εκτός ο Μόρσεϊ, μέσα ο Σενγκέλια για τον Παναιτωλικό.

52′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΣ Λαμία. Ο Τσιλούλης έκανε γέμισμα από τα δεξιά, ο Νούνιες έκανε την κεφαλιά προ του Ανέστη, αλλά δε βρήκε μπάλα.

56′ Αλλαγές για τον ΠΑΣ Λαμία. Έξω ο Μανούσος, μέσα ο Μοάκιε. Έξω ο Νούνιες, μέσα ο Ασκόβσκι.

61′ Σύγκρουση Μποάκιε – Λάρσον και τραυματισμός και για τους δύο. Μικρή διακοπή στο παιχνίδι.

64′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΣ Λαμία. Ο Μποάκιε επέστρεψε, αλλά τελικά δε μπορεί να συνεχίσει. Στη θέση του περνάει ο Γιακουμάκης.

67′ Κεφαλιά του Γιακουμάκη μετά από γέμισμα από στημένη μπάλα, η μπάλα πάει στα χέρια του Ανέστη.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Κορνέζο για επικίνδυνη προβολή στο Φλόρες.

75′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Νταγκό, μέσα ο Χατζηθεοδωρίδης.

76′ Αλλαγές για τον ΠΑΣ Λαμία. Έξω οι Τσιλούλης, Βιτσέντι, μέσα οι Καραμάνος, Μαρμεντίνι. Καραμάνος και Γιακουμάκης στην κορυφή της επίθεσης για τον ΠΑΣ Λαμία.

78′ Αντεπίθεση για τον Παναιτωλικό. Ο Καρέλης βγάζει το Σενγκέλια στην αντεπίθεση, ο Σενγκέλια μπαίνει στην περιοχή με δίπλα του τον Κορνέζο, κάνει το σουτ, ο Κορνέζος βάζει την προβολή και στέλνει τη μπάλα σε κόρνερ.

80′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Ντίαζ, μέσα ο Μλάντεν. Με δύο αμυντικούς μέσους παίζει ο Παναιτωλικός σε αυτά τα τελευταία λεπτά.

85′ Κίτρινη κάρτα στο Μαρμεντίνι.

86′ Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Έξω ο Καρέλης, μέσα ο Πέδρο.

90′ Έξι λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις.

90’+7 1-3 για τον Παναιτωλικό.